Γιορτάζει ο Μάρκος
  Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641155
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Η ανάμνηση μιας μεγάλης αγάπης...
Σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Σχέσεις & Άνθρωποι


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
Mairh
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: May 09, 2004
Μηνύματα: 201
Πόλη/Χώρα: Planet Earth/Solar System

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 5 Ιουν 2004, 14:23 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Η ανάμνηση μιας μεγάλης αγάπης... Απαντηση με παραβολή κειμένου

"Έίδα μέσα στη βουή τη παλιά μου αγάπη...τόσες θύελες εκεί, τόσες πυρκαγές...πώς να κλείσει η πληγή, πώς να βγει το αγκάθι γιατί βρήκαμε... γιατί τόσες αφορμές...
Θα είμαι πάντα εδώ να φιλάω αυτά που πέταξες, δεν σε συγχωρώ για όλες τις φωτιές που ξέχασες...θα είμαι πάντα εδώ όσα χρόνια και αν περάσανε δεν μας συγχωρώ...από φόβο χάσαμε...
Στον υπόγειο σταθμό μια οφθαλμαπάτη μέσα στο πλήθος το βουβό χάθηκε και αυτή, δεν το καταλάβαμε πόσο αργεί η αγάπη, να δουμε δεν προλάβαμε το τέλος μιας αρχής..."


Η ανάμνηση μιας μεγάλης αγάπης μένει αναλίωτη μέσα μας...?
Ξεχνιέται με το πέρασμα του χρόνου ή παραμένει μέσα μας?
Χιλιάδες τραγούδια πονεμένα μπορώ να γράψω που περιγράφουν μια μεγάλη αγάπη που έσβησε...και τα τραγούδια είναι απόψεις ζωής...


"Απόψε θέλω να πιω...τίποτα μετά να μη θυμάμαι...μέσα στο καπνό να παγιδευτώ...συνεπειές να μη φοβάμαι...απόψε θέλω να πιω...θέλω να ξεφύγω από τα όρια μου...μέσα στο καπνό να εξομολογηθώ...για τα χαμμένα όνειρά μου...θα ανάβω με τσιγάρα θα σβήνω με ποτά...τώρα που πήρα τη λαχτάρα στάχτη να γίνουν όλα πια..."

"Γιατί δεν τους αντέχω...ζευγαρωμένους και εγώ να μην έχω...τα χέρια σου να γείρω...τί θέλω εγώ με τόση αγάπη γύρω...Γιατί θα τους ζηλεύω και το δικό σου χάδι θα γειρεύω...κορμί στους πέντε ανέμους...τί θέλω εγώ με τους ερωτευμένους..."


Ποιό τραγούδι εκφράζει αναμνήσεις μια μεγάλης παλιάς σας αγάπης?
Το τραγούδι απαντάει και στο αν έχετε ξεπεράσει-κλείσει τις παλιές πληγές...

ΜΑΙΡΗ
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
bitzaros
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: May 19, 2004
Μηνύματα: 1
Πόλη/Χώρα: Athens - N.Smirni

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 5 Ιουν 2004, 23:22 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Αναμνήσεις απο στίχους ..... Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ενα απο τα πιο γνωστά κομμάτια των Aerosmith, το "Ι Don't want to miss a thing"....... Το πρωτοάκουσα στην Αγγλία το 1998, στο 3x3 δωματιάκι της εστίας του πανεπιστημίου.....

"I could stay awake just to hear you breathing
Watch you smile while you are sleeping
While you're far away and dreaming"
-----------------------------------------
Το συγκεκριμμένο κομμάτι (και ιδιαίτερα οι ακόλουθοι στίχοι του ρεφρέν), ήταν (και είναι ακόμα), ενα απο τα favorites της Kelly (πρώην μου στο Λονδίνο) καθώς και δικό μου.... και κάθε φορα που το ακούω, έρχονται εικόνες & στιγμές απο το παρελθόν.... εικόνες που έβλεπα & στιγμές που έζησα για μερικούς μήνες πριν γυρίσω οριστικά στο.... "Ελλάντα"....
-------------------------------------------
"I don't wanna close my eyes
I don't wanna fall asleep
Cause I'd miss you, baby
And I don't wanna miss a thing
Cause even when I dream of you
The sweetest dream will never do
I'd still miss you, baby
And I don't wanna miss a thing"
--------------------------------------------
Μαίρη έχεις απόλυτο δίκιο...Για κάθε σχέση μας που τελειώνει, υπάρχει και ένα τραγούδι που την έχει σημαδέψει....

