Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641077
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Ραδιοφωνικός σταθμός από τον Συνασπισμό ..στο Κόκκινο!

 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
Nibelungen
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Oct 11, 2005
Μηνύματα: 29
Πόλη/Χώρα: Τρίτος Πλανήτης

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 9 Ιαν 2006, 21:10 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Γεια χαρά καλή χρονιά.

Μπορεί να το ξέρετε μπορεί και όχι. Στον αέρα θα βγεί όπου νάναι σταθμός που ξεκινά με πρωτοβουλία του Συνασπισμού...Γ.Διευθυντής εξ όσων γνωρίζω είναι ο καλός δημοσιογράφος Θ.Καρτερός και Διευθυντής προγράμματος ο Βαγγέλης ο Βέκιος, γνωστός και μη εξαιρετέος στα ραδιοφωνικά και μουσικά πράγματα. Για μένα τουλάχιστον σε επίπεδο προγράμματος, αποτελεί μια εγγύηση η παρουσία του. Ο Εν Λευκώ των Τεχνικών Εκδόσεων γνώρισε επι ημερών Βέκιου τις καλύτερες μέρες του και το Ελληνικό Ραδιόφωνο εκείνη την εποχή θύμισε....ραδιόφωνο.

Α!...το όνομα του σταθμού μάλλον θα είναι ''Στο Κόκκινο''. Συχνότητα, δεν γνωρίζω-κάτι μου είπε ο Βέκιος...αλλά το ξέχασα ο φρικαλέος γέρων!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Nibelungen
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Oct 11, 2005
Μηνύματα: 29
Πόλη/Χώρα: Τρίτος Πλανήτης

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 10 Ιαν 2006, 15:44 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Λοιπόν....τηλεφώνησα πριν από λίγο στον Β.Β. για να ρωτήσω τη συχνότητα η οποία τελικά είναι 105.5

Θεωρητικά θα ''βγει'' επισήμως στον αέρα στα τέλη του μήνα...αλλά νομίζω πως οι φίλοι μου εκεί είναι αθεράπευτα αισιόδοξοι...Πότε στην Ελλάδα έγινε κάτι με σχέδιο και στρατηγική που τηρήθηκαν;
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Nibelungen
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Oct 11, 2005
Μηνύματα: 29
Πόλη/Χώρα: Τρίτος Πλανήτης

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 10 Ιαν 2006, 16:04 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Α! και κάντε και βολτίτσες από τις σελίδες μου....γκρινιάζω σχεδόν καθημερινά εκεί...κάποια στιγμή θα κάνω και κάποιο αφιέρωμα στο ραδιόφωνο βεβαίως βεβαίως.... Rolling Eyes
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
orban
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Mar 04, 2005
Μηνύματα: 89
Πόλη/Χώρα: athens

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 12 Ιαν 2006, 17:52 GMT    Τίτλος Μηνύματος: ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ - ΔΕΞΙΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ Απαντηση με παραβολή κειμένου

ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ..... ΚΑΠΟΤΕ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΕΦΤΙΑΞΕ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ
ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΗΣ ΜΠΑΝΤΑΣ ΤΩΝ FM ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΣΕ ΤΟ ΣΤΑΘΜΟ
902, ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΑ FM,

ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΣΤΑΘΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ...ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΜΠΑΝΤΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 105,5 ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΕΙ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΜΟΣ ΤΗΣ "ΔΕΞΙΑΣ" ΠΛΕΥΡΑΣ ΓΙΑΥΤΟ ΑΡΧΙΚΑ ΕΙΧΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΕΙ ΤΟ ΝΕΟ ΤΟΥ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ LEFT FM
Η ΙΔΕΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΤΥΧΗΣΕ ΜΕ ΝΕΟ ΟΝΟΜΑ ΣΤΑ ΣΚΑΡΙΑ....

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ....


Ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ ΩΣ ΔΕΞΙΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΣΦΗΝΩΘΗΚΕ ΣΤΟΥΣ 90.65, ΔΗΛΑΔΗ ...ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΗΣ ΜΠΑΝΤΑΣ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΕΞΙΟΥΣ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΠΙΟ ΔΕΞΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΝΕ????????



(ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΤΟ ΠΟΤΟ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ )


orban
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
jim829
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: Nov 19, 2005
Μηνύματα: 191

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 12 Ιαν 2006, 18:24 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ΜΠΑ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΠΟΤΟ ΦΙΛΕ.. ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ - ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ - ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ...!! Cool
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nibelungen
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Oct 11, 2005
Μηνύματα: 29
Πόλη/Χώρα: Τρίτος Πλανήτης

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 13 Ιαν 2006, 15:48 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αντιπαρέρχομαι το ''υφάκι'' των δυο παραπάνω μηνυμάτων και τα αγενέστατα διαδικτυακώς κεφαλαία γράμματα και έχω να πω μόνο, πως ένα ραδιόφωνο θα κριθεί αποκλειστικά από το περιεχόμενό του και την αισθητική του.


Ο λόγος που ανέφερα τους δυο ανθρώπους που «ηγούνται» του συγκεκριμένου σταθμού είναι γιατί και οι δυο είναι άνθρωποι σοβαροί που δεν λάσπωσαν ποτέ την καριέρα τους με παιχνίδια και παρασκήνια.

Ο δε Β.Β. την εμμονή του στον ποιοτικό πήχη, την έχει πληρώσει-προς τιμήν του-αρκετές φορές στη ζωή του και, δεν είναι κάνα παιδάκι που το ταϊζει η μαμάκα του.

Ανεξάρτητα από το Πολιτικό στίγμα του συγκεκριμένου κόμματος για το οποίο δεν θα συζητήσω εδώ, αν μη τι ήταν πάντα ο μοναδικός πολιτικός χώρος στον τόπο αυτό που είχε ζωντανό και ουσιαστικό ενδιαφέρον για τον Πολιτισμό και τις Τέχνες, σε όλες τις μορφές τους.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
orban
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Mar 04, 2005
Μηνύματα: 89
Πόλη/Χώρα: athens

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 13 Ιαν 2006, 17:38 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Άνθρωποι χωρίς αίσθηση του humor στερούνται ψυχής
G.B. williamson. Αυτό σε απάντηση αυτού

- Αντιπαρέρχομαι το ''υφάκι'' των δυο παραπάνω μηνυμάτων -

Συγγνώμη δεν είμαι γραφίστας σε απάντηση αυτού

- τα αγενέστατα διαδικτυακώς κεφαλαία γράμματα -

Και τέλος

σε απάντηση αυτού - ένα ραδιόφωνο θα κριθεί αποκλειστικά από το περιεχόμενό του και την αισθητική του.

ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ, ΚΑΤΣΕ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΓΑΛΙΦΙΕΣ ΤΥΠΟΥ ΑΧ ΤΙ ΚΑΛΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ!


Τώρα μιας και ο καλός μου φίλος Nibelungen θέλει να με σούρει στο πολιτικό παιχνίδι με αυτό.

- Ανεξάρτητα από το Πολιτικό στίγμα του συγκεκριμένου κόμματος για το οποίο δεν θα συζητήσω εδώ, αν μη τι ήταν πάντα ο μοναδικός πολιτικός χώρος στον τόπο αυτό που είχε ζωντανό και ουσιαστικό ενδιαφέρον για τον Πολιτισμό και τις Τέχνες, σε όλες τις μορφές τους. -


Ένα μόνο σχόλιο.

Η Αριστερά ήταν πάντα το κόμμα που εκπροσωπούσε πολλούς ανθρώπους της Τέχνης.

ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ.

Από πότε το ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ ΝΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΑ???????????????????????????????


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

orban
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
jim829
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: Nov 19, 2005
Μηνύματα: 191

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 13 Ιαν 2006, 17:50 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ρε φίλε Nibelungen, βγάλε λίγο τα κόκκινα γυαλιά απο πάνω σου, σιγά μη σου θίξαμε το κόμμα... Αρχικά όσον αφορά τα κεφαλαία γράμματα γνωρίζω στο internet οτι σημαίνουν "φωνάζω", αλλά εντάξει δεν έγινε κ τίποτα, μη κάνεις έτσι.. Κ δεύτερον, όπως είπε κ ο orban, αν δε καταλαβαίνεις πότε κάνουμε πλάκα κ πότε οχι, αυτό είναι πρόβλημα δικό σου, εκτός κ αν ανησύχησες τόσο πολύ να μη σου θίξουμε το κόμμα...!!
Τέλος πάντων όσον αφορά το συγκεκριμένο σταθμό η πορεία του θα δείξει κατά πόσο αξίζει η οχι. Είδωμεν...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nibelungen
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Oct 11, 2005
Μηνύματα: 29
Πόλη/Χώρα: Τρίτος Πλανήτης

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 13 Ιαν 2006, 18:09 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

έκανες χιούμορ και δεν το κατάλαβα; μπορεί, νυστάζω κιόλας πολύ, τ ομολογώ.

