Γιορτάζει ο Μάρκος
  Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641142
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Ραδιοφωνικοί προβληματισμοί...
Σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
MaTRiX57
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Jun 11, 2004
Μηνύματα: 4
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ - Β.Π.

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 11 Ιουν 2004, 18:08 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Ραδιοφωνικοί προβληματισμοί... Απαντηση με παραβολή κειμένου

Hello!
twra pou sas vrhka 8a yposteite mia merikh logodiaroia kai merikes apories mias kai diavazontas eida oti arketoi einai palioures sta FM...

1.Ti prospa8oun na apodei3oun oi epixeirhmaties anoigontas ena sta8mo pou paizei ta idia me kapoion allo ??? h exontas ena sta8mo ton allazoun gia na anevasoun akroamatikothta ??
px... O Galaxy 92 epaize panta SLOW cheesy hits kai htan oroshmo...
kai 3afnika apo persy egine mia apo ta idia me pollous allous...
panw katw ta idia hitakia me arketous allous...
exei krathsei mia sxetikh diaforetikothta kanontas ena kalo mix 80s 90s kai teleytaia hits alla ayto pou ton ekane 3exwristo den yparxei pleon...
kai mh mou peite oti yparxei o Love radio giati den akoyw ellhnika agapotragouda oute kan ellhnika den akoyw...
epishs ROCK FM... epaize dynato rock kai mono kai edw kai kana mhna paizei kai Dance kai hits se merikes zwnes...
Allo periergo einai o PROFIT FM 966 ...
3ekinhse ws oikonomikos eidhseografikos kai twra exei metallax8ei kata 80% se mousiko!!! Alh8eia ti egine ekei ??
gia ena feggari eixe paei o GPOLY me merikous apo ton prwhn CAPITAL fm kai malista eixan kai ekpomph sthn TV... edw kai kana mhna opote exw syntonistei paizei playlist PCaki gnwsta hitakia kai kana dyo diaforetika kommatia... xalase pali h synergasia GPOLY me TRAGKA ??
Telika mhpws einai PARA POLLOI oi sta8moi twn FM mas???
mhpws ws laos eimaste ypervoloi telika???
giati osoi de vgainoun de ta paratane de mporw na katalavw...
exw 20 mhnes sto radiofwno kai patwntas tous gnwstous akouw panw katw ta idia .. den yparxei kati na me ekpaideysei mousika h de vriskw eykola diaforetika akousmata... mono meta ta mesanyxta...
oute sto Londino den yparxoun tosoi sta8moi NOMIMOI kai na paizoun toso koina akousmata...
2. Giati toso tsampoukas kai viasynh apo merikous px RADIO GOLD na anoi3oun paranomws xwris na exei syzhth8ei kan me tous armodious foreis??? epeidh adikh8hkna apo ton Reppa??? de katalainw ti pane na apodei3oun an kai de me vriskei anti8eto to anoigma tous...
apla einai hdh para polloi opws proeipa ...
3. kante ena topic me istories apo ta palia... aytofora, sthsimo sta8mwn, parties kai valte kamia fwto an exei kaneis apo tote...
4.kleinontas na sas pw kalh synexeia kai sygxarhthria gia th nea ayth prospa8eia!!! Surprised
_________________
- Εσύ είσαι Ντίμη ???
- Yes mother...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
DJ_835
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: May 03, 2004
Μηνύματα: 138

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 14 Ιουν 2004, 10:58 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Έχεις δίκιο... Απαντηση με παραβολή κειμένου

