Γιορτάζει ο Μάρκος
  Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641139
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

νεος ραδιοερασιτεχνης + ερωτησεις

 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
lazyman
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Jun 17, 2005
Μηνύματα: 4

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 17 Ιουν 2005, 12:24 GMT    Τίτλος Μηνύματος: νεος ραδιοερασιτεχνης + ερωτησεις Απαντηση με παραβολή κειμένου

καλημερα σας.
ειμαι 16 χρονων και ξεκινησα να ασχολουμαι με το ραδιοφωνο ερασιτεχνικα.το "μικροβιο" μου το κολλησε ο πατερας μου.
που ηταν ραδιοερασιτεχνης της χρυσης εποχης.

εχω ομως κατι προβληματακια με την λυχνια νομιζω.(ναι ειναι λαμπατος)

φοραω μια el 504 philips αλλα νομιζω οτι εχει πεσει η αποδοση της.
ποσο κοστιζει μια καινουρια και απο που(ειμαι απο επαρχια !)
προτεινετε κατι καλυτερο??

το προβλημα μου ειναι το εξης.
ενω εκπεμπω κανονικα(96.0 fm) στο ραδιο μου βγαζει και λιγα χιονια.(οχι θορυβο)τι μπορω να κανω γι αυτο??
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JORDAN4
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: Nov 17, 2004
Μηνύματα: 113
Πόλη/Χώρα: AΘΗΝΑ

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 17 Ιουν 2005, 13:13 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αγαπητέ μου φίλε,

καλώς ήρθες, λοιπόν, στην οικογένεια των "ερασιτεχνών" που η αλήθεια είναι, ότι σήμερα, έχουνε μείνει πολύ λίγοι και δεν υπάρχει πλέον η "χρυσή εποχή" που έζησε ο πατέρας σου.
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις, μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους, μπορεί να μην συντονίζει καλά η λυχνία, μπορεί να σουχει κάψει την varicap, ή να μην λειτουργεί σωστά το τροφοδοτικό σου.
Καλύτερα, να κοιτάξεις στο www.hlektronika.gr εκεί θα βρείς πολύτιμες πληροφορίες και ανθρώπους, που ίσως να είναι κοντά σου, για να σε βοηθήσουν.
Καλές εκπομπές πάντως!
Φιλικά
jordan4
_________________
www.radiorainbow.gr
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
LiquidFm
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Nov 06, 2004
Μηνύματα: 9

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 17 Ιουν 2005, 14:27 GMT    Τίτλος Μηνύματος: El-504 Απαντηση με παραβολή κειμένου

Καλως ήρθες λοιπον , και απο μένα....
Αν χρειαστεις τελικά την 504 , στειλε μου μηνυμα να σε βοηθήσω αν θες , και να σου στειλω και μια καινουργια που δεν εχω τι να την κανω!

Πληροφοριακά , αυτή την στιγμή κάνει περίπου 23 ευρω.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lazyman
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Jun 17, 2005
Μηνύματα: 4

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 17 Ιουν 2005, 17:22 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

αληθεια ποιος ειναι ο τυπος για το μηκος του διπολου??
πχ στα 96 φμ ποσο πρεπει να ειναι το μηκος της καθε βεργας??

επειδη ειδα κατι στο νετ και μπερδευτικα η θεση για τα διπολα στα φμ ειναι οριζοντια ετσι? διοτι οριζοντια την εχω τοποθετησει στο κονταρι που εχω στην ταρατσα!



καπως ετσι ------|-------
|
|
|
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
phaser
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Mar 24, 2005
Μηνύματα: 38

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 17 Ιουν 2005, 18:22 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Welcome junior, πολύ χαίρομαι (και ελπίζω για το μέλλων) όταν βλέπω ότι υπάρχουν νέοι σαν και εσένα που δεν έχουν πέσει στην φάκα του PC ΜΠΡΑΒΟ!! κράτα γερά Smile.

Λοιπόν έχουμε και λέμε, το δίπολο σου για τους 96MHz θα πρέπει να είναι από 74~78cm το κάθε στοιχείο. Όπου 300:96MHz= 3.125λ:2=1.5625:2=78.125 το μήκος του κάθε στοιχείου επί τον Κ συντελεστή ο οποίος είναι ανάλογος της διατομής του χρησιμοποιούμενου αλουμινίου όποτε το πραγματικό μήκος είναι πάντα κατά τι κοντότερο από αυτό που σου βγάζει ο ανωτέρω standard τύπος όπου μπορείς να τον χρησιμοποίησης βεβαίως για οποιαδήποτε συχνότητα.

