Γιορτάζει ο Μάρκος
  Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641181
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

DJ mixer software

 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Μουσική - Γενικά


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
oblitron
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Apr 26, 2004
Μηνύματα: 282

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 20 Μαι 2004, 14:55 GMT    Τίτλος Μηνύματος: DJ mixer software Απαντηση με παραβολή κειμένου

Μετά από αρκετό ψάξιμο και δοκιμές, βρήκα ένα πρόγραμμα που λέγεται "Atomixmp3". Δεν έχει Αuto-gain, αλλά και με το χέρι γίνεται η δουλειά γιατί σου δείχνει το volume κάθε κομματιού (αριθμητικά εννοώ, άσχετα από LED). Κάπως βοηθάει και στο μιξάρισμα, αν και μερικές φορές τα χάνει στα BPM. Aλλά είναι πολύ φτηνότερο από το Traktor DJ Studio. Να το πάρω; Για πείτε καμιά γνώμη εσείς οι παλιοί. Δοκίμασα και το DSS DJ 5 αλλά δε μου άρεσε καθόλου.

http://www.atomixmp3.com
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
DJ_835
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: May 03, 2004
Μηνύματα: 138

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 20 Μαι 2004, 15:45 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Reply to Mixing Software Απαντηση με παραβολή κειμένου

Φίλε oblitron καλησπέρα

Η γνώμη μου είναι η εξής: Μην δώσεις ακόμα χρήματα πριν σιγουρευτείς. Υπαρχουν και άλλα καλά προγράμματα. Επειδή το έχω ψάξει και γνωρίζω κάποια πράγματα μια και έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα προγράμματα που κυκλοφορούν στην αγορά θα σου πω κάτι καταρχήν πρέπει να δεις ποιες είναι οι ανάγκες σου, καθορίζοντας τις ανάγκες σου δηλαδή για το που θα το χρησιμοποιήσεις θα καταλάβεις και πόσα χρήματα πρέπει να διαθέσεις. Θα σου πρότεινα κάποια προγράμματα να δοκιμάσεις:
BPM Studio (βρες το site από το yahoo)
Mix Meister (βρες το site από το yahoo)
και το καλύτερο από όλα Visual DiscoMix www.visualdiscomix.com.
Καταρχήν το μοναδικό πρόγραμμα από όλα που "πιάνει" σωστά τα BPM είναι το Visual Disco Mix και είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ. Το χρησιμοποιούν ήδη αρκετοί DJ και στην Ελλάδα. Η απλή Version του κάνει γύρω στα 250 euro (αν θυμάμαι καλά), αλλά είναι το καλύτερο. Δεν μιλάμε η proffesional τι κάνει...
Για μένα που δουλέυω μόνο manual δηλαδή πάνω στα decks καλύτερο είναι το Traktor DJ το οποίο όμως απλά δεν κανει auto mix. Δεν το χρειάζομαι όμως γιατί ποτέ δεν είμουν της φιλοσοφίας του auto mix.
Δεν υπάρχει ακόμα πρόγραμμα που να τα κάνει όλα καλά. Ή manual θα κάνει ή auto mix καλό. Διαλέγεις και πέρνεις μόνο το Visual Disco Mix τα κάνει όλα, αλλά τσούζει στην τιμή.

Ευχαριστώ
Δημήτρης
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 20 Μαι 2004, 18:40 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

αναλόγως για την χρήση που το θες. Για απλή ένωση-μιξάζ τραγουδιών το MixMeister είναι αρκετά καλό.

Εδώ θέλω να θίξω ένα άλλο θέμα. Πάει ο καθένας παίρνει ένα προγραμματάκι κάνει 2-3 μίξεις και θεωρεί τον εαυτό του DJ. Κάτσε ρε, πού πας;;; Αν δε ξέρεις να "παίζεις" την κονσόλα τότε είσαι ένα τίποτα. `Εχουμε γεμίσει μαλακοDJs. Σε λίγο θα ξεχάσουμε και τι είναι ο μίκτης
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
radiodj105
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: May 01, 2004
Μηνύματα: 65
Πόλη/Χώρα: Μεγαλόπολη

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 20 Μαι 2004, 20:53 GMT    Τίτλος Μηνύματος: KYRIOI! Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αγαπητοί "συνάδελφοι". Εγώ από την πλευρά μου, βγάζω μεροκάματο με το Atomix MP3. Εχω και ένα πανέμορφο skin kai πραγματικά το έχω λατρέψει. ΠΟΤΕ δεν δουλεύω φυσικά με auto-mix. AUTO gain για κακή μου τύχη έχει το ρημάδι το Atomix. Εχει βεβαίως και ένα πολύ μεγάλο καλό που ΔΕΝ το έχει το BPMstudio. Εχει shortcuts στο πληκτρολόγιο και έτσι μπορείς από μόνος σου να χειρίζεσαι ΤΑ ΠΑΝΤΑ από το πληκτρολόγιο. Κάτι που το Bpm Studio δεν έχει!
Επαναλαμβάνω ότι εγώ από το Atomix βγάζω χρήματα όποτε παίζω.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 19 Ιαν 2009, 16:17 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Εγώ πρώτη φορά δοκίμασα φέτος (ή αν προτιμάτε, αργά πέρσυ) να κάνω τον laptop dj και χρησιμοποίησα Virtual DJ με την κονσόλα Hercules MK2 σε ένα πάρτυ την πρωτοχρονιά ..