Δεν ξέρω για ποιες γαλιφιές μιλάς. Για μένα τα πράγματα είναι απλά. Αν μου αρέσει ο σταθμός, σα σύνολο, θα πω μπράβο και θα εξηγήσω το γιατί. Αν όχι, πάλι θα εξηγήσω τους λόγους της θέσης μου. Βέβαια στην ελλάδα, ο κανόνας είναι να χειροκροτάμε ή να απαξιώνουμε με ύβρεις με ηχηρή την απουσία ανάλυσης και κρίσης. Ας μου επιτραπεί να μη με αφορά το έιδος και το ύφος.


Μια παρατήρηση. Η ''Αριστερά'' δεν είναι κόμμα, είναι τρόπος σκέψης και ματιάς στον κόσμο, στηριγμένη σε μια ολόκληρη θεωρία που λέγεται Μαρξισμός και η οποία διδάσκεται σε όλα τα μεγάλα πανεπιστήμια του Κόσμου ως επιστήμη και μέθοδος.

Υπάρχουν κόμματα της Αριστεράς, αλλά η Αριστερά δεν είναι Κόμμα. Το κάθε ένα, ερμηνεύει τα πράγματα αλλιώς. Πως λέμε....ερμηνεία της 7ης του Μπετόβεν κατά Κλέμπερερ, κατά Κάραγιαν , κατά Φουρτβένγκλερ; Έτσι! Ή και αλλιώς, όπως ο Χριστιανισμός. Μία η βάση, η θεωρία, αμέτρητες οι αιρέσεις: Καθολικοί, Διμαρτυρόμενοι, Ορθόδοξοι, Κόπτες, Μαρωνίτες κλπ κλπ κλπ...


Το Ραδιόφωνο ασφαλώς και ΔΕΝ είναι υποχρεωμένο να εκπροσωπεί Κόμματα.


Άλλο τόσο όμως, είναι θεμιτό και νόμιμο, σε οποιονδήποτε συγκροτημένο φορέα, να δημιουργήσει ραδιόφωνο και να καταθέση μια Πρόταση Ραδιοφώνου στο κοινό.

Και εκεί, είναι το δια ταύτα. Θα κριθεί σαν Ραδιόφωνο και τελεία και παύλα. Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να τραλαλα.


Με αναγκάζεις να σχολιάσω και το εξής...Λες ''Η Αριστερά ήταν πάντα το κόμμα που εκπροσωπούσε πολλούς ανθρώπους της Τέχνης''

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό. Έτσι είναι και δεν είναι καθόλου ελληνικό φαινόμενο αυτό. Βλέπεις, οι Άνθρωποι της Τέχνης, συνήθως είναι σε ρήξη με τη συντήρηση, την εξουσία, τον χαβαλέ και την καταπάτηση των δικαιωμάτων.

Τι εννοώ; Συνιστώ σε όλους μας, μια ευλαβική ανάγνωση του κειμένου του H.Pinter με την ευκαιρία της απονόμής στο πρόσωπό του , του Νόμπελ λογοτεχνίας της χρονιάς που πέρασε.

ΥΓ. Δεν θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου κόκκινο. Οι φίλοι μου που είναι κομουνιστές θα πεθαιναν στα γέλια με δαύτο. Προφανώς , είναι αδύνατος ο διαχωρισμός ορισμένων εννοιών στα μάτια σας. Δεν πειράζει.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
orban
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Mar 04, 2005
Μηνύματα: 89
Πόλη/Χώρα: athens

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 13 Ιαν 2006, 18:27 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Χαιρομαι που συμφωνουμε στο εξης ενα και μονο εστω...

" Το Ραδιόφωνο ασφαλώς και ΔΕΝ είναι υποχρεωμένο να εκπροσωπεί Κόμματα. "


ΓΙΑΤΙ Η ΣΤΗΛΗ ΑΥΤΗ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ. ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ ΕΔΩ ΤΟ ΙΔΙΟ.

τωρα αναφορικα με την κομματικη ιστορια του πραγματος,

ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΔΕΞΙΑ, ΚΕΝΤΡΟ, παγερα αδιαφορο με αφηνουν ολα αυτα.

