Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641044
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Καταδύσεις
Σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Αθλητικά


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 8 Αυγ 2006, 12:50 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Καταδύσεις Απαντηση με παραβολή κειμένου

Όπως έχω δηλώσει ευθαρσώς στο shoutbox ξεκίνησα μαθήματα καταδύσεων ώστε μέχρι στα τέλη του μήνα να είμαι ένας πιστοποιημένος αυτόνομος δύτης!

Η εμπειρία μέχρι στιγμής είναι πολύ ενδιαφέρουσα, και όσο πάει γίνεται και καλύτερα...

Στον συγκεκριμένο οργανισμό που εκπαιδεύομαι τα θεωρητικά μαθήματα είναι χωρισμένα σε 5 τομείς οι οποίοι έχουν και την αντίστοιχη βουτιά (κατάδυση) για το πρακτικό μέρος..

Για την ώρα υπολείπεται ένα θεωρητικό (το τελευταίο) μαζί με το διαγώνισμα για την πιστοποίηση και 2 βουτίες..

Ηδη στην τρίτη βουτιά τα βάθη μεγάλωσαν, αφού πέσαμε στην πλατουράδα (νησάκι στον Νότιο Ευβοϊκό με ναυάγιο στα 27 μέτρα) και κατεβήκαμε μέχρι τα 15μ (με τον εκπαιδευτή μου παρέα φυσικά)..

Οι ασκήσεις ήταν πιο ενδιαφέρουσες (έλεγχος πλευστότητας, διαδρομές - hovering, fins pivot, κλπ) και φυσικά το τοπίο..
Οι πρώτες δύο βουτιές ήταν στα 3-4 μέτρα και λόγω του νοτιά η ορατότητα ήταν αισχρή για να δεις οτιδήποτε..

Αυτά για την ώρα..

Θα σας ενημερώσω για τις επόμενες εξελίξεις..

(Κανένας άλλος δύτης εδώ;)
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
neokles
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 373
Πόλη/Χώρα: Athens/Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 8 Αυγ 2006, 16:16 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Πλατουράδα, -15μ μμμμμ Mr Admin μια χαρά σας βλέπω. Για να καταλάβουμε για τι βάθος μιλάμε απλά μια 5όροφη πολυκατοικία περνάει δεν περνάει τα 15μ

Και εγώ στο τρυπάκι των καταδύσεων εδώ και ένα χρόνο. Smile Must (κατά την ταπεινή μου άποψη) για όσους αγαπάνε την θάλασσα. Πολύ χαλαρωτικό, ενώ μαθαίνεις και πολλά για την θάλασσα αλλά και για τοποθεσίες που δύσκολα θα έβρισκες μόνος σου. Είναι η ομορφιά του βυθού, η γαλήνη του γαλάζιου, η απελευθέρωση από το βάρος σου, καθώς μπαίνεις σε έναν διαφορετικό κόσμο.

Για όσους θέλουν να πάρουν μια γεύση μπορούν να δουν το teaser της πειραματικής underwater ταινίας Back To The Sea που ετοιμάζει αυτή την εποχή ο Γιάννης Ίσσαρης. Έχει προστεθεί πρόσφατα στα αρχεία του hotstation και είναι διαθέσιμη σε δύο εκδόσεις με διαφορετική ανάλυση η κάθε μία (η διάρκεια και το περιεχόμενο είναι το ίδιο).

http://www.hotstation.gr/downloads-cat2.html

Αν έχετε bandwidth κατεβάστε το μεγάλο... αξίζει!

Any other diver here? Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 9 Αυγ 2006, 15:13 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

παρόλο που μαι ναύτης, όχι δεν έχω ασχοληθεί με καταδύσεις ακόμα Laughing
`Αντε Μηνά εύγε και να τα κατοστήσεις! Cool
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 16 Αυγ 2006, 22:21 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

τελικά το μάτιασα...

Κάτι η κούραση των ημερών, κάτι η απροσεξία και στη τέταρτη βουτιά, λιγο πριν για την ακρίβεια, ελέγχοντας εξοπλισμό, μάλλον έπεσε λίγο βαριά η φυάλη για την μέση μου και έμεινα στην μέση της παραλίας με λουμπάγκο..

Αποτέλεσμα: στο κρεββάτι ξάπλα και ακίνητος τις τελευταίες 6 μέρες, με μπόλικα χάπια στο μενού και τις ενέσεις stand by αν η κατάσταση δεν βελτιωθεί από το ΣΚ..

