Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641062
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Λογοκρισία και καθωσπρεπισμός

 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Γενική συζήτηση


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
oblitron
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Apr 26, 2004
Μηνύματα: 282

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 5 Ιουν 2007, 00:33 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Λογοκρισία και καθωσπρεπισμός Απαντηση με παραβολή κειμένου

Κάντε κλικ και διαβάστε...

Εγώ ειλικρινά ντρέπομαι που είμαι Έλληνας... Η κατάντια μας δεν είναι καν αστεία πλέον. Πολύ φοβάμαι ότι οι Έλληνες, που κάποτε ήταν πρωτοπόροι, τώρα πια δε λένε να βγάλουν την όπισθεν με τίποτα. Κρίμα...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 5 Ιουν 2007, 11:12 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

τέχνη-ξετέχνη δε νομίζει ότι είναι πολύ για τα ελληνικά δεδομένα να βγάζει ένα μ...ί και από πίσω να παίζει ο ύμνος. Κάθε πράγμα έχει και τα όριά του. Δε λέω, ωραίος ο Πανούσης αλλά για να γελάμε μόνο, ποιος τον παίρνει στα σοβαρά ?
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Greco
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jan 28, 2005
Μηνύματα: 244

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 5 Ιουν 2007, 12:20 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Χμμ...

Εγώ λέω να πάρω τα παιδιά των φαναριών... Να τους βγάλω τα ρούχα...

...και να αρχήσω να τα τραβάω φωτογραφίες. Επειδή όμως μερικά είναι αρτημελή σίγουρα δεν θα μου κάθεται καλά... σκέφτομαι να κόψω και κανένα χέρι από το καθένα για να απεικονήσω την "σκληρή καθημερινότητα" όπως την φαντάζομαι...

Εντάξει μωρέ... εξάλλου οι εικόνες που καίγεται η Ελληνική σημαία είναι πλέον συνιθισμένες. Γιατί να μην διακωμοδήσουμε τον Εθνικό Ύμνο...

Πρόοδος... μια πολλή παρεξηγημένη έννοια στο σημερινό δημόσιο βίο. Ας μην την αντιλαμβανόμαστε όπως θέλουμε.

Υ.Γ. Α, και που είσαι oblitron. Προτιμώ να βάζω όπισθεν για να ξεφύγω από τα αδιέξοδα του αύριο παρά να πάω να στουκάρω στην μάντρα Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 5 Ιουν 2007, 12:34 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ε οχι!

Πειτε με αρτηριοσκληρωτικο, πειτε με απαρχιαωμενο, πειτε με ΟΤΙ θελετε αλλα εγω δεν το θεωρω τεχνη.

Τι εκφραση ειχε δηλαδη η κυρια? τι νοηματα περνουσε, τι ηθελε να δειξει? Μονο να εντυπωσιασει ηθελε και να διαφημησει το ονομα της για να γινει λιγο γνωστη μηπως και λιγδωσει λιγο το εντερακι της.

Δηλαδη αν εγω επαιρνα την φωτογραφια της, την περχουσα photoshop και εβαζα δυο αρχ....α αντι για τα ματια της θα ηταν τεχνη? Θα της αρεσε? Θα γουσταρε να το κοιταει και να το σχολιαζει με την κουλτουρα-κατουρο παρεα της?

Μερικα πραγματα εχουν ορια και δεν γουσταρω να τα ξεπερνουν ορισμενοι τυχαιοι.

Και μεταξυ μας, ουτε "διεθνως ανεγνωρισμενη" καλλιτεχνις ειναι, ουτε 'μελλοντικο κεφαλαιο τεχνης" ειναι, ουτε "νεο ταλεντο" ειναι, ουτε θα αναζητουμε τα εργα της σαν συλλεκτικα κοματια ενος "μετα θανατον" καλλιτεχνη.

Και για να ξεκαθαρισω κατι, το ερωτικο περιεχομενο φυσικα και αποτελει τεχνη, τον Sony Vegas 5.0 created χωρις αρχη και τελος και με ατερμονο μινιμαλιστικο γιγνεσθαι βιντεακι ομως οχι.