Από το 1989 και μετά έπεσαν πολλά χρήματα στο ραδιόφωνο. Πολλοί επιχειρηματίες αποφάσισαν να ανοίξουν σταθμό για δικό τους όφελος, οικονομικό ή και γκομενικό , όλα παίζουν σε αυτή την ζωή.
Και δεν περιορίστικαν στον ένα, αυτή τη στιγμή που μιλάμε ο καθένας τους έχει από δύο ή και τρεις σταθμούς κάτω βέβαια από διαφορετικό ιδιοκτησιακό καθεστώς αλλά αυτοί βάζουν τα χρήματα και αυτό είναι που μετράει. Το ερώτημα είναι τι κάνουμε εμείς. Απλά δεν τους ακούμε...
Προσωπικά δεν ακούω ραδιόφωνο παρά μόνο στο αμάξι όταν οδηγώ και δύο συγκεκριμένους σταθμούς σε συγκεκριμένες ώρες. Τώρα πια ακούω Internet Radio κατά μεγάλο βαθμό στο σπίτι και στο γραφείο. Μπορείς να βρεις φοβερούς σταθμούς με αυτό που θέλεις να ακούσεις την συγκεκριμένη στιγμή και ανάλογα με την διάθεσή σου.
Και μην ξεχνάμε και τον HotStation.Gr η πρώτη προσπάθεια μη κερδοσκοπική για κάτι το διαφορετικό στα αυτιά όλων μας. Όλοι όσοι συμμετέχουμε εδώ μέσα από εκπομπές, forums, άρθρα, chat κλπ διαμορφώνουμε μια ποιότητα και ένα επίπεδο που δύσκολα το βρίσκεις αλλού. Και η συνέχεια θέλω να πιστεύω ότι θα είναι καλύτερη.... και θα το δείτε!
Βέβαια το ίδιο κακό που γίνεται στα FM γίνεται και στην τηλεόραση. Πολλά κανάλια με μηδέν περιεχόμενο. Προσωπικά πιστεύω ότι η ΝΕΤ έχει το καλύτερο επίπεδο σε όλες της εκπομπές της. Και γενικά η κρατική τηλεόραση έχει αναβαθμιστεί κατά πολύ μεγάλο ποσοστό και προσέχει πρώτα την ποιότητα και μετά την τηλεθέαση.
Τώρα όσο αφορά τον τσαμπουκά για να ανοίξουν πολλοί σταθμοί, οφείλεται κατά πρώτο λόγω στο οικονομικό και δεύτερον στο glamour του να είσαι σταθμάρχης ... των τρένων μάλλον. Άμα δεν ξέρεις το αντικείμενο καλύτερα μην το πιάσεις στα χέρια σου, αυτό ισχύει για επιχειρηματίες, εκφωνητές, κοπελίτσες και αγοράκια που δεν ξέρουν τι είναι μίκτης και τι RCA . Δεν μιλάμε τώρα να γνωρίζουν τι σημαίνει διαμόρφωση και ισχύς, άστα αυτά , μόνο όσοι ασχοληθήκαμε τα ξέρουμε και όσοι από εμάς συνέχισαν να δουλεύουν ως τεχνικοί στην συνέχεια σε μεγάλους σταθμούς τα ξέρουν ακόμα καλύτερα.
Επίσης διακρίνω δυσοίωνο το μέλλον του FM ραδιοφώνου. Μάλλον η επαρχία μπορεί να περηφανεύεται πλέον και κάποιοι μικροί σταθμοί που ανήγουν πάνω από τους 105 MHz στην Αθήνα. Ακόμα και σκυλάδικους να τους πείτε δεν πειράζει , το σίγουρο είναι ότι είναι οι μοναδικοί που ξέρουν τι είναι αυτό που κάνουν και το ρισκάρουν.... Γιατί απλά τους αρέσει! Δεν διακρίνονται για την μουσική τους ποιότητα αλλά διακρίνονται για ένα και μοναδικό πράγμα την αμεσότητα με τον ακροατή, το άμεσο interactive όπως λέμε εδώ στο Internet. Γι΄αυτό και όσοι τους ακούνε δεν είναι απλά ακροατές είναι οπαδοί. Αυτό μπορούσε να γίνει και με άλλα είδη μουσικής σε άλλους σταθμούς , όχι ίσως σε τέτοιον λαϊκίστικο βαθμό, αλλά στην τελική αυτά γουστάρει ο κόσμος. Είναι τυχαίο ότι η κ. Αννίτα Πάνια έχει την μεγαλύτερη ακροαματικότητα τις ημέρες των εκπομπών της. Και δεν είναι όλος ο κόσμος που την βλέπει χαζός, απλά γουστάρει τον τύπο της, την μαγκιά της και την ειρωνία της και στο κάτω κάτω γελάει με τον καθένα από αυτούς....
Προσωπικά δεν με είχαν πιάσει ποτέ απλά όταν πήγα στο αστυνομικό τμήμα να πάω το χαρτί για να πάω φαντάρος, με ρώτησαν εσύ είσαι ο Δημήτρης 835 τον έκλεισες τον σταθμό? Ναι ναι απάντησα εγώ και τελείωσε. Και μια άλλη που είχε αρράξει το περιπολικό κάτω από το σπίτι μου με αναμμένο τον φάρο την ώρα της εκπομπής ένα βράδυ, μόλις το διαπίστωσα κλείνω διακόπτες και το περιπολικό έφυγε, ίσως ήταν κάποιου είδους προιδοποιήση μετά έμαθα ότι μας άκουγαν και είχαμε και φανατικούς ακροατές αστυνομικούς. Και η αλήθεια είναι ότι άνοιξα το 1988 που ήδη υπήρχε η ελεύθερη ραδιοφωνία και μέχρι το 2001 περίπου παραήταν ελεύθερη...
Οι καλύτερες αναμνήσεις σίγουρα είναι από πάρτυ αλλά και ολονύκτιες εκπομπές μέχρι το ξημέρωμα με τα τηλέφωνα να χτυπάνε συνέχεια. Να μιλάμε με κάθε λογής άνθρωπο απο οικογενειάρχη, πιτσιρικά μέχρι gays και τι να πω. Τα έχω όλα αυτά καταγραμμένα σε κασσέτες ίσως κάποτε μπορέσω να παίξω κάποιες απο αυτές και λιώσουμε όλοι στο γέλιο.
These were the best days of my life και το εννοώ σοβαρότατα...

Αυτά προς το παρόν
Δημήτρης 835
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
anexitil
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 6

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 17 Ιουν 2004, 10:08 GMT    Τίτλος Μηνύματος: ΠΕΡΙ FM Απαντηση με παραβολή κειμένου

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΔΙΟΤΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ
ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΠΑΛΙΟΥ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ.
ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΟΥΣΕ Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΠΑΝΥΓΗΡΙΖΑΜΕ ΚΑΙ
ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΟΥΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ. ΑΝΤΙ ΑΥΤΟΥ ΕΙΔΑ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΑ FM ΣΕ ΑΣΧΕΤΟΥΣ (ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ) ΠΛΗΝ
ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ. ΚΑΙ ΡΩΤΩ ΜΗΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΠΡΙΝ?
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 17 Ιουν 2004, 10:45 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Ελεύθερη ραδιοφωνία... Απαντηση με παραβολή κειμένου

Οντως, θυμάμαι μια πρωτοχρονιά στα τέλη των 80ς που ο Γιωργάκης ο Παπανδρέου, ο τωρινός πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ μίλησε σε μια του συνέντευξη για τα σχέδια της ελεύθερης ραδιοφωνίας της παράταξης του.

Να σας πω την αλήθεια, είχα ένα προαίσθημα άσχημο όταν το άκουσα..

Τελικά, είχα δίκιο.. Προτιμούσα το μόνος και κυνηγημένος, από το νόμιμος μέσα στον ραδιοφωνικό αχταρμά.. Ολοι οι δήμαρχοι, εκδότες, παράγοντες απέκτησαν 1 και 2 ραδιοφωνικούς σταθμούς, και η κουτσή Μαρία βγήκε στο ραδιόφωνο (καμία διάθεση προσβολής στις Μαρίες με κινητικά προβλήματα, σχήμα λόγου είναι) ενώ και οι παράνομοι σταθμοί έγιναν ακόμα περισσότεροι, γιατί πολλοί ήταν αυτή που μέχρι εκείνες τις μέρες δεν είχαν καν την λέξη ραδιόφωνο στο λεξιλόγιο τους.

