Γιορτάζει ο Χρύσανθος
  Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 639753
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Τηλεοπτικά σκουπίδια και το μέλλον της νεολαίας ...

 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Λοιπά τηλεοπτικά


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
DJ_835
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: May 03, 2004
Μηνύματα: 138

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 21 Ιουν 2004, 13:38 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Τηλεοπτικά σκουπίδια και το μέλλον της νεολαίας ... Απαντηση με παραβολή κειμένου

Παίρνω αφορμή το δελτίο τύπου για τους απόφοιτους του Fame Studio (εργαστήρι ελευθέρων σπουδών φωνητικής τέχνης!!!). Και παραθέτω κάποια στοιχεία:
Η Ελλάδα σαν μικρή χώρα των 11 εκατομμυρίων ανθρώπων έχει τους περισσότερους από κάθε άλλη χώρα στην Ευρώπη - εκδότες εφημερίδων και περιοδικών, καναλάρχες ραδιοφώνου και τηλεόρασης, δημοσιογράφους, εκφωνητές, μοντέλα, ηθοποιούς και τραγουδιστές! Ίσως ξεχνάω και κάτι άλλο...
Είναι τυχαίο ότι σε 3 εκπομπές ταλέντων που έγιναν φέτος στην τηλεόραση δηλαδή Euro Star, Super Idol και Fame Story δηλώσαν συμμετοχή πάνω από 25.000 άνθρωποι στο σύνολο, ο αριθμός ανεπίσημα είναι παραπάνω.
Και θα έλεγε τώρα ένας λογικός μεροκαματιάρης άνθρωπος που δεν τα βρήκε όλα έτοιμα από τον μπαμπά του και ήταν αναγκασμένος να δουλεύει μια ζωή μαζί με την γυναίκα του, υπάρχουν τόσα πολλά ψώνια στην κοινωνία μας...? Και πως θα αποτρέψει το παιδί του να μην συμμετέχει στα συγκεκριμένα τηλεοπτικά σκουπίδια. Όταν πάνε σχεδόν όλοι! Όταν όλοι θέλουν το εύκολο χρήμα, την δόξα και ότι άλλο εφήμερο έρθει.
Όταν ένας πιτσιρικάς πει στον πατέρα του ότι έχει ως πρότυπο τον Mr.Gay ή όταν μια πιτσιρίκα έχει ως πρότυπο κοπέλες που θυσιάζουν το σώμα τους για την δόξα, τι μπορεί να του/της απαντήσει και πως μπορεί να τον/την πείσει ότι αυτό είναι λάθος.
Η πλύση εγκεφάλου στην Ελληνική κοινωνία με όλα αυτά τα reality, καλά κρατεί , υπάρχουν απο πίσω ομάδες ανθρώπων που στον βωμό της τηλεθέασης και του χρήματος μηχανεύονται τα πάντα , ακόμα και τον εξευτελισμό την ίδιας την προσωπικότητας κάποιων παιδιών που προσδοκούν άλλα. Και τα ποσά που παίζονται είναι πάρα πολύ μεγάλα και ξεπερνούν κατά πολύ ότι μπορείτε να φανταστείτε...δεν μπορείτε να διανοηθήτε τι οικονομάνε με όλα αυτά τα παιχνίδια.
Και το ερώτημα είναι που πάμε σαν Ελληνική κοινωνία; Γιατί η νεολαία μας αποπροσανατολίζεται τόσο πολύ; Που οφείλεται αυτό και πως μπορεί το Ελληνικό Κράτος να διαφυλάξει το μέλλον της Ελλάδας(την νεολαία δηλαδή) από κάθε είδους εκφυλιστικά φαινόμενα; Και τι θέση πέρνει εδώ το Εθνικό Ραδιοτηλεοπτικό Συμβούλιο, μήπως κλείνει τα μάτια για κάποιον λόγο...?
Φτάνοντας στο τέλος της τηλεοπτικής σεζόν ήρθε η ώρα να ανοίξουμε μια σοβαρή συζήτηση γιατί πιστεύω ότι όλοι έχουμε γνώμη και καλό είναι να ακουστεί...

Δημήτρης 835
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
neokles
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 373
Πόλη/Χώρα: Athens/Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 21 Ιουν 2004, 13:49 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Φίλε Δημήτρη δεν έχω τι να γράψω. Τις ίδιες σκέψεις/ερωτηματικά έχω και εγώ. Πάνω στην χαρά της πρόκρισης της Εθνικής μας, ακούω τις υπορβολές και τις (άάντε... μην ανοίίίξω το στόμα μου) και απογοητεύομαι ξανά.

Όχι δεν θα με πάρει από κάτω... δεν μπορώ να φτιάξω τον κόσμο αλλά μπορώ να φτιάξω τον κόσμο μου.

Νεοκλής
Rolling Eyes
κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 21 Ιουν 2004, 16:37 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Φιλε Δημητρη με βρισκεις απολυτα συμφωνο με οσα ειπες. Δυστυχως σημερα στην Ελληνικη κοινωνια κυριαρχει η ματαιδοξια, στοιχειο ππου δεν προτρεπει στην "Ελληνικη καταγωγη" μας.
Το θεμα ειναι οτι αυτο επεκτεινεται ΠΑΝΤΟΥ και οχι μονο στα τηλεσκουπιδια.
Δηλαδη, για δες τις σκεψεις ενος τυπικου 20χρονου σημερα (προς θεου οχι ΟΛΩΝ αλλα της πλειοψηφιας).

1. Να αποκτησω φοβερο και γρηγορο αυτοκινητο το οποιο θα το πειραξω για να ειμαι "γρηγορος" και να εντυπωσιαζονται οι αλλοι (κυριως οι κοπελες).

2. Να βγαινω και να πηγαινω στα "καλυτερα μαγαζια" για να νιωθω μουρη παρ'ολο που μου φαιρονται σαν τιποτενιο σκουπιδι.

3. Να εχω cool εργασια στην οποια θα πρεπει να ειμαι ξεκουραστος, να ασχολουμαι με κοσμο και να αποφερει χρηματα χωρις να ειμαι εκει 8ωρο (π.χ. barman/woman, dj, πορτα, "δημοσιες σχεσεις").

Φυσικα πολλες αλλες σκεψεις πλαισιωνουν αυτα τα βασικα ιδανικα του Ελληνα μετα-εφηβου.
Που κολλανε ολα αυτα με τα τηλεσκουπιδια και το topic αυτο? Στο εξης: Αν παω εκει, και γινω τραγουδιστης, μοντελο, διασημος, tv person κλπ κλπ κλπ, θα εχω προτασεις και χρηματα, θα εχω καλο αυτοκινητο, θα ειμαι αναγνωρισιμος, θα ειμαι ετσι, θα ειμαι αλλιως!
Φταινε ομως και αυτοι που δινουν αξια σε οσους δεν πρεπει, και χαιρομαι τον επηχειρηματια Στηβ Κακετση που ειχε πει "στο μαγαζι μου ουτε σαν πελατες δεν γουσταρω να ερθουν τα famestoρακια"

Deep_Oblivion
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
anexitil
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 6

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 21 Ιουν 2004, 16:56 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Reality Απαντηση με παραβολή κειμένου

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΤΗΛΕΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.
ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΕΧΩ ΛΑΘΟΣ.
ΑΝ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ REALITY ΔΕΝ ΤΑ ΕΒΛΕΠΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΩΡΑ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ? ΑΡΑ ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ? ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΡΧΕΣ
ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΗΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΗΠΩΣ ΧΑΣΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ. ΚΑΙ ΔΩΣΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ <ΣΠΙΤΙ>.ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ ΑΡΑΓΕ ΤΑ 800000 ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΣΕ ΚΑΘΕ LIVE? ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ
ΤΗΛΕΦΩΝΟΥΝ. ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ REALITY ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΕΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΥ ΠΟΥ ΤΙΣ ΣΙΓΟΝΤΑΡΟΥΝ. ΠΟΙΟΙ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 21 Ιουν 2004, 17:07 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Εδω φιλε anexitil θα πρεπει να βαλουμε μεσα και τον παραγοντα της "κυρα-κομπρεσσας" που καθεται ολη μερα χωρις κανενα ενδιαφερον στη ζωη της και παταει κουμπακια στο τηλεχειριστηριο της τηλεορασης. Χωρια οτι ο καθε χαμηλου επιπεδου μορφωσης (προς θεου, δεν ειναι χαζη αυτη η κατηγορια ανθρωπων ουτε εγω ειμαι πανεπηστημιακος) 50αρης εχει σιχαθει την ζωη του και τη γυναικα του και βρισκει "καταφυγιο" στις Καλομοιρες και στις Μαριες. Οι ανθρωποι που στηνουν αυτο το κολπο ξερουν που να στοχευσουν, και οι στοχοι τους ειναι 2. Να δημιουργησουν φανατικο κοινο εφηβικης ηληκιας που θα αγορασει τα cd και θα παει στις συναυλιες και τις πιστες, αλλα και να σαγηνευσει (και σεμνα το λεω) με "ομορφες και δροσερες" παρουσιες τον καθε πικραμενο και την καθε πικραμενη. Οποτε τα τηλεφωνηματα ειναι λογιοκο να υπαρχουν. Οσο για τις μεσημεριανες εκπομπες, για μενα απλα εχουν αντικαταστησει τα παλια κουτσομπολια αναμεσα στα παραθυρα με τις κρεμασμενες μπουγαδες στα στενα σοκακια των Αθηνων.

Deep_Oblivion
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 21 Ιουν 2004, 19:30 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

εγώ που τα βλέπω δλδ ανήκω στα σκουπίδια;συμφωνώ ότι είναι σκουπίδια εκτός απ'το fame story στο οποίο, όπως ανέφερα και σε άλλο πρόσφατο post, επικεντρώνομαι μόνο στον καλλιτεχνικό τομέα, από κει και πέρα τι κάνουν και με τι ασχολούνται στα κανάλια δε με νοιάζει, τα γράφω στα δυο στρογγυλά όργανα που βρίσκονται δεξιά και αριστερά από ένα μακρύ μυ Shocked
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 21 Ιουν 2004, 20:20 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Το να παρακολουθεις κατι δεν σημαινει οτι εισαι και σαν αυτους. Το να ενστερνιζεσαι ομως την φιλοσοφια τους ομως αυτο σημαινει. Δηλαδη. Δεν εισαι "σκουπιδι" επειδη βλεπεις reality games και fame story. Σκουπιδι δεν ειναι κανενας ανθρωπος, ολοι εχουμε μια προσωπικοτητα. Για μενα (και μονο για μενα) κατακριταιοι ειναι οσοι τα μοναδικα ονειρα της ζωης τους, η μοναδικη τους ενασχοληση, η μοναδικη συζητητηση τους και οι μοναδικες αποψεις τους ηταν ορμωμενες απο αυτο που τους σερβιρουν. Σιγουρα τα reality games κατατασονται στις ψυχαγωγικες εκπομπες, και ψυχαγωγουν μια πολυ μεγαλη μεριδα του τηλεοπτικου κοινου, οποτε για να τα βλεπεις ψυχαγωγεισαι και δεν σε κατακρινει κανενας για αυτο. Καποιοι αλλοι δεν ψυχαγωγουνται και ουτε εκεινους κατακρινει κανενας. Το θεμα ειναι ποσο σοβαρα παιρνει ο καθενας απο εμας οτι βλεπουμε εκει. Το να κατσεις 1 ωρα στην πολυθρονα σου και να αφησεις το fame story παραδειγμα να παιζει γιατι γουσταρεις τα τραγουδια που ακουγονται και ισως 2-3 φωνες ειναι απολυτα λογικο, ομως εμενα με ενοχλει οταν βλεπς στο δρομο 16χρονα που κοπιαρουν και αντιγραφουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ που βλεπουν εκει. Αυτη ειναι η ενσταση μου απεναντι στις ευθυνες εκεινων που ειναι υπευθυνοι για την ποιοτητα. Σιγουρα αρκετοι απο εμας εχουμε δει το Αγγλικο Star academy (fame story) και ειδαμε και την διαφορα στην δουλεια και την διαφορα στην φιλοσοφια.

Deep_Oblivion

Υ.Γ.: Οσο για τις "νεες φωνες" και τα "νεα ταλεντα", 9 απο οσους "μαθητες" εχουομε δει στην τωρινη εκδοση του fame story ηδη τραγουδουσαν σε μαγαζια, και ειχαν κανει και studio ηχογραφησεις. Το fame story εχει γινει ο νεος τροπος που βρηκαν οι δισκογραφικες εταιρειες για να "πουλησουν" γρηγορα, φθηνα και αμεσα τους νεουπογραφοντες καλλιτεχνες τους. Καμια σχεση με απειρα παιδια που μαθαινουν τραγουδι δηλαδη
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Mairh
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: May 09, 2004
Μηνύματα: 201
Πόλη/Χώρα: Planet Earth/Solar System

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 21 Ιουν 2004, 23:21 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Φταίμε που παρακολουθούμε τέτοια προγράμματα όμως όλα γίνονται για να βγει το ψωμί...τα παιδιά αλληλομαχαιρόνονται - γίνονται "ρομπες" για να βγάλουν το ψωμί τους...

Θεωρώ πως λίγα άτομα συνεχίζουν καλλιτεχνικά διότι όπως έχετε παρατηρήσει όλοι σχετικά καλές φωνές έχουν...όμως κανένας δεν έχει δικό του προσωπικό στυλ...πράγμα που σημαίνει πως μετά από μερικούς μήνες δεν θα τους θυμάται κανένας...

Προσωπικά παρακολουθώ μόνο fame όταν είμαι σπίτι και δεν έχω να κάνω τίποτα άλλο...ο λόγος που παρακολουθώ είναι γιατί έχει μουσική και είναι πιο ευχάριστο...Σε καμιά περίπτωση όμως δεν θα πέσω στην παγίδα να πιστέψω ότι είναι αξιοκρατικά και κυρίως πως όλα γίνονται για την τέχνη...Εγώ θα έλεγα όλα γίνονται για το marketing,msgs...
Πληρώνουν 1ευρω το μήνυμα...μια χαρά...
και έχεις και τα πιστιρίκια έξω που όλα θέλουν να γίνουν μοντέλα,τραγουδιστές και λοιπά...

Άρα να ευχηθώ καλα μυαλά...
Χαίρομαι που είμαι σε ηλικία που πλέον δεν μπορώ να επηρεαστώ από τέτοιου είδους χαζομάρες...και να υποστώ πλύση εγκεφάλου...

ΜΑΙΡΗ
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 22 Ιουν 2004, 01:33 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

`Οπως είπαμε όλα είναι θέμα marketing φυσικά, και τα μικρά και οι (νοικο)κυράδες έχουν κάτι ν'ασχολούνται, είναι προσωρινά και ξεχνιούνται με τον καιρό. `Αλλωστε θα μεγαλώσουν τα μικρά και θα μάθουν ότι αυτά που κάθονται και ασχολούνται δεν έχουν κανένα νόημα και δεν είναι τπτ άλλο παρά π@π@ριές. Γι'αυτό και γω έχοντας γνώθι σαυτόν κρατώ μόνο το τραγουδιστικό μέρος και κατά τ'άλλα τους έχω όλους γραμμένους και αν λέω τπτ παραπάνω για τον καθένα είναι στην πλάκα κ όχι πως τα ενστερνίζομαι. `Ομως και μόνο που συζητάμε γι'αυτά, πολύ αξία τους δίνουμε.
Αυτά
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Alpha
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: May 24, 2004
Μηνύματα: 31
Πόλη/Χώρα: Χαλάνδρι

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 22 Ιουν 2004, 04:32 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Το καθεαυτο μερος των ρεαλιτι, δηλαδη η παρακολουθηση τους, με αφηνει ηθικα αδιαφορο. Δηλαδη, οπως και οι πιο πολλοι απο μας συμφωνουμε, μπορουμε να κρατησουμε και να απολαυσουμε το καλλιτεχνικο μερος και να αποβαλλουμε το 'ρεαλιτι' τμημα τους αν θελουμε. Αυτο που προσωπικα βρισκω ακρως προσβλητικο και θρασος, ειναι να σε προτρεπουν να πληρωσεις το αντιτιμο του ενος ευρω μονο και μονο για να πεις τη γνωμη σου.. Εχουμε εθιστει να πιστευουμε οτι αυτο ειναι συνηθισμενη συμπεριφορα. Αλλα για ξανασκεφτειτε, *πληρωνουμε* για να ψηφισουμε ποιος θα μεινει.. χωρις κανενα αντικρυσμα ή ουσια. Αυτο για μενα αποτελει κοροιδια.

Εξευτελισμος ειναι και τα στημμενα τηλεπαιχνιδια 090 στα μικροτερα καναλια, που σε κοροιδευουν ασυστολα προτρεποντας σε να βρεις παροιμιες ή διαφορές στις εικονες. Αυτο κι αν ειναι απατη.. Το τηλεφωνο που δινουν δεν εχει καμμια απολυτως σχεση με το τηλεφωνο της παρουσιαστριας που υποκρινεται πως ταχα μιλαει με πιθανους τυχερους, ενω στην πραγματικοτητα μιλαει με μια προγραμματισμενη ομαδα ανθρωπων που προσποιουνται οτι τηλεφωνουν απ'ολα τα μηκη και πλατης της χωρας.. Ο τηλεθεατης χρεωνεται 20..30 λεπτα της ωρας αναμονη υψηλης χρεωσης στο τελεφωνο και ακομα κι αν εχει σωστη απαντηση, μπαινει σε κληρωση για καποιο επουσιωδες συμβολικο δωρο..

Προσβλητικες βρισκω και τις μεταμεσονυχτιες γραμμες chat στο ραδιοφωνο, πχ. jeronimo.. που χρεωνεσαι υψηλη χρεωση μονο και μονο για να περασεις ζωντανα στον αερα .. Και κανείς μα κανείς ακροατης δεν "τολμαει" να παραπονεθει οτι ειναι κοροιδια αυτη η υψηλη χρεωση, γιατι αυτο μπορει να θεωρηθει "μικροπρεπεια" η "γυφτεια".. Ακομα και στην Αμερικη, ολα (μα ολα) τα talk/chat shows στο ραδιοφωνο οχι μονο δεν χρεωνουν τον ακροατη που τηλεφωνει, αλλα αντιθετα τον προτρεπουν να καλεσει γραμμη ατελους χρεωσης (0800). Φυσικα, οι διαφημισεις που ακουει πληρωνουν για την εκπομπη, αλλα αυτο δεν ειναι ουτε αηθες ουτε υποκριτικο -- ειναι φανερο και ντομπρο.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
neokles
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 373
Πόλη/Χώρα: Athens/Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 22 Ιουν 2004, 12:08 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Λοιπόν φταίμε και 'μεις που δεν αλλάζουμε κανάλι αλλά όταν στη ζώνη υψηλής τηλεθέασης παίζει μόνο σκουπίδια τι να κάνεις. Αν δεν είχες να φας, ακόμα και σκουπίδια δεν θα έτρωγες;

Προσωπικά είμαι τυχερός και δεν τα παρακολουθώ. Παρακολούθησα όμως την εξέλιξή τους και έτσι μπορώ να έχω άποψη.

Έχουμε και λέμε:
Τα κανάλια που καταδίκασαν το πρώτο reality με μεγάλους τίτλους απέχθειας στα κεντρικά δελτία, βλέποντας με τρόμο την Τσακοϋστερία, έτρεξαν εκ των υστέρων με εκπομές 3εις φορές χειρότερες ποιοτικά και με τους μαϊντανους που φυτρώνουν σε αυτές, να μας πληροφορήσουν για το τι γίνεται στο ΒΒ1 (μην τυχόν και αλλάξουμε κανάλι) Έτσι πότισαν το τέρας που τώρα ξορκίζουμε σε αυτό το forum.

Βέβαια το MEGA που είχε τα λεφτά έκανε δικό του reality (ταχα μου) ποιο ποιοτικό (βεβαίως βεβαίως)

Τα υπόλοιπα είναι πιο πρόσφατα και δεν χρειάζεται να αναφερθώ. Οι μαϊντανο-εκπομπές αυτές έδωσαν νούμερα και ενισχύθηκαν, αποδεικνύοντας πόσο ρηχή είναι η σκέψη όλων αυτών των "υπευθύνων" προγράμματος. Έτσι τώρα έχουμε και reality και κουτσομπολο-εκπομπές.

Τώρα που πέσαμε τόσο χαμηλά φύτρωσαν και οι εκπομπές με τα quiz, τις διαφορές κτλ κτλ που ασφαλώς θα τα βουτήξουν απά τους αφελείς που καλούν στο 090 και βέβαια θα χαθούν και αυτές όπως και τόσες άλλες. Όπως θα σταματήσει η τρέλα με τα SMS στους σταθμούς, μια που ο κόσμος δεν είναι και τόσο βλάκας (ακόμα). Βέβαια στον επόμενο βομβαρδισμό με σκουπίδια θα μας δοκιμάσουν πάλι, να δούνε μήπως τσιμπάμε, μήπως πέσαμε πιο χαμηλά.

Και βέβαια το καλλίτερο... δελτίο ειδήσεων, η τέλεια ισοπέδωση. Ολα χάλια, οι νέοι περιφρονούν την πολιτική, οι νέοι καπνίζουν, πέρνουν ναρκωτικά, οι νέοι πιστεύουν ότι την 25η Μαρτίου πατήθηκε η Σελήνη, οι νέοι, οι νέοι... Μα ποιός ταϊζει τους νέους με λάθος αξίες; Ποιός μας έχει περάσει αυτό το... Life Style? (sic)

Μα αλήθεια, πιστεύει κανείς πως η ιδιωτική τηλεόραση θα συμβάλει στον πολιτισμό; Είμαστε τόσο ρομαντικοί; Ο κάθε ιδιώτης δεν θα κοιτάξει πως θα μας κάνει να καταναλώνουμε περισσότερο; Δεν θα μας κάνει να μιλάμε ποιο πολύ στο τηλέφωνο με 090? Δεν θα μας κάνει να στέλνουμε SMS? Θα μας γεμίσει αξίες; Θα μας μορφώσει; Θα μας ενημερώσει για τα δικαιώματά μας; Γιατί; Αυτός που έχει τον τηλεοπτικό συαθμό δεν θα μας πουλήσει το σκάρτο για καλό; Δεν θα μας δώσει να πιούμε μαυροζούμι για νέκταρ; Και αφού φάμε και πιούμε αυτός δεν θα μας πουλήσει γρήγορο και εύκολο αδυνάτισμα; Η αξία της εποχής μας... γρήγορα και εύκολα...

Τι να κάνουμε;

Ας μην έχουμε αυταπάτες. Για να μην γίνουμε σε μερικά χρόνια όπως ακριβώς είναι τώρα οι ΗΠΑ πρεπει να γίνει κάτι πολύ συνταρακτικό, που θα κλονίσει τον κόσμο μας και να επαναπροσδιορίσει τις προτεραιότητες και (ανύπαρκτες; ) αξίες μας. Δεν ξέρω όμως αν πρέπει να το ελπίζω ή να το φοβάμαι.

Σταματάω εδώ... το ξερα πως δεν έπρεπε να αρχίσω... σας ζάλισα
Νεοκλής
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Alpha
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: May 24, 2004
Μηνύματα: 31
Πόλη/Χώρα: Χαλάνδρι

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 23 Ιουν 2004, 02:15 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Νεοκλη, τα λες πολυ καλα. Ετσι ακριβως εχουν τα πραγματα.. Οαση στην ερημο ειναι η χρηση των SMS ως μεσο επικοινωνιας στα κρατικα ραδιοφωνα. Χρεωση ενα συμβατικο SMS ή λιγο παραπανω. Παραδοξως, αυτοι ειναι και οι σταθμοι που πολυ ανθρωπινα σου λενε και το ποσο που χρεωνεσαι και, αν ειναι λιγο παραπανω χρηματικα, σου αναφερουν καθε φορα, οτι οι εισπραξεις απο τα SMS θα διατεθουν για αυτον το σκοπο κλπ. Αυτο σημαινει σεβασμος στον ακροατη, ποιοτικη αμφιδρομη επικοινωνια και καλη χρηση μιας πρωτοτυπης καινουργιας τεχνολογιας.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
spycon69
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Nov 17, 2003
Μηνύματα: 34
Πόλη/Χώρα: Saronida Attikis

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 23 Ιουν 2004, 14:06 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ακριβώς για όλα όσα αναφέρετε παραπάνω και ακόμη περισσότερα που έχουν δεί μάτια μου και ακούσει τα αυτιά μου (είμαι & μεγάλος άνθρωπος Wink ) απο το 1997 έχω πετάξει την τηλεόραση απο το σπίτι μου...

Πίστεψα τότε και πιστεύω όσο τίποτα μέχρι σήμερα οτι έκανα το σωστό γιατί πολύ απλά θεώρησα οτι αξίζω κάτι καλύτερο απο τις πρωινές εκπομπές, τα δελτία ειδήσεων με τα 22 παράθυρα γεμάτα με ανθρώπους που φωνάζουν ταυτόχρονα, τις ταινίες που κρατούν απο 2 1/2 εως 4 1/2 ώρες λόγω των διαφημιστικών, τους ανθρώπους στους οποίους δίδεται τηλεοπτικός χρόνος και δεν είναι σε θέση να συντάξουν μια σωστή πρόταση, τα τηλεπαιχνίδια τα οποία αναφέρετε και ευτυχώς δεν έχω παρακολουθήσει ποτέ αλλά μπορώ να φανταστώ την ποιότητά τους & άλλα πολλά τα οποία θα μας πάρει αρκετές σελίδες να καταγράψουμε.

Στον αντίποδα βέβαια...όπως συμβαίνει και με την πολιτική & τους πολιτικούς...όπως συμβαίνει με τα δεκάδες έντυπα lifestyle, όπως συμβαίνει με τα νυχτερινά κέντρα όπου προσκυνάμε κάθε βράδυ τους λαικούς αοιδούς και λέμε και ευχαριστώ...είμαστε άξιοι των επιλογών μας...είμαστε άξιοι αυτών που μας σερβίρουν γιατί προφανώς δεν αξίζουμε κάτι καλύτερο...ίσως...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 23 Ιουν 2004, 17:05 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Χμμ.... ετοιμαστειτε για το νεο reality στον Alpha...
16 νεοι μαθητευομενοι επιχειρηματιες, θα χωριζονται σε 2 ομαδες και θα αναλαμβανουν projects τα οποια θα πρεπει να αποδιδουν και καθε εβδομαδα το "αφεντικο" τους θα επιλεγει ποιον θα απολυσει/διωξει.
Επαθλο μια θεση εργασιας με μισθο 200.000 ευρω ετησιως ως διοικητικο στελεχος μεγαλης εταιρειας...

Εκει οδηγουμαστε, σε λιγα χρονια θα ψαχνουμε δουλεια απο τα reality games

Deep_Oblivion
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 23 Ιουν 2004, 22:42 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

και πού 'σαι ακόμα...
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Echo
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: May 24, 2007
Μηνύματα: 382

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 30 Μαι 2007, 22:05 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

spycon69 έγραψε:
απο το 1997 έχω πετάξει την τηλεόραση απο το σπίτι μου...


οχι, εγω δεν εχω πεταξει την τηλεοραση μου, την κραταω για τα αθλητικα
και για καμια ταινια! ασε που λυπαμαι τις 40.000 δρχ που ειχα δωσει Smile

τα ιδια πανω κατω ενοχλουν και μενα!
να ακουω τις ειδησεις απο δηθεν αντικειμενικους δημοσιογραφους
που γκαριζουν και που εχουν το υφος "ειμαι ανθρωπος κι εγω του λαου
και συμπασχω με τον κοσμακη".
να ακουω πολιτικους να διαφωνουν στο ποιος εφαγε τα λιγοτερα χρηματα.
τις ιδιες ειδησεις να τις βλεπω σε επαναληψη το πρωι σχεδον παλι απο τους ιδιους... η ωρα μονο αλλαζει.

τα πρωιναδικα επισης μου ειναι αδιαφορα καθως δεν θελω να ακουω πρωι
πρωι τσιφτετελια και αστρολογους να μου λενε αν θα ειναι καλη ή οχι η εβδομαδα μου.

μεσημεριανες κουτσομπολιστικες εκπομπες: μια απ' τα ιδια κι εδω!
δεν καιγομαι να μαθω το ποσα λεφτα εδωσε η απολυτη ελληνιδα σταρ
για το νεο φορεμα που θα λανσαρει πανω στη πιστα. και μου ειναι αδιαφορο αν ο/η ταδε ειναι ερωτευμενος ή οχι και ποια η γνωμη τους για το αντιθετο τους φυλο.

ελληνικα σηριαλ: με εξαιρεση καποια που παιζοντουσαν πιο παλια, τα περισσοτερα τα θεωρω χαζα!
μονο με την απειλη οπλου θα μπορουσα να γελασω.
αληθεια, δεν μπορω να πιστεψω οτι η Μαρια η Ασχημη ειναι πρωτη σε τηλεθεαση. εγω παντως δεν τη βρηκα καθολου αστεια, ουτε και τον συπρωταγωνιστη της, ο οποιος μου φαινεται πολυ στημενος.
το μονο που βρισκω αστειο ειναι οτι ενας 20 χρονος ηθοποιος υποδυεται
τον ρολο ενος διευθυντη μιας μεγαλης εταιριας.
θα προτιμουσα να κατσω να δω τη μεξικανικη σειρα "Κορινα η αγριογατα"
εκει σιγουρα θα γελουσα περισσοτερο.
ΟΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΙ, ΟΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ, ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΧΑΡΙΤΕΣ... ΑΥΤΕΣ ΗΣΑΝΤΕ ΣΕΙΡΕΣ!! Very Happy

διαφορα ριαλιτι και ταλεντοσοου: το μονο που μου αρεσε ηταν το Survivor
που συμετειχε ενας απο τα Ο.Υ.Κ...
Α! και το πρωτο big brother. μετα σταματησα να τα βλεπω...
οσο για τα παιδια που μπαινουν στα fame stories και καλα με τη δικαιολογια οτι "μπηκα για να μαθω να τραγουδω" δεν εχω και τη καλυτερη αποψη.
αν θελουν να μαθουν πεντε πραγματα γιατι δε πανε σε ενα ωδειο? χμ... εκει ομως δεν υπαρχει καμερα!!

και κατι ακομη που προσωπικα με ενοχλει.
τυποι σαν το Ψινακη δεν θα επρεπε να βγαινουν στο γυαλι.
δεν ειναι δυνατον στην εκπομπουλα του μαζι με τους αλλους δυο "ειδικους"
στο να καταλαβαινουν ποιος εχει ταλεντο, να λεει αστειακια του στυλ "εγω το απο πισω το ξερω καλα" και διαφορα αλλα αδερφιστικα. (συγνωμη για τη εκφραση αλλα δεν εβρισκα κατι αλλο)
ελεος πια! μεσημερι και βλεπεις τον αλλον να κουνιεται σαν τη λατερνα.
δεν εχω κατι με ατομα σαν το Ψινακη μαλιστα ειχα και ενα γνωστο παλιοτερα, το τι κανουν στα κρεβατια τους δεν με αφορα, αλλα να ειναι πιο προσεκτικοι ποσο μαλλον τις ωρες που μπορει να παρακολουθουν και μικρα παιδια.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 30 Μαι 2007, 22:49 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Echo έγραψε:


να ακουω τις ειδησεις απο δηθεν αντικειμενικους δημοσιογραφους
που γκαριζουν και που εχουν το υφος "ειμαι ανθρωπος κι εγω του λαου
και συμπασχω με τον κοσμακη".


Πάντως η προβλέψιμη συμπεριφορά τους και τακτική είναι πολύ εκνευριστική.. Από την μία όσοι δηλώνουν δημοσιογράφοι το χρησιμοποιούν όταν τους συμφέρει (πχ να απειλούν όποιον δεν τους κάνει το κέφι για να έχουν πρώτο τραπέζι πίστα, για να πάρουν την δήλωση ή την συνέντευξη, για να ψαρώσουν όποιον τους πάει κόντρα, φιμώνει τα media, αρνείται την ενημέρωση στον πολίτη) και από την άλλη βγάζουν την μικρή τους ουρίτσα απ εξω..

Εβλεπα σήμερα το πρωι τον κ. Γιώργο Παπαδάκη, έναν περιπτερά που έφτασε να γίνει ο Γιώργος μας περνώντας στην κυριολεξία από την δημοσιογραφία του πεζοδρομίου (ρεπορτάζ του δρόμου που λέμε) στα ρετιρέ των media.. Μετά την συγκινητική ιστορία της μητέρας από την Αχαια που έχασε την 20χρονη κόρη της που πάσχει από σπάνια ασθένεια
(8 στον κόσμο μόνο την έχουν και είναι η μόνη που έχει φτάσει σε τόσο μεγάλη ηλικία) και με κλάματα παρακάλαγε να βοηθήσει να βρεθεί γιατί κινδυνεύει η υγεία της (και το κύριο στοιχείο ήταν για τον δημοσιογράφο παρουσιαστή ότι ΕΙΝΑΙ 1 από τους 8 ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ που έχουν αυτή την αρρώστια και όχι ότι ίσως πεθάνει τα επόμενα 24ωρα αν δεν βρεθεί)...
..περάσαμε στο επόμενο θέμα..
Μια άλλη μητέρα που πρέπει να βρεθεί κοντά στον γιό της στον Καναδά που τα φέρνει δύσκολα πέρα, με την γυναίκα του σοβαρά άρρωστη και τα παιδιά χωρίς να τα νοιαστεί κανένας.. Και η έκκληση όχι μόνο της μάνας, αλλά ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΠΟΜΠΗΣ ήταν να βοηθήσει.. Και πανηγυρικά, βρέθηκε ο κύριος Πολυχρόνης που θα έβαζε τα λεφτά για τα εισιτήρια.. Ο οποίος μάλιστα ήταν ιδιώτης χωρίς κανένα ιδιαίτερο εισόδημα.. Από το υστέρημα του τα έβαλε τα λεφτά όπως τόνιζε και ξανατόνιζε ο κ. Παπαδάκης και συγκινούσε τον Στρατή Λιαρέλη.. Πού αν έβαζαν κι οι δυό τους δυό μεροκάματα τους (ειδικά ο δεύτερος που από το πρωι μέχρι το βράδυ στα παράθυρα του ΑΝΤ1 είναι) σίγουρα την στέλνανε την γυναίκα bussiness class στον Καναδά, με στάση στα duty free μη πάει στα αγγόνια με άδεια χέρια..

Αλλά όχι, όταν πρόκειται να βοηθήσουμε, όταν πρόκειται να ασχοληθούμε με τον ανθρώπινο πόνο (δεν λεω εκμεταλλευτούμε) η προσφορά μας ξεκινά με το να προβάλουμε το θέμα στην εκπομπή μας. Και ας κάνει άλλος το έργο.. Ας μην δοκιμάσουμε έστω να πείσουμε την διεύθυνση / παραγωγή / κανάλι, βάλτε ρε παιδιά και σεις μια δραχμή / ευρώ αφού ΟΝΤΩΣ πιστεύω ότι πρέπει να βοηθήσω στο σκοπό.. Ακόμα πιο πολύ να βάλουμε εμείς το χέρι στην τσέπη.. Οχι, μόνο σε είδος (τι μου θυμίζει άραγε)..

Ολοι αυτοί οι μαραθώνιοι αγάπης που κάνουν τα κανάλια και οι παρουσιαστές τους, εκτός από τον τηλεοπτικό χρόνο (ο οποίος αντί να περιέχει ταινίες ή σειρές που η κάθε προβολή κοστίζει $$, έχει τον μαραθώνιο και ΟΤΙ διαφημίσεις θα είχε κανονικά) στερείται κάτι για να το προσφέρει στον οποιο σκοπό εξυπηρετεί;

Οι διάφορες ομορφες εταιρίες και καταστήματα που σου λένε, για κάθε αγορά που θα κάνετε εμείς θα δώσουμε 10 λεπτά , μισό , 1 ευρώ στο τάδε παιδικό χωριό, ίδρυμα, υπάρχει περίπτωση το κέρδος τους από την κάθε πώληση να είναι κάτω από το 1 ευρώ που ίσως προσφέρουν; Και γιατί να αγοράσω την βλακεία σου κ. δείνα μου και να μην πάω να δώσω εγώ το ευρώ μου εκεί; Για να διπλασιάσω τις πωλήσεις σου μια μέρα; Και να φανείς εσύ ο καλός; Αν θες πες, θα δώσω ΧΧΧ χιλιάδες ευρώ , ή το ΧΧ % του τζίρου μου.. Οχι, ψωνίστε από μένα, αλλιώς εσείς θα είστε οι κακοί..

Ουφ έφυγα εκτός θέματος...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Echo
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: May 24, 2007
Μηνύματα: 382

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 30 Μαι 2007, 23:33 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Σιγουρα αν ηταν ο Αυτιας στη θεση τους δεν θα ειχε παραλειψει
να μας θυμισει τα δυσκολα παιδικα του χρονια στη Μυτιλινη,
τον δασκαλο του χωριου που τον αγαπουσε και τις βολτες που εκανε με το γαιδουρακι. - τι συγκινητικο! -
ΕΤΣΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ
ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ.
ο Κακαουνακης πιθανων θα ελεγε τα ιδια ριχνοντας ομως και λιγα μπινελικια για να δειξει την αγανακτιση του!!
- ΟΛΑ ΣΤΟ ΚΑΡΦΙ -
" Ο Νικος τα λεει εξω απ' τα δοντια, δεν φοβαται" θα πουνε αρκετοι.


και μια αποψη απο τον Αλεξανδρο Πετρακα
σχετικα με τα δελτια ειδησεων. www.petrakas.gr

The 8.30 Wars

Το Σήμα Έναρξης του Πόλεμου, "παίζει"...
Οι Τίτλοι της Φρίκης, προελαύνουν...
Οι οθόνες γεμίζουν από Άποψη, Ενημέρωση, Αλήθεια και Δηλώσεις Καπαμά...

Η ΜΑΧΗ ΞΕΚΙΝΑ...:

Μια Μεταλλαγμένη Ντομάτα-Ninja, μια εκπαιδευμένη στις Σκοτεινές Λαικές "Ninjάτα", επιτίθεται με Δρεπάνι Πληθωρισμού στο Νίκο Τσιαμτσίκα, φωνάζοντάς του:
--"DIE, Niko Tsikita!!!"
--"Niko TSIAMTSIKA, you Killer-Tomato!!!"
--"Μα...αυτό για να το προφέρεις, πρέπει να κάνεις Γαιδουρόκομπο τη Γλώσσα σου!! DIE, Niko Chewbaka!!!"
--"Μα...αυτό είναι Star Wars...!"
--"Hans Solo...?"
--"Ναι!!! No mallia stin Kefali, kaka mantata sthn Soli!!!"