Deep Oblivion
_________________
http://xphctoc.blogspot.com

ΖΑΣ Superstars

Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
VaMMpiTreLLa
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Apr 26, 2006
Μηνύματα: 345

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 5 Ιουν 2007, 12:55 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

αυτο μας ενοχλησε ολους δηλαδη ??? ( βαζω και τον εαυτο μου μεσα , επειδη μου φανηκε λιγο παραξενο , αλλα οχι και τοσο τραγικο)!!

δεν μας πειραζει δηλαδη που ακουμε και τραγουδαμε τον εθνικο υμνο στο γηπεδο με παραλλαγμενους στιχους , λες και η ομαδα ειναι η πατριδα , η θρησκεια η οικογενεια ??

οταν ακουμε τον εθνικο υμνο , σηκωνομαστε παντα , η καθομαστε αραχτοι στον καναπε μας , καπνιζουμε το τσιγαρακι μας , και πινουμε τον καφε μας???

κρεμαμε σημαιες μονο 25η Μαρτιου και 28η Οκτωβριου .... γιατι τις αλλες μερες δεν ειμαστε Ελληνες ???

και γιατι δεν γκρινιαζατε τοσοο πολυ οταν ειχε γινει περιπου το ιδιο σκηνικο στο " outlook " (2003) με το εργο " το θειον Πεος " ?
Ενταξει παιδια ας μην ειμαστε υπερβολικοι... να γινει μια συσταση στην Κυρια Στεφανη ( που ειπαμε οτι ειναι κορη ποιανου ??? και σε ποια πολιτικη παραταξη ανηκε ο πατερας της??? Rolling Eyes Rolling Eyes ) , και οχι να μπουκαρουν μεσα να το κατεβασουν....

και για να πω φυσικα οτι εαν ηταν οποιοσδηποτε αλλος εθνικος υμνος , οχι μονο δεν θα μας πειραζε , αλλα θα εβγαινε και ο κα8ενας και θα ελεγε , πω πω τι ωραιο εργο και τι συμβολικο κλπ κλπ κλπ!!!!

Μπορει μπροστα να ειναι η μαντρα και να μην θελουμε να φαμε τα μουτρα μας , αλλα πισω ειναι ο γκρεμος!!!!
_________________
No rain can wash away my tears
No wind can soothe my pain
You made me doubt, you made me fear
But now I'm not the same
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Greco
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jan 28, 2005
Μηνύματα: 244

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 5 Ιουν 2007, 13:03 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Vammpi έγραψε:
Μπορει μπροστα να ειναι η μαντρα και να μην θελουμε να φαμε τα μουτρα μας , αλλα πισω ειναι ο γκρεμος!!!!


Μιλάω για ένα αμάξι που έχει μπει σε αδιέξοδο... ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΚΡΕΜΟΣ ΑΠΟ ΠΙΣΩ;

ΜΕ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟ ΕΠΕΣΕ;

Σε όλο το συλογισμό διαφωνώ στο εξής. Μπορεί να μην γουστάρεις να κρεμάσεις ελληνική σημαία στο μπαλκόνι ΟΥΤΕ την 25 Μαρτίου. Δεν έχω πρόβλημα μαζί σου. Το να χλευάσεις όμως είναι αλλουνού Παππά ευαγγέλιο...

Όπως ένα πράγμα... άκου γκοθ, ντύσου όπως γουστάρεις... εγώ θα σε σεβαστώ και δεν έρθω να σε χλευάσω αλλά γκοθ δεν θα ακούσω...

Το καταλαβαίνουμε τώρα;
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
VaMMpiTreLLa
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Apr 26, 2006
Μηνύματα: 345

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 5 Ιουν 2007, 13:10 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

σορυ δεν ειχα καταλαβει την λογικη του αδιεξοδου...οποτε γραψε λαθος!!

επισης δεν διαχωρισα την θεση μου σε τιποτα απο ολα αυτα , οπως ειδες μιλουσα σε πρωτο πληθυντικο ....

Πιστευεις δηλαδη οτι το εκθεμα ηταν τροπος που χρησιμιποιησε η Κυρια Στεφανη , για να χλευασει τον Εθνικο Υμνο και κατ'επεκταση την Ελλαδα ?
_________________
No rain can wash away my tears
No wind can soothe my pain
You made me doubt, you made me fear
But now I'm not the same
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Greco
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jan 28, 2005
Μηνύματα: 244

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 5 Ιουν 2007, 13:13 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

VaMMpyTreLLa έγραψε:

Πιστευεις δηλαδη οτι το εκθεμα ηταν τροπος που χρησιμιποιησε η Κυρια Στεφανη , για να χλευασει τον Εθνικο Υμνο και κατ'επεκταση την Ελλαδα ?


Δεν με νοιάζει τι είχε στο μυαλό της, ή ποιο σκοπό είχε... ή τι ήθελε να δείξει.

Το αποτέλεσμα μετράει καθώς χλευάζει πράγματα ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΧΥΣΕΙ ΑΙΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ Η ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΥΡΙΑ...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
VaMMpiTreLLa
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Apr 26, 2006
Μηνύματα: 345

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 5 Ιουν 2007, 13:22 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

και σου λεω οτι και παραπανω... οτι σαφως και μενα μοθ φανηκε λιγο καπως...

αλλα γιατι δεν θεωρεις χλευασμο ολα τα υπολοιπα που προανεφερα ( ε8νικους υμνους παραλλαγμενους αναλογα με την ομαδα , σημαιες κρεμασμενες μονο οποτε θελουμε - λες και τις υπολοιπες μερες δεν ειμαστε περηφανος λαος , ΚΡΕΜΑΣΕ ΤΗ ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ , ΑΛΛΑ ΕΧΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΗ (με τσαντιζει πολυ αυτο) .... εθνικος υμνος ακουγεται και μεις χαλαροιιιι ,αραγμενοι... και αλλα που κανουμε στην καθημερινη μας ζωη , τα οποια δεν μου ρχονται τωρα...) αυτα δεν ειναι δηλαδη χλευασμος??? αυτο θελω να πω.....

δεν τει8ομαι ουτε υπερ , ουτε κατα σε αυτους που ξηλωσαν το εργο....

τιθομαι ομως κατα στην καθαρα πολιτικοποιημενη φορα που πηρε το ολο θεμα...

γιατι μπορει εσενα και 15 - 20 αλλους να τους ενοχλησε οντως το γεγονος οτι χλευαζεται ο εθνικος μας υμνος , αλλα η πλειοψηφεια νομιζω οτι αντιδραει για αλλους λογους!!!

Δες απλα ποιοι αντιδρουν υπερ και ποιοι κατα... και δε νομιζω οτι καποιος ειναι λιγοτερο η περισσοτερο ελληνας... απλα καποιος ειναι λιγοτερο η περισσοτερο αριστερος και λιγοτερο η περισσοτερο δεξιος!!! Δυστυχως αυτο ειναι που με στενοχωρει περισσοτερο...

Διοτι εαν αντιδρουσαν ολοι , επειδη οντως θιχτηκαν ως ελληνες , ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΠΡΑΒΟ!!

τωρα δεν μπορω...γιατι θα ειναι σα να υποκρινομαι!! οποτε δεν τασσομαι υπερ κανενος!
_________________
No rain can wash away my tears
No wind can soothe my pain
You made me doubt, you made me fear
But now I'm not the same
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Greco
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jan 28, 2005
Μηνύματα: 244

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 5 Ιουν 2007, 13:40 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Καλά τώρα μην περιμένεις να τοποθετηθώ εδώ μέσα πολιτικά. Άστο καλύτερα... Laughing

Το ότι ανήκει στον ΣΥΝ... η εν λόγω κυρία και η εφημερίδα που το δημοσίευσε έχει την λογική της...

Υ.Γ. Οι οπαδοί που παραλάσσουν τον εθνικό ύμνο θέλουν κρέμασμα. Δόξα το θεό οι ΑΕΚτσήδες δεν τον έχουν κάνει σύνθημα ομάδας Razz
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
VaMMpiTreLLa
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Apr 26, 2006
Μηνύματα: 345

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 5 Ιουν 2007, 13:41 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

χιχιχι... οχιιιιιιιιιιιιιιι δεν το περιμενωωωωωω....!!!!

και συμφωνω απολυτα με τα σχολια σου και περι οπαδων και περι της Κυριας!! Very Happy Very Happy
_________________
No rain can wash away my tears
No wind can soothe my pain
You made me doubt, you made me fear
But now I'm not the same
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
oblitron
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Apr 26, 2004
Μηνύματα: 282

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 5 Ιουν 2007, 14:13 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ομολογώ ότι αυτή την αντίδραση περίμενα και όχι να συμφωνήσετε μαζί μου. Εν πάση περιπτώσει, δέχομαι ότι ένα έργο δε συμφωνεί με τα πιστεύω σας και με τη νοοτροπία σας ότι εθνικά σύμβολα πρεπέι να χρησιμοποιούνται μόνο σε συγκεκριμένες περιστάσεις. Δέχομαι λοιπόν την αντίδρασή σας και δε θα προσπαθήσω καν να σας πείσω ότι το εν λόγω έργο δεν προσπαθούσε να χλευάσει, ούτε ότι κάποια άτομα (συμπεριλαμβανομένου του Πανούση) έοχυν και σοβαρά πράγματα να πουν αν κοιτάξετε κάτω από την επιφάνεια. Εξάλλου η τέχνη είναι εντελώς υποκειμενική και μπορεί και αντίστροφα κάτι άλλο που εσείς θεωρείτε αριστούργημα εγώ να το θεωρώ σκουπίδι.

Αυτό που δεν μπορώ να δεχτώ είναι η λογοκρισία. Η κατάσχεση ενός έργου τέχης και η σύλληψη και κράτηση του διευθυντή της έκθεσης είναι ενάντια σε κάθε αρχή περί ελεύθερης έκφρασης των πολιτών. Και δε μιλάμε καν για κάποια προκήρυξη με ανατρεπτικές διαθέσεις, ή π.χ. κάποιο δημοσίευμα με σαφείς αναφορές κατά του δημοκρατικού πολιτεύματος. Μιλάμε για ένα έργο τέχνης σε έναν πολύ συγκεκριμένο χώρο, όπου ο καθένας μπορεί αν θέλει να πάει ή να μην πάει, και ο καθένας μπορεί να κάνει όση αρνητική κριτική θέλει. Μπορείς να διαφωνείς όσο θες με κάποιον, αυτό όμως δε σου δίνει το δικαίωμα να τον φιμώσεις.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 5 Ιουν 2007, 14:28 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Πολυ σωστα επισημαινειςobli οτι η τεχνη κρινεται με υποκειμενικα στοιχεια και οτι μπορει κατι που αρεσει σε εσενα, να μην αρεσει σε καποιους αλλους. οπως σωστα σπισημαινεις οτι δεν θα πεισεις κανενα, οπως και εμεις δεν θα πεισουμε κανενα (κανεις δεν το προσπαθει αλλωστε!)

Αυτο ειναι το καλο, οτι υπαρχον διαφορετικες αποψεις.

Εδω που θα συμφωνησω μαζι σου ειναι στο μετρο επιβολης της ταξης και τον υπερθετικο βαθμο αντιδρασης της πολιτειας.

Οντως το να συλληφθει ο διευθυντης της εκθεσης ειναι υπερβολικο. Ομως δεν ξερουμε και ολο το παρασκηνιο. Οπως σε πολλες περιπτωσεις απο αυτες που μας προβαλλουν τα ΜΜΕ με οτι τροπο γουσταρουν αναλογα με την περισταση και τη βολη τους.

Παραδειγμα. Τη μια κραζουν την αστυνομια οτι δεν αντιδρα στις επιθεσεις κουκουλοφορων, την αλλη την κατηγορει για "υπερβαλον ζηλο". Ε, ας διαλεξουν επιτελους!

Deep Oblivion
_________________
http://xphctoc.blogspot.com

ΖΑΣ Superstars

Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Greco
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jan 28, 2005
Μηνύματα: 244

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 5 Ιουν 2007, 14:47 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Η ρύση του Βολταίρου που χρησιμοποιείς στην τελευταία παράγραφο παρότι είναι διαχρονική έχει σημασία να κοιτάξουμε πια εποχή διατυπώθηκε. Την εποχή της φεουδαρχίας κατά την οποία οι ατομικές ελευθερίες ήταν ελάχιστες. Αυτές ήρθε να τις προασπήσει η Γαλλική Επανάσταση η οποία βασίστηκε στα έργα των ανθρώπων του πολιτισμού και της τέχνης.

Στην σύγχρονη εποχή πρέπει να οριοθετήσουμε τα όρια της "ελευθερίας του λόγου, της έκφρασης και της τέχνης". Δυστυχώς οι νεκρόφιλοι καθώς και άλλες εξτρεμιστικές ομάδες (π.χ. οι παιδεραστές στην Ολανδία) με πρόσχημα την ελευθερία έρχονται να διεκδηκήσουν τα "δικαιώματα τους". Μόνο που δεν μπορεί το "δικαίωμα" κάποιου να είναι η "καταδίκη" μια άλλης ομάδας ανθρώπων.

Μπορεί η νεκροφιλία και η παιδεραστία να θεωρούνται πολύ πιο σημαντικά από αυτό που η εν λόγω κυρία απλά θα αποκαλούσε πατριδοκαπιλισμό, αλλά όταν χάνοναι μια-μια οι αξίες γύρω μας τότε τέτοιες ένοιες μας χτυπάνε την πόρτα της καθημερινότητας μας...

Οπότε δεν το θεωρώ ούτε πρόοδο το εν λόγω έργο, ούτε όπισθεν για την χώρα. Επίσης όταν εκθέτεις δημόσια την γνώμη σου, ή το έργο σου καλό θα είναι να ξέρεις και τις συνέπειες. Τόσο η σημαία όσο και τα εθνικά σύμβολα είναι Συνταγματικά κατοχυρωμένα.

Εάν τώρα κάποιος δεν θέλει να ζει κάτω από τους νόμους του συντάγματος...

Υ.Γ. Παρεπιπτόντως τον Πανούση δεν εντάσω στην παραπάνω κατηγορία. Γιατί καταρχήν δεν ανήκει σε κανένα κόμμα... και δεν είναι τσιράκι κανενός δημοσιογράφου...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 6 Ιουν 2007, 17:53 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Κάπου άκουσα στο ραδιόφωνο ότι το εν λόγω βίντεο είναι διαθέσιμο και στο διαδικτυο.. Στο youtube πάντως δεν βρήκα κάτι χθες - προχθές που το έψαξα.. Μήπως ξέρει κανείς το site? (Κάτι με Τομας πήρε το αυτί μου...)
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 11 Ιουν 2007, 13:11 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αφαντο... Αν δεν ξερουμε τιτλο παντως, δυσκολα!

Αντε ντε! Που ειναι τα τρομερα "σκουληκακια" να μας το βρουν?


Deep Oblivion
_________________
http://xphctoc.blogspot.com

ΖΑΣ Superstars

Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
malvi
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: May 31, 2007
Μηνύματα: 24

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 18 Ιουν 2007, 16:21 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Δε θα ασχοληθώ ούτε με την καλλιτέχνη σε κανένα επίπεδο γιατί δε τη ξέρω....
Δε θα ασχοληθώ με το έργο της καλλιτέχνιδος γιατί δεν το είδα

Θα ασχοληθώ με το γεγονός ότι κάποιοι δεν αφήνουν κάποιους άλλους να αμφισβητήσουν κάποια σύμβολα είτε αυτά είναι εθνικά, έιτε είναι ιερά, είτε Συνταγματικώς κατοχυρομένα....