Και συχνά, οι ακροατές θέλουν να περνούν από την θέση του ακροατή σε αυτή του παραγωγού.. Πλούτισε ο Pop 22 Watt, o Βασίλης και η Τεχνική Εκλογή από τις πωλήσεις σε πομπούς, σχέδια για πομπούς, και άλλα τέτοια ωραία. Από αυτοταλάντωτα EL 504 που έσκιζαν τη λήψη στις τηλεοράσεις σε εμβέλεια αρκετών τετραγώνων μέχρι στάδια με 829 και CX στην έξοδο που εξασφάλιζαν πολλά απίστευτα χιλιόμετρα εμβέλειας στους κατόχους τους, και φίμωναν άλλους σταθμούς που δεν είχαν το βαλάντιο και την διάθεση να αρχίζουν το παιχνίδι της "τάπας"..

Φυσικά υπήρχαν και καλά από την όλη ιστορία, όπως πχ το ραδιόφωνο να κερδίσει πολλούς καινούργιους ακροατές, που μέχρι τότε νόμιζαν ότι ραδιόφωνο = κρατικοί σταθμοί, και άρα η μόνη ελπίδα να ακούσετε κάτι εκτός Χατζιδάκι και κλασσικής μουσικής ήταν μόνο οι εβδομαδιαίες εκπομπές από Πετρίδη, Τσαουσόπουλο, Εβενη, και λοιπούς γερόλυκους..
(παρεπιπτώντος.. ξέρετε ότι το πραγματικό όνομα του Ακη Εβενη είναι Άκης Αρκούδος;;Wink


Αφού λοιπόν, κι εγώ είδα κι απόειδα, φρόντισα διάφοροι γείτονες 40άρηδες με 2 παιδιά, που έδωσαν 15 χιλιάρικα στο βασίλη για το φτηνιάρικο αυτοταλάντωτο να μαζέψουν αρμονικές και να μην χαλάνε το σήμα στις τηλεοράσεις της γειτονιάς (οι οποίοι ήξεραν ως μόνο official πειρατή τον υποφαινόμενο και αυτόν έκραζαν όποτε δεν τους έπαιζε η TV), αφού άλλαξα 100 συχνότητες καταλήγοντας εκτός της μπάντας, αυτοεξόριστος της ελεύθερης ραδιοφωνίας, πήρα την απόφαση να περάσω στο χώρο της νόμιμης ραδιοφωνικής κρεπάλης, για να έχω κι εγώ ο φτωχός ένα ραδιοφωνικό βήμα.. Jeronimo Groovy - διάλειμμα - Hit Radio - διάλειμμα - Free FM - διάλειμμα - κλπ..

Πολλές οι ευχάριστες αναμνήσεις και από αυτές τις εποχές και την εμπειρία της "επαγγελματικής" ραδιοφωνίας αλλά από την στιγμή της αλλαγής, άλλαξε και όλο το feeling.. Τέλος η σπιτική δισκοθήκη που ήξερες που βρίσκεται το κάθε τι, τέλος η σκέψη "δεν ανοίγω να κάνω μια εκπομπή επειδή έχω διάθεση και όρεξη".. Για αυτό και μέχρι τον HotStation.gr την Internet μορφή του HotStation FM 485, τα μηχανήματα ήταν πάντα στην πρίζα, stand by, έτοιμα να διεκδικήσουν με τα 15-20 watts μια ακρούλα στην μπάντα για το μεράκι και την αίσθηση...

Εγώ πάντως ψηφίζω δαγκωτό - παράνομος και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ελεύθερος!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
anexitil
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 6

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 17 Ιουν 2004, 11:09 GMT    Τίτλος Μηνύματος: ΠΕΡΙ FM 2 Απαντηση με παραβολή κειμένου

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΜ ΕΧΕΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΝΑ ΕΝΘΥΜΙΟ ΑΠ ΤΟΝ
ΠΑΛΙΟ ΚΑΙΡΟ?
POP22 ,ΒΑΣΙΛΗΣ, ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ?
ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΟΥΝΑ ΣΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΠΕΙΡΑΤΕΣ
ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΣΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΩΣΤΕ (ΠΑΘΟΣ)
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DJ_835
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: May 03, 2004
Μηνύματα: 138

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 17 Ιουν 2004, 12:00 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Ραδιοφωνικές Αναμνήσεις... Απαντηση με παραβολή κειμένου

