Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641071
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Γραψε ότι θελεις...εμπνευσμενα κειμενα..ιστοριες...λογια
Σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Λογοτεχνική Γωνιά


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 15 Σεπ 2005, 14:57 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

τυφωνας... τσουναμι... ποτέ δεν ξερεις!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ariadnou
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Apr 20, 2004
Μηνύματα: 74

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 17 Σεπ 2005, 21:18 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Σιωπή. Απόλυτη.
Βραχνό το κρόξιμο του γλάρου ξυπνά το μυστικό τραγούδισμα της μαγεύτρας αυγής.
Η γη χαρακώνεται και φλόγες πετάγονται ως τον ουρανό.
Κάθε τέτοια ώρα γεννιέται ο Θεός και πεθαίνει. Οι ίσκιοι σβήνουν στις πέτρες και ξεπλένονται στα χρώματα.
Γέννηση και Θάνατος γίνονται ένα, σμίγουν σε αγκάλισμα ερωτικό με φόρα με ορμή και τρικυμίζουν τούτη την άκρη.
Οι ψαλμωδίες της νύχτας σταματούν και τα ξωτικά στέκονται να αφουγκραστούν. Και ξάφνου βουνά, θαλάσσες, ουρανός γίνονται σώμα κι όλα μαζί φωνάζουν"ΟΜΟΡΦΙΑ"
_________________
Μέσα σε όστρακα παφλάζει η καρδιά μου....
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 3 Οκτ 2005, 21:26 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Το Σαββατοκύριακο η έκλειψη με έριξε! Για την ακρίβεια με διέλυσε…
Ένα σφίξιμο… και ένας κόμπος που προς το βράδυ της Κυριακής με έπνιξε τελείως! Μυστήριο πραγματικά αυτό που γίνεται με τα φυσικά φαινόμενα, τις εκλείψεις και τα γεμάτα φεγγάρια!
Ανεξήγητο πως μπορούν να κάνουν τόσο blue την διάθεσή σου!
Κάπου άκουσα πως εμάς τις γυναίκες λέει, μας επηρεάζουν περισσότερο!
Τι να πω και εγώ… αυτοί κάτι παραπάνω θα ξέρουν!

Το Σαββατόβραδό μου ίσως ήταν φορτισμένο και για ένα επιπλέον λόγο.
Το Funk n jazz ένα μπαράκι από τα συλλεκτικά νυχτερινά της Λάρισας, κατεδαφίζεται… και το Σάββατο είχε το αποχαιρετιστήριο πάρτυ!

Ήταν όλοι εκεί… όλοι όσοι έπαιξαν και τραγούδησαν στο μικρό ξύλινο stage του!
Όλοι όσοι τόσα χρόνια ταξιδέψαμε με τις μουσικές του!
‘Όλοι όσοι στήριξαν ένα μαγαζί που την χρονική περίοδο που άνοιξε ήταν ένα παράτολμο επιχείρημα… μέσα στο εμπορικό – λαϊκό παραλήρημα που επικρατούσε!
Παρόλα αυτά όμως όχι μόνο άντεξε στο χρόνο, αλλά με τα χρόνια έγινε κλασική επιλογή για τα βράδια… τόπος συνάντησης για συζητήσεις με φίλους, αλλά και απρόοπτα σκηνικά που θα μου μείνουν αξέχαστα!

Πόσες φορές γίνονταν λαιβάκια χωρίς να έχουν προγραμματιστεί… και τελικά το βράδυ μας έβρισκε να χορεύουμε σε funky ρυθμούς!
Πως μπορώ να ξεχάσω εκείνο το βράδυ που έπαιζε μια μπάντα από Αθήνα και από το πολύ τσίπουρο που ήπιαν ήταν όλοι λιωμένοι… καθώς έπαιζαν σιγά σιγά, αργά και σταθερά, αποχωρούσε ένας ένας από το ξύλινο πατάρι… στο τέλος έμεινε μόνο η κοπέλα που έκανε τα φωνητικά με τον πληκτρά και τραγούδησε το «Καίγομαι»!
«Σήμερα καήκαμε εδώ» έλεγε…

Αχ… πόσα καλοκαιρινά βράδια την βγάλαμε στην πλακόστρωτη αυλή του, κάτω από τον Άγιο Αχίλλειο και το Φρούριο!
Η πόλη έλιωνε αλλά στο εκεί Funk n jazz η αλλαγή θερμοκρασίας ήταν αισθητή, δίπλα στο ποτάμι εκτός από τζούρες νικοτίνης ρουφούσαμε και δροσιά!!!

Ένα τέτοιο καλοκαίρι σ΄ αυτήν την αυλή, πίνοντας τεκίλα ερωτεύτηκα και τον Ν.
Θυμάμαι ήταν το 1999, μόλις είχα γυρίσει από την Κομοτηνή όπου έμενα τότε και τον ξαναείδα μετά από 2 χρόνια!
Καθίσαμε στο μπαρ και γελούσαμε… γελούσαμε…
Η μεγαλύτερη σχέση μου… πόσα βράδια σκοτωθήκαμε εκεί μέσα… πόσα άλλα τα ξαναβρήκαμε ρίχνοντας φλογερές ματιές!!
Το 2004 μας βρήκε πάλι στο ίδιο μπαρ… να χωρίζουμε!
Και η μουσική πάντα εκεί… μάρτυρας σε όλες τις στιγμές.
Και ο πειρατής στο κέντρο του μαγαζιού, και αυτός μάρτυρας.
Ακούραστος με τα κιάλια του, πάνω στην ανεμόσκαλα…πόσα έχουν δει τα μάτια του εκεί μέσα…

Το Σάββατο το βράδυ, το τελευταίο βράδυ… στο μπαράκι δεν έπεφτε καρφίτσα.
Όλοι έδωσαν με την παρουσία τους έναν φόρο τιμής σε ένα μαγαζί που έγραψε τη δική του ιστορία!
Είδα φίλους από το σχολείο που είχα χρόνια να συναντήσω!
Ανθρώπους που κατά περιόδους κάναμε κολλητή παρέα και μετά χαθήκαμε…
Έπαιξαν και τραγούδησαν πολλοί μουσικοί κατά τη διάρκεια της βραδιάς, με blues, rock, διαλείμματα από τα πικάπ!
Η ατμόσφαιρα ηλεκτρισμένη… συγκινησιακά φορτισμένη, ιδιαίτερα τη στιγμή που ανέβηκε στο πατάρι ο ιδιοκτήτης και φίλος του μαγαζιού… και δεν μπορούσε καν να μιλήσει.

Το μαγαζί κατεδαφίζεται, τους πετάνε έξω… γιατί στην θέση του θα χτιστεί μια πολυκατοικία!!!
Η αυλαία πέφτει!

Μερικά από τα ονόματα που φιλοξένησε η σκηνή του:
Aroma Caribe, Blues wire, Nasa funk, Soul fire, Grasshopers, Κ. Μαγγίνας, Σύλβιο Σύρας, David Lynch, Graig Bailey, Sam Newsome, Herman Olivera, Roberto Pia, Louisiana red, Sanni Orasma, Mark Turner, Dick Grifin…

Καμιά φορά με πιάνει το παράπονο… νιώθω ότι όλα προχωράνε, όλα αλλάζουν και εγώ σαν να είμαι σε μια στασιμότητα!
Σαν να έχω κολλήσει σε μια φάση που από τη μια μου αρέσει αλλά από την άλλη δεν με πάει μπροστά!
Και ενώ θέλω κάτι να με ταρακουνήσει… να με σπρώξει να ξεφύγω… δεν κουνιέται φύλλο στο ορίζοντα!!

Σιχαίνομαι τα σαββατοκύριακα που μένω στην πόλη!
Δεν θέλω να με βρει άλλο Σάββατο εδώ… θέλω να ξυπνάω τις Κυριακές και να κόβω βόλτες σε ξεχασμένα χωριά και σκονισμένα σοκάκια, να πίνω κόκκινο φτιαχτό κρασί σε χαμηλοτάβανες ταβέρνες, να τρώω παϊδάκια δίπλα στο τζάκι και να γλύφω τα δάχτυλά μου, να βλέπω την άγρια ομορφιά της θάλασσας του χειμώνα, να κοιμάμαι σε ξενώνες και πανσιόν αγκαλιά….

Και μετά τα πρωινά της δευτέρας στην δουλειά… θα είναι διαφορετικά!!
Ορκίζομαι ότι δεν θα ξαναγκρινιάξω καμιά δευτέρα!!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 3 Οκτ 2005, 21:37 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

`Αρα δεν είσαι λύκαινα Stefania Very Happy , είσαι απλώς ένας απλός ευαισθητοποιημένος άνθρωπος που λυπάται για ένα μέρος που φεύγει το οποίο σ'έχει γεμίσει τόσες αναμνήσεις.. Αυτές δε μπορεί να στις πάρει κανείς, και μπορείς να προχωρήσεις μ'αυτές παρακάτω..Προσοχή όμως, μην κολλάς στο παρελθόν..είναι παγίδα..η ζωή συνεχίζεται δίχως πάντα να το βλέπουμε..
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 4 Οκτ 2005, 13:25 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Και όμως αυτό μας εξουσιάζει!
Ένα παλαβό τόξο που στο πέρασμά του λαβώνει αθώους και ανυποψίαστους.

Αθώα ευάλωτα σώματα… Ματώνουν στην κόψη της αιχμή του.
Ανυποψίαστες χάρτινες καρδιές… σκίζονται στο παραμικρό άγγιγμα του.
Και όλα όσα χρόνια σου έμαθαν για άμυνες και πανοπλίες, βλέπεις πως εδώ δεν πιάνουν.

Μας πιπιλίζουν το μυαλό με χίλιους τρόπους για αυτοπροστασία, ηρεμία και γαλήνη.
Yoga και ρυθμικές αναπνοές. Φέιγκ σούι και ασκήσεις μακροζωίας από γκουρού…
Μακριά από μας ο πόνος , η θλίψη, η φτώχεια, η μιζέρια…

Τελικά ξυπνάς ένα πρωί μέσα στο δωμάτιο με τα κλειστά πατζούρια από τη νύχτα χωρίς να βλέπεις τον ήλιο.
Πνίγεσαι…
Κλείνεις πόρτες.
Κρύβεσαι κάτω από τα σκεπάσματα.
Δεν θέλεις να δεις κανέναν.
Αδυνατείς να σηκωθείς… θέλεις να κοιμηθείς, να κοιμηθείς, να κοιμηθείς για να μην σκέφτεσαι…
Και ναι! Πονάς…

Και σύντομα, ίσως πιο γρήγορα από όσο είχες φανταστεί… έρχεται ένα βράδυ!
Δεν πας μακριά. Μέχρι την άκρη της βεράντας σου.
Ένας άλλος κόσμος υπάρχει εκεί έξω…
Μυρίζει νωπό χώμα.
Αναπνέεις βαθιά…αργά, έχεις μάθει να ζεις με το τραύμα σου και δεν σε πονάει πια, παρόλο που το φουσκωμένο στήθος πιέζει την καρδιά σου!
Νιώθεις χαρούμενος! Δυνατός! Εξαγνισμένος!
Θέλεις να γελάσεις τόσο δυνατά που να σε ακούσουν δέκα τετράγωνα πιο κάτω!
Να ουρλιάξεις μέσα στη νύχτα…

I did it my way!!

… ανακούφιση!!

Πόνεσες ναι!
Το έξυσες… το μάτωσες… ομοιοπαθητικά ανάρρωσες!
Έτσι όπως έπρεπε να γίνει…

Το να αποφύγεις τον πόνο είναι ανέκδοτο.
Ανέφικτο…
Το να εθελοτυφλείς στην ύπαρξή του, παραμυθιάζεις το εγώ σου…
Αντιμετώπισέ τον στην αληθινή του υπόσταση.
Βάλε το μαχαίρι στο κόκαλο!

…και άσε τους δειλούς και τους αποστειρωμένους με τις πανοπλίες και τα "αναλγητικά χαπάκια"...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
cy_melissa
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Apr 21, 2005
Μηνύματα: 45
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 4 Οκτ 2005, 20:24 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

...

Τροποποιήθηκε από τον cy_melissa την Παρασκευή 23 Ιουν 2006, 03:24 GMT. Συνολικά τροποποιήθηκε 1 φορά
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
ariadnou
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Apr 20, 2004
Μηνύματα: 74

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 4 Οκτ 2005, 22:32 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Η απόφαση πάρθηκε.
Χρυσός κι ατσάλι η ψυχή
σφιχτά αγκαλιάζει τη θέληση.
Και να που βγαίνει ο μέγας άρχοντας -
από ώρα τον καρτερούσαν οι παλιάτσοι
στα παγωμένα στασίδια του θεάτρου.
Η φωνή του διαπεραστική.
Αδιάφορα αυτός μιλά για δίκιο
βρίσκει τους δίκιους και τους παινεύει
βρίσκει τους άδικους και μαζί την τιμωρία τους
μυρίζει τα κουφάρια τους
που σαν σκιές δέρνονται στον Άδη.
"Εγώ είμαι πάνω απ' όλους" φωνάζει
"η ζωή σκύβει μπροστά μου το κεφάλι
ο θάνατος στα χέρια μου παιχνίδι.
Κι αν η ψυχή φωνάζει
ο νόμος ας μείνει ο δυνατός".
Μα μια κραυγή ακούγεται
σα πληγωμένου ζώου
με καυτή και χολιασμένη την πληγή του:
"Άμυαλε! άδικος γίνεσαι
μες την δική σου δικαιοσύνη.
Ο άνθρωπος είναι μικρός
μα έχει μεγάλο Χρέος.
Ποιός είσαι 'συ του λόγου σου
να κρίνεις τον προδότη;
'γώ αψηφώ τους νόμους σου
Κι αν πέσει η τιμωρία σου σαν κεραυνός
επάνω στη ματιά μου
ο Αγώνας μου τον φόβο τον εδιώχνει.
Οχι. Δεν σε φοβάμαι άρχοντα
τις απειλές, λοιπόν, σταμάτα."
Τα λόγια τούτα ξάφνιασαν.
Οι παλιάτσοι στα στασίδια
ένιωθαν ανακούφιση πίσω απ΄το μασκάρεμά τους.
Ανακαθίσαν περιμένοντας.

(Ότι "έμεινε" μετά από μια παράσταση της Αντιγόνης στην Επίδαυρο)
_________________
Μέσα σε όστρακα παφλάζει η καρδιά μου....
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
cy_melissa
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Apr 21, 2005
Μηνύματα: 45
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 4 Οκτ 2005, 22:40 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

απίθανο ariadnou, δεν εχω λόγια...
_________________
Χαμογέλα! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
ariadnou
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Apr 20, 2004
Μηνύματα: 74

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 4 Οκτ 2005, 22:47 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Καλοκαιρινά ταξιδέματα καλή μου...... ξέρεις εσύ..... Wink
_________________
Μέσα σε όστρακα παφλάζει η καρδιά μου....
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 5 Οκτ 2005, 01:25 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Μου ξεφεύγεις...
Δεν μπορώ να σε βρώ.
Δε μπορώ να σε κατανοήσω.
Μπορώ να καυχηθώ ότι στους εννέα απο τους δέκα, μπορώ να προβλέψω τις κινήσεις τους ή να νιώσω τον παλμό της καρδιάς τους.
Αλλά στο δέκατο απελπίζομαι.
Είναι πέρα απο μένα...
Είσαι αυτός ο δέκατος.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
cy_melissa
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Apr 21, 2005
Μηνύματα: 45
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 5 Οκτ 2005, 22:12 GMT    Τίτλος Μηνύματος: BUTTERFLY KISS Απαντηση με παραβολή κειμένου

...

Τροποποιήθηκε από τον cy_melissa την Παρασκευή 23 Ιουν 2006, 03:23 GMT. Συνολικά τροποποιήθηκε 1 φορά
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
cy_melissa
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Apr 21, 2005
Μηνύματα: 45
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 7 Οκτ 2005, 23:44 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

...

Τροποποιήθηκε από τον cy_melissa την Παρασκευή 23 Ιουν 2006, 03:22 GMT. Συνολικά τροποποιήθηκε 1 φορά
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 9 Οκτ 2005, 20:54 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

έβαλε κρύο εδώ..
νιώθω μια σιωπή να θέλει να με πλησιάσει αλλά δε μπορεί..
μήπως δε θέλει..;
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tinkerbell
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Oct 10, 2005
Μηνύματα: 3

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 10 Οκτ 2005, 04:01 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Monh mou, xiliades milia makrya.. Poso ponaei h proth fora pou katalavaineis pos eisai monos.. H proth fora.. Pseydaisthiseis, pote den hsoun mazi mou. Panta monh hmoun, panta monh me afhnes.. Pali monh me afhses..

Kai h nyxta proxoraei.. Koitazo apo to parathyro. Vrexei ksana. Eimai xiliades milia makrya sou. Epsaxna apegnosmena ellhnikh mousikh online kai epesa sthn yperoxh ayth selida.. Akouo mousikh pollh ora syntrofia me tis katatheseis psyxhs oson grafete edo.. Eyxaristo, giati ksafnika enoiosa pos thelo na grapso ki ego. Den exo grapsei ksana. Oi skepseis mou pote den eginan lekseis pano se xartia, pote den mpikan se seira, pote den tis diavase kapoios. Mono vomvardizan anelehta to myalo mou.. Hthela omos na sou grapso, isos giati ksero pos pote den tha me diavaseis... H' apla giati pote den me diavases... Hthela na sou grapso kai meta na peraso apenanti. Kai na meino ekei...


Den ftais esy, h fantasia mou ta ftaiei.. Etsi den elege to tragoudi? Se evlepa panta opos ithela ego. Sto myalo mou mono, giati st'alhtheia pote den yphrkses ayto pou kathreytizotan sta matia mou. Poso ponaei h proth fora pou afhneis ton eayto sou na dei thn alhtheia. Yphrxa gia emas kai esy gia sena. Yphrxes pantou ki ego pouthena. Eimai xiliades milia makrya kai pio monh apo pote. To xamogelo mou stazei vroxh. Ksyno ksana kai ksana thn plhgh pou anoikses sthn psyxh mou. Deno akoma pio sfixta ton kompo pou gemizei to stithos mou. Se skeftomai, mas skeftomai. Mas thymamai...

"Mallon den s'agaphsa pote, ksekolla re"....

To "mallon" sou ponese pio poly ap'ola.. Oute gia ayto den hsoun sigouros... Mallon yphrksa pio vlakas ap'oso tha mporouses na perimeneis. Sou xarisa osh xrysoskonh eixa mesa mou kai emeina me ton kompo sto stithos kai thn vroxh sto xamogelo. Ki efyga xiliades milia makrya sou, apla gia na katalavo pos panta h idia apostash mas xorize.

Ekso vrexei akoma.. Den stamataei h vroxh se ayth thn xora? Den stamataei h vroxh se ayth thn kardia?


Sas eyxaristo gia osa diavasa apopse kai pou me kanate na grapso.. Sygnomh an varyna thn atmosfaira..
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 10 Οκτ 2005, 11:17 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Καλώς ήρθες στον Hotstation και φυσικά δεν βάρυνες την ατμόσφαιρα, εδώ είναι ένας χώρος απολογίας της ψυχής, μπορείς να γράφεις ό,τι θέλεις, ό,τι νιώθεις και καλύτερα στα ελληνικά γιατί ένα όμορφο κείμενο σαν το παραπάνω θα ήταν πιο ευανάγνωστο Very Happy

ΥΓ1: Αγγλία είσαι; Shocked
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tinkerbell
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Oct 10, 2005
Μηνύματα: 3

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 11 Οκτ 2005, 00:33 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.. Χαίρομαι που είμαι εδώ και λυπάμαι αν σας κούρασα γράφοντας με λατινικούς χαρακτήρες... Η δύναμη της -κάκής- συνήθειας :ο)

Ναι, είμαι Αγγλία εδώ και δύο εβδομάδες. Σκεφτόμουν τι καλά που θα ήταν να χωρούσε λίγος από τον ήλιο μας στις αποσκευές μου... Θα άνοιγα την βαλίτσα και θα γέμιζε το δωμάτιο φως και ζεστασία... Ευτυχώς ο βρετανικός ουρανός με λυπήθηκε και σήμερα ένας αδύναμος αλλά γλυκός ήλιος μου έκλεισε το μάτι.

Είναι μερικές φορές που αισθάνομαι, πως και η ζωή μου κλείνει το μάτι χαμογελώντας και είναι άλλες, που νομίζω πως κλείνει και τα δυό της μάτια και με γράφει κανονικά.. Κάπως έτσι και χθες βράδυ..
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 11 Οκτ 2005, 00:37 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

εσύ απλώς να κρατάς τις στιγμές που η ζωή σου χαμογελάει, γιατί απ'αυτές παίρνεις δύναμη, και ν'αφήνεις τις άλλες στην άκρη..
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tinkerbell
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Oct 10, 2005
Μηνύματα: 3

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 11 Οκτ 2005, 01:37 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Έχω στο μυαλό μου μία εικόνα... Είναι ένας τυπάκος, που χαμογελά ενώ θυμάται τις μικρές-μεγάλες στιγμές του. Χαμογελά όταν αναπολεί τα όμορφα που του συνέβησαν, χαμογελά και όταν σκέφτεται όλα όσα τον λύγισαν. Χαμογελά όταν θυμάται αυτά που τον πόνεσαν, τους ανθρώπους που πέρασαν απο την ζωή του και χάθηκαν, τα αναπάντητα γιατί που κάποτε του έκλεβαν τις νύχτες. Χαμογελά γιατί δεν πονάει πια.. Δεν χρειαστηκε να ξεχάσει.. Αγκάλιασε το παρελθόν του και να έχτισε πάνω του το μέλλον. Ήταν ο μόνος τρόπος για να προχωρήσει μπροστά. Ήταν ο μόνος τρόπος για να μην τρελαθεί...

Είναι δύσκολο να μπορείς να είσαι αυτός ο τυπάκος.. Ίσως γι'αυτο και τόσο όμορφο..
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 11 Οκτ 2005, 01:43 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Μπορείς πολύ εύκολα να γίνεις μια τύπισα σαν και αυτόν τον τυπάκο...
Ο χρόνος είναι το κλειδί!!

Άσε τον χρόνο να μαλακώσει τον πόνο...
και τότε και εσύ, όταν θα σκέφτεσαι το παρελθόν, από απόσταση πλέον...οι εικόνες και οι μνήμες θα είναι σαν ένα κινηματογραφικό σενάριο, σαν ένα μεσημεριανό όνειρο που το θυμάσαι έντονα αλλά πάει περασε πιά....ξύπνησες και χαμογελάς...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 11 Οκτ 2005, 01:57 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

και αν όλα αυτά που περίμενα ν΄αρθουν είναι εδώ
να μη μου πεις να μη σου πω τίποτα άλλο
μόνο μια θέση να κρατάς εκεί που πάς
στον ουρανό στον βυθό μαζί σου θ΄άρθω...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Λογοτεχνική Γωνιά All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Σελίδα 7 από 8

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©