( εχω συνεργαστει λογω επαγγελματος με προσωπα που εχουν προελθει απο ολους τους χωρους και οι εντυπωσεις ειναι οι ιδιες. Δηλαδη χαλια. )

Οπως και ναχει το ραδιοφωνο νοσει και τα ΚΟΜΜΑΤΑ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΕΑΝ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ.

ΤΕΛΟΣ

orban
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
jim829
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: Nov 19, 2005
Μηνύματα: 191

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 13 Ιαν 2006, 19:09 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Φίλε Nibelungen, επειδή μου φαίνεται οτι έχουμε ξεφύγει τελείως, θα σου πω δυο πράγματα . Αυτό που είχα πει αρχικά το εννοούσα, οτι δηλαδή τα κόμματα έχουν χάσει την κοινωνίκη , ιδεολογικόπολιτική ταυτότητα, απο όποιο χώρο κ αν προέρχονται,δεξιά, αριστερά, κεντρώοι, οικολόγοι,κτλ, απλά το είπα με μια δόση χιούμορ, δεν είχα σκοπό να προσβάλω κανέναν. Τώρα εάν εσύ παρεξηγήθηκες με μια κουβέντα που είπα, δε μπορώ να κάνω τίποτα γι' αυτό. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι αυτή τη στιγμή λόγω του οτι το συγκεκριμένο site είναι μουσικό κ οχι πολιτικό, δε μπορώ να αναφερθώ στο κατα πόσο η αριστερά είναι ιδέα κ οχι κόμμα κ αν ο μαρξισμός σωστά διδάσκεται στα Πανεπιστήμια, απλά θα σου πω οτι ο καθένας έχει τις απόψεις του πάνω σε διάφορα θέματα κ ιδεολογίες, αλλά αυτή τη στιγμή το μόνο που λέω είναι οτι το κατά πόσον αυτός ο σταθμός θα αξίζει η οχι, θα δείξει στο άμεσο μέλλον, με τον τρόπο λειτοργείας του.

ΥΣ: Όσον αφορά το οτι θα γέλαγαν φίλοι κουμμουνιστές σου, αν σε λέγαν κόκκινο, το γνωρίζω, διότι πολλοί φίλοι μου (δυστηχώς ή ευτηχώς) ανήκουν στο χώρο της αριστεράς κ μου χουν πει τις διαμάχες ΚΚΕ κ Συνασπισμού, αλλά κ γενικότερα τα "φαγώματα" που υπάρχουν στον Αριστερό χώρο.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nibelungen
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Oct 11, 2005
Μηνύματα: 29
Πόλη/Χώρα: Τρίτος Πλανήτης

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 14 Ιαν 2006, 11:28 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Παιδιά, λυπάμαι, αλλά δεν επικοινωνούμε διόλου. Διόλου. Στο πρώτο μου μήνυμα, απλά,σκέτα, αναφέρθηκα στη δημιουργίου ενός καινούργιου ραδιιοφώνου, τόνισα τους δυο κεντρικούς συντελεστές του που ελπίζω πως θα αποτελέσουν μια εγγύηση για την ποιότητα του εγχειρήματος και ως όφειλα , έγραψα ότι η προσπάθεια ξεκίνησε με πρωτοβουλία ενός συγκεκριμένου πολιτικού φορέα -που κατά γενική ομολογία, είναι επαρκώς ''χύμα'' και ''φλου'' για να μην εγκλωβίσει τους παραγωγούς σε ιδεολογικά κλουβιά. Εστίασα , μόνο στο ραδιόφωνο και τους ανθρώπους του. Α! και είπα και Καλή χρονιά!

Ό, τι ακολούθησε, πουθενά δεν έκανε διάλογο με αυτά.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
jim829
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: Nov 19, 2005
Μηνύματα: 191

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 14 Ιαν 2006, 17:41 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ρε μεγάλε, το ξέρω κ εγώ κ ο orban, πιστεύω, αλλά κ όλοι όσοι θα διαβάσανε αυτό το topic, οτι μίλησες για το ραδιόφωνο ως καινούργιο σταθμό κ μόνο, αλλά από μια κουβέντα που είπαμε με τον orban, μεταξύ σοβαρού κ αστείου, εσύ πιάστηκες κ το έκανες πολιτικό το θέμα. Απο εκεί κ πέρα επαναλαμβάνω για ακόμη μια φορά πως θα δούμε πως θα τα πάει ο σταθμός κ μουσικά κ οτι άλλο θες. Έτσι απλά. Πιστεύω πως ήμουν σαφέστατος. Καλά να περάσετε το Σαββατοκύριακο όλοι. Τα λέμε.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 14 Ιαν 2006, 20:19 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

εγώ εδώ εσύ εκεί..

