Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641072
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

σκέψεις...

 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Λογοτεχνική Γωνιά


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 3 Νοε 2005, 13:37 GMT    Τίτλος Μηνύματος: σκέψεις... Απαντηση με παραβολή κειμένου

Τετάρτη απόγευμα.
Κοιτάω τους περαστικούς με τις ομπρέλες.
Μου αρέσει που βρέχει απόψε…
Πάνω που έλεγα να σου τηλεφωνήσω, με πρόλαβες…
Πως με στέλνεις όταν το κάνεις αυτό…
Χθες σε ονειρεύτηκα… ήταν ένα όμορφο όνειρο!
Μου είπαν πως αυτό που είδα σημαίνει ανακούφιση… μου παίρνεις λέει, ένα βάρος που έχω μέσα μου!
Δεν πιστεύω στα όνειρα αν και συχνά βγαίνουν.
Έρμαια όσοι καθοδηγούνται από προφητείες και ζώδια.

Τίποτα απ΄ αυτά που συμβαίνουν γύρω μας όμως δεν είναι τυχαίο.

Το πρώτο στίγμα στο κορμί μου ήταν ένα σύμβολο ελευθερίας.
…το πέταγμά σου φτερουγίζει στην ψυχή μου…
Τόση ελευθερία με φυλάκισε…
Σκέφτηκα να κάνω ένα δεύτερο να σπάσει η γκαντεμιά.
Γυρνούσε καιρό στο μυαλό μου…
Κάτι αφαιρετικό ίσως, κάτι απλοποιημένα όμορφο!
προσωπική έκφραση της τύχης…

Ανατροπή!

Πόσο μαγεία μπορεί να κλείσει αυτή η λέξη!
Ανατρεπτικά μαγική….
Αλλάζει την τροχιά της ζωής μας.
Παράλληλες διαδρομές.
Μέχρι που ένα τυχαίο βράδυ διασταυρώνονται.
Δίνουν νόημα στην αδιάφορη νύχτα…
Σχηματίζουν ένα μεγάλο φωτεινό σταυρό στον ουρανό…
Πάνω από τα κεφάλια μας, το φως του λάμπει μέσα στα μάτια!
Θυμάσαι τους χάρτες των πειρατών?
Ο θησαυρός είναι κρυμμένος πάντα κάτω από τον κόκκινο σταυρό!
Το σημάδι δεν είναι αρκετό…
Πρέπει να σκάψεις βαθιά, να κουραστείς για να τον ξεθάψεις…
Μετά θα έχεις γίνει πλούσιος!

Όταν θ’ αρθείς να με ξεθάψεις απ΄ τις στάχτες
Και βγάλεις από πάνω μου όλη τη σκουριά
Και ξαναβάλεις τις ρόδες μου σε ράγες
Και εγώ αρχίσω να κυλάω… να κυλάω ξανά…
Τότε οι λύπες θα με ψάχνουν….
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
VaMMpiTreLLa
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Apr 26, 2006
Μηνύματα: 345

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 29 Ιουν 2006, 02:30 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

......Ερχεται μια μερα που απλα θελεις να φυγεις απ'ολους! Μια μερα που απλοχερα χαριζεις την ελευθερια σε ανθρωπους που αγαπας...για να εισαι ευτιχισμενη.

Η ευτυχια τους ειναι η μοναξια σου.
Η αγαπη σου ειναι ειναι η ελευθερια τους.
Η μοναξια σου ειναι η αγαπη τους και η αγαπη τους ειναι η φυλακη σου!

Τελικα η εκδικηση ποια 8α ναι??? Το μισος δεν ειναι εκδικηση ειναι πονος γι αυτον που το νοιωθει ,και οχι για εκεινον που το δεχεται! Η αδιαφορια δεν ειναι εκδικηση ,ειναι κατι κενο ,κατι αδειο, κατι μοιζερο ,που φερνει τους ανθρωπους κοντα!

Αδιαφορησε για να τους λειψεις ,για να σε πλησιασουν.

Δεν μπορω να ζω ετσι...
Δεν μπορω να ελπιζω ετσι...
Δεν μπορω ουτε καν να σκεφτομαι ετσι...

Θελω να ερωτευομαι το κα8ετι! Να αισθανομαι γεματη απο τα παντα.
Η ψυχη μου εχει βαθος, η σκεψη μου ειναι θαλασσα! Η ζωη μου γεματη καρχαριες .Καρχαριες που κολυμπανε βαθια και μου κατασπαρασσουν τα ονειρα! Λαμπερα ονειρα ,χρωματιστα ονειρα, ουρανια τοξα της φαντασιας μου...

Ερχεστε ολοι εσεις να μου θολωσετε τα νερα , να μου σβησετε τα ονειρα....
ΟΧΙ....Πληγωστε με , πονεστε με ...εγω θα τρεφομαι μονο με αγαπη. Μη προσπα8ησετε να με σταματησετε...η μανια μου , η λυσσα μου για ζωη , θα σας τρομαξουν καθως θα προσπερνανε τα πρεπει και τα μη σας...! Θα σας πονεσουν...θα λυγισετε στη δυναμη τους...!!!