Υ.Γ. Είμαι περίεργος να μάθω ποιο τραγούδι θα'χω να θυμάμαι την επόμενη φορά Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
oblitron
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Apr 26, 2004
Μηνύματα: 282

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 5 Ιουν 2004, 23:52 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

I would break down at your feet
And beg forgiveness, plead with you
But I know that it’s too late
And now there’s nothing I can do

So I try to laugh about it
Cover it all up with lies
I try to laugh about it
Hiding the tears in my eyes
’cause boys don’t cry

I would tell you
That I loved you
If I thought that you would stay
But I know that it’s no use
And you’ve already gone away

Misjudged your limits
Pushed you too far
Took you for granted
I thought that you needed me more

Now I would do most anything
To get you back by my side
But I just keep on laughing
Hiding the tears in my eyes
’cause boys don’t cry

(The Cure, "Boys don't cry")
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
oblitron
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Apr 26, 2004
Μηνύματα: 282

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 6 Ιουν 2004, 00:02 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Πειράζει που έχω άλλο ένα;


I'll never let you see
The way my broken heart is hurting me
I've got my pride and I know how to hide
All the sorrow and pain
I'll do my crying in the rain

If I wait for stormy skies
You won't know the rain from the tears in my eyes
You'll never know that I still love you so
Only the heartaches remain
I'll do my crying in the rain

Raindrops falling from heaven
Could never take away my misery
Since we're not together
I pray for stormy weather
To hide these tears I hope you'll never see

Someday when my crying's done
I'm gonna wear a smile and walk in the sun
I may be a fool
But till then, darling, you'll never see me complain
I'll do my crying in the rain


Πολύ κλάμα ρε παιδί μου...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Mairh
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: May 09, 2004
Μηνύματα: 201
Πόλη/Χώρα: Planet Earth/Solar System

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 6 Ιουν 2004, 14:20 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

bitzare είμαι σίγουρη πως το επόμενο τραγούδι θα είναι εξήσου καλό...και ερωτικό!
oblitron δεν πειράζει να έχεις και 1 και 2 και 3 τραγούδια που σου θυμίζουν πράγματα πρόσωπα και καταστάσεις!

Είναι γεγονός πως η μουσική από μόνη της ξυπνά τις αισθήσεις μας και μας αλλάζει...εκείνη την στιγμή γινόμαστε πιο δεκτικοί και ευάλλωτοι...
Η μουσική από μόνη της αποτελεί έκφραση του ψυχισμού μας...
Καθώς φυσικά και η ποίηση!Άλλωστε πολλά τραγούδια προέρχονται από μελωποίηση ποιημάτων...Εκεί είναι απίστευτη η μαγεία κατά την ταπεινή μου άποψη!

ΜΑΙΡΗ
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 6 Ιουν 2004, 15:02 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

De noiazomai o kosmos pou pigainei
kai gyro mou stous allous ti symbainei
de noiazomai ta nea na diabasw
ma mono pws ti nyxta auti konta sou 8a tin perasw

Giati egw zw ston kosmo to diko mou
kai ekei yparxeis mono esy mwro mou
einai i dikia mou kosmotheoria
monaxa esy na exeis simasia

...

de noiazomai oi alloi ti tha poune
ton tropo auto pou zo an ton pareksigoune
de noiazomai ti eipan stis eidiseis
ma biazomai ta xeili mou k pali na ta filiseis...



