Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641099
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

"Αποκαλύπτω"

 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Cinema - DVD - Θέατρο


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 24 Ιαν 2007, 13:21 GMT    Τίτλος Μηνύματος: "Αποκαλύπτω" Απαντηση με παραβολή κειμένου

Λοιπόν... γράφω εδώ για την ταινία για να μην γινεται chat το shout box και μας κράζει ο Μηνάς!! Razz

Η ταινία ειναι πολύ γρήγορη... σε πάει απο το ένα στο άλλο χωρίς να κουράζει... το γράφω αυτο γιατί προσωπικά με πιάνουν χασμουρητά στις αργές ταινίες.
Σκηνοθετει ο Μελ Γκίμπσον.
Αναφέρεται στους Μάγια και στο δέσιμο που είχαν σαν φυλή, στην καθημερινότητά και στις συνήθειές τους.
Η γλώσσα που χρησιμοποιείται στους διαλόγους ειναι αυτή που μιλούσαν οι Μάγιας. Μια νεκρή πλέον γλώσσα που μιλιέται απο ελάχιστους.

Η Βία στην οποία αναφέρθηκα και σε κάποια σημεία ειναι πολύ ωμή, αρχίζει όταν η φυλή δέχεται επίθεση από κάποιους άλλους ιθαγενείς... τους αιχμαλωτίζουν και τους πάνε στη γή τους, κατευθείαν στο θυσιαστήριο για να κατευνάσουν τους θεούς!!!
Δεν λέει ποιοί είναι οι "κακοί", αλλά από αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς πρέπει να ήταν Αζτέκοι, που ήταν πολεμοχαρείς, αιμοβόροι και η θρησκεία τους βασίζονταν κυρίως στις ανθρωποθυσίες!!

Δεν λέω περισσότερα... γενικώς η ταινία αξίζει καθώς προσφέρει δυνατές συγκινήσεις!! Γυρισμένη σε φυσικο περιβάλλον χωρίς πολλά εφέ και... πολύ καλή μουσική.

Το "αποκαλύπτω" δεν ειναι τυχαίο σαν τίτλος...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 24 Ιαν 2007, 13:58 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Εκεινες τις εποχες δεν υπηρχαν "κακοι" και "καλοι" (ουτε και τωρα υπαρχυον βεβαια).

Το 99,9999% των πολιτισμων, εκαναν θυσιες, σπονδες και ανθρωποθυσιες (ακομα και οι πνευματικα ανεπτυγμενοι αρχαιοι Ελληνες!)

Βεβαια καποιοι "πολιτισμοι" εχουν ακομα καταλοιπα θυσιων, αποκεφαλισμων και απαγχονισμων!

Απο εκει και περα, ειμαι περιεργος να δω με ποιον αλλο πολιτισμο θα ασχοληθει στο μελλον ο Μελ Γκιμπσον!

Παντως πρεπει να ειναι δυνατη και καθηλωτικη ταινια αφου δεν κανει ευκολα πατατα ο Γκιμπσον!


Deep_Oblivion

http://myspace.com/chrisoblivion
_________________
http://xphctoc.blogspot.com

ΖΑΣ Superstars

Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
VaMMpiTreLLa
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Apr 26, 2006
Μηνύματα: 345

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 24 Ιαν 2007, 14:25 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

πατατα ο gibson ??ποτεεεεεεεεε!!! Ημασταν καποτε στρατιωτες....Ο πατριωτης..... τωρααα να μην την πω την αποψη μου και σας το χαλασω...δεν κανει....χιιχιχχι!!!Τα παθη του Χριστου ηταν συμπαθητικο παντως!!! Να μην λεω και ψεμματα...χωρις να πω οτι ξετρελλαθηκα και παλι!!!

παντως αυτο το καινουριο του δεν το χω δει!! οποτε....ποτε δεν ξερειιιιιιιις!!!


(εγω κλασσικα πνευμα αντιλογιας...χιχιχιχι)!!!
_________________
No rain can wash away my tears
No wind can soothe my pain
You made me doubt, you made me fear
But now I'm not the same
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Greco
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jan 28, 2005
Μηνύματα: 244

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 24 Ιαν 2007, 14:42 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Nαι, όντως κάτι έργα του στυλ "Λεπτή Κόκκινη Γραμμή" είναι για αργόσχολους. Δηλαδή νταξ να 'ούμε ένα σινεμά πάμε να δούμε... Κάνε λίγο γρήγορα να πάμε και σπίτι... Έχουμε ένα σωρό προβληματισμούς όλη την μέρα δεν πάμε να γίνουμε κουρκούτι
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 24 Ιαν 2007, 15:04 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Στο Λεπτη Κοκκινη Γραμμη, δεν ειχε ουτε καν συμμετοχη ο Γκιμπσον ομως... μαλλον το μπερδευεις με το ειμαστε καποτε στρατιωτες!!

Παντως η λεπτη κοκκινη γραμμη ηταν για υπνο, φαρμακο για insomniacs!

Deep_Oblivion
http://www.myspace.com/chrisoblivion
_________________
http://xphctoc.blogspot.com

ΖΑΣ Superstars

Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 24 Ιαν 2007, 15:15 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

'Οταν λέω οι "κακοί" εννοώ τους κακούς της συγκεκριμένης ταινίας... Για να καταλαβαινόμαστε!
Πως λέμε στο ποδόσφαιρο πιχι... με ποιους ειμαστε με τους κόκινους ή τους πράσινους?
Αλλωστε αυτά ειναι υποκειμενικά... ο καθενας τα βλέπει απο την πλευρά του, στις καουμπόικες ταινίες ας πούμε, οι κακοί ήταν οι Ινδιάνοι....

Πολλές φυλές Ινδιάνων κανανε ανθρωποθυσίες, νομίζω και οι Μάγιας (που ήταν οι "καλοί")... σίγουρα και οι Αρχαίοι Έλληνες όπως είπες, αλλά οι Αζτέκοι έχουν μείνει στην ιστορία για τις "σκληρές" θρησκευτικές τελετές τους!!!

Πολύ καλή η μπηχτή σου για τους σύγχρονους πολιτιμούς που κάνουν πρωτόγονους απαγχονισμούς...!!! Wink

Γκρέκο αλλαντάλων είσαι πάλι!!! Laughing Laughing
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Greco
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jan 28, 2005
Μηνύματα: 244

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 24 Ιαν 2007, 16:58 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Νταξ, εγώ βασικά πάντα γούσταρα τους κακούς... Η τους καλούς που είχαν έτσι ένα κακό στυλ...

Για να καταλάβεται ρε παιδί μου ΑΛ ΠΑΤΣΙΝΟ και τα μυαλά στα κάγκελα. Κακός με καρδιά μικρού παιδιού.

Υ.Γ. Επίσης στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχει μόνο το πράσινο και το κόκκινο. Υπάρχει το μαύρο που φοράνε οι διαιτητές... Laughing
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ElLiAgNe
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Aug 21, 2006
Μηνύματα: 91
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 24 Ιαν 2007, 23:41 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ρε παιδιά, με κοψοχολιάσατε με όλα αυτά περί ανθρωπίνων θυσιών... φρικτά και τα αρχαία και τα σύγχρονα... Κι εκεί που είχα δελεαστεί αρκετά με την ταινία, το ξανασκέφτηκα. Δεν πάω. Όπως δεν πήγα να δώ και Τα Πάθη. θα το κάνω skip και θα πάω να δώ το Straight Story! Να ρίξω κανα γέλιο!!

Το "5 λεπτά μόνο" το έχετε δεί?? Τέλειο σενάριο, φανταστικό και καλό γέλιο! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Greco
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jan 28, 2005
Μηνύματα: 244

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 25 Ιαν 2007, 02:20 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Kαλά εντάξει να ούμε το κάναμε Λιακόπουλο το θέμα...

Εγώ ένα ξέρω. Στις 2 τσόντες στην ομόνοια ένα καράτε δώρο. Και φυσικά πάμε για το καράτε Razz
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 25 Ιαν 2007, 06:45 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Στεφανία απ'όσο κατάλαβα έχεις κάνει μια γενική παρουσίαση της ταινίας όπως ακριβώς στις εφημερίδες. Αν δε σου είναι δύσκολο δώσε κάτι παραπάνω, προσωπικά σου σχόλια, απόψεις, κτλπ.

Και γενικά ας προσπαθήσουμε να μείνουμε στο θέμα Wink
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 25 Ιαν 2007, 14:24 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Επειδή το θέμα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον..

εγινε split και τα σχετικά με ανθρωποθυσίες σε τελετές, αν γίνονταν πότε από ποιους και πώς έχει μεταφερθεί εδώ:

http://www.hotstation.gr/ftopict-1211.html

Εδώ συνεχίζουμε για την ταινία Αποκαλύπτω
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Denia
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Feb 03, 2004
Μηνύματα: 118
Πόλη/Χώρα: Αθήνα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 25 Ιαν 2007, 14:31 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Είστε υποχόνδριοι και άκαμπτοι! tongue

Μια συζήτηση είναι ζωντανή και δεν μπορείτε να την καναλώνετε έτσι!

(...κι εγώ συναχίζω να μη μιλάω για το "αποκαλύπτω" Embarassed )
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
ElLiAgNe
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Aug 21, 2006
Μηνύματα: 91
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 25 Ιαν 2007, 22:34 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

(...κι εγω στον κόσμο μου...) αν η βία στην ταινία είναι όπως τη βία που παρουσιάστηκε στο Braveheart, Stefania, τότε μπορεί και να τη δώ. Αυτό δε σημαίνει πως δε θα ταραχτώ (φυσικα), αλλά τουλάχιστον θα υπάρχει μια σχετική ουσία και μύνημα μέσα από το έργο ώστε να τη δικαιολογεί. Το Braveheart, by the way, μου είχε Υπεραρέσει. (κλαμα που έριξα...)
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 26 Ιαν 2007, 11:00 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Όχι, καλή μου Ελλιάγνη, δεν θα το σύγκρινα με το Braveheart! Το "Αποκαλύπτω" έχει πολύ πιο σκληρές σκηνές... οι οποίες εννοείται ότι δικαιολογούνται μέσα από την ροή του έργου. Δεν νομίζω πως ο Γκίμπσον πασπαλίζει άσκοπα την ταινία με βία για να πουλήσει... αλλά για να δείξει πως ήταν τα πράγματα τότε!

Εγώ να φανταστείς σε κάποια φάση ήθελα να βγω έξω από την αίθουσα, αλλά οκ μετά ήρθε στα ίσα της και παρέμεινα!

Αν και αυτά είναι υποκειμενικά... το αγόρι μου ας πούμε έλεγε πως δεν του φάνηκε τόσο βίαιη πια και πως είμαι υπερβολική... Rolling Eyes

Κάφροι άντρες!!! Smile
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 28 Ιαν 2007, 02:53 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

edit: MHN διαβάσετε την τελευταία πρόταση της συγκεκριμένης δημοσίευσης καθώς περιέχει πληροφορίες για το τέλος του έργου!

Village Park, ώρα 22:15 αίθουσα 20 πρώτη σειρά... Μετά τις διαφημίσεις και αφού έχει συνηθίσει το μάτι την απόσταση, να σου η πρώτη σκηνή απ'το Apocalypto. Σε γενικές γραμμές ήταν μια κανονική ταινία που δεν είχε τπτ καινούριο να δείξει, απλώς το έκανε με διαφορετικό κόσμο. Δεν απογοητεύτηκα πάντως, με κράτησε σε εγρήγορση αν και ήξερα (όχι κανείς δε μου το πε) ότι ο Γοργοπόδαρος θα νικούσε.


Τροποποιήθηκε από τον Dimitris_P την Κυριακή 28 Ιαν 2007, 09:30 GMT. Συνολικά τροποποιήθηκε 1 φορά
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 28 Ιαν 2007, 07:14 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

..χμ.. αυτό λέγεται spoiler!

(το να λες το τέλος ή την ανατροπή, σε κάποιους που πιθανόν έχουν σκοπό να δουν την ταινία;)

smack
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 28 Ιαν 2007, 09:31 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

LavantiS έγραψε:
..χμ.. αυτό λέγεται spoiler!

(το να λες το τέλος ή την ανατροπή, σε κάποιους που πιθανόν έχουν σκοπό να δουν την ταινία;)

smack


οκ μερίμνησα για τροποποίηση του κειμένου Laughing
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 28 Ιαν 2007, 23:07 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Χε χε...

εξυπνο..

Πάντως σε φορουμ σχετικά με ταινίες και σειρές, έχουν ειδική πρόβλεψη, με κουμπί που το πατάς για να σου εμφανίσει το σχετικό spoiler..
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Greco
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jan 28, 2005
Μηνύματα: 244

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 30 Ιαν 2007, 11:27 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Είδα την ταινία...

Τζόκερ έπαιζαν εκείνη την εποχή; ΛΟΤΤΟ; Τυχερά παιχνίδια;

Γιατί οι σύγχρονες ταινίες μοιάζουν όλες σαν να ξεμμένουν από μπάτζετ στο δεύτερο μισό τους και να χάνουν τη μαγεία τους για χάρη των εφέ και της δράσης. Ειλικρινά είναι σαν να γέμησαν μια καρδάρα με νερό και στο τέλος να την έχυσαν με τα έκτροπα που είδα. Τα σκηνικά ήταν ωραία, τα μυνήματα που περνούσε ήταν ωραία (κάθε εποχή είχε και ένα τσαρλατάνο ΛΑΟΠΛΑΝΟ Razz ) και έπρεπε όλα να θυσιαστούν στο βωμό του Hollywood.

Κρίμα γιατί μετά το διάλλειμα περίμενα κάτι καλύτερο.

Απογοήτευση Crying or Very sad

Όταν όλοι θα έχεται δει την ταινία να με αφήσετε να αρχήσω τα spoiler!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Cinema - DVD - Θέατρο All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1 από 1

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©