Εγω ζω.....ΕΣΕΙΣ ??????




(συγχωρεστε με για το ξεσπασμα.....)
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
neokles
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 373
Πόλη/Χώρα: Athens/Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 29 Ιουν 2006, 17:33 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Το θέμα κατά την ταπεινή μου άποψη είναι να ζούμε την ζωή χωρίς να εγκλωβιζόμαστε σε κανόνες. Γνωρίζεις ανθρώπους και ίσως ένας από αυτούς να είναι ο κύριος/α "για πάντα/ς"

Έτσι απλά.
_________________
War does not determine who is right, war determines who is left
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
agapn
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Apr 25, 2006
Μηνύματα: 7

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 29 Ιουν 2006, 18:35 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

καταρχη VaMMpy θελω να σου πω ποσο σε νιωθω και πως οτι εγραψες και σ αυτο το θεμα και στο αλλο με τη μοναξια ειναι σαν να τα εγραψα εγω. απολυτα.

VaMMpyTreLLa έγραψε:
Η ζωη μου γεματη καρχαριες .Καρχαριες που κολυμπανε βαθια και μου κατασπαρασσουν τα ονειρα!


προσοχη στους καρχαριες που θα εμφανιστουν τωρα... ξερεις ποσο καλα μυριζονται το αιμα... κι εσυ τωρα εισαι πληγωμενη. θα σου σηστηνα να βγεις απο τα νερα γενικως οχι μονο απο τα βαθυα, μεχρι να επουλωσουν οι πληγες. καποιοι θα σε βρουν ευαλωτη και θα σου πουλισουν προσωπο, χαραχτιρα, υποσχεσεις, θα σε δεσουν και μετα θα σε ξανακατασπαραξουν.

...ειμαι μαζι σου.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
VaMMpiTreLLa
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Apr 26, 2006
Μηνύματα: 345

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 29 Ιουν 2006, 19:30 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

αγαπη....σε ευχαριστω πολυ πολυ για την υποστηριξη...

Δεν ειμαι ευαλωτη πλεον....εχει αισιοδοξο μυνημα αυτο που εγραψα παραπανω.... Θα μεινω στα βαθια γιατι μ'αρεσουν τα δυσκολα ,θελω να παλευω στην ζωη μου , ετσι εμαθα απο μικρη...ετσι ειμαι...Δυσκολα θα με εκμεταλλευτει καποιος στη δεδομενη φαση της ζωης μου.... Οι πληγες μου εκλεισαν , επουλωθηκαν εντελως ....ειμαι ενας ευτιχισμενος ανθρωπος , ναι μεν μισος απο την αποψη του ερωτα , αλλα δεν παυω να ειμαι ευτιχισμενη και να προσπαθω με καποιο τροπο να γεμιζω τα κενα μου ,οποια κι αν ειναι αυτα...

Και να σου πω και κατι αλλο ...και να με πληγωσουν ξανα , τι θα παθω????
αλλη μια εμπειρια στη ζωη μου....δυνατη ...αυτο θα εχει σημασια.... Παλι θα παλαιψω , παλι θα το ξεπερασω....

Η ζωη ειναι ωραια...και δεν τα εχει με αλλον...τα εχει με ολους μας!!!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
agapn
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Apr 25, 2006
Μηνύματα: 7

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 29 Ιουν 2006, 20:13 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

VaMMpy οσο κι αν σου φανει παραξενο θα με βρης συμφωνη και παλι. δε ξερω, ισως τελικα μοιαζουμε αρκετα. καλα τα οσα ειπες, νομιζω πως εχεις μαθει κι αυτο σε κανει πιο δυνατη. ειναι και θεμα του πως σου αρεσει να ζεις.

απλα ηθελα να σε προστατεψω αλλα τελικα η καλιτερη προστασια ειναι ο πολεμος και οχι η αμυνα.

για μενα ,παιρνω μια ανασα και ξαναβουταω. πες με τρελη. ομως καθε φορα ειναι και καλιτεερα γιατι μαθαινω.

δε σε φοβαμαι. και καρχαριας και κροκο-δειλος (ξερεις αυτος με τα υπουλα δακρια, κλαψ!) να σου ερθουν στο δρομο, τουλαχιστο ξρεισ καλιτερα πως να τους αναγνωρισεις και να τους διωξεις.

σου χαριζω ενα χαμογελο !! γιατι το αξιζεις και γιατι ειναι το πιο καλο πραγμα που υπαρχει στη γη.. Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
VaMMpiTreLLa
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Apr 26, 2006
Μηνύματα: 345

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 30 Ιουν 2006, 11:10 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Τι να πω ?? και παλι σε ευχαριστω.....
Απο τα γραφομενα σου , ναι διαπιστωνω και γω πως μοιαζουμε οντως σε πολλα Very Happy Very Happy Very Happy

Πιο πολυ απ'ολα σε ευχαριστω γι ατο χαμογελο...ειναι το πιο ωραιο και το πιο ακριβο δωρο ! Και τελικα δεν ειναι και τοσο δυσκολο να χαμογελαμε ,οσο υποτσηριζουν καποιοι αν8ρωποι! Ειναι πολυ ευκολο , απλα πρεπει να το μαθεις και αυτο οπως ολα τα πραγματα στη ζωη!!!