Αντε να δούμε, θα το πάρω το ρημαδοπτυχιο - αστέρι μέχρι τέλος του μήνα;

Αααα, για τα δώρα σας (Dive computers, ρυθμιστές, BCD, κλπ) σας θυμίζω ότι 30/8 έχω γενέθλια!!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
neokles
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 373
Πόλη/Χώρα: Athens/Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 17 Αυγ 2006, 13:29 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Σε ματιάσαμε Mr Admin Cool
Φτού σκόρδα (εμ δεν με ακους και λίγο... στα λεγα)

Ηθικό δίδαγμα: Δεν σκύβουμε όταν έχουμε φορέσει το BCD και μάλιστα με 15 κιλά μπουκάλα!

Μπορείς να μάθεις να ντύνεσαι μέσα στο νερό. Τουλάχιστον το BCD που είναι αρκετά βαρύ είναι κρίμα να φορτίζεις την μέση σου (και μάλιστα στην ηλικία σου... τα πόσα θα κλείσεις είπαμε;;; Razz Razz Razz ) Ρώτησε τον εκπαιδευτή σου κι αν δεν συντρέχει κάποιος λόγος θα σου μάθει να ντύνεσαι μέσα στο νερό. Θα το λατρέψεις. Βέβαια πρέπει να μπορείς να ντύνεσαι και έξω, αλλά αν δεν υπάρχει λόγος … προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός;

Όσο για δώρο θα δω τι μου πήρες για τα δικά μου (χτες... γκρρρρ τα ξέχασες Very Happy Very Happy Twisted Evil Twisted Evil ) και θα αποφασίσω τι θα σου πάρω. Ένας καλός υποβρύχιος φακός θα ήταν ότι έπρεπε, δεν κάνει πολλά.. καμιά 300 ευρώ μόνο (είπαμε καλός) Razz

Περαστικά παλιόγερε!!
_________________
War does not determine who is right, war determines who is left
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 17 Αυγ 2006, 14:22 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Τα 15 κιλά ήταν το πόσο μου φάνηκε.. μπορεί να ήταν και 10..

Δεν έσκυψα φορώντας το BCD αλλά την ώρα που έδενα χταπόδια, μπουκάλες, κλπ στο BCD.. Συγκεκριμένα υπέθεσα ότι την πάτησα την ώρα που ανεβοκατέβαζα την μπουκάλα για να δω αν εχει δεθεί καλά πάνω στο jacket.. το χταπόδι δεν πρόλαβα να το βάλω καν...

Οντως η ηλικία μου δεν μου επιτρέπει να είμαι απαιτητικός για τέτοια πράγματα..

Πάντως το βάλε βγάλε BCD μέσα και κάτω από το νερό, όντως είναι πιο πλακατζίδικο και τα έχουμε ήδη διδαχτεί..

Το κακό είναι ότι μέχρι να μπούμε στο νερό / φουσκωτό τα κουβαλάμε μόνοι μας.. Κι αν σκεφτείς ότι έχω και μια ζώνη 10+ κιλά το συνολικό βάρος είναι κάμποσο για τον 35χρονο (σε λίγο) σκελετό μου..

Χρόνια σου πολλά!

Δεν θές έναν ωραίο φακό που δίνει η UCAR δώρο με 4 μπαταρίες; Το βάζουμε σε ένα polybag (από αυτά τα σακουλάκια που παίρνεις μαζί σου στις καταδύσεις τους κεφτέδες) και έχουμε και την στεγανοποιηση!

Smile
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
neokles
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 373
Πόλη/Χώρα: Athens/Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 17 Αυγ 2006, 15:22 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

LavantiS έγραψε:
Τα 15 κιλά ήταν το πόσο μου φάνηκε.. μπορεί να ήταν και 10..

Καλά εσύ παιδί μου έτσι που είσαι ερείπιο διαλύεσαι και μόνος σου. Πόσο μάλλον να ξεκουνίσεις και λίγο Laughing Laughing Laughing

Δεν έσκυψα φορώντας το BCD αλλά την ώρα που έδενα χταπόδια, μπουκάλες, κλπ στο BCD.. Συγκεκριμένα υπέθεσα ότι την πάτησα την ώρα που ανεβοκατέβαζα την μπουκάλα για να δω αν εχει δεθεί καλά πάνω στο jacket.. το χταπόδι δεν πρόλαβα να το βάλω καν...
φαντάσου να το έβαζες Twisted Evil

Οντως η ηλικία μου δεν μου επιτρέπει να είμαι απαιτητικός για τέτοια πράγματα..
Razz Razz Razz

Πάντως το βάλε βγάλε BCD μέσα και κάτω από το νερό, όντως είναι πιο πλακατζίδικο και τα έχουμε ήδη διδαχτεί..
Και τώρα το καλοκαίρι είναι και πολύ δροσιστηκό!!