Η αμφισβήτηση του ανθρωπου ως προς τα καθιερωμένα είναι που δίνει την ώθηση στην εξέλιξη που πολιτισμού, η οποία εξέλιξη καλή η κακή πρέπει να κριθεί από την ιστορία και όχι από εμάς....γιατί αφενώς είμαστε υποκειμενικοί, αφετέρου δε νομίζω ότι μπορούμε να έχουμε όσο το δυνατόν περισσότερες "οπτικές γωνίες" ενός θέματος....

Τι παραδείγματα να σας θυμίσω από την ιστορία?
Το Δαρβίνο και τη θεωρία του???Ακόμα τον εξορκίζουν οι παπάδες
Τον Γαλιλαίο και τη θεωρία του ότι η γη γυρίζει?

Μην βιαστείτε να πείτε πως τολμάς και συγκρίνεις αυτούς τους καταξιωμένους επιστήμονες με μια καλλιτέχνη που δε τη ξέρει ούτε η μάνα της....δε κάνω σύγκριση...υπενθύμιση κάνω ότι κάποτε αυτοί οι επιστήμονες και άλλοι πριν από αυτούς τόλμησαν και αμφισβήτησαν....και κατακρίθηκαν από την τότε κοινωνία

Πάλι επειμένω να μην βιαστήτε να πείτε ότι συγκρίνω....δε συγκρίνω...απλά υπενθυμίζω ότι πάντοτε ο ανθρωπος και προπάντων οι Έλληνες με το ανήσυχο πνεύμα τους πάντα αμφισβητουσαν τα πάντα....πάντοτε....

Κάποτε χάσαμε την ανησυχία μας αυτή λόγω επιβολής μιας θρησκείας που στόχο της είχε να αφανίσει αυτή την αμφισβήτηση.....

Είπα πολλά ας πω και τη γνώμη μου...δε διαφωνώ η καλλιτέχνιδα να αμφισβητήσει τα εθνικά και θρησκευτικά σύμβολα...αρκεί να μην έρθει να μου επιβάλει την αμφισβητηση της....έχει το δικαίωμα της ελευθερης εκφρασης...εχω και εγω το δικαιωμα της ελευθερης επιλογης για το τι ειναι σωστο και τι είναι λάθος και δε μου αρέσει καθόλου να αποφασίζουν αλλοι γι' αυτο
Διαφωνώ οποιοσδήποτε καλλιτέχνης άλλης χώρας και άλλης κουλτούρας να αμφισβητήσει τα εθνικά ακόμα και θρησκευτικά σύμβολα της χώρας μου διότι θα το θεωρήσω προσβολή....οπως και διαφωνω και κατακρινω οποιονδήποτε θέλει να αμφισβητήσει τα συμβολα κάποιου άλλου λαού....να κάτσει να πάιξει με τα δικά του κουβαδάκια....Razz

Νομίζω ότι καθενας έχει το δικαίωμα πειραματισμού-αμφισβήτησης πραγμάτων που τον περιβάλλουν καθημερινα...αρκεί να μην προσπαθήσει να επιβάλλει με οποιονδήποτε τρόπο τη γνώμη του....

Οι καταγγέλοντες επιβάλλανε τη γνώμη τους μέσω μήνυσης....είμαι κατά αυτού του τρόπου συμπεριφοράς....τον θεωρώ απαράδεκτο!!!!Αυτά....
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
VaMMpiTreLLa
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Apr 26, 2006
Μηνύματα: 345

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 18 Ιουν 2007, 16:51 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

http://rapidshare.com/files/35435007/artathina.wmv.html

το video θα το βρειτε εκει !!

( http://deilogos.wordpress.com/2007/06/04/art-athens-logokrisia/ )
_________________
No rain can wash away my tears
No wind can soothe my pain
You made me doubt, you made me fear
But now I'm not the same
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Γενική συζήτηση All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1 από 1

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©