Elli Kokkinou - Kosmotheoria

opoiadipote logia einai peritta..
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 7 Ιουν 2004, 11:52 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Quote:
Η ανάμνηση μιας μεγάλης αγάπης μένει αναλίωτη μέσα μας...?
Ξεχνιέται με το πέρασμα του χρόνου ή παραμένει μέσα μας?


Τους έρωτες που είχα, τους έχω κρατήσει όλους καλά φυλαγμένους στην καρδιά μου...
Κάτι αφήσανε...κάτι πήρανε...
Ετσι είναι αυτά...το σίγουρο είναι ότι βοήθησαν να γίνω αυτή που είμαι σημερα...μάλλον καλύτερη...πιο ώριμη... πιο σίγουρη!!!
Ισως τους βοήθησα και εγω με κάποιον τρόπο...

Δεν μου αρέσει να μιλάω γι΄αυτους...
Δεν θέλω να έχω επαφές...
Να΄ναι καλά...να περνάνε καλά...
Καμιά φορά πίνω και στην υγειά τους...
Και τους ευχαριστώ για όλα όσα ζήσαμε...

Οταν κάτι τελειώνει... είναι ανούσιο να το ζορίζουμε... να το αναθερμαίνουμε ή να το παλεύουμε...
Κρατάμε τις αναμνήσεις, τις εικόνες, τις μυρωδιές και προχωράμε μπροστά!
Next one please που λέμε χαριτολογώντας και με την κολλητή μου!!!


Το πάρακάτω είναι ένα τραγούδι που κάποτε το άκουγα 20 φορές την ημέρα σε λούπα...
Όχι γιατί αναπολούσα μια χαμενη αγάπη, αλλά επειδή το τραγούδι είναι πραγματικα υπέροχο!!!!!!!!!!!!!!!!
Το θυμήθηκα σήμερα που ταιριάζει με το θέμα...

Που να σαι αλήθεια το βράδυ αυτό
που είμαι μόνος μα τόσο μόνος
και που μαζί μου παίζουν κρυφτό
πότε η θλίψη και πότε ο πόνος

Πού να 'σαι αλήθεια το βράδυ αυτό
που με χτυπάει τ' άγριο τ' αγέρι
Να 'ρθεις και μ' ένα φιλί καυτό
να με γεμίσεις με καλοκαίρι

Ας ερχόσουν για λίγο μοναχά για ένα βράδυ
να γεμίσεις με φως το φριχτό μου σκοτάδι
και στα δυο σου τα χέρια να με σφίξεις ζεστά
Ας ερχόσουν για λίγο κι ας χανόσουν μετά...


Καλή εβδομάδα να έχουμε!!!!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mairh
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: May 09, 2004
Μηνύματα: 201
Πόλη/Χώρα: Planet Earth/Solar System

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 7 Ιουν 2004, 19:24 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Artist: Placebo
Album: Sleeping With Ghosts
Title: Sleeping With Ghosts

The sea's evaporated
Though it comes as no surprise
These clouds we're seeing
Their explosions in the sky
It seems it's written
But we can't read between the lines

Hush
It's okay
Dry your eye
Dry your eye
Soul mate dry your eye
Dry your eye
Soul mate dry your eye
Cause soul mates never die

This one world vision
Turns us in to compromise
What good's religion
When it's each other we despise

Damn the government
Damn the killing
Damn the lies

Hush
It's okay
Dry your eyes
Dry your eyes
Soul mate dry your eyes
Dry your eyes
Soul mate dry your eyes
Cause soul mates never die

Soul mates never die
Never die
Soul mates never die
Never die...
Soul mates never die…
Soul mates never die…
Soul mates never die…………

ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΚΟΥΓΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ...ΕΙΧΑ ΤΑΥΤΙΣΤΕΙ ΤΟΣΟ...
ΠΙΣΤΕΥΑ ΣΤΙΣ ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ ΟΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ-ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΤΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ...ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ...

There have been times in my life
I've been wondering why
Still somehow I believed
We'd always survive
Now I’m not so sure
You're waiting to hear
One good reason to try
But what more can I say
What's left to provide
You think that maybe it's over
Only if you want it to be
Are you gonna wait for your sign, your
Miracle
Stand up and fight
This is it
Make no mistake where you are
This is it…

ΜΑΙΡΗ
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
matthildi
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: May 09, 2004
Μηνύματα: 3
Πόλη/Χώρα: patra

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 24 Ιουν 2004, 12:26 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Στιχοι που μου θυμιζουν πολλα.... Απαντηση με παραβολή κειμένου

Crying or Very sad καμια φορα ανοιγω το παλιο μου τετραδιο.Αυτο που απο παλια εγραφα καθε στιχο που μιλουσε στην καρδια μου.Κοιταζοντας τους στιχους θυμαμαι παλιες ιστοριες,αγαπες,γεγονοτα που σημαδεψαν τη ζωη μου.Ιδου μερικοι απο αυτους τους στιχους¨¨

Γιατι βιαζετε ο χαρος να με παρει στο ταξιδι αφου ακομα μπουσουλαω και δε χορτασα παιχνιδι?

Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα ονειρο κι ας ειναι η φωτια του να σε καψει.....

καραβια μπροστα μου τυφλοι στεναγμοι,βαμενοι στα γκρι με κοιτανε,χωρις να ρωτησουν πετανε σκοινι και πιο μακρυα σου με πανε.Κατι με σφιγγει,θα με λιωσει θαρρω,ομως μωρο μου πρεπει να φυγω,ειναι ο χορος μου μιας πορνης χορος, μονο που αξιζει πιο λιγο....

Να χα μια θαλασσα εξω απο το σπιτι μου κι οποτε βρεχει να πεταω απο το μπαλκονι.....

Απο παιδι αναρωτιομουν ποιος εχει τη δυναμη?Αυτος που χτυπαει η αυτος που ποναει?



[/b]
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 24 Ιουν 2004, 13:08 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Το τελευταίο ειδικά στιχάκι μου άρεσε πολύ...
Και μου θύμισε ωραίες εποχές..

Πρώτος δίσκος από τους Στέρεο Νόβα και την Whipe Out Records, Σάββατο βραδυ..

Από τον ίδιο δίσκο και τον "Εξώστη" το ρεφραίν...:

Κι αναρωτιέμαι πάλι, οι προσευχές μου πού πάνε,
κι αν έχουν γίνει πουλιά, προς τα πού πετάνε...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 24 Ιουν 2004, 13:35 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Mairh έγραψε:

ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΚΟΥΓΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ...ΕΙΧΑ ΤΑΥΤΙΣΤΕΙ ΤΟΣΟ...
ΠΙΣΤΕΥΑ ΣΤΙΣ ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ ΟΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ-ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΤΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ...ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ...
ΜΑΙΡΗ


Εγώ πιστεύω ακόμα στα παραμύθια αγαπητή μου Μάιρη.

Deep inside of a parallel universe
It’s getting harder and harder
To tell what came first

Under water where thoughts can breathe Easily

Far away you were made in a sea
Just like me ...


Christ I’m a sidewinder I’m a
California King
I swear it’s everywhere
It’s everything

Staring straight up into the sky
Oh my my a solar system that fits
In your eye Microcosm

You could die but your never dead spider web
Take a look at the stars in
Your head fields of space kid

Psychic changes are born in your heart
Entertain
A nervous breakthrough that makes us the
same
Bless your heart girl

Kill the pressure it’s raining on
Salty Cheeks
When you hear the beloved song
I am with you...


Red hot chiili peppers - parralel univese
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
oblitron
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Apr 26, 2004
Μηνύματα: 282

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 24 Ιουν 2004, 21:22 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Ζήτω η Matthildi! Απαντηση με παραβολή κειμένου

Aυτό είναι Matthildi... Με το πρώτο σου μήνυμα κέρδισες τη συμπάθειά μου!