Το κακό είναι ότι μέχρι να μπούμε στο νερό / φουσκωτό τα κουβαλάμε μόνοι μας.. Κι αν σκεφτείς ότι έχω και μια ζώνη 10+ κιλά το συνολικό βάρος είναι κάμποσο για τον 35χρονο (σε λίγο) σκελετό μου..

Με τον καιρό θα βγάλεις σιγά σιγά κιλά από την ζώνη και θα είσαι πιο ευάερος ευήλιος

Χρόνια σου πολλά!
Ευχαριστώωωωω και συ οτι επιθυμείς... αντε και με μια καλή νυφούλα!!

Δεν θές έναν ωραίο φακό που δίνει η UCAR δώρο με 4 μπαταρίες; Το βάζουμε σε ένα polybag (από αυτά τα σακουλάκια που παίρνεις μαζί σου στις καταδύσεις τους κεφτέδες) και έχουμε και την στεγανοποιηση!

Ξοδεύτηκες πάλι τσιγγούναρε

Smile


Εγώ για ένα πράγμα μετανοιώνω... Δεν ήμουν σε μια γωνιά να σε καμαρώνω!!!!
_________________
War does not determine who is right, war determines who is left
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 1 Οκτ 2006, 23:31 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Hello Again!

Μετά την μικρή περιπέτεια με την μέση μου (που την έπαθα κι αυτή στις καταδύσεις) επέστρεψα δυναμικό το τελευταίο Σαββατοκύριακο του Σεπτέμβρη στα μαθήματα τα οποία με χαρά μπορώ να σας ανακοινώσω ότι ολοκλήρωσα επιτυχώς!

Δύο βουτιές λοιπόν, μία το Σάββατο το πρωι και μια την Κυριακή το μεσημέρι, σε μια φοβερή θάλασσα.. Ειδικά το Σάββατο, ήταν "λαδιά" καθόλου αέρας ή κύμα, και η βουτιά υπέροχη.. Μετά τις βασικές ασκήσεις που εκκρεμούσαν για την εκπαίδευση κάναμε μια βόλτα μέχρι τα -16μ.. Η ζωή στον βυθό έντονη και ευτυχής όπως μου φάνηκε.. Πολλά ψάρια διαφόρων μεγεθών καθώς και ανεμωνες και άλλα τέτοια χαριτωμένα που την έκαναν ακόμα πιο ευχάριστη..

Επίσης πολύ θετικό ήταν η ερημιά.. Και εκτός και εντός θαλάσσης.. Ισως ο καιρός ίσως και το νωρίς του θέματος (κατά τις 10:30 είμασταν στο νερό), εγώ και ο buddy - εκπαιδευτής (γειά σου Σταύρο) μας έδωσε μια καλή βουτιά!

Η τελευταία βουτιά ήταν την Κυριακή το μεσημέρι.. Πιο πολύς κόσμος, και στην παραλία και στο φουσκωτό, λίγο πιο θολούρα ο βυθός, αλλά με ικανοποιητική ορατήτα.. Το καλό με τον buddy μου (Ζακ) ήταν ότι ήταν προγραμματισμένος για βαθύτερη βουτιά και εγώ θα έμενα με κάποιον άλλον σε βάθη μέχρι 18μ.. Τελικά, χτυπήσαμε τα 24 μέτρα.. Το νερό αρκετά ζεστό (23 C) και η βουτιά σκέτη απόλαυση..

Μόνο θέμα προς έρευνα στις επόμενες βουτιές η κατανάλωση μου που για 30 λεπτά βουτιάς (29.57' για την ακρίβεια) τα 160+ bar για 10αρα φυάλη μου φάνηκαν πολλά..

Αντε, τα γραπτά μου μένουν και μετά θα είμαι ένας πτυχιούχος open water diver..

Και στα δικά σας οι αβούτηχτοι.. Ο καιρός είναι τουλάχιστον ιδανικός και τον Οκτώβριο..
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
neokles
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 373
Πόλη/Χώρα: Athens/Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 4 Οκτ 2006, 15:35 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Καλή επιτυχία Mr Admin (και βάλε)

Άντε να κάνουμε και καμιά βουτιά!

----------
Plan your Dive and Dive your Plan
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 4 Οκτ 2006, 16:18 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Βεβαίως!

Ερώτηση:

Ξέρει κανείς κανένα site / software για No Decompression Time ασκήσεις / σενάρια;
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
neokles
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 373
Πόλη/Χώρα: Athens/Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 6 Οκτ 2006, 19:22 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Shocked
Tρελοκομείο!

Κάνε ασκήσεις για να βρεις την ώρα 0 σε μία βουτιά
το ίδιο με επαναλληπτικές (2-3 διαδοχικες βουτιές με κάποια ώρα επιφάνειας)

Μετά σημείωσε τις βουτιες που θες να κάνεις και υπολογισε πόση ώρα
πρέπει να μείνεις στην επιφάνια προκειμένου να μην περάσεις την ώρα 0.

Πχ Θέλουμε να κάνουμε μια βουτιά στα 30μ με χρόνο βυθού 20 λεπτά και μένουμε 00:30 ώρα έξω μετά θέλουμε να βουτήξουμε στα 18 για 40 λεπτά. Πόση ώρα πρέπει να περιμένουμε για να κάνουμε την 2η βουτιά;

Με τις απαντήσεις πήγαινε στο καταδυτικό και ρώτα τον εκπαιδευτή σου. Αν θες στείλε μου τα σενάρια και τις απαντήσεις με mail. S/W δεν σου κάνει γιατί απλά θα εξεταστείς στην χρήση του πινακα της PADI. Το οποιο S/W θα έχει κάποιες (έστω μικρές). Και εσένα σε νοιάζει να μάθεις καλά τον πίνακα σωστα;
_________________
War does not determine who is right, war determines who is left
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 6 Οκτ 2006, 21:20 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

neokles έγραψε:
Shocked
Tρελοκομείο!

Κάνε ασκήσεις για να βρεις την ώρα 0 σε μία βουτιά
το ίδιο με επαναλληπτικές (2-3 διαδοχικες βουτιές με κάποια ώρα επιφάνειας)

Μετά σημείωσε τις βουτιες που θες να κάνεις και υπολογισε πόση ώρα
πρέπει να μείνεις στην επιφάνια προκειμένου να μην περάσεις την ώρα 0.

Με τις απαντήσεις πήγαινε στο καταδυτικό και ρώτα τον εκπαιδευτή σου. Αν θες στείλε μου τα σενάρια και τις απαντήσεις με mail. S/W δεν σου κάνει γιατί απλά θα εξεταστείς στην χρήση του πινακα της PADI. Το οποιο S/W θα έχει κάποιες (έστω μικρές). Και εσένα σε νοιάζει να μάθεις καλά τον πίνακα σωστα;


το θέμα είναι ότι θέλω να κάνω όντως κάποιες ασκήσεις βάση του πίνακα, για να μπορέσω να εξοικιωθώ.. (αφού εκρεμεί το γραπτό τεστ).. Και δεν νομίζω ότι είναι σκόπιμο να τρέχω με τα παραδείγματα μου στο κέντρο κάθε τόσο.. Για αυτό αναρρωτιώμουν για το software για επαλήθευση των ..ευρημάτων μου! Smile

Καλά, όσο το θυμάμαι θα δουλέψω μόνος μου και βλέπουμε!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
ElLiAgNe
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Aug 21, 2006
Μηνύματα: 91
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 8 Οκτ 2006, 10:42 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Μηνα εκανα ενα search στο internet γιατι βρηκα πολυ ενφιαφερουσα και χρησιμη την απορια σου

Βρηκα τα εξης software, απο οτι ειδα ομως πρεπει να τα αγορασεις για να τα κατεβασεις και δε γνωριζω ποσο κοστιζουν

http://www.hhssoftware.com/v-planner-cde/support.html
http://www.ruizlog.com/index1.html
http://www.diveassistant.com/products/index.aspx

αυτα προς το παρον
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 8 Οκτ 2006, 11:21 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ElLiAgNe έγραψε:

Βρηκα τα εξης software, απο οτι ειδα ομως πρεπει να τα αγορασεις για να τα κατεβασεις και δε γνωριζω ποσο κοστιζουν

http://www.hhssoftware.com/v-planner-cde/support.html
http://www.ruizlog.com/index1.html
http://www.diveassistant.com/products/index.aspx




