Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 644863
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Ανεξιθρησκεία και 'Εθνική' θρησκεία στην Ελλάδα

 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Γενική συζήτηση


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 14 Οκτ 2005, 01:35 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Καλησπέρα και απο μένα Nibelungen!

Εμένα προσωπικά θα με ενδιέφερε να ανοίξουμε ίσως κάποιο άλλο θέμα σε ένα άλλο topic, σχετικά με τον μονοθεϊσμό τις υπόλοιπες θρησκείες, καθώς και τον Δωδεκαθεϊσμό.

Τα καλοκαίρια εδώ και πολλά χρόνια μένω στους προποδες του Ολύμπου και είναι ευνόητο ότι το βουνό εξασκεί πάνω μου μια τρελή γοητεία.

Είμαι 28 χρονών και έχω γνωρίσει λογιών λογιών ανθρώπους εκεί.
Μια ενδιαφέρουσα προσωπικότητα που είχα την τύχη να μλήσω ήταν ο παππούς Τηλέμαχος που διατηρεί μια ταβέρνα στον Όλυμπο με το όνομα "Ζαγρέας".

Ο Τηλέμαχος δηλώνει Δωδεκαθειστής και έχουμε περάσει πολλά βράδια συζητώντας για τις πεποιθήσεις του.
Σε πολλά συμφωνούσαμε και σε ακόμα περισσότερα διαφωνούσαμε, ίσως γιατί τα επιχειρήματά του δεν με έπειθαν...

Πρόσφατα έγραψε και ένα βιβλίο κιόλας "Έτσι μίλησε ο Ζευς" και ηχογράφησε και ένα cd.
Το cd το άκουσα. Το βιβλίο η αλήθεια είναι δεν το διάβασα ...

Η γνωριμία μας ξεκίνησε όταν καθώς έτρωγα το αγριογούρουνο τον φώναξα να τον ρωτήσω που μπορώ να βρω στον Όλυμπο "βάλσαμο" και άρχισε να μου λέει...

Μου έλεγε λοιπόν πως αυτοί που πιστεύουν στο Δωδεκάθεο θεωρεί κατά ένα τρόπο ότι είναι πιο Έλληνες απο τους υπόλοιπους.
Ότι είναι πολλά βήματα πιο κοντά στους αρχαίους προγόνους μας και στην φιλοσοφία τους.
Ότι το Δωδεκάθεο δεν είναι ανθρωποκεντρικό, όπως οι υπόλοιπες σύγχρονες θρησκείες.
Ότι δεν είναι παγανιστική θρησκεία αλλά μια κοσμοθεωρία, μια αντίληψη των προγόνων μας, που πρέπει να συνεχίσουμε για να έχει ο τρόπος ζωής μας τις χαμένες αξίες του παρελθόντος.
Μια φυσιολατρική θρησκεία... με σεβασμό στην φύση και στην ισοροπία της.
Και άλλα πολλά που πιθανότατα δεν θυμάμαι!

Η γνώμη μου είναι ότι αυτές οι αναλαμπές δωδεκαθεϊσμού (που τελευταία έγιναν πολύ μόδα) κυρίαρχο στόχο έχουν να αναβιώσουν τελετουργίες στο βουνό και να μυήσουν τους πιστούς σε φυσιολατρικές και μυστηριακές δοξασίες, χωρίς φυσικά αυτό να είναι κακό ή να ενοχλεί κανέναν.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nibelungen
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Oct 11, 2005
Μηνύματα: 29
Πόλη/Χώρα: Τρίτος Πλανήτης

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 14 Οκτ 2005, 11:24 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Παιδιά , πολύ βιαστικά γιατί είμαι «πηγμένος».

Φίλε Μηνά, η νομοθεσία στη χώρα μας είναι μεσαιωνική. Ανεξιθρησκία σε ένα ευνομούμενο κοσμικό κράτος (όπως για παράδειγμα η Γαλλία κ.α) σημαίνει πως αν εγώ θέλω να λετρέψω τον Βούδα, ως Βουδιστής, έχω το δικαίωμα να μαζέψω 10 ομόθρησκούς μου και με κάποιες συγκεκριμένες καθαρά πολιτειακές προδιαγραφές, να μπορέσω να δημιουργήσω ναό της θρησκείας μου κλπ. Στην υπόλοιπη Ευρώπη, αυτό είναι μια διαδικασία γρήγορη και απλή και δεν εμπλέκονται άλλοι φορείς πέρα από τους Δημαρχιακούς.

Στην Ελλάδα, πρέπει να συναινέσει και ο τοπικός Μητροπολίτης (που δε συναινεί ποτέ) και για αυτό σε βάρος της χώρας μας εκκρεμούν πάμπολλες καταδικαστικές αποφάσεις από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο για συνεχείς παραβιάσεις της Ελευθερίας Θρησκεύματος.

Δεύτερο και πολύ βασικό: Ο όρος Δωδεκαθεϊσμός είναι από αδόκιμος έως ανιστόρητος. Όπως και αυτός περί «Ειδωλολατρών».

Αν ρωτούσες έναν κάτοικο της Αθήνας ή της Σπαρτης του 450 προ Χριστού για το αν είναι Δωδεκαθεϊστής, θα σε κοιτούσε σα να κατέβηκες από τον Άρη. Η Αρχαία Αντίληψη δεν ήταν θρησκευτική με την τρέχουσα έννοια των ημερών μας , ήταν κυρίως μια «Κοσμοαντίληψη» μια «ματιά» στον Κόσμο. (Κόσμος από το Κοσμώ-Κόσμημα)

Η τάση που υπάρχει όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά σε όλη την Ευρώπη και κυρίως όπου αναδείχθηκαν σημαντικές «προχριστιανικές λατρευτικές παραδόσεις» είναι πολύ ισχυρή και υπάρχουν λόγοι πάμπολλοι. Μετά από 2000 χρόνια οι Άνθρωποι έχουν την ανάγκη να ξαναβρούν εκείνες τις ρίζες τους που αφ ενός δημιούργησαν τον Πολιτισμό όπως τον ξέρουμε μέχρι σήμερα (Και αν το σκεφτεί κανείς καλά θα συνειδητοποίηση πως Δημοκρατία, Φιλοσοφία, Αισθητική, Ποίηση και Θέατρο,κλπ είναι όλα προϊόντα εκείνης της εποχής).

Οι Άνθρωποι έχουν ανάγκη να τινάξουν από πάνω τους την εκ γενετής ενοχής με την οποία έρχονται και να αγκαλιάσουν νέους τρόπους σκέψης και φιλοσοφίας πιο ανθρώπινους, πιο φυσιολατρευτικούς.

Σε αρκετές χώρες, τέτοιες παραδοσιακές «θρησκείες» που είναι και στην πραγματικότητα οι μόνες «Εθνικές» δηλαδή προϊόντα της σχέσης των Ανθρώπων με το συγκεκριμένο περιβάλλον τους, έχουν ήδη αναγνωριστεί ως ισότιμες. Αλλά, πες μου που μπορούμε να κάνουμε μια τέτοια συζήτηση γιατί εδώ είναι΄...περί ραδιοφώνου!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Γενική συζήτηση All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1 από 1

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©