Μπορώ να πω ότι το post αυτό μας έχει γυρίσει πάρα πολλά χρόνια πίσω και χαίρομαι πολύ που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που ασχολούνται με την τότε Ελεύθερη Ραδιοφώνια σε όλες τις μορφές της. Βέβαια υπάρχουν και πάρα πολύ άλλοι που θα βαριούνται με αυτά που λέμε εδώ.
Εγώ πιστεύω ότι ανήκω στην τελευταία φουρνιά ηλικιακά που πλούτιζε τον Βασίλη στο Μοναστηράκι (είχα κάψει ένα σωρό τρανζίστορς με τις δοκιμές και τους πειραματισμούς που έκανα), τον Δεληγιάννη τότε στην Ιπποκράτους(PLL 0,5 W + Linear 50W με αυτά ακούστηκα περισσότερο), την Smartkit (από εκεί ξεκίνησα) και τους Αδ. Παπαζήση αν θυμάμαι καλά στην Θεμιστοκλέους (από εκεί πήρα την stereo γεννήτρια και τον πομπό 4 W). Στην POP22 Watt ζαχάρωνα κάτι έτοιμα μηχανήματα που είχε αλλά που λεφτά τότε για τρελές αγορές, τα μάζευα με "αίμα" για να πάρω κάτι.
Το καλό σε όλους εμάς που ασχοληθήκαμε είναι ότι σχεδόν όλα τα φτιάχναμε με τα χεράκια μας, και ας μην αναφέρουμε τώρα το πόσες φορές την ημέρα!!! κατέβαζαμε την κεραία για να μειώσουμε τα στάσιμα και άντε πάλι πάνω και testing και πάλι από την αρχή και μιλάμε για 5 μέτρα ιστό κεραίας δεν κατέβαινε με τίποτα, δεν συζητάμε μετά για φτιάξιμο collinear από την αρχή με βάση άρθρο του Μικρού Επιστήμονα.
Στα μέσα της δεκαετίας του 90 αποφασίσαμε με κάτι φίλους ραδιοερασιτέχνες να στήσουμε κάτι μεγάλο, δηλαδή μεγάλος σταθμός με studio , είχαμε νοικιάσει ένα ολόκληρο σπίτι πάνω στους πρόποδες του Υμηττού και είχαμε ταψί όλη την παραλία μέχρι τον Πειραιά. Αλλά δυστυχώς όπου υπάρχουν πολλά αφεντικά δεν γίνεται δουλειά και σε 1,5-2 χρόνια τον κλείσαμε, ισχύς τότε 1KW με λυχνίες.
Τώρα κάτι προσπάθειες εκπομπών σε διάφορους δημοτικούς σταθμούς δεν ήταν και ότι το καλύτερο. Περιορισμένος όσο αφορά την μουσική, την ώρα που θα παίξεις και άλλα πολλά που δεν είναι σωστό να τα ανεφέρω τώρα γιατί πάντα υπήρχαν και τα κακά. Οπότε τελικά παρέμεινα με 50 W ισχύ αντιδιαμετρικά με τον Μηνά στους 108 κόμμα 1-2-3-4-5-6...10 . Mετά τον νόμο Ρέππα έκανα μια προσπάθεια σε κάποιες άδειες συχνότητες μέσα στην μπάντα των FM τότε, και καμπάνιζα μέχρι τον Κορυδαλλό από Γλυφάδα μιλάμε, αλλά ειλικρινά φοβήθηκα με όλα αυτά που έβλεπα τότε που συμβαίναν πάνω στον Υμηττό και τα έκλεισα για πάντα.
Τώρα βρίσκονται τα μηχανήματα σε μια αποθήκη στο πατρικό μου σπίτι και τα τρώνε τα ποντίκια και οι κατσαρίδες. Δεν υπάρχει όμως περίπτωση να τα πετάξω στα σκουπίδια.
Όσο αφορά το θέμας της ραδιοφωνικής τάπας, μια ζωή ήμουν από τους "μικρούς" σε ισχύ οπότε και είμουνα κατά. Έχω ταπόσει μόνο έναν που έμενε στην ίδια περιοχή με μένα και μου είχε πάρει την συχνότητα, συνήθως υπήρχε μια άτυπη συμφωνία μεταξύ ολονών για το που θα ανοίγει ο καθένας. Φυσιολογικό όμως είναι ότι όταν μειώνονται οι ελεύθερες συχνότητες δυσκολεύουν τα πράγματα. Τελικά τα βρήκαμε με το παλικάρι και δεν αλλάξε συχνότητα κανένας απλά ανοίγαμε σε διαφορετικές ώρες για κάποιο διάστημα... μετά πάλι τα ίδια ώσπου άλλαξα συχνότητα.
Πάντα όμως υπήρχαν και οι κακοί στους ερασιτέχνες που ανοίγαν πάνω σου την ώρα της εκπομπής. Και εκτός από καλές φιλίες υπήρχαν και μεγάλες αντιπαλότητες , διαφορετικά στρατόπεδα θα έλεγα. Θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά ότι άνοιγα κάποια εποχή στους 102,5 και έχαμε κανονήσει ένα από τα πολλά πάρτυ που κάναμε μετά από δύο εβδομάδες σε ένα μαγαζί, και 4 μέρες πριν το πάρτυ ανοίγει ένα link(λες και δεν ξέραμε ποιος είναι) απέναντι από την Αίγινα και χάνεται το σύμπαν. Τελικά όμως ήρθε πολύς κόσμος στο πάρτυ αν και δεν μας άκουγαν σχεδόν για μία εβδομάδα. Ας ήταν καλά οι αφίσες που κολλάγαμε στα σχολεία, φροντιστήρια και καφετέριες τότε. Οργανωμένα πράγματα!!!
Τελειώνω συμφωνόντας με τον Μηνά καλύτερα μόνος στα FM. Ανοίγαμε ότι ώρα θέλαμε και παίζαμε και ότι θέλαμε. Δεν δίναμε αναφορά ποτέ σε κανέναν. Πάντα όμως με σεβασμό στο ακροατήριο και στους συναδέλφους ερασιτέχνες, εκτός από ορισμένες extreme φορές που το απαιτούσε η κατάσταση και οι περιστάσεις.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 17 Ιουν 2004, 17:10 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Κατ'αρχην να καλησπερισω τον κοσμο μιας και ειναι το πρωτο μου post. Εγω δυστυχως δεν ειμαι απο τους λεγομενους "ραδιοπειρατες" (δεν μου αρεσει ο ορος "πειρατης" η "ερασιτεχνης") αλλα ευτυχως ειμαι απο εκεινους που εψαχναν τα βραδυα κυριως να ακουσουν φωνες μεσα στη νυχτα, συνομιλιες, μουσικουλα και ενιωθα και εγω την μαγεια του ραδιοφωνου. Ομολογω πως επιθυμια μου ηταν να βρεθω και εγω πισω απο ενα μικροφωνο αλλα εμενα ικανοποιημενος που ημουν απο αυτους που πραγματικα καταλαβαιναν το τι γινοταν στην μπαντα.
Διαβασα τα προηγουμενα posts και θα ηθελα να καταθεσω και εγω την δικη μου αποψη.

Η πορεια του ραδιοφωνου στην Ελλαδα οπως την ειδα εγω ηταν η εξης.
1. Ραδιοφωνο για ενημερωση της κοινης γνωμης απο τους κρατικους φορεις για τις προθεσεις τους, τους νομους, τα διαταγματα κλπ κλπ κλπ

2. "Ραδιοπειρατες" που εδειξαν οτι το ραδιοφωνο μπορει να χρησημοποιηθει και για διαφορετικους σκοπους οπως η ψυχαγωγια αλλα και ι επικοινωνια. Στην ουσια, ο κοσμος αρχισε να ακουει πιο φανατικα ραδιοφωνο απο τους "ραδιοπειρατες" καθως μεχρι τοτε το ανογαν μονο για να μαθουν νεα.

3. Καποια στιγμη η προσπαθεια αυτη οργανωθηκε και αρκετοι απο τους 'ραδιοπειρατες" μαζευτηκαν μαζι σε διαφορους σταθμους

4. Μολις ο κοσμος μαζευτηκε στο ραδιοφωνο ακουγοντας και απολαμβανοντας το σε ολη του την εκταση απο μουσικες επιλογες μεχρι talk shows με ζωντανα τηλεφωνηματα, τοτε ειδαν οι "εχοντες και κατεχοντες" οτι το ραδιοφωνο μπορει να χρησημοποιηθει σαν μεσο επιρροης.

5. Ουσιαστικα το τελος του ραδιοφωνου για μενα αφου ολοι οι μεγαλο-πολιτικο-δημοσιογραφο-λεφταδες εχουν απο 2-3 σταθμους με σκοπο να κατευθυνουν τον κοσμο-προβατο σε αποψεις που θελουν.

Για να κλεισω, θεωρω οτι οι σημερινοι ιδιοκτητες ραδιοσταθμων, καπηλευονται την προσπαθεια ολων εσας που με τοσο κοπο και προσωπικο κοστος κανατε, κανοντας ουσιαστικα το μερακι σας. Οι ραδιοπειρατες εκαναν τον Ελληνα να αγαπησει το ραδιοφωνο, και αλλοι γευονται τους καρπους του.

Συγνωμη αν μακρυγορησα και θα ηθελα την δικη σας γνωμη και αν καπου εχω λαθος.

Οblivion
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
anexitil
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 6

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 18 Ιουν 2004, 12:11 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ Oblivion ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΠΗΛΕΥΤΗΚΑΝ ΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΓΙΑ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ.
DJ835 ΕΓΩ ΤΑ ΕΣΚΑΓΑ ΑΠ ΤΟ 79 ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑΙΑΤΖΙΔΙΚΑ
ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΤΑ FM ΞΕΡΕΙΣ 504, 6146,ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΕ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΑΙΜΑ
ΠΗΡΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ PLL (POP22) ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΜΕΡΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΟΥΡΙΑΖΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ.
ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΠΡΙΝ 3-4 ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΥΓΑ ΕΝΑΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ ΣΤΟΥΣ
108,5 ΜΕ ΣΗΜΑ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΕ?
ΚΙ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΙΔΙΩΣ
ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ.
ΥΓ. ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΡΟΑΤΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΟBLIVION
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Alpha
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: May 24, 2004
Μηνύματα: 31
Πόλη/Χώρα: Χαλάνδρι

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 19 Ιουν 2004, 03:09 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Nα σας χαιρετησω κι εγω με τη σειρα μου και να συμφωνησω πληρως με τις αποψεις που εχουν γραφτει εδω μεχρι τωρα.

Θυμαμαι την παντα των Μεσαιων που τοτε ηταν κατακλυσμενη απο 'πειρατικους' σταθμους. Ιδιως προς τα δεξια της μπαντας, μεταξυ του 2ου προγραμματος (1386) και του "Αμερικανου" (1584).. Σας θυμησα τιποτα, χι χι Τα χαρακτηριστικα στα Μεσαια δεν ηταν αριθμητικα τριψηφια (οπως στα FM αργοτερα) αλλα τις πιο πολλες φορες με το μικρο ονομα του ιδιοκτητη συνοδευομενο απο καποιο 'επιθετο-ιδιοτητα', πχ... ο Μπαμπης ο Ταρατσοβιος... ο Χρηστος ο Pop22Watt... ή του στυλ "Ιδιωτικη ραδιοφωνια Α-Ω".. "Ραδιοφωνια Ομικρον"... κλπ. Α, τωρα θα σας θυμησω αρκετα πραγματακια.. λοιπον.. θυμαμαι και τη συγκεκριμενη φρασεολογια των εκφωνητων σε ζωντανο προγραμμα με αφιερωσεις.. Παραδειγμα:

"Φιλες και φιλοι.. επι της συχνοτητας κανετε ακροαση την Ιδιωτικη Ραδιοφωνια του Θαναση του Fly10.. απο την μπαντα των μεσαιων.. απο τους 1500 χιλιοκυκλους περιπου...κι απο τα Δυτικα Προαστεια... Υπαρχει ενα τηλεφωνο που περιμενει τις δικες σας αφιερωσεις και προτιμησεις -- για λιγη ωρα ακομα, αυτο το τηλεφωνο ακουει στον αριθμο ΧΧΧΧΧΧΧ.... το ξαναλεω, ειναι το ΧΧΧΧΧΧΧ. Το προγραμμα μας ειναι χαρισμενο εξαιρετικα στη Γιαννα με αγαπη, στο Νικο με απεραντο μισος, στο Γιωργο τον Τεντιμποι, στο παιδι απ'το Γκυζη, στο σταθμο μας (ευχαριστουμε και ανταποδιδουμε).. Ειναι χαρισμενο για ολους και ολες εσας που εχετε την ευγενη καλωσυνη και μας κανετε ακροαση..."


Και μετα μεσολαβουσαν 2-5 δευτερολεπτα μεχρι να ξεκινησει το επομενο τραγουδι, με τα scratch παντα των πρωτων γυρων στο δισκο πριν αρχισει η μουσικη! Πολλες φορες υπηρχε υπερδιαμορφωση και σπασμενο σημα... αλλες φορες 'σφυριγμα' απο πλευρικες ή beats...

Tα πραγματα στα FM ηταν αμιγως πιο μουσικα. Σταθμοι που επαιζαν ατελειωτη μουσικη για ωρες ολοκληρες, χωρις καμμια διακοπη ή εκφωνηση. Κυριως 'rock' ή 'disco' ή 'funky'.. Ηταν και ο μοναδικος τροπος να ακουσεις μουσικη απο αρκετους δισκους που σπανια επαιζε το κρατικο ραδιοφωνο (ναi ναι.. Ακης Εβενης Studio 3-44, Πετριδης, Αργυρης Ζηλος, Πολυζωγοπουλος... μεταξυ αλλων -- στο κρατικο ραδιοφωνο)

Αργοτερα, που τα FM αρχισαν να εχουν ολοενα και πιο μεγαλο ακροατηριο, ξεκινησαν και οι πρωτες εμπορικες διεισδυσεις... Διαφημιζομενοι κλειδαραδες που μετακομισαν απο τα Μεσαια, εκκενωσεις βοθρων, πωλησεις οικοπεδων...και αλλα πολλα..

"Κλειστηκατε εξω; Χασατε το κλειδι σας; Ξερετε να μετρατε απο το 7 μεχρι το 1; τοτε ξερετε και το τηλεφωνο μας!! Eπτα-επτα-επτα, κι ολα τ'αλλα πενταρια...."

Οικοπεδα στην Κερατεα.. ρυμοτομημενα, με φως, νερο και τηλεφωνο..
Επισκεψεις δωρεαν με τα πολυτελη μας πουλμαν.. Για κρατησεις θεσεων, τηλεφωνηστε τωρα στο εξης τηλεφωνο..."

Χι Χι.. τι θυμηθηκα ε...

Υπηρχει πια τοσο 'ψητο' στα FM, που ο Χρηστος ο Pop22Watt εκδιδει τωρα και περιοδικο... "Ο Ερασιτεχνης" Εβγαλε μεχρι και 5 τευχη και μετα σταματησε. Για καποιο διαστημα, 1 στους 2 πειρατικους στα Μεσαια, διαφημιζαν αυτο το περιοδικο -- κοντα και οι κλειδαραδες, και οι εκκενωσεις βοθρων... Θυμαμαι κατασκευες με 6146Β, linear 600 watt στα FM.. κεραιες colinear.. ground plane.. μεχρι και ενα πομπο τηλεορασης στο τελευταιο τευχος πριν σταματησει το περιοδικο.

Οι πωλησεις ομως ειναι τοσο καλες, που ο Pop22 ανοιγει και 2ο .. και 3ο καταστημα.. Και μερικα χρονια μετα, διαβαζω σε μια αθηναικη εφημεριδα:

"Εκτος απο τους ερασιτεχνες στα FM που εχουν μερακι και επιπεδο, αυτη την εποχη εχει δημιουργηθει μια παρα-αγορα στο Μοναστηρακι που πουλαει πομπους με το κιλο. Χωρις κανενα περιορισμο στη διαμορφωςη και στις αρμονικες, και χωρις καμμια προδιαγραφη ή προστασια απο το ρευμα.."

Ωσπου, αφου γεμισε η Ελλαδα απο τετοιους σταθμους (καταλαβαινες οτι ηταν κακορυθμισμενες ιδιοκατασκευες, απο τον βομβο, το ευρος της διαμορφωσης, μεταξυ αλλων), τα πραγματα αρχισαν να γινονται τεχνικα πιο ποιοτικα -- αλλα δυστυχως μονο για τους μεγαλοιδιοκτητες. Ποιοτικες γεννητριες, συμπιεστες.. απο επωνυμους οικους, απο Ιταλια και Αμερικη.. Οrban.. Omnia, Extreme.. Και πολυ προσφατα πια, μπαινουν υποχρεωτικα και προδιαγραφες Ευρωπαικης Ενωσης ακομα και στα links.......

Χρηστος Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 19 Ιουν 2004, 12:22 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Alpha έγραψε:
"Κλειστηκατε εξω; Χασατε το κλειδι σας; Ξερετε να μετρατε απο το 7 μεχρι το 1; τοτε ξερετε και το τηλεφωνο μας!! Eπτα-επτα-επτα, κι ολα τ'αλλα πενταρια...."


Πού τη θυμήθηκες αυτή τη διαφήμιση θηρίο;
χχαχαχαχαχαχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχα
άπαιχτη! πιστεύω πρέπει να τη βάλεις στο μέρος που έχω φτιάξει για πετυχημένες ραδιοφωνικές διαφημίσεις Very Happy
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
anexitil
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 6

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 19 Ιουν 2004, 12:51 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ALPHA ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΕΝΗΜΕΡΟ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.
ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΕ Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΟΥΣΑΝ
ΤΟΥΣ ΠΟΜΠΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΚΙΛΟ ΗΤΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΗΣΑΥΡΙΖΑΝ
ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΛΕΟΝ ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΥΣ ΠΟΜΠΟΥΣ.
ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ. ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΠΕΔΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΔΑΡΑΔΕΣ. ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΘΥΜΗΘΗΚΕΣ? ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ
ΣΚΡΑΤΣ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΜΕ ΤΑ ΚΑΨΟΥΡΟΤΡΑΓΟΥΔΑ.
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ 835 ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΑΤΕ ΜΕ ΤΟ 1 Κw ΤΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΕΙΧΑΤΕ?
ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DJ_835
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: May 03, 2004
Μηνύματα: 138

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 19 Ιουν 2004, 17:11 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Reply... Απαντηση με παραβολή κειμένου