Στην πράξη τίποτα δεν ισχύει από την θεωρία γι αυτό καλό είναι με την βοήθεια μιας αξιόπιστης γέφυρας στάσιμων κάνοντας και τα δυο στοιχεία κοντότερα από 78cm πχ 70cm και απλώς τους υπόλοιπους 8cm μεταβλητούς για να έχεις την ευχέρεια να φέρεις ακριβώς τα στάσιμα η αλλιώς ξεκινάς με όλο το μήκος που σου δίνη ο τύπος 78cm και κόβεις λίγο λίγο πχ 5mm μέχρι να μηδενίσεις τα στάσιμα.

Για να μην πάρεις εσφαλμένες μετρήσεις την γέφυρα θα την βάλεις μέσω λ/4 καλωδίου RG8, 213,58 όπου για τους 96MHz είναι 75cm επάνω & κοντά στην κεραία ΟΧΙ κάτω στην έξοδο του πομπού σου. Το δίπολο πρέπει να είναι σε κάθετη θέση και ΟΧΙ οριζόντια.

Ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά. Πολλές καλές επιτυχίες, και καλές lazy:) εκπομπές.

Keep amateur fm alive.
Phaser
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lazyman
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Jun 17, 2005
Μηνύματα: 4

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 18 Ιουν 2005, 05:09 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

που μπορω να βρω πληροφοριες για το τι ειναι στασιμα φεροντα και γεφυρα???
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
phaser
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Mar 24, 2005
Μηνύματα: 38

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 19 Ιουν 2005, 20:17 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Γεια σου και πάλι junior:), από ότι βλέπω έχεις μια σχετική άγνοια (και εμείς πριν χρόνια δεν είχαμε ιδέα) γι αυτό σου παραθέτω μερικά πολύ χρήσιμα links για την περίπτωση σου (ελπίζω τα αγγλικά σου να είναι αρκετά καλά) εκεί θα σου λυθούν όλες σου οι απορίες περί κεραιών κλπ.

Στα υπόλοιπα GR links μπορείς να δεις πως είναι ένα όργανο σαν κι αυτό που χρειάζεσαι και να το παραγγείλεις μάλιστα On Line. Στάσιμα (swr) είναι το ποσοστό ισχύος που δεν εκπέμπετε αλλά παραμένει στην κεραία και επιστρέφει πίσω στον πομπό από κακή προσαρμογή (mismatching) της κεραίας με τον πομπό με όλες της γνωστές ολέθριες συνέπειες όπως, παρεμβολές στης γειτονικές κεραίες TV, εκπομπή αρμονικών κλπ. Περιορισμένη κάλυψη περιοχής, βόμβους και άλλους ανεπιθύμητους θορύβους στο σήμα (carrier) που επικαλύπτουν πολλές φορές την μουσική, ένα (carrier) πρέπει να είναι απολύτως καθαρό.

Για ένα καθαρό αδιαμόρφωτο (χωρίς μουσική) σήμα (carrier) εκτός των ανωτέρω απαραίτητο είναι και η καλή τροφοδοσία γενικώς του μηχανήματος, καθώς επίσης και ένας καλός μικτής ήχου (mixing console) που δεν επηρεάζετε (όπως λέγεται) από την ίδια σου την εκπομπή / σήμα (carrier). Πάντως το μηχάνημα που χρησιμοποιείς τώρα δεν είναι και ότι το καλύτερο που να καλύπτει όλα τα ως άνω, είναι μόνο για πειραματισμούς και μόνο για να μάθεις, και καλό θα ήταν πρώτα να κάνης της δοκιμές σου εκτός κεραίας, δηλαδή αντί για κεραία να τοποθέτησης στην έξοδο του
μηχανήματος ένα φορτίο (dummy load) Ένα τέτοιο θα βρεις στα GR On Line καταστήματα.

Εδώ γενικές χρήσιμες πληροφορίες περί στάσιμων και κεραιών.

http://www.qsl.net/vu2msy/aerials.htm

http://www.qsl.net/xq2fod/Electron/swr/swr.html

http://www.qsl.net/dl2lux/qrp/swr_e.html

http://www.qsl.net/kd4sai/antenn.html

Εδώ GR On Line καταστήματα πώλησης οργάνων στάσιμων και ισχύος.

http://www.houseofradio.gr/modules.php?name=catalog&file=product_info&products_id=330

http://www.freebytes.com/catalog/index.php?cPath=55_58&page=1&sort=2d&language=el

http://www.freebytes.com/catalog/index.php?cPath=104_131

http://www.meimaris.com/SearchTool.asp?intSubID=146&Mnf=22

Αυτά τα ολίγα ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά.
Καλή επιτυχία.

Keep Fm amateur alive.
Phaser
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lazyman
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Jun 17, 2005
Μηνύματα: 4

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 23 Ιουν 2005, 13:57 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια φιλε.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
phaser
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Mar 24, 2005
Μηνύματα: 38

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 23 Ιουν 2005, 19:16 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ok Junior, Keep going.
Τίποτα, να είσαι καλά. Για ότι άλλο εδώ είμαστε:)

Keep fm radio amateur alive.

Pasher
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1 από 1

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©