Οντως και τα αποτελέσματα ήταν ενδιαφέροντα:

Το Dive Assistant που υπάρχει και σε έκδοση για PDA / κινητό κάνει μόνο 30$ αλλά δυστυχώς:

Quote:
Dive Tables
The dive tables that are currently available for Dive Assistant and Dive Tables are the NOAA and US Navy tables. We are currently negotiating with IANTD and NAUI in regards to licensing their dive tables. The dive tables are stored in .tab files. Download the zip file to your PC and unzip the .tab file to your desktop. Copy the dive table to the My Documents folder on your Pocket PC and Import the table from the application. We do not have PADI dive tables as the organisation will not allow us to distribute their dive tables.


που σημαίνει ότι δεν μπορεί να χρησιμεύσει για να κάνω επαλήθευση των χρόνων και των βαθών που βγάζω από το PADI πίνακα..

Παρόμοια, το Ruiz Dive Log παίζει για NAUI, YMCA, SSI, NSDS πίνακες..

Και προφανώς εφόσον δεν επιτρέπει η PADI δύσκολα θα βρεθεί κάτι για τους πίνακες της, εκτός αν το ΠΟΥΛΑΕΙ η ίδια! Smile

Πάντως το V-Planner Commercial Diver δεν αναφέρεται καθόλου στους πίνακες που χρησιμοποιεί.. Ισως να έχει κάνει την ...απατεωνίτσα του και για αυτό να μην λέει κάτι..

Ολα έχουν την δυνατότητα να κατεβάσεις κάποιο demo οπότε θα τα δω, just in cake! Razz

Thanks!


[/list]
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
ElLiAgNe
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Aug 21, 2006
Μηνύματα: 91
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 8 Οκτ 2006, 11:54 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

LavantiS έγραψε:
Ολα έχουν την δυνατότητα να κατεβάσεις κάποιο demo οπότε θα τα δω, just in cake! Razz

Ωραια, ευχομαι οντως καποιο απο αυτα να σε βοηθησει.

Μπηκα χτες και στο site της PADI, γιατι περασε κι εμενα απο το μυαλο η σκεψη να εχουν το δικο τους προγραμμα. Εκτος του οτι ταλαιπωρηθηκα να το σερφαρω, δε βρηκα κατι τετοιο.

Ομως σε περιπτωση που δε βρεις πινακες της PADI, και της NAUI ειναι just as good (με την προυποθεση οτι εχεις κι ενα divetable δικο σου). Μπορει να εχουν ελαχιστες διαφορες. Φυσικα αντιλαμβανομαι πως εισαι PADI diver.

Εγω για να καταλαβεις δουλεψα και με τα δυο, εκανα το Scuba με NAUI, συνεχισα το Advanced με PADI και μετα το Rescue & First Aid με NAUI παλι. Απο την πειρα μου, και τα δυο βαδιζουν παραλληλα με λιγες διαφορες και ειναι και τα δυο ασφαλη.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 8 Οκτ 2006, 12:20 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Εβλεπα τώρα το Dive Assistant v6 για PDA και μου φαίνεται πολύ καλό.. Μπορείς να το συγχρονίσεις με το PC ($40 το desktop version) μετά από βουτιά, και το ακόμα καλύτερο να φτιάξεις τα δικά σου Dive Tables (δλδ να μεταφέρεις της PADI για παράδειγμα) με ένα εργαλείο που σου δίνουν (άλλα $10)..

Για τις βουτιές σκέφτομαι ότι ένα dive computer είναι στο δρόμο.. Τώρα απλά ψαχνόμουν για τις εξετάσεις, μια και κάνω κάποια εικονικά προγράμματα κατάδυσης μόνος μου και θέλω να επαληθεύω τα ..ευρήματα!

Δεν ήξερα ότι έχεις τόσα κιτάπια και πτυχία! Μπράβο σου!