Καταρχήν να αναφέρω τους πιο κολλητούς ραδιοερασιτέχνες παλιούς αλλά και της φουρνιάς μου με τους οποίους περάσαμε τα καλύτερα ραδιοφωνικά χρόνια και φτιάξαμε και όλα αυτά.
Κώστας 244
Γιώργος 2000
Γιώργος Α32
Βαγγέλης 1295
Μάνος Μ28
Γιώργος 227
Φώτης FM22
Και άλλοι πολλοί που δεν θυμάμαι πια τα διακριτικά τους. Τους παραπάνω τους έχω σε κασσέτες με συνομιλίες εκείνης της εποχής. Ελπίζω να κοιτάξετε όλοι τις κασσέτες σας από τότε . που ξέρετε μπορεί να τα έχουμε πει.
'Οσο αφορά τον σταθμό που ρωτήσατε: SOUND FM

Δημήτρης 835
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 19 Ιουν 2004, 21:16 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Παιδια επειδη βλεπω οτι ολοι εχετε κασσετες "εποχης" που πιθανον να θελετε να διαφυλαξετε για παντα, δουλευω ως ηχοληπτης σε studio θα μπορουσα να μετατρεψω αυτες τις κασσετες σε cd στον ελευθερο μου χρονο. Φυσικα και δεν ζηταω τιποτα για αυτο, οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει ενα pm και το συζηταμε!

Deep Oblivion

Υ.Γ: Με το μαλακο βεβαια παιδια! Δεν θα μπορεσω να μετατρεπω 15-20 κασσετες την εβδομαδα!!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Mairh
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: May 09, 2004
Μηνύματα: 201
Πόλη/Χώρα: Planet Earth/Solar System

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 20 Ιουν 2004, 12:48 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

΄Πιστεύω κάτι τέτοιο θα ήταν τέλειο Oblivion...
Κατά την ταπεινή μου άποψη,αστείρευτο είναι το γέλιο από εκείνες τις εποχές...
Εγώ σαν παιδί 2ας γυμνασίου είχα γίνει όχι ακροατής αλλά οπαδός...

Η αμεσότητα με τους ακροατές, οι ΄μουσικές επιλογές με βάσει τα γούστα και όχι το ποσοστό εμπορικότητας...το έντονο άρωμα παρέας...
Την εποχή εκείνη ήταν και η δική μου πρώτη επαφή με το αντικείμενο και με μάγεψε...με κέρδισε σχεδόν αμέσως!

Ο Hotstation ακολουθεί το δρόμο εκείνης της εποχής με το ζεστό-παρε/ίστικο άρωμα...Κάτι το οποίο λείπει από τα FM την εποχή μας...

Cdάκια με περιεχόμενο εκπομπών-πειρατικών νομίζω θα ήταν χρυσά...

ΜΑΙΡΗ
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
radiodj105
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: May 01, 2004
Μηνύματα: 65
Πόλη/Χώρα: Μεγαλόπολη

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 21 Ιουν 2004, 22:20 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Νομίζω ότι πρέπει να πιέσω την κατάσταση Απαντηση με παραβολή κειμένου

Κώστα Πλατή... σε προκαλώ να αφήσεις λίγο τα newsletter στην εταιρία που δουλεύεις και να μας πεις το χαρακτηριστικό σου! Επίσης πες μας και κανα-δυο στοιχεία για το που είναι τώρα οι ερασιτέχνες εκείνης της εποχής. Π.χ. FM1 και κάτι τέτοια που συζητάγαμε τις προάλλες! Παρεπιπτότνως τον φουκαρά τον Ταρατσόβιο τον λένε Σάκη και όχι Μπάμπη! Το φουκαράς κολλάει όχι στο πρόβλημα που έχει με την κίνηση ο άνθρωπος, αλλά στο ότι ποτέ δεν το έβαλε κάτω. Παλιά τον έβλεπα στην Πετρούπολη. Είχε ανοίξει μάλιστα και δισκάδικο. Μόνο που κάπου στο 1989 το έκλεισε.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
sikinos
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Jun 22, 2004
Μηνύματα: 1
Πόλη/Χώρα: Xolargos

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 22 Ιουν 2004, 11:00 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Γεια σου παμμέγιστε Ράδιο ΝτιΤζέι (αλήθεια, ο πρώτος Ράδιο Ντι Τζέι που είχα ακούσει είχε βγει το 1988-9 στη συχνότητα που άνοιξε λίγο μετά ο 902...
FM113 μας είχαμε ονομάσει το 1985-6... Ούτε θυμάμαι γιατί... Μάλλον ο Γιάννης που είχε το σπίτι ψηλά στο Χολαργό ήταν Βάζελος αλλά επειδή υπήρχε FM13 το έκανε...113. Έγώ επέμεινα να το κάνουμε 1-1-4 λόγω του ότι ήμουν στη ΚΝΕ τότε, αλλά οι άλλοι δεν ήξεραν τι ήταν αυτό και το άφησα...
Από τους FM113-άνθρωπους, ο Γίώργος δουλεύει κάμερα σε σταθμούς εδώ και μια δεκαετία και ο Γιάννης ζει... στη Φολέγανδρο! Έχει κρατήσει και τα χιλιάδες γράμματα ο κάθικας...Αυτά θα τα ήθελα πολύ να τα ξαναδώ!
Γενικά δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα αν είχε μείνει το σύστημα "όποιος θέλει ανοίγει πομπό και βγαίνει", δεν θα μπορούσε εξάλλου. Αν διαβάσετε Radio World θα δείτε πολλά ρεπορτάζ από χώρες που είναι τώρα στην ίδια κατάσταση με μας το 1987. Αυτές οι χώρες συμβαδίζουν με τη κατάσταση αυτή και στην υπόλοιπη κοινωνία τους... Είναι πολύ πιο ανελεύθερες και τριτοκοσμικές. Οπότε θεωρητικά καλά κάναμε και προχωρήσαμε! Αλλά όσοι διαβάζαμε Radio World και ΤΟΤΕ, βλέπαμε τις πιό προηγμένες χώρες να έχουν τα ζόρια που ΤΩΡΑ τραβάμε εμείς! Δηλαδή το ολιγοπώλειο. Τα ΜΜΕ, ακόμα και τα μουσικά, ανήκουν σε ελάχιστους. Αυτό οδηγεί σε φαινόμενα Μπους (διαβάστε το "Ηλίθιοι Λευκοί" του Μάικλ Μουρ). Οπότε όλα ήταν προβλέψιμα φίλοι μου. Αυτό που μένει να κάνουμε τώρα είναι να θυμόμαστε, να μοιραζόμαστε τις αναμνήσεις, να τις περναμε στους νεότερους και να προσέχουμε πολύ τι ακούμε και πως το ακούμε! Δηλαδή, βλέπουμε τον Χατζηνικολάου στις εκπομπές του καναλιού του και στα περιοδικά του φίλου του Κωστόπουλου να δίνει τη μία συνέντευξη μετά την άλλη και να χτίζει προφίλ; Ε, δεδομένου ότι ο μπαμπάς του ήταν μέχρι πρότινος ήταν βουλευτής της ΝΔ, πρέπει να καταλαβαίνουμε ότι πάει για αξίωμα! Όλοι οι παλιοί ερασιτέχνες ξέρουμε, ή πρέπει να ξέρουμε ότι υπάρχουν διαπλεκόμενα! Βλέπουμε τον Κυριακού να ανοίγει δισκογραφική; Έπρεπε να ξέρουμε ότι θα πάρει τα διακιώματα από μουσικόριάλιτι! Να καθετοποιήσει τη παραγωγή! Πρέπει να είμαστε πιο υποψιασμένοι.
Τώρα για τη μουσική, εκεί είναι περί ορέξεως. Μην περιμένετε να εκπαιδευτείτε από τα ραδιόφωνα σίγουρα. Ψάξτε τη μονοι σας. Έτσι δεν κάνατε πάντα; Απλώς, τότε ψαχνόσασταν για να εκπαιδεύετε τους άλλους, τώρα είναι αυτοεκπαίδευση...
Οι Παλιοί ερασιτέχνες φίλε Βασίλη είτε δουλεύουν στο χώρο (γενικότερα) είτε κάνουν άσχετα πράγματα. Ο FM1 πουλάει κομπιούτερ στο Ν.Ηράκλειο. Ο 251 κάνει εκπομπές στον Επικοινωνία 94.0 Ο Α807 είναι υπεύθυνος της μουσικής του Radio Dj (του μεγάλου DJ εννοώ...χιχιχ) και άμεσος συνεργάτης του 267! Ο Radio 23 είναι διευθυντής του Kiss FM. Ο παλιός Star Radio, ο Αλέξης, δεν ξέρω καν τι κάνει. Για την ακρίβεια δεν τον γνώρισα ποτέ... Κρίμα!
Αυτά. Αντέξατε να τα διαβάσετε βρε αθεόφοβοι; Μπράαααβο...
Smile
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
radiodj105
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: May 01, 2004
Μηνύματα: 65
Πόλη/Χώρα: Μεγαλόπολη

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 22 Ιουν 2004, 18:58 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Ενδιαφέρον! Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ενδιαφέροντα τα στοιχεία του Κώστα!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Alpha
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: May 24, 2004
Μηνύματα: 31
Πόλη/Χώρα: Χαλάνδρι

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 25 Ιουν 2004, 00:07 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Πολυ ενδιαφεροντα και εμπνευστι-κα.

Μακαρι απ'την αρχη της να ειχε υποδιαιρεθει η μπαντα των FM σε 'ζωνες'.. Περιοχη για ιδιωτικους κερδοσκοπικους σταθμους, ..περιοχη για ερασιτεχνικους & μη κερδοσκοπικους σταθμους.., περιοχη για κρατικους σταθμους..., περιοχη για πανεπιστημιακους/ εκπαιδευτικων ιδρυματων σταθμους.... Και με διαφορετικες προδιαγραφες ισχυος για καθε περιπτωση, αναλογη με τις αναγκες καλυψης.. π.χ. στους πανεπιστημιακους - τον ευρυτερο χωρο της εκαστοτε πανεπιστημιουπολης με πολυ χαμηλη ισχυ αλλα σε προστατευομενη κοινοχρηστη συχνοτητα... Ειναι μερικες απο τις ιδεες που μου'ρχονται κατα καιρους στο μυαλο. Ονειρα θερινης νυκτος φυσικα και τελειως εκτος πραγματικοτητας, αλλα ετσι νομιζω θα υπηρχε κατι για ολους..
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
antonis_p
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: May 09, 2006
Μηνύματα: 1

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 9 Μαι 2006, 10:11 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

sikinos έγραψε:
Ο FM1 πουλάει κομπιούτερ στο Ν.Ηράκλειο.
Πιστευω οτι ηταν απο τους πολυ καλυτερους το 87! Που πουλαει computer να παω να τον βρω;
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 8 Φεβ 2007, 22:27 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

πολύ διαφήμιση....κάθε 2 τραγούδια και διαφήμιση...ειδικά τα μεγάλα γνωστά ραδιοφωνικά κανάλια κάθε τραγούδι και διαφήμιση... Πόσο μακρυά θα πάει αυτή η βαλίτσα, ούτε ζάπινγκ δε μπορείς να κάνεις, παντού διαφημίσεις! Twisted Evil

Παλιότερα ήταν διαφορετικά, κάθε μισή ώρα μόνο. Τι άλλαξε δλδ είδε κάποιος ότι τραβάνε οι ραδιοφωνικές διαφημίσεις?

Ξεφτίλα έχει καταντήσει πια! Wink
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©