Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641058
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

ΕΚΠΟΜΠΗ FM μεσα απο μικρη βαρκα.

 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 23 Ιουλ 2008, 09:46 GMT    Τίτλος Μηνύματος: ΕΚΠΟΜΠΗ FM μεσα απο μικρη βαρκα. Απαντηση με παραβολή κειμένου

αυτο θα ειναι το επομενο κονσεπτ.

φυσικα και υπαρχουν προβληματα πολλα για να λυσω.
αλλα, τελικα, θα τα καταφερω.
προς το παρον, ολα ειναι μεσα στο μυαλο μου.

υπαρχουν πολλα θετικα και αρνητικα

θετικα
αντε να σε βρουν (χαχαχαχαχαχαχαχαχα)
θα με πιασει κλαμα απ τα γελια
ταυτοχρονα θα ψαρευω

αρνητικα
πως και που θα μπει η κεραια (χωρις να βγαζει ματι)
ρευμα (πως θα εχω 12 βολτ συνεχεια χωρις να πρεπει να δουλευει η 15αρα διχρονη εξωλεμβια)
γεννητρια ισως ?
θαλασσα και rf . . . προβλημα σηματος
που και σε ποιο μερος θα βγω ?
τι θα πω στην γυναικα μου ?
βουτιες πως θα κανω οταν θα ειμαι "πιτα" στα καλωδια ?

σε λιγο καιρο θα σας τα πω ολα.

ριξτε και καμια ιδεα
(προσοχη, 1 δεν εχω καταρτι, η βαρκα ειναι μονο 4 μετρα, εχει τεντα, εχει κρυφους χωρους, εχω 12 βολτ μπαταρια)
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
orban
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Mar 04, 2005
Μηνύματα: 89
Πόλη/Χώρα: athens

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 23 Ιουλ 2008, 16:52 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αναγνωριζω μια μινι εκδοση του RADIO CAROLINE απο ..ψαροβαρκα.
Προτεινομενες λυσεις ειναι η εξης.

1. Αναφορικα με την κεραια, οπωσδηποτε η GROUND PLANE, Η 5/8 ακομα καλυτερα για να σηκωνει τον λοβο και το σημα. Με καποιο τροπο θα χρειαστει να "δεσεις" μια πενταμετρη σωληνα καθετα στο σκαφος. Προτεινω για στηριξη να χρησιμοποιησεις μια ΠΕΝΤΑΜΕΤΡΗ ΑΛΟΥΜΟΥΜΙΝΟΣΩΛΗΝΑ ΜΟΝΟΚΟΜΜΑΤΗ.
Στην βαση της θα ζητησεις να σου φτιαξει ενας σιδερας μια τετραγωνη βαση στο κεντρο της οποιας θα υπαρχει μια κολλημενη σωληνα 30 εκατοστων λιγο πιο φαρδια απο το μεγεθος της αλουμινοσωληνας. Εκει θα τοποθετησεις τον "πυλωνα " σου. Με σχοινια, θα κανεις αντιρρηδες.

2. Οσον αφορα την ταση των 12 volt θα αφηνεις να δουλευει στο ρελαντι η εξωλεμβια, και θα σουθ παρεχει αρκετο ρευμα, ανετα οδηγεις 300 watt μηχανημα.
Μονο μια μπαταρια αυτοκινητου μονη της θα γωνατισει πολυ γρηγορα. Το ρευμα που θα σου παρεχει η εξωλεμβια ειναι εναλασομενο οποτε χρηαζεσαι μια "γεφυρα και ενα τροφοδοτικο.

3. Αναλογα με την οπτικη επαφη - που σημαινει μην πας πολυ κοντα στη παραλια - και με το ποσο "καθαρη" ειναι η συχνοτητα εκπομπης που θα επιλεξεις, μπορει να εχεις μεγαλες εκπληξεις ιδιως στην επαρχια.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
orban
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Mar 04, 2005
Μηνύματα: 89
Πόλη/Χώρα: athens

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 23 Ιουλ 2008, 16:54 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Συγγνώμη για τα πολλά ορθογραφικά λάθη…


Βιάζομαι…

Sad
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 23 Ιουλ 2008, 19:18 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

δε τρέχει τπτ Smile
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 24 Ιουλ 2008, 14:03 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

http://img143.imageshack.us/my.php?image=imgp1601rw5.jpg
το νεο στουντιο

χαχαχαχαχαα
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
Echo
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: May 24, 2007
Μηνύματα: 382

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 24 Ιουλ 2008, 19:46 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Quote:
http://img143.imageshack.us/my.php?image=imgp1601rw5.jpg
το νεο στουντιο

χαχαχαχαχαα


ωρα καλη στη πρυμνη σου κι αερα στα πανια σου!