τρεις λαλούν και πέντε χορεύουν...

ό,τι να ναι

σαν τρίτο μάτι βλέπω ότι τρώγεστε για το τσάμπα και το συμπέρασμα είναι ότι η πολιτική ουδεμία σχέση έχει με το ραδιόφωνο ασχέτως με τους ιδιοκτήτες. Σα να λέτε π.χ. ότι μόνο οι αριστεροί ακούνε 90.2 επειδή είναι της αριστεράς. Ψέματα, κι εγώ ακούω άμα λάχει βάζει ωραία τραγούδια. Τα αυγά και τα σταφύλια λοιπόν το καθένα στο δικό του καλάθι
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
jim829
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: Nov 19, 2005
Μηνύματα: 191

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 15 Ιαν 2006, 23:54 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ρε dimitspan, δε φτάνει που πετάχτηκες χωρίς λόγο, αφού έτσι κ αλλιώς δε τρώγεται κανείς μα κανέναν εδω πέρα, απλά υπήρχε μια αντιπαράθεση η οποία λύθηκε, μας λες οτι είμαστε 3 λαλούν λ 2 χορεύουν, κ ότι είπαμε εμείς οτι η πολιτική έχει σχέση με το ραδιόφωνο. Μου φαίνεται εσυ είσαι 3 λαλούν... κ οχι εγω ή κάποιοις άλλος... αν κοιτάξεις προσεκτικά το topic κ τα παιδιά κ ειδικά εγώ είπαμε οτι το ραδιόφωνο κ γενικότερα η μουσική δεν έχει κ δεν πρέπει να έχει σχέσεις με την πολιτική. Το τι γνώμη έχω για την αριστερά κ την πολιτική γενικότερα είναι άλλο θέμα, δεν αφορά ούτε αυτό το topic, ούτε το site (σαν μουσικό site που είναι). Αν διάβαζες προσεκτικότερα τα μηνύματα θα έβλεπες οτι έκανες λάθος κ άστοχη παρατήρηση.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 16 Ιαν 2006, 04:29 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Wink
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
orban
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Mar 04, 2005
Μηνύματα: 89
Πόλη/Χώρα: athens

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 16 Ιαν 2006, 10:50 GMT    Τίτλος Μηνύματος: ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ (Χ) Απαντηση με παραβολή κειμένου

αναρωτιεμαι παντως εαν η Δεξια αποφασιζε να ανοιξει ραδιοφωνο, οχι τυπου καρανταζαφερης στους 90,65 αλλα εντελως...δεξια στη συχνοτητα και στη νοοτροπια, με - ταχα μου πολιτιστικο χαρακτηρα - εαν θα υπηρχε τοτε τετοιο ενδιαφερον και εαν θα γινοτανε παλι αντικειμενο κουβεντας ...
το ιδιο

ακομα και εαν συνεργαζοντουσαν σε ενα τετοιο ραδιοφωνο μεγαλα ονοματα της μουσικης μας πολιτιστικης κληρονομιας , γνωστα για τις "δεξιες" τους πολιτικες πεποιθησεις, οπως οι ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ, ΣΤΑΥΡΟΣ ΞΑΡΧΑΚΟΣ ΕΩΣ ΚΑΙ Ο "ΜΕΤΑΝΙΩΜΕΝΟΣ" ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΕΝΟΧΛΗΘΕΙ ΠΟΥ ΕΝΑΣ ΓΝΗΣΙΟΣ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ.


Αντικειμενικα ειναι αμαρτια το γεγονος οτι υπαρχουν ανθρωποι που , υστερα απο αυτη τη πολιτικη αποφαση του μεγαλου Μικη, αποφασισαν και τολμησαν να αμφισβητησουν το τεραστιο εργο του.

ολο αυτο το κειμενο το εγραψα για εναν απλο λογο,
ειναι συχνα θεμιτο να σνομπαρουμε την πολιτικη, να μην αφηνουμε να μας επηρεασει και να ασχολουμαστε με οτιδηποτε αλλο που θα αφησει κατι στην ψυχη μας, και προσωπα που συμβαλουν σε αυτο πρεπει να τυχουν της ευγνωμοσυνης μας, οποιο χωρο πολιτικα και εαν εχουν επιλεξει.

οσον αφορα το ραδιοφωνο, επιμενω οτι δεν θα επρεπε να δινει χωρο σε ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΘΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΛΥΚΙΑ ΜΠΑΝΤΑ ΤΩΝ FM που τοσο αγαπαμε.


orban
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nibelungen
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Oct 11, 2005
Μηνύματα: 29
Πόλη/Χώρα: Τρίτος Πλανήτης

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 16 Ιαν 2006, 12:15 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Orban με ...κάποιες αποχρώσεις διαφωνίας... Wink

1. Ο Μ.Θ. δεν έγινε ποτέ ''δεξιός''. Κάποια στιγμή για συγκεκριμένους λόγους έκανε μια πολιτική συνεργασία η οποία και έλαβε τέλος πολύ σύντομα. Προσωπικά διαφώνησα με την απόφασή του, αλλά δεν βλέπω το λόγο να ασκήσω κριτική σε μια τεράστια προσωπικότητα που αν μη τι άλλο σε όλη του τη ζωή έχει κινηθεί περίπου σα θύελλα έχοντας μια ακάματη εφηβική ορμή στην αγάπη του για τον τόπο. Αν ήθελε να υπερασπιστεί το ''image'' του πονηρά, τότε θα ''πούλαγε'' το ίδιο προσωπείο πάντα για να τα έχει καλά με την σίγουρη ''αριστερή αγορά'' πελατείας. Λέω τα ίδια περίπου , που έχω πει κατά καιρούς και για τον Bob Dylan και τις διάφορες μεταπτώσεις του ή μεταλλάξεις του που επίσης του στοίχησαν σε πάμπολλες αρνητικές κριτικές από ανθρώπους να κατανοήσουν τι σημαίνει καλπάζουσα ευαισθησία.

2. Το ραδιόφωνο ασφαλώς και δεν πρέπει να υπηρετεί το όποιο κόμμα.

Ένα κόμμα ωστόσο (αν το δω σαν μια συντεταγμένη ομάδα πολιτών) μπορεί να δώσει ''χώρο'' και στήριξη σε μια Ραδιοφωνική Πρόταση , ειδικά στην εποχή που τα πάντα είναι λίγο πολύ ελεγχόμενα από διάφορες εταιρίες.

Όσο και να φανεί περίεργο, το πλέον ποιοτικό ραδιόφωνο στην Κύπρο (το μόνο που φιλοξενεί ζώνες με jazz, blues, rock 60s-70s, κλασσική μουσική, που σαν γραμμή έχει τις επιλογές των πραγωγών του που παίζουν ότι ακούνε σπίτι τους και όχι ,ότι ''πρέπει'' και έχει επίσης και θαυμάσιες εκπομπές λόγου για το θέατρο και το βιβλίο κλπ) είναι ο Astra fm ο οποίος ''ιδιοκτησιακά'' ανήκει στο ΑΚΕΛ (Κυπριακή Αριστερά) αλλά αν τον ακούσεις ως τρίτος, δύσκολα θα καταλάβεις που ανήκει ή αν ανήκει κάπου ιδεολογικά, μιας που δίνει ''βήμα'' σε κάθε άποψη.


Προσωπικά, περιμένω πως και πως το επίσημο άνοιγμα του σταθμού, για να ξαναβγώ στα Ελληνικά fm , μιας που με διαβεβαιώνουν πως δεν έχω να υπηρετήσω τίποτα άλλο παρά την αυστηρά προσωπική μου αισθητική αντίληψη. Κάτι, που στην Ελλάδα, για μένα , στάθηκε τα τελευταία χρόνια εξαιρετικά δύσκολο. (Και για να είμαστε καθαροί, τονίζω πως δεν ζω από το ραδιόφωνο, ποτέ δεν έζησα από αυτό και τούτο ήταν αυστηρά προσωπική επιλογή ώστε να μπορώ να κάνω αυτό που θέλω και όχι αυτό που μου λένε ή ''πρέπει''. )

Και, ας μη μπερδεύουμε την πολιτική με τα κόμματα. Πολιτικά και πολιτική, είναι τα πάντα (για έναν σκεπτόμενο). Ο κομματικός εγκλωβισμός, είναι άλλη ιστορία και δεν μάς αφορά ή δεν πρέπει να μας αφορά.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1 από 1

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©