Η αλήθεια είναι ότι παρότι είχα 4-5 μέρες να σετάρω την κονσόλα και να την μάθω σαν χρήση και παρόλα αυτά και με ελάχιστη εξάσκηση με έβγαλε ασπροπρόσωπο..
Ειδικά με τέτοιο σκούριασμα (αφού δεν έχω ασχοληθεί αρκετά χρόνια με το σπορ) δεν νομίζω να με βόλευαν καλύτερα συμβατικά πικαπάκια και μίκτης με τα αντίστοιχα βινύλια...

Σημαντικό στοιχείο βέβαια, το έξτρα hardware που σου κάνει το virtual σχεδόν εντελώς physical! Smile
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
italopower
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Jul 04, 2005
Μηνύματα: 19

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 1 Φεβ 2009, 16:18 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Την είχα και εγω την κονσόλα με το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Πολύ φιλική στον χρήστη και με πολλες ευκολίες! Την πούλησα όμως μέσα σε ένα μήνα γιατί δεν μου άρεσε η ποιότητα του ήχου που έβγαζε η κάρτα (ασχέτως ποιότητας mp3). Χώρια που μετά από 1 ώρα συνεχούς χρήσης, άρχιζαν κάτι μπουκώματα και έχανε τελείως τα πρίμα του ο ήχος.
Μήπως διαπίστωσες και εσύ το ίδιο Μηνά?
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 6 Φεβ 2009, 00:42 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Η αλήθεια είναι ότι την δούλεψα μόνο την Πρωτοχρονιά για ένα party και από τότε την έχω στο κουτί της και κάθεται.. Οποτε δεν νομίζω ότι έχω παρατηρήσει πολλά..

Αυτά που με προβλημάτισαν ήταν:

Οσο αφορά τα πρίμα και την ποιότητα, όταν πάνω από το mixer χαμήλωνες πρίμα, τότε κόβονταν πολύ απότομα (σε σημείο που ήταν παραπάνω από κατανοητό από το κόσμο) ενώ όταν πρόσθετες η κλιμάκωση ήταν πιο ..φυσιολογική..

Με λάπτοπ και χωρίς εξωτερική τροφοδοσία, έβγαζε πρόβλημα όταν έχεις πολλά βατ στον ενισχυτή (ήτοι αν το έχεις πολύ δυνατά) σαν να μην γειώνεται σωστά.. Αν έβγαζα όμως την τροφοδοσία του λαπτοπ πχ και το άφηνα στην μπαταρία ήταν τέλεια.. (απλά δεν παίζει σαν σενάριο για 2-3-4 ώρες set)..

Νομίζω για τα λεφτά της είναι μια χαρά.. Μόλις βρω χρόνο να στήσω και το home pc που κάθεται (και κλαίει) νομίζω θα αξιοποιηθεί περισσότερο και θα έχω πολύ καλύτερη εικόνα..

Πάντως για χαμηλές εντάσεις και οικιακή χρήση δεν νομίζω ότι δείχνει να έχει πρόβλημα.. Αυτά φαίνονται όταν την παίζεις δυνατά!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 6 Φεβ 2009, 08:05 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

LavantiS έγραψε:
Η αλήθεια είναι ότι την δούλεψα μόνο την Πρωτοχρονιά για ένα party και από τότε την έχω στο κουτί της και κάθεται.. Οποτε δεν νομίζω ότι έχω παρατηρήσει πολλά..

Αυτά που με προβλημάτισαν ήταν:

Οσο αφορά τα πρίμα και την ποιότητα, όταν πάνω από το mixer χαμήλωνες πρίμα, τότε κόβονταν πολύ απότομα (σε σημείο που ήταν παραπάνω από κατανοητό από το κόσμο) ενώ όταν πρόσθετες η κλιμάκωση ήταν πιο ..φυσιολογική..

Με λάπτοπ και χωρίς εξωτερική τροφοδοσία, έβγαζε πρόβλημα όταν έχεις πολλά βατ στον ενισχυτή (ήτοι αν το έχεις πολύ δυνατά) σαν να μην γειώνεται σωστά.. Αν έβγαζα όμως την τροφοδοσία του λαπτοπ πχ και το άφηνα στην μπαταρία ήταν τέλεια.. (απλά δεν παίζει σαν σενάριο για 2-3-4 ώρες set)..

Νομίζω για τα λεφτά της είναι μια χαρά.. Μόλις βρω χρόνο να στήσω και το home pc που κάθεται (και κλαίει) νομίζω θα αξιοποιηθεί περισσότερο και θα έχω πολύ καλύτερη εικόνα..

Πάντως για χαμηλές εντάσεις και οικιακή χρήση δεν νομίζω ότι δείχνει να έχει πρόβλημα.. Αυτά φαίνονται όταν την παίζεις δυνατά!


αισχρέ Cool Laughing
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
italopower
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Jul 04, 2005
Μηνύματα: 19

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 7 Φεβ 2009, 22:28 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ

καλο!!! χεχεχε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Μουσική - Γενικά All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1 από 1

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©