Και ο καλυτερος τροπος να μαθεισ να χαμογελας , ειναι να μαθεις να κλαις πρωτα !!!!!

Δεν θα σε πω τρελη που ξαναβουτας ,θα πω απλα οτι και συ ξερεις να ζεις!
Το νοημα εχει το κολυμπι χωρις βουτιες??? τι νοημα εχει η ζωη χωρις στενοχωριες? χωρις ρισκο? χωρις πονο ????

Τελικα δεν ξερω , ισως ευτχισμενοι να μην ειναι εκεινοι που δεν πονεσαν ποτε !!!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
agapn
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Apr 25, 2006
Μηνύματα: 7

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 30 Ιουν 2006, 23:19 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

VaMMpyTreLLa έγραψε:
Και ο καλυτερος τροπος να μαθεισ να χαμογελας , ειναι να μαθεις να κλαις πρωτα !!!!!

Δεν θα σε πω τρελη που ξαναβουτας ,θα πω απλα οτι και συ ξερεις να ζεις!
Το νοημα εχει το κολυμπι χωρις βουτιες??? τι νοημα εχει η ζωη χωρις στενοχωριες? χωρις ρισκο? χωρις πονο ????

Τελικα δεν ξερω , ισως ευτχισμενοι να μην ειναι εκεινοι που δεν πονεσαν ποτε !!!!


ναι VaMMpy, μαθενουμε να χαμογελουμε με τη ψυχη μας οταν αυτη εχει πονεσει.. γιατι ο πνος μας μαθενει να εκτιμουμε τι εχουμε με το τι χανουμε.

αλλα σκοπος δεν ειναι να πληγωνομαστε η να καταλιξουμε κουτσοι και αναπηροι.

βουτιες να κανουμε αλλα καθε φορα με περισοτερη γνωση αλιως δεν εχει ουσια. στο κατω κατω οταν διαληθουμε τι θα απομηνει. πρεπει να προσεχουμε και λιγο τον εαυτο μας και την επομενη βουτια να τη μελετουμε λιγο πριν τη κανουμε. εχει πλακα το ρισκο κι η περιπετεια αλλα ωσ ενα σημειο, ολα εχουν τα ορια τους.. κι η ψυχη μσς, τα δικα της..

ευτυχια πιστευω ειναι καπιος να βγει κερδισμενος απο ολη αυτη την παλη της ζωης, οσο πιο σωος κι αβλαβεις γινεται και να εχει παρει εστω και λιγο απο αυτο που κινηγουσε.. γιατι ολοι ψαχνυμε αυτο το κατι που θα μασ συμπληρωσει..

επισις ξερω πως αυτα που λεω δεν ειναι καινουρια για σενα, οποτε καλη πορια και παντα μα παντα με το χαμογελο στα χειλη.

Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
VaMMpiTreLLa
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Apr 26, 2006
Μηνύματα: 345

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 3 Ιουλ 2006, 15:36 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Να σαι καλα για αλλη μια φορα Laughing Laughing Laughing

ναι δεν ειναι καινουρια για μενα οντως αυτα που λες και ηα συμφωνησω μαζι σου σε ολα οσα ειπες...χωρις πολλες φιλοσοφικες αναζητησεις!

Τα πραματα ειναι πολυ πιο απλα απο οσοι νομιζουμε ,κι απο οσο θελουμε να τα κανουμε ....

Στη ζωη υπαρχουν παντα δυο δρομοι .... κλαμα - γελιο , δυστυχια- ευτυχια , αγαπη-μισος . ολα τα ενδιαμεσα απλα τα τοποθετουμε εμεις για να κανουμε την ζωη μας πιο δυσκολη,πιο περιπλοκη ....Πραγμα βεβαια που δεν ειναι παντα κακο , διοτι ετσι τελικα ψαχνομαστε και λιγο περισσοτερο.... Η υπερβολη ακομα και στο ψαξιμο ειναι το κακο της υποθεσης ( παλι αλλα αντι αλλων γραφω .και ποιος 8α με καταλαβει δεν ξερω...αλλα δεν εχει σημασια Very Happy Very Happy Very Happy )!!!!!

Σας αφηνω προς το παρον και σας ευχομαι μια πολυ πολυ καλη και δημιουργικη εβδομαδα ..... και θα επανελθω με περισσοτερες μπερδεμενες σκεψεις λειαν συντομως!!!!

Και να θυμαστε οτι οι πιο ωραιες στιγμες σε μια συζητηση ειναι αυτες κατα την διαρκεια των οποιων η σιωπη κυριευει Very Happy Very Happy

Καλη συνεχεια σε ολους σας!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Λογοτεχνική Γωνιά All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1 από 1

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©