παντως φιλε, αν βαλεις στη βαρκα και μια μαυρη σημαια με νεκροκεφαλη, τοτε θα εισαι και με τη βουλα (ραδιο)πειρατης!! Smile
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
phaser
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Mar 24, 2005
Μηνύματα: 38

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 30 Ιουλ 2008, 17:20 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Hi to all, 231 ok για την πλάκα σου κάντο αλλά σε ένα τόσο περιορισμένο χώρο μην έχεις μεγάλες προσδοκίες, φίλε “Orban”!!?? μου αρέσουν “οι οδηγίες σου προς ναυτιλλομένους” Τι του λες του άνθρωπου? 5 μέτρα σωλήνα? Σε ένα τόσο μικρό σκαρί? Θα μπατάρει!! επίσης μήπως ξέρεις τι ρεύμα kw θέλεις για 300w μηχάνημα? You are out of mind μου φαίνεται, 300w εκπεμπόμενα από αυτή την βαρκούλα? Θα πάρει φωτιά η τεντούλα:) Εκτός αν ο 231 θέλει να κάνει την ελληνική εκδοχή του “Philadelphia Experiment”Smileη μήπως το άκρως απόρρητο πρόγραμμα HAARP?

Άντε καλό καλοκαίρι, καλές βουτιές στην θάλασσα 231 και άσε της βουτιές στα ερτζιανά για τον χειμώνα:) by the way excellent “οι οδηγίες σου προς νέους εραστές του ραδιοφώνου” εδικά περί κεραιών.

PS:HAARP μας ενδιαφέρει όλους διαβάστε εδώ
http://www.e-telescope.gr/gr/cat08/art08_050311.htm

Keep radio alive.
Phaser
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
neokles
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 373
Πόλη/Χώρα: Athens/Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 30 Ιουλ 2008, 18:26 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Very Happy

Εγώ θα σκεφτόμουν σοβαρά την ύπαρξη αναμεταδότη στην ξηρά διότι σε κάθε άλλη περίπτωση δεν βλέπω πως αυτό το σκαρί θα αντέξει το βάρος του εξοπλισμού μετάδοσης (και των στοιχείων)
_________________
War does not determine who is right, war determines who is left
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 30 Ιουλ 2008, 22:28 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

orban έγραψε:
Αναγνωριζω μια μινι εκδοση του RADIO CAROLINE απο ..ψαροβαρκα.
Προτεινομενες λυσεις ειναι η εξης.

1. Αναφορικα με την κεραια, οπωσδηποτε η GROUND PLANE, Η 5/8 ακομα καλυτερα για να σηκωνει τον λοβο και το σημα.

χλωμο για τετοιες κεραιες. αν ελθει το λιμενικο θα μου ζηταει την αδεια για το vhf και εγω στην βαρκα φυσικα δεν εχω. Λεω για κεραια απλο διπολο κρυμενο ή να βαλω ψηλα την κεραια που εκανα εκπομπη απο το αμαξι.

Με καποιο τροπο θα χρειαστει να "δεσεις" μια πενταμετρη σωληνα καθετα στο σκαφος. Προτεινω για στηριξη να χρησιμοποιησεις μια ΠΕΝΤΑΜΕΤΡΗ ΑΛΟΥΜΟΥΜΙΝΟΣΩΛΗΝΑ ΜΟΝΟΚΟΜΜΑΤΗ.

ΩΡΑΙΟ,αλλα με μερικες αλλαγες, οπως : διπολο απλο, μεσα σε σωληνα πλαστικη αποχετευσης , μηκους 2 μετρα , βαμμενος σαν καταρτι. (ερωτηση, αν η καθοδος τρεχει παραλληλα απο το κατω στοιχειο, θα εχει swr ?)

Στην βαση της θα ζητησεις να σου φτιαξει ενας σιδερας μια τετραγωνη βαση στο κεντρο της οποιας θα υπαρχει μια κολλημενη σωληνα 30 εκατοστων λιγο πιο φαρδια απο το μεγεθος της αλουμινοσωληνας. Εκει θα τοποθετησεις τον "πυλωνα " σου. Με σχοινια, θα κανεις αντιρρηδες.

η βαρκα εχει μπροστα (μισο μετρο πριν την ακρη της) μια βαση στερεωσης λαμπας παραγαδιου. λεω να χωσω την σωληνα - καταρτι εκει.


2. Οσον αφορα την ταση των 12 volt θα αφηνεις να δουλευει στο ρελαντι η εξωλεμβια, και θα σουθ παρεχει αρκετο ρευμα, ανετα οδηγεις 300 watt μηχανημα.
Μονο μια μπαταρια αυτοκινητου μονη της θα γωνατισει πολυ γρηγορα. Το ρευμα που θα σου παρεχει η εξωλεμβια ειναι εναλασομενο οποτε χρηαζεσαι μια "γεφυρα και ενα τροφοδοτικο.

στην εξωλεμβια εχω γεφυρα και εξοδο dc. orban 50 watt pll θα βαλω, (ο στοχος μου ειναι ενα ψαροχωρι ) . Με ρευμα τι να κανω ? η εξωλεμβια θα μου παρει το κεφαλι, ασε που δεν θα μπορω να εχω μικροφωνο. ξερεις αν υπαρχουν γεννητριες αθορυβες ?


3. Αναλογα με την οπτικη επαφη - που σημαινει μην πας πολυ κοντα στη παραλια - και με το ποσο "καθαρη" ειναι η συχνοτητα εκπομπης που θα επιλεξεις, μπορει να εχεις μεγαλες εκπληξεις ιδιως στην επαρχια.

εχεις δικιο, εχω καθαρη συχνοτητα και θα ειμαι κοντα στην παραλια, και μεταξυ μας δεν με νοιαζει να ακουστω παραπερα , απλα θελω να με ακουει ολο το χωριο πολυ καλα.


_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 30 Ιουλ 2008, 22:30 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

phaser έγραψε:
Hi to all, 231 ok για την πλάκα σου κάντο αλλά σε ένα τόσο περιορισμένο χώρο μην έχεις μεγάλες προσδοκίες, φίλε “Orban”!!?? μου αρέσουν “οι οδηγίες σου προς ναυτιλλομένους” Τι του λες του άνθρωπου? 5 μέτρα σωλήνα? Σε ένα τόσο μικρό σκαρί? Θα μπατάρει!! επίσης μήπως ξέρεις τι ρεύμα kw θέλεις για 300w μηχάνημα? You are out of mind μου φαίνεται, 300w εκπεμπόμενα από αυτή την βαρκούλα? Θα πάρει φωτιά η τεντούλα:) Εκτός αν ο 231 θέλει να κάνει την ελληνική εκδοχή του “Philadelphia Experiment”Smileη μήπως το άκρως απόρρητο πρόγραμμα HAARP?

Άντε καλό καλοκαίρι, καλές βουτιές στην θάλασσα 231 και άσε της βουτιές στα ερτζιανά για τον χειμώνα:) by the way excellent “οι οδηγίες σου προς νέους εραστές του ραδιοφώνου” εδικά περί κεραιών.

PS:HAARP μας ενδιαφέρει όλους διαβάστε εδώ
http://www.e-telescope.gr/gr/cat08/art08_050311.htm

Keep radio alive.
Phaser


ευχαριστω, γελασα πολυ με τον τροπο που τα γραφεις. κατσε να βρω χρονο, και θα δεις (αν οχι τον ισχυροτερο) τον πιο γλυκο πλωτο ραδιοφωνικο σταθμο.

την πλακα μας κανουμε . . .
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 30 Ιουλ 2008, 22:33 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

neokles έγραψε:
Very Happy

Εγώ θα σκεφτόμουν σοβαρά την ύπαρξη αναμεταδότη στην ξηρά διότι σε κάθε άλλη περίπτωση δεν βλέπω πως αυτό το σκαρί θα αντέξει το βάρος του εξοπλισμού μετάδοσης (και των στοιχείων)


βρε neokle.
αν βαλω αναμεταδοση, παω και στο σπιτι μου που ειναι ψηλα.
απλα με την βαρκα . . . εχει την πλακα του.

ασε που δεν θα εχω και φοβο για καμια επισκεψη
χαχαχαχαχα
λετε να ελθουν οι βατραχανθρωποι
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1 από 1

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©