Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641073
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

θανασης Παπακωσταντίνου "ζωντανα"

 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ελληνική Μουσική (Greek Music)


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 27 Ιουλ 2006, 12:05 GMT    Τίτλος Μηνύματος: θανασης Παπακωσταντίνου "ζωντανα" Απαντηση με παραβολή κειμένου

Χθες πήγα στην συναυλία του Θανάση Παπακωσταντίνου στο Δοχό Καρίτσας… ένα πανέμορφο ξενοδοχείο μες το πράσινο στην πλαγιά του Κίσαβου.
Η συναυλία έγινε στην ταράτσα, στην άκρη του γκρεμού, με θέα που έκοβε την ανάσα… όλο το Αιγαίο και τα παράλια από Στόμιο μέχρι την Κατερίνη στα πόδια μας!
Η βραδιά ήταν αποπνικτικά ζεστή και ξάστερη… φαντάσου ότι ήμασταν σε υψόμετρο και παρόλα αυτά μέχρι και τις 2.30 που κράτησε το live δεν χρειάστηκε να φορέσουμε τίποτα πιο ζεστό… πρωτοφανές για την Καρίτσα, όπου συνήθως έχει δροσιά!!

Η συναυλία ήταν μυσταγωγική… και ο Θανάσης σε μεγάλα κέφια!!

Έπαιξε πάνω από 3 ώρες τραγούδια από όλη την δισκογραφία του με την συνοδεία των μουσικών του, που θεωρούνται από τους καλύτερους αυτήν την στιγμή στην Ελλάδα… (Μπαντουκ, Μυστακίδης, Μπασλάμ κ.α).
Σπάνιο για καλλιτέχνη, αλλά ξεχωρίζει γιατί δίνει πάντα χώρο στους ανθρώπους που τον πλαισιώνουν… εντύπωση μου έκανε, πως σολάρισαν όλοι οι μουσικοί για αρκετή ώρα αλλά και τραγούδησαν ολόκληρα κομμάτια μόνοι τους! Τραγούδια ακυκλοφόρητα που έγραψαν και ίσως να μην συμπεριληφθούν ποτέ σε δισκογραφική δουλειά.

Το καταχάρηκα το χθεσινό, γιατί είχα να τον ακούσω ζωντανά περίπου 2 χρόνια… πέρυσι την μέρα που έπαιζε γυρνούσα από Σαμοθράκη!!
Ο ήχος απόκοσμος… η μουσική βαθιά… με μπουζούκια, τζουράδες, λαούτα αλλά και ψήγματα ηλεκτρικών οργάνων που ακροβατούν ανάμεσα στο ροκ, το μέταλ και την παραδοσιακή μουσική…
Μουσική μέσα από την ελληνική παράδοση…. καλά ριζωμένη στα γονίδιά μας… αυτά των προπάππων μας που ήταν τσομπάνηδες στα βουνά και των γιαγιάδων μας που έπηζαν τυρί και γάλα μέσα σε σπίτια υγρά, δίπλα από κοτέτσια και μποστάνια!

Δεν ξέρω… δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες, αλλά νομίζω πως για τον Θανάση θα μιλάνε γενιές για πολλά πολλά χρόνια μετά!!
Η μουσική που βγάζει είναι κόντρα στο πνεύμα και στο κύμα της εποχής…
Δεν ξέρω αν έχει ακούσει κανείς τον τελευταίο του δίσκο «Η βροχή από κάτω», αλλά είναι πραγματικά δύσκολος και καθόλου εύπεπτος.
Γουστάρω τρελά που τολμάει και πειραματίζεται σε μη πεπατημένα μονοπάτια!
Αυτή είναι και η πραγματική έννοια της τέχνης και ως προέκταση του καλλιτέχνη. Να ψάχνεται… και να χαρίζει σε όλους εμάς συναισθήματα πρωτόγνωρα!

Τον ευχαριστώ για την χθεσινή εμπειρία που έζησα… «κρεμασμένη» κάπου εκεί ανάμεσα στον ουρανό και την θάλασσα, το ονειρικό και το πραγματικό…

.................................................................

Αγία νοσταλγία πέλαγο ανοιχτό
Ποσά σκαριά έχεις πάρει για πάντα στο βυθό

Αγία νοσταλγία φιλώ την εικόνα σου
Δεν έχω απόψε που να πάω δέξου με στο δώμα σου

Αγία νοσταλγία τις αγάπες μου καλώ
Μέσα από καθρέφτη παραμορφωτικό

Αγία νοσταλγία της μνήμης αδερφή
Είσαι αγκάθι βάλσαμο Τραγούδι και στριγκλιά μαζί

Αγία νοσταλγία ανίκητο θεριό
Έχεις κλείσει τη καρδιά μου σε λαβύρινθο



(ένα τραγούδι που αγαπώ και δυστυχώς δεν το έπαιξε χθες, το ακούω τώρα καθώς γράφω, εν ώρα «κουραστικής και επώδυνης εργασίας»)
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 27 Ιουλ 2006, 12:43 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Σε λίγα λεπτά μπαίνει στα άρθρα το post σου..