Γιατί κι εγώ στο Λύκειο έγραφα στίχους στα τετράδια μου και ακόμα τα διαβάζω και νοσταλγώ. Γιατί αυτούς τους στίχους των Στέρεο Νόβα τους είχα λατρέψει και τους είχα χιλιογράψει. "Να'χα μια θάλασσα έξω απ'το σπίτι μου κι όποτε βρέχει να πετάω απ'το μπαλκόνι, κρατώντας το χέρι σου για πάντα..." είχα γράψει και σε μια σαίτα που πέταξε σε μια συμμαθήτρια που είχα ερωτευτεί... Μου άρεσαν τόσο πολύ που μια μέρα που ο Κωνσταντίνος Β έδινε συνέντευξη στο Ρόδον FM, έκατσα και εξήγησα στην καθηγήτρια ότι είναι απαραίτητο να ακούω walkman την ώρα του μαθήματος.

"Κανένας στα σχολεία δε σου έμαθε τίποτα
κι απ'τα τελευταία θρανία χάζευες τα σύννεφα"
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Mairh
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: May 09, 2004
Μηνύματα: 201
Πόλη/Χώρα: Planet Earth/Solar System

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 24 Ιουν 2004, 22:01 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Stefania έχεις δίκιο,όσο και να θέλουμε να κρυφτούμε,μάλλον όλοι μας πιστεύουμε στα παραμύθια...

ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΚΟΥΓΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ...ΕΙΧΑ ΤΑΥΤΙΣΤΕΙ ΤΟΣΟ...
ΠΙΣΤΕΥΑ ΣΤΙΣ ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ ΟΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ-ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΤΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ...ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ...
ΜΑΙΡΗ

Αν όπως λέω δεν πίστευα στα παραμύθια....δεν θα ταυτιζόμουν με τραγούδια...δεν θα ονειρευόμουν και κυρίως και δεν θα ήλπιζα...

Matthildi και Obltron και εγώ με την σειρά μου θυμάμαι στοιχάκια που έγραφα στα τετράδια μου,στα θρανία με μαρκαδόρους ανεξήτηλους...την μαύρη τσάντα στην οποία κουβαλούσα τα βιβλία, την είχα γεμίσει στοιχάκια με ανεξήτηλο ασημί μαρκαδόρο...χρειαζόσουν ώρα να δεις πόσα πολλά λόγια-στοίχους-τραγούδια είχα γράψει πάνω...την τσάντα την έχω κρατήσει ακόμα στην ντουλάπα μου,σαν ενθύμιο...τώρα πια είναι παλιά και φαγωμμένη και τα γράμματα μερικά πιο αχνά...οι αναμνήσεις όμως έντονες...

Τέλειες εποχές...
Μου έχει λείψει να ερωτευτώ όπως τότε...
Πιστεύω λοιπόν σε ένα παραμύθι...

ΜΑΙΡΗ
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 24 Ιουν 2004, 23:48 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

έχω γράψει δικά μου ποιήματα και τραγούδια κατά καιρούς...αλλά δε τα δημοσιεύω! Very Happy Twisted Evil Very Happy
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 27 Ιουν 2004, 14:20 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Διαβαζοντας αυτο το topic καταλαβα ενα πραγμα. Μαλλον για να πω την αληθεια, επιβεαιωσα μια σκεψη μου.

Δεν ειναι ο στιχος που μας μενει ουτε το τραγουδι, ειναι η εμπειρια που εχει πλαισιωθει απο αυτο.
Σιγουρα οταν ειμαστε ερωτευμενοι η οταν ειμαστε σε συναισθηματικη διεγερση και ακουσουμε κατι το οποιο ταιριαζει μας μενει, το αγαπαμε, και καθε φορα που το ακουμε στο μελλον γυριζουμε νοητα πισω σε εκεινη την εποχη.

Ισως το καλυτερο ειναι να μην οικειοποιησαι καποιον αλλο στιχο αλλα να γραφεις το δικο σου στιχακι για αυτο που ζεις και αισθανεσαι (οπως o φιλος dmitspan) γιατι μετα διαβαζοντας τι εχεις γραψει, εντυπωσιαζεσαι απο το τι μπορει να βγει απο μεσα σου μερικες στιγμες.
Καταλαβαινω τον dmitspan που δεν θελει να δημοσιευσει τα στιχακια του καθως αυτο το εχω κανει και εγω στο παρελθον.

Την καλυτερη μουσικη μου συνθεση την εχω γραψει για να την κανω δωρο σε μια κοπελα στις 14 Φεβρουαριου, και δινοντας το της εδωσα την υποσχεση οτι δεν θα το εκδωσω ποτε, γιατι γραφτηκε μονο για εκεινη. Αντι για ενα λουλουδι εγραψα ενα τραγουδι, ετσι το ειχα δει. Ελπιζω να μην εχει πεταξει το cd...

Deep_Oblivion
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Popkiller
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Jul 08, 2004
Μηνύματα: 11
Πόλη/Χώρα: Patras

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 8 Ιουλ 2004, 16:26 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Deep_Oblivion έγραψε:
Δεν ειναι ο στιχος που μας μενει ουτε το τραγουδι, ειναι η εμπειρια που εχει πλαισιωθει απο αυτο.


Την καλυτερη μουσικη μου συνθεση την εχω γραψει για να την κανω δωρο σε μια κοπελα στις 14 Φεβρουαριου, και δινοντας το της εδωσα την υποσχεση οτι δεν θα το εκδωσω ποτε, γιατι γραφτηκε μονο για εκεινη. Αντι για ενα λουλουδι εγραψα ενα τραγουδι, ετσι το ειχα δει. Ελπιζω να μην εχει πεταξει το cd...

Deep_Oblivion


Nice, what u did, Deep_Oblivion...Μερικές φορές όμως τέτοιες κινήσεις δεν εκτιμώνται από τους παραλήπτες (θυμάστε την ιστορία του Oscar Wilde με το χελιδόνι και τον φοιτητή; Το χελιδόνι έδωσε το αίμα του και θυσιάστηκε για να πάρει το τριαντάφυλλο το πιο όμορφο κόκκινο χρώμα, και στο τέλος η .....*&*&^&** μην την πω, το πέταξε... Evil or Very Mad )

Πάντως, για να επανέλθω on topic.......

"H ανάμνηση μιας μεγάλης αγάπης μένει αναλλοίωτη μέσα μας;"

Όχι όταν βρεθεί μια ακόμα μεγαλύτερη...
Τις περισσότερες φορές δεν μας μένει η ανάμνηση μιας μεγάλης αγάπης, αλλά μιας μεγάλης πίκρας.
My bitter experience on this can be summed up in the following:

"Shall I take further blame, or another assault on how it was?
...Then we'll get to the fact that it's always my fault, just because...
...you're breaking my heart..."


Pet Shop Boys - I don't know what you want but I can't give it anymore

This too......

"...I wish you my pain wholeheartedly..."

Time changes everything, όπως λέει και ένα αγαπημένο μου group.


"Get rid of the demon that darkens your sun...
...go on...go on...
Leave no deed undone!
"
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mairh
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: May 09, 2004
Μηνύματα: 201
Πόλη/Χώρα: Planet Earth/Solar System

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 8 Ιουλ 2004, 20:55 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

popkiller πόσο δίκιο έχεις...

πόσο πολύ δίκιο έχεις...
αυτό που παραμένει χαραγμένο στο μυαλό μας δεν είναι μια μεγάλη αγάπη αλλά μια μεγάλη ερωτική πίκρα....
αυτό όμως είναι και η μέγιστη αχαριστία του ανθρώπου...

δυστυχώς όμως έτσι είναι πάντα τα πράγματα....
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
ariadnou
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Apr 20, 2004
Μηνύματα: 74

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 9 Ιουλ 2004, 14:48 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Πίκρες, στενοχώριες.... ναι είναι όλα στο παιχνίδι.
Αλλά και χαρά και ξεχύλισμα ψυχής.
Και στο τέλος όταν όλα χάσουν την αρχική τους ένταση καταλαβαίνεις πόσο καλός παίκτης ήσουν.
Αν έπαιξες καλά... το μέσα σου έχει αποκτήσει λίγο πιο πλατύ ορίζοντα για να χωρέσει πιο όμορφα χρώματα και πλεύσεις πιο μακρινές.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 9 Ιουλ 2004, 17:06 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Εγω παντως θεωρω πως μετα απο πολυ καιρο αυτο που σου μενει ειναι αυτο που θελεις να κρατησεις. Αν εισαι ανθρωπος που προτιμα να βλεπει το ποτηρι μισογαδειο τοτε θα σου μεινει η πικρα. Εξαλλου και η πικρα και ο πονος και η αγαπη και η ευτυχια ειναι πολυ ισχυρα συναισθηματα και δεν νομιζω ποτε κανενας να καταφερε να ξεχωρισει ποιο ηταν το πιο ισχυρο. Ομως η μνημη μας ειναι ετσι φτιαγμενη ωστε να "θυμαται" καλυτερα και πιο εντονα αυτο που συνεβει τελευταιο οποτε ενας οδυνηρος χωρισμος θα επισκιασει ενα εντονο παθος, χωρια οτι μαζι με ενα τετοιο χωρισμο ερχεται και η απογοητευση...
Τελικα ομως, αν κατσει καποιος και σκεφτει καθαρα τι ηταν αυτο που εζησε θα καταλαβει πως ο χρονος που διηρκησε η σχεση ηταν πολυ περισσοτερος απο τον χρονο που χρειαστηκε για να τελειωσει, αρα ισως αδικουμε τους εαυτους μας λεγοντας οτι μας εμεινε η πικρα...

Deep_Oblivion
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 9 Ιουλ 2004, 19:11 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Deep Oblivion συμφωνώ απόλυτα με τον τρόπο που προσεγγίζεις το θέμα!!
Αυτό που μένει τελικά είναι αυτό που εμείς θέλουμε να κρατήσουμε.

Τελευταία σε μια ουζοφιλοσοφική συζήτηση που έκανα...συζητούσαμε αυτό ακριβώς... ότι πάντα μένει η πίκρα στο τέλος της σχέσης...η πίκρα για΄ότι τελειώνει...και τελικα καταλήξαμε ότι αυτό είναι πολύ λάθος.

Και γιατί να μένει η πίκρα και να μην μένουν όλες οι όμορφες στιγμές που μοιραστήκαμε??
Ετσι δεν είναι αυτά τα πράγματα?
Κανείς δεν είναι κανενός...
Δεν αρχίζεις κάτι με την προοπτική να μείνεις για πάντα μαζί του... αυτά έρχονται με τον καιρό!!
Ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει γι΄αυτό καλό ειναι να είμαστε προετοιμασμένοι για όλα...
Δεν λέω να κοιμάσαι και να ξυπνάς με τον φόβο ότι θα χωρίσεις αυριο... αλλά δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ζείς την στιγμή... το τώρα!!!

Η γνώμη μου είναι ότι αν όλοι σκεφτόμαστε έτσι ο πόνος του χωρισμού ειναι πιο ανώδυνος...

Προσωπικά αυτην την περίοδο της ζωής μου έχω μια σχέση... που με γεμίζει με φωτιά...΄τι να πω.. απερίγραπτα συναισθήματα...
Την πρώτη φορά που φιληθήκαμε ένιωσα σαν δεκαεπτάχρονη πιτσιρίκα.. η καρδιά μου χτυπούσε τόσο δυνατά που λέω..."ρομπα έγινα τωρα - την ακούει σίγουρα έτσι πως χτυπάει".

Ακόμα και αν τελειώσει σύντομα (φτου φτου... μην με γλωσσοτρώω Razz ) γι΄αυτό το πρώτο φιλί... γι΄αυτό το ξεχασμένο συναίσθημα που με γύρισε στα πρώτα σκιρτήματα της εφηβείας....

ΑΞΙΖΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και κάθε φορά που θα το σκέφτομαι δεν θα στεναχωριέμαι, αλλά θα χαίρομαι που είχα την ευκαιρία να το νιώσω!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Σχέσεις & Άνθρωποι All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©