Η buddy μου έχει NAUI απλό και advanced και Nitrox επίσης NAUI..
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
ElLiAgNe
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Aug 21, 2006
Μηνύματα: 91
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 8 Οκτ 2006, 16:02 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ωραία! Χαίρομαι που βοήθησα Smile

Όσο για τα κιταπια και τα πτυχια, προβλεπω να με φτανεις συντομα! Σε βρισκω αρκετα πορωμενο!! χαχα

Αντε και καλη επιτυχια στις εξετασεις σου Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ElLiAgNe
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Aug 21, 2006
Μηνύματα: 91
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 9 Οκτ 2006, 07:51 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αυτο που ήθελα να σε ρωτησω Μηνα, αφού τα μελετησες κιολας, τα φτιαχνουν μονο για pc?
Τουλαχιστον απο την πρωτη ματια που τους εριξα, ετσι μου φανηκε. Δε νομιζω να μας σκεφτηκε κανεις εμας τους mac-ηδες Rolling Eyes
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
neokles
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 373
Πόλη/Χώρα: Athens/Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 9 Οκτ 2006, 20:59 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Δυστυχώς Μηνά είναι έτσι όπως τα γράφεις.
Δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα απλά για να κάνεις μερικά quiz. Άλλωστε δεν νομίζω ότι θα δυσκολευτείς τόσο με τους πίνακες. Αν είσαι σε θέση να κάνεις τα παραδείγματα που σου είπα να είσαι σίγουρος ότι θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις 100% στις εξετάσεις.

Αν θέλεις (και δεν έχεις δώσει ήδη εξετάσεις) μπορώ να σου στείλω κάποια σενάρια από τον καιρό που έδινα (τηλέφωνό μου έχεις).

Το dive computer είναι Must ιδιαίτερα όταν μιλάμε για βουτιές βαθύτερες από τα 12μ ή επαναληπτικές καταδύσεις. Ξεκίνα οικονομίες. Wink

Η Buddy σου πρέπει να ξεκινήσει κάποιο cross-over (ή ανώτερο πτυχίο) σε μια εκ των PADI, ANDI, IANTD μια που από 1/1/07 δεν θα μπορεί να καταδύεται νόμιμα στην Ελλάδα παρά μόνο με την συνοδεία παροχέα καταδυτικών υπηρεσιών (αν θες να καταδύεσαι και στο εξωτερικό νομίζω ότι η PADI είναι μονόδρομος).


Καλή επιτυχία και σε περιμένω για βουτιά σύντομα
_________________
War does not determine who is right, war determines who is left
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 10 Οκτ 2006, 16:42 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

neokles έγραψε:
Shocked
Tρελοκομείο!

Κάνε ασκήσεις για να βρεις την ώρα 0 σε μία βουτιά
το ίδιο με επαναλληπτικές (2-3 διαδοχικες βουτιές με κάποια ώρα επιφάνειας)

Μετά σημείωσε τις βουτιες που θες να κάνεις και υπολογισε πόση ώρα
πρέπει να μείνεις στην επιφάνια προκειμένου να μην περάσεις την ώρα 0.

Πχ Θέλουμε να κάνουμε μια βουτιά στα 30μ με χρόνο βυθού 20 λεπτά και μένουμε 00:30 ώρα έξω μετά θέλουμε να βουτήξουμε στα 18 για 40 λεπτά. Πόση ώρα πρέπει να περιμένουμε για να κάνουμε την 2η βουτιά;



Λοιπόν, ξεκίνησα τις ασκήσεις γιατί μάλλον μέσα στην εβδομάδα θα πάω να τελειώνω και με αυτό (για να βουτήξουμε και μαζί)..

Επειδή είμαι απαίσιος, δεν σου στέλνω απάντηση με email αλλά από εδώ, για να δουλεύει και το φορουμ.. Smile

Αν και το σενάριο δεν το έχω ξανακούσει έτσι, (δηλαδή να δίνεις εσύ ένα SI αλλά να μην το λαμβάνουμε υπόψη) για να μπορέσουμε να κάνουμε επαναληπτική θα πρέπει να έχει περάσει 1 ώρα τουλάχιστον (ώστε να είμαστε Pressure Group N με ώρα μηδέν (NDT) τα 40 λεπτά της δεύτερης βουτιάς..

Πώς τα πήγα;

Να σου βάλω κι εγώ ένα (και σε όποιον PADI γουστάρει); Να δω αν τα θυμήθηκα σωστά..:

Βουτάμε στα 22μ για 36' και μετά από 20 λεπτά ξαναβουτάμε στα 18 για 20'.. Γίνεται; κι αν ναι, με τι pressure group θα βγούμε; Χρόνοι μηδέν (NDT) και για τις δύο βουτιές;

Και μια τελευταία:

Θέλουμε να βουτήξουμε για 15' στα 20μ και για 40' στα 15μ.. Γινεται? και πόσο χρόνο επιφανείας πρέπει να αφήσουμε να μεσολαβήσει;


Thanks!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Αθλητικά All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©