Το Capilarine, αιχμαλωτίζει το Νίκο Ευαγγελάτο, του αρπάζει τις παλάμες και τις βυθίζει μέσα του, αναστενάζοντας από ηδονή και Μινζαπλί...:

--"Όου...τρίχες!!!"
--"Μα...αυτό είναι το επόμενο Ρεπορτάζ μας..."
--"Και το Μπικίνι....ΤΕΛΕΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!"
--"Μα...δεν είμαι ο Λιάτσος...Ο Ευαγγελάτος είμαι!!!"

Ο Super-Νίκος, αυτοσυγκεντρώνεται και καλεί τις Σκοτεινές Δυνάμεις Του Χάους των Αποκαλύψεων, σε μια Super Songoku Δελτιοκίνηση... Μέσα από το Νεφέλωμα των 8.30, βγαίνουν Πίτσες με Μύξες, Πετρέλαια Νοθευμένα με Ουρολήμωξη, Προφυλλακτικά με ενσωματωμένο τον Ταιβανέζο κατασκευαστή τους και Μακρουλές Τυρόπιτες με Σπέρμα, οι γνωστές "ΤυρόΠιπες"!!! Τη Μάχη Τηλεθέασης που ακολουθεί, διακόπτουν τα Ουρλιαχτά του Θοδωρή Δρακάκη από το διπλανό Studio Βασανιστηρίων:

--"Ευχάριστες ή Δυσάρεστες....ΝΑ ΜΑΣ ΚΙ ΕΜΑΣ!!! Αυτές ήταν οι Ειδήσεις του Star Channel...!"

Πρίν προλάβει να ολοκληρώσει το "ΝΑ ΜΑΣ ΚΙ ΕΜΑΣ...", το Δελτίο καιρού για τους Αγρότες και τους Ματάκηδες πετάει το Βυζί της Στερεάς Ελλάδας πάνω στο Οπισθομέρι των Κυκλάδων, ενώ στη Μύκονο δεν έχουμε Καιρό, γιατί τους Εξωτσούτσου τους κυνηγά το Ε.Σ.Ρ. άμα δεν είναι σε Πάνελ...

"ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑPANELΟΥΣ ΕΞΩΤΣΟΥΤΣΟΥ!!!"

Ο Άκης Παυλόπουλος, τηλεμεταφέρεται στον Μαγικό Πλανήτη "Πριντις 8", όπου περικυκλώνεται από Εξωγήινα "Ρ", τα οποία τον περιπαίζουν:

--"Πρόφερέ μας...! ΠΡΟΦΕΡΕ ΜΑΣ!!!"
--"Δεν μπορώ....Σας μπερδεύω με "Γ"...!"
--"Και πως θα κάνεις Ιατρικό Δελτίο, ρε? Άλλο είναι να πείς για "Ράμματα" και άλλο για "Γάματα"!!!"
--"Θα επικαλεστώ τον Φαγαώ των Δελτίων!!! Τον Γαμσή τον Β'..."
--"Ραμσή", ίσως...?"
--"Ράμησέ τα...."

Η Θάλασσα του Τηλεοπτικού Τοπίου κοχλάζει και μέσα από το Τεράστιο Κοχύλι των Εξελίξεων αναδύεται η Μεσσιανική μορφή του Νίκου Χατζηνικολάου, ο οποίος αρχίζει σαν από θαύμα να περπατά πώνω στο νερό του Ωκεανού των Γενικών Διευθυντών... Με μια κίνηση γεμάτη Αλτρουισμό και Pickatsu, κλείνει το κλιματιστικό της Όλγας, η οποία σταματάει να "Τρέμη" ανορθόγραφα και η φωνή του, Στεντόρια, σχίζει το Στερέωμα:

--"Αυτές ήταν οι Ειδήσεις του Alter...."
--"O Μπαρμπα-Μαθιός... Ο Μπαρμπα-Μαθιός...."
--"Σας ευχαριστούμε για την προτίμησή σας..."
--"Δώτς μου το Κορμί τσου....Σέλω-Σέλω να 'μαι ο Εραστσή σου....."
--"Θα τα ξαναπούμε πάλι αύριο...."
--"Το νέο Bιβλίο της Barbra Munovitch, με τίτλο "Ο Πρωκτός και η Μοναξιά στο Βασίλειο της Τυροκαυτερής" ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ!! Βarbra Munovitch..."
--Καλό σας Βράδυ!!!"

Στο Στρατηγείο του "ΑLPHA", ψάχνουν ακόμα το "OMEGA" της ενημέρωσης, για ολοκληρωμένα Γεγονότα.... Φήμες πως αυτό κρύβεται στα μούσια του Κακαουνάκη, ελέγχονται ως Ψευδείς και Αναληλήθιες...

Το ρολόι δείχνει 21.00 και τα βασανιστήρια σταματούν γιατί τα Μηχανάκια δεν τα μετρούν πλέον...
Η Παράνομη, Επικίνδυνη και Καταζητούμενη Φυλή των αυτοκτονούντων "Τηλεκοντρολάζι", ξεχύνεται στους Καναπέδες πατώντας το "ΟΝ". Όμως και γι' αυτούς, το σχέδιο είναι έτοιμο....ΚΑΝΕΙΣ δε γλιτώνει από τον Τρίτο Πανοθόνειο Πόλεμο...! Κι εκεί που δεν το περιμένουν, τους κτυπά σαν Κεραυνός Εν Ταινία:

--"Κυριες και Κύριοι....ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ!!!!!!"
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Λοιπά τηλεοπτικά All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1 από 1

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©