Αφού συναυλιάζεσαι τόσο συχνά θα πρέπει να σε χρήσουμε official concert reporter του HotStation.. Και να τα στέλνεις από μόνη σου σαν άρθρα.. (το ίδιο ισχύει και για όσους έχουν ροπή προς το reportage)

Αν μάλιστα έχεις και photos από την βραδιά με τον Θανάση Παπακωνσταντίνου, ανέβασε τις για να συνοδέψουν την ..ανταπόκριση!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 27 Ιουλ 2006, 12:53 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Χαχαχα Official concert Laughing Καλό!!

Βασικά μπορώ και παίρνω προσκλήσεις, μιας και το διαφημιστικό γραφείο που δουλεύω κάνει τον περισσότερο όγκο διαφημίσεων των συναυλιών που γίνονται στη Λάρισα και στα πέριξ.
Εννοείται επιλέγω αυτές που με ενδιαφέρουν...
Και εκτός αυτού τα μουσικά κονέ μου εδώ, είναι αναμφισβήτητα... Cool Wink

Οσο για φωτό, δεν ξέρεις πόσο στεναχωρέθηκα που ξέχασα την ψηφιακή...
Το όλο σκηνικό στην ταράτσα, με τα φώτα και τα προβολάκια να λούζουν την πυκνή βλάστηση, τους μουσικούς, τον ουρανό... ήταν μοναδικό!!
Ηταν σαν μυστική συναυλία ένα πράγμα... σαν να ήμασταν καλεσμένοι στην βεράντα κάποιου φίλου...μέσα στα δέντρα!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 27 Ιουλ 2006, 13:03 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Eχω να προτείνω και τον τίτλο του Official concert reviewer (Που είναι αναβαθμισμένος σε σχέση με αυτόν του reporter...

Πάντως, αφού μαθαίνεις και για τις εκεί συναυλίες, θα μπορούσες ακόμα να ενημερώνεις και εμας:

Βάζοντας τις στην αντζέντα

Smile
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 27 Ιουλ 2006, 13:13 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Πολύ ευχαρίστως κύριε Μηνά, να σας ενημερώνω! Smile
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 27 Ιουλ 2006, 14:47 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Stefania έγραψε:
Χαχαχα Official concert Laughing Καλό!!

Βασικά μπορώ και παίρνω προσκλήσεις, μιας και το διαφημιστικό γραφείο που δουλεύω κάνει τον περισσότερο όγκο διαφημίσεων των συναυλιών που γίνονται στη Λάρισα και στα πέριξ.


έτσι εξηγείται λοιπόν που κάθε μέρα είσαι και σ'άλλη συναυλία Very Happy
Εύγε! Very Happy
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 27 Ιουλ 2006, 21:34 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ξέρεις κάτι? Και προσκλήσεις να μην είχα πάλι θα πήγαινα!! Wink
Δεν συγκρίνω με τίποτα μια συναυλιακή εμπειρία... πιο μικρή μάζευα μέρες λεφτά για να μπορέσω να πάω να ακούσω αγαπημένα συγκροτήματα! Ειναι μια σχέση που κρατάει απο παλιά και σε συγκεκριμένα live έχω νιώσει απερίγραπτα... ήθελα να κλάψω και να ουρλιάξω μαζί!!

Και για να είμαι ακριβής προσκλήσεις μέσω του γραφείου, μπορώ να πάιρνω μόνο για ονόματα που εμφανίζονται στο "Μύλο".
Βασικά εκεί τραγουδάει και η πλειοψηφία, αλλά το μαγαζί λειτουργεί μόνο Χειμώνα!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 27 Ιουλ 2006, 23:23 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Stefania έγραψε:
Ειναι μια σχέση που κρατάει απο παλιά και σε συγκεκριμένα live έχω νιώσει απερίγραπτα... ήθελα να κλάψω και να ουρλιάξω μαζί!!


Αυτό είναι που πραγματικά μετράει, γιατί και σ'άλλους χαρίζανε γάιδαρο που λένε και τον κοιτάζανε στα δόντια. Δλδ βλέπω ανθρώπους που τους δίνονται διάφορες ευκαιρίες να κάνουν πράγματα ενδιαφέροντα για μένα που δεν έχω όμως την οικονομική δυνατότητα, κι αυτοί να τις πετάνε επειδή δεν ασχολούνται. Εσύ είσαι τυχερή τουλάχιστον που έχεις πετύχει τη χρυσή τομή Very Happy

Και πάλι εύγε! Very Happy
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ελληνική Μουσική (Greek Music) All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1 από 1

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©