Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641077
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Τι είναι άραγε η Ευτυχία;
Σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3  Επόμενο
 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Σχέσεις & Άνθρωποι


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
neokles
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 373
Πόλη/Χώρα: Athens/Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 16 Ιουν 2005, 15:42 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

cy_melissa έγραψε:
είσαι βαθιά βουτηγμένος στην ουσία Wink


και προσπαθώ να ρουφήξω την ουσία και να μην πνίγομαι με το κόκαλο!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
cy_melissa
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Apr 21, 2005
Μηνύματα: 45
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 16 Ιουν 2005, 15:44 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ΕΤΣΙ!!!! χαχα!!
_________________
Χαμογέλα! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Mairh
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: May 09, 2004
Μηνύματα: 201
Πόλη/Χώρα: Planet Earth/Solar System

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 16 Ιουν 2005, 18:53 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Neokle pragmatika mas ebgales to kapelo file moy...

Apisteyth analysh... entypwsiastika!

Xairomai poy sas problhmatisa... Shocked


Mary
_________________
Live Every Thursday at www.radioranbow.gr
by Mary_J at 22:00 till late... join In!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
e-styles
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Apr 24, 2005
Μηνύματα: 45
Πόλη/Χώρα: everywhere

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 16 Ιουν 2005, 19:21 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει ευτυχισμένος άνθρωπος.

και αυτό γιατί η ζωή μας στη γη, αποτελείται από στιγμές ευτυχίας και μεγάλες περιόδους πίκρας και θλίψης ή απογοήτευσης. επειδή έτσι είναι φτιαγμένη η καθημερινότητα και η κοινωνία στην οποία είμαστε αναγκασμένοι να ζούμε.

οπότε, κάποιος που είναι "πιο ευτυχισμένος" από κάποιον άλλο, αυτό που έχει καταφέρει, είναι να εμπλουτίσει τις μέρες του με περισσότερες από αυτές τις στιγμές ευτυχίας.

και αυτό γιατί ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος για να απολαμβάνει την απόλυτη ευτυχία. αν κάποιος νομίζει ότι το έχει καταφέρει, τότε θα πρέπει να πρόκειται για ανώτερο ον, το οποίο είναι γεμάτο αγάπη και την χαρίζει απλόχερα χωρίς να απαιτεί ανταπόδωση.

η απόλυτη ευτυχία για εμένα, είναι η απόλυτη αγάπη. όχι ο έρωτας, ο οποίος είναι εγωϊστική έκφραση της αγάπης και είναι μια απόλυτη ευθεία γραμμή κατευθυνόμενη προς ένα και μόνο στόχο, αλλά η αγάπη ως φωτεινή σφαίρα με άπειρες ακτίνες που αγγίζουν τα πάντα και τα ορατά και τα αόρατα. Smile
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
cy_melissa
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Apr 21, 2005
Μηνύματα: 45
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 16 Ιουν 2005, 19:46 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

e-styles έγραψε:
η απόλυτη ευτυχία για εμένα, είναι η απόλυτη αγάπη. όχι ο έρωτας, ο οποίος είναι εγωϊστική έκφραση της αγάπης και είναι μια απόλυτη ευθεία γραμμή κατευθυνόμενη προς ένα και μόνο στόχο, αλλά η αγάπη ως φωτεινή σφαίρα με άπειρες ακτίνες που αγγίζουν τα πάντα και τα ορατά και τα αόρατα. Smile


μπορώ να πώ πως είμαι ευτυχισμένη μόνο και μόνο που διαβάζω αυτή την άποψη

ευχαριστώ
_________________
Χαμογέλα! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Mairh
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: May 09, 2004
Μηνύματα: 201
Πόλη/Χώρα: Planet Earth/Solar System

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 16 Ιουν 2005, 20:09 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

"η απόλυτη ευτυχία για εμένα, είναι η απόλυτη αγάπη. όχι ο έρωτας, ο οποίος είναι εγωϊστική έκφραση της αγάπης και είναι μια απόλυτη ευθεία γραμμή κατευθυνόμενη προς ένα και μόνο στόχο, αλλά η αγάπη ως φωτεινή σφαίρα με άπειρες ακτίνες που αγγίζουν τα πάντα και τα ορατά και τα αόρατα"

ΚΑΤΕΧΩΡΗΘΗ... στα Best που έχω ακούσει ως τώρα.
Μαίρη
_________________
Live Every Thursday at www.radioranbow.gr
by Mary_J at 22:00 till late... join In!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 16 Ιουν 2005, 20:25 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

e-styles εμενα θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου σε αυτο.

Δεν θεωρω οτι η απολυτη ευτυχια κρυβεται μονο στην απολυτη αγαπη. Αλλα ουτε οτι ο ερωτας ειναι η εγωιστικη εκφραση της αγαπης.

Ναι, ο ερωτας ειναι απο την φυση του εγωιστικο συναισθημα, αλλα δεν ειναι μονοδρομη εκφραση αγαπης. Οταν μιλας για την πραγματικη αγαπη, που δεν περιοριζεται στο αντιθετο φυλο η στον συντροφο, τοτε δεν μπορεις να το "μικραινεις" αυτο με την λεξη "ερωτας"

Επισης δεν μπορω να δεχτω οτι ο ερωτας ειναι κατι τοσο μονοτονο οσο μια απλη ευθεια γραμμη. Οταν ερωτευομαι ανθιζουν μεσα μου μυριαδες συναισθηματα, επιθυμιες, σκεψεις, πραξεις που δεν επιδρουν μονο στο ατομο που μου τα ξυπναει, αλλα και στους γυρω μου. Εξαλλου, δεν θυμαμαι μια φορα να ερωτευτηκα και να εζησα μια ευθεια γραμμη, καθε αλλο... ποτε πανω και ποτε κατω ημουν, σε ταραγμενα νερα...

Η ευτυχια μπορει να ποθηθει... μπορει να θεωθει... μπορει να ειδωλοποιηθει... μπορει να τραγουδηθει... μπορει αγαπηθει...
μπορει να αφαιρεθει...
Πολλα πραγματα μπορει να γινει εκτος απο ενα
ΝΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ

Μονο και μονο οτι εχουμε μνημες απο τα λαθη του παρελθοντος μας, αυτο φτανει για να μας αφηνει ανολοκληρωτους σε αυτη τη ζωη.

Deep_Oblivion

P.S.: Διαβαζοντας ολα τα posts εδω παρατηρω το εξης, η ευτυχια ειναι ακριβως οπως αυτο εδω το topic. Διαφορετικη για τον καθενα και μοναδικη για καθε ενα απο εμας.
_________________
http://xphctoc.blogspot.com

ΖΑΣ Superstars

Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Mairh
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: May 09, 2004
Μηνύματα: 201
Πόλη/Χώρα: Planet Earth/Solar System

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 17 Ιουν 2005, 08:55 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

"P.S.: Διαβαζοντας ολα τα posts εδω παρατηρω το εξης, η ευτυχια ειναι ακριβως οπως αυτο εδω το topic. Διαφορετικη για τον καθενα και μοναδικη για καθε ενα απο εμας."


Με το παραπάνω συμπέρασμα του Deep Oblivion θεωρώ πως εδώ κλείνει και το συγκεκριμένο post... Είναι το συμπέρασμα όλων μας... Η ευτυχία είναι τόσο διαφορετική αλλά συνάμα και τόσο μοναδική-ξεχωριστή για τον καθέναν μας...


Μαίρη
_________________
Live Every Thursday at www.radioranbow.gr
by Mary_J at 22:00 till late... join In!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
neokles
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 373
Πόλη/Χώρα: Athens/Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 17 Ιουν 2005, 13:07 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Οχι αγαπητή Μαίρη,

δεν θα σου κάνω το χατηρι Wink

Επέτρεψέ μου να σου γράψω μια ιστορία που ίσως και να την ξέρεις.

arrow

Ένας καθηγητής φιλοσοφίας εμφανίστηκε στην τάξη του με ένα μεγάλο χάρτινο κουτί.
Χωρίς να μιλήσει, πήρε από την χάρτινη κούτα ένα άδειο γυάλινο βάζο και άρχισε να το γεμίζει με μικρές πέτρες. Οι μαθητές τον κοιτούσαν με απορία. Όταν το βάζο δεν χωρούσε άλλο ρώτησε:

-Είναι γεμάτο το βάζο;

Και οι μαθητές απάντησαν

-Ναι είναι γεμάτο.

Αυτός χαμογέλασε και χωρίς να μιλήσει, πήρε από τη χάρτινη κούτα ένα σακουλάκι με μικρά βότσαλα και άρχισε να γεμίζει το βάζο, το κούνησε λίγο και τα βότσαλα κύλησαν και γέμισαν τα κενά μεταξύ των πετρών. Όταν το βάζο δεν χωρούσε άλλο, ρώτησε:

-Είναι γεμάτο το βάζο;

Και οι μαθητές απάντησαν:

-Ναι είναι γεμάτο

Αυτός χαμογέλασε πάλι και χωρίς να μιλήσει, πήρε από τη χάρτινη κούτα ένα σακουλάκι με άμμο και άρχισε να την αδειάζει μέσα στο βάζο. Η άμμος χύθηκε και γέμισε όλα τα κενά μεταξύ των πετρών και των βότσαλων.

Όταν το βάζο δε
χωρούσε άλλο, ρώτησε:

-Είναι γεμάτο το βάζο;

Οι μαθητές δίστασαν για λίγο, αλλά απάντησαν:

-Ναι είναι γεμάτο.

Αυτός χαμογέλασε πάλι και χωρίς να μιλήσει πήρε από την χάρτινη κούτα δύο μπουκάλια μπύρες και άρχισε να τα αδειάζει μέσα στο βάζο. Τα υγρά γέμισαν όλο το υπόλοιπο κενό του βάζου. Όταν το βάζο δεν χωρούσε άλλο, ρώτησε:

-Είναι γεμάτο το βάζο;

Οι μαθητές αυτή τη φορά γέλασαν και είπαν:

-Ναι, είναι γεμάτο.

-Τώρα, λέει ο καθηγητής, θέλω να θεωρήσετε ότι το βάζο αυτό αντιπροσωπεύει τη ζωή σας.

1. Οι πέτρες είναι τα πιο σημαντικά στη ζωή σας, οικογένεια, ο σύντροφός σας, τα παιδιά σας, η υγεία σας, οι καλοί σας φίλοι. Είναι τόσο σημαντικά που ακόμα κι αν όλα τα υπόλοιπα λείψουν, η ζωή σας θα εξακολουθήσει να είναι γεμάτη.

2. Τά βότσαλα είναι τα άλλα πράγματα που έρχονται στη ζωή μας, όπως οι σπουδές, η δουλειά μας, το σπίτι μας, το αυτοκίνητό μας, τα στερεοφωνικά μας. Αν αυτά τα βάλετε πρώτα στο βάζο δεν θα υπάρχει χώρος για τις πέτρες,τα σημαντικά της ζωής.

3. Η άμμος είναι όλα τα υπόλοιπα τα πολύ μικρά της ζωής. Αν βάλεις πρώτα άμμο στο βάζο, δεν θα υπάρχει χώρος ούτε για τις πέτρες αλλά ούτε για τα βότσαλα.

Το βάζο είναι η ζωή σας. Αν ξοδεύετε χρόνο και δύναμη για μικρά πράγματα, δεν θα βρείτε ποτέ χρόνο για τα πιο σημαντικά. Ξεχωρίστε πια είναι τα πιο σημαντικά για την ευτυχία σας. Μιλήστε με τους γονείς σας, παίξτε με τα παιδιά σας, απολαύστε τη σύντροφό σας, προσέξτε την υγεία σας, χαρείτε με τους φίλους σας.

Πάντα θα υπάρχει χρόνος για γνώση και σπουδές, πάντα θα υπάρχει χρόνος για εργασία, πάντα θα υπάρχει χρόνος για να φτιάξετε το σπίτι σας, το αυτοκίνητό σας, τα στερεοφωνικά σας. Όμως να φροντίσετε για τις πέτρες πρώτα.

Ξεχωρίστε τις προτεραιότητες.

Οι μαθητές είχαν μείνει άφωνοι. Ένας όμως ρώτησε:

-Καλά, η μπύρα τι αντιπροσωπεύει;

Ο καθηγητής γελώντας του απαντά:

-Χαίρομαι που ρωτάς. Θα σας πω. Δεν έχει σημασία πόσο γεμάτη είναι η ζωή σας, δεν έχει σημασία πόσο στριμωγμένος είσαι, γιατί πρέπει να ξέρεις ότι

ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΙΓΟΣ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΠΥΡΙΤΣΕΣ.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
cy_melissa
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Apr 21, 2005
Μηνύματα: 45
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 17 Ιουν 2005, 13:21 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

αμάν, δε το πιστεύω...

Νεοκλή, έψαχνα αυτό το συγκεκριμμένο κείμενο μέσα στα files μου για να το ποστάρω και δεν το έβρισκα!!! Και λυπήθηκα... αλλά είδα σήμερα το post σου!! Χαίρομαι πάρα πολύ που σκέφτηκες κι εσύ να το βάλεις και που το είχες!!!
_________________
Χαμογέλα! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
cy_melissa
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Apr 21, 2005
Μηνύματα: 45
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 17 Ιουν 2005, 13:22 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

αμάν, δε το πιστεύω...

Νεοκλή, έψαχνα αυτό το συγκεκριμμένο κείμενο μέσα στα files μου για να το ποστάρω και δεν το έβρισκα!!! Και λυπήθηκα... αλλά είδα σήμερα το post σου!! Χαίρομαι πάρα πολύ που σκέφτηκες κι εσύ να το βάλεις και που το είχες!!! Και χαίρομαι γιατί έτσι το ξαναβρήκα..
_________________
Χαμογέλα! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
cy_melissa
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Apr 21, 2005
Μηνύματα: 45
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 17 Ιουν 2005, 13:23 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ουπς.... Embarassed
_________________
Χαμογέλα! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Mairh
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: May 09, 2004
Μηνύματα: 201
Πόλη/Χώρα: Planet Earth/Solar System

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 17 Ιουν 2005, 13:54 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Neokle...

kata kairoys kataxwrw sta arxeia moy apopseis kai post oloklhra poy thewrw oti pragmatika exoyn na moy dwsoyn kati kathe fora poy ta diabazw...

to diko soy katexwrh8h epishs dioti pisteyw oti tha moy kanei kalo na to diabazw poy kai poy alla kai isws na to dwsw kai egw kapote kapoy alloy...

Eisai poly psagmenos kai poly synhdeitopoihmenos anthrwpos... pragmatika ta sygxarhthria moy gia to sthsimo toy xarakthra soy... Meine opws eisai GIA PANTA


MARY
_________________
Live Every Thursday at www.radioranbow.gr
by Mary_J at 22:00 till late... join In!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
orban
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Mar 04, 2005
Μηνύματα: 89
Πόλη/Χώρα: athens

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 17 Ιουν 2005, 13:56 GMT    Τίτλος Μηνύματος: τι ειναι η ευτυχια? Απαντηση με παραβολή κειμένου

...βασικά η ευτυχία είναι ένα πράγμα...

να ξυπνάς το πρωί, να κοιτιέσαι στον καθρέφτη, και αυτό που βλέπεις να σε κάνει να χαμογελάς....

εάν σου συμβαίνει κάθε πρωί αυτό.. είναι προφανές…

είσαι ευτυχισμένος….


orban
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
e-styles
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Apr 24, 2005
Μηνύματα: 45
Πόλη/Χώρα: everywhere

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 22 Ιουν 2005, 20:51 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Deep_Oblivion έγραψε:
e-styles εμενα θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου σε αυτο.


όπως λες κι εσύ, ο καθένας βλέπει τα πράγματα διαφορετικά...

Quote:
Ναι, ο ερωτας ειναι απο την φυση του εγωιστικο συναισθημα, αλλα δεν ειναι μονοδρομη εκφραση αγαπης. Οταν μιλας για την πραγματικη αγαπη, που δεν περιοριζεται στο αντιθετο φυλο η στον συντροφο, τοτε δεν μπορεις να το "μικραινεις" αυτο με την λεξη "ερωτας"


δεν είπα κάτι τέτοιο, μια -απλοϊκή αν θέλεις- μεταφορά έκανα.

Quote:
Επισης δεν μπορω να δεχτω οτι ο ερωτας ειναι κατι τοσο μονοτονο οσο μια απλη ευθεια γραμμη. Οταν ερωτευομαι ανθιζουν μεσα μου μυριαδες συναισθηματα, επιθυμιες, σκεψεις, πραξεις που δεν επιδρουν μονο στο ατομο που μου τα ξυπναει, αλλα και στους γυρω μου. Εξαλλου, δεν θυμαμαι μια φορα να ερωτευτηκα και να εζησα μια ευθεια γραμμη, καθε αλλο... ποτε πανω και ποτε κατω ημουν, σε ταραγμενα νερα...


σωστός είσαι. αλλά φαντάσου τη δική μου ευθεία γραμμή (από τη μεταφορά μου, παρουσιάζοντας τα συναισθήματα ως ακτίνες φωτός), σαν δέσμη ακτίνων laser που είναι μια τέλεια ευθεία και ενίοτε τέτοιας έντασης, που κόβει και τα πιο ισχυρά και πυκνά σώματα.

άλλωστε, αν το πάω παρακάτω, η ευθεία αποτελείται από άπειρα σημεία και τέμνεται από άπειρα επίπεδα, αλλά ας μην το πάω παρακάτω, δε χρειάζεται Smile


Quote:
Η ευτυχια μπορει να ποθηθει... μπορει να θεωθει... μπορει να ειδωλοποιηθει... μπορει να τραγουδηθει... μπορει αγαπηθει...
μπορει να αφαιρεθει...
Πολλα πραγματα μπορει να γινει εκτος απο ενα
ΝΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ


συμφωνώ, όπως άλλωστε και η απόλυτη αγάπη.

Quote:
Μονο και μονο οτι εχουμε μνημες απο τα λαθη του παρελθοντος μας, αυτο φτανει για να μας αφηνει ανολοκληρωτους σε αυτη τη ζωη.


αλλιώς θα γνωρίζαμε όλοι μας το νόημα της ζωής τελικά και δεν θα είχαμε ερωτήματα του τύπου "τι είναι η ευτυχία". κανείς δεν μπορεί να απαντήσει σαφώς στο ερώτημα αυτό, αφού κανείς δεν γνωρίζει πραγματικά. οπότε μπορούμε να αφήσουμε την φαντασία μας ελεύθερη.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Mairh
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: May 09, 2004
Μηνύματα: 201
Πόλη/Χώρα: Planet Earth/Solar System

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 22 Ιουν 2005, 21:41 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Πολύ καλή προσέγγιση...

Μαίρη
_________________
Live Every Thursday at www.radioranbow.gr
by Mary_J at 22:00 till late... join In!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 22 Ιουν 2005, 22:12 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Φυσικα e-styles!

"ο καθενας βλεπει τα πραγματα διαφορετικα"
Νομιζω πως αυτη ειναι η ομορφια του να κοινωνικοποιεισαι

"σωστός είσαι. αλλά φαντάσου τη δική μου ευθεία γραμμή (από τη μεταφορά μου, παρουσιάζοντας τα συναισθήματα ως ακτίνες φωτός), σαν δέσμη ακτίνων laser που είναι μια τέλεια ευθεία και ενίοτε τέτοιας έντασης, που κόβει και τα πιο ισχυρά και πυκνά σώματα.

άλλωστε, αν το πάω παρακάτω, η ευθεία αποτελείται από άπειρα σημεία και τέμνεται από άπειρα επίπεδα, αλλά ας μην το πάω παρακάτω, δε χρειάζεται

Εχεις δικιο στα επιπεδα, αλλα αγγιζουμε δυσκολα νοηματα και ας μην το παμε εκει!

"συμφωνώ, όπως άλλωστε και η απόλυτη αγάπη."
Και καθε τι απολυτο και ολοκληρωτικο.

"αλλιώς θα γνωρίζαμε όλοι μας το νόημα της ζωής τελικά και δεν θα είχαμε ερωτήματα του τύπου "τι είναι η ευτυχία". κανείς δεν μπορεί να απαντήσει σαφώς στο ερώτημα αυτό, αφού κανείς δεν γνωρίζει πραγματικά. οπότε μπορούμε να αφήσουμε την φαντασία μας ελεύθερη."
Μετα, θα βαριομασταν που ζουσαμε γιατι δεν θα ειχαμε τιποτα αλλο να αναζητησουμε


Deep_Oblivion
_________________
http://xphctoc.blogspot.com

ΖΑΣ Superstars

Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
ariadnou
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Apr 20, 2004
Μηνύματα: 74

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 22 Ιουν 2005, 23:25 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ευτυχία... Μου είναι κομματάκι δύσκολο να μιλήσω γι' αυτό - όπως και για άλλα - για τα οποία πρέπει να βρω λέξεις που να τα χωράν και να τα περιγράφουν (αυτό άλλωστε νομίζω το ξέρουν οι "ποιητικές"ψυχές που έχουμε στην παρέα μας, όπως ταυτόχρονα γνωρίζουν και την "ευτυχία" του "κόπου" της έμπνευσης).

Αυτό που μπορώ να πω όμως για τον εαυτό μου είναι ότι νιώθω να την προσεγγίζω όταν είμαι σε εγρήγορση και σε προσπάθεια σε σχέση με αυτά που εγώ έχω βάλει σαν σημαντικά στην ζωή μου (οι πέτρες του Νεοκλή ας πούμε)...

Έτσι μπορεί να έχω μια γεύση ευτυχίας ακόμα κι όταν υπάρχει πόνος.
Όσο οξύμωρο κι αν φαίνεται ευτυχία μπορεί να υπάρχει ακόμα και μέσα στον θρήνο για τον χαμό ενός δικού σου ανθρώπου. Όταν αυτός ο πόνος μπορεί να μετατραπεί σε δημιουργία και σε καινούργιους δρόμους.

Ευτυχία μπορεί να υπάρχει μέσα στο κλάμα, στο γέλιο, στον έρωτα, στην αγάπη όταν η ψυχή σου διαισθάνεται ότι περπατά στο δικό της μονοπάτι. Κι αυτή είναι μια αίσθηση που οι λέξεις- οι δικές μου τουλάχιστον τούτη τη στιγμή - δεν μπορούν να υποστηρίξουν.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
cy_melissa
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Apr 21, 2005
Μηνύματα: 45
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 23 Ιουν 2005, 00:53 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ariadnou έγραψε:
Όσο οξύμωρο κι αν φαίνεται ευτυχία μπορεί να υπάρχει ακόμα και μέσα στον θρήνο για τον χαμό ενός δικού σου ανθρώπου. Όταν αυτός ο πόνος μπορεί να μετατραπεί σε δημιουργία και σε καινούργιους δρόμους.

Ευτυχία μπορεί να υπάρχει μέσα στο κλάμα, στο γέλιο, στον έρωτα, στην αγάπη όταν η ψυχή σου διαισθάνεται ότι περπατά στο δικό της μονοπάτι. Κι αυτή είναι μια αίσθηση που οι λέξεις- οι δικές μου τουλάχιστον τούτη τη στιγμή - δεν μπορούν να υποστηρίξουν.


ariadnou μου πόση ομορφιά και αλήθεια κρύβουν οι λέξεις σου... το είπες με τον καλύτερο τρόπο γιατί το είπες με τον δικό σου μοναδικό τρόπο.

Νοιώθω πως από κάθε post σε αυτό το καυτό ερώτημα αναβλύζει και μια νέα αλήθεια, μια νέα αντίληψη για αυτό που αποκαλούμε ευτυχία. Και κάθε μια τους είναι τόσο μοναδική όσο και κάθε άλλη.

Και όσο περισσότερες γραφτούν, τόσο μεγαλύτερος ο θησαυρός και το ευτύχημα να τον έχεις...

Γιατί νοιώθω πως όλες μαζί, συνυφασμένες, σε σειρά ή ανακατωμένες, δίνουν πολύ έντονα τη γεύση της έννοιας "ευτυχία" που πιστεύω στο τέλος είναι και η ουσία/νόημα που ψάχνουμε να βρούμε στη ζωή μας.

Διαβάζω ξανά και ξανά τα γραφόμενα όλων για να ρουφήξω όσο πιο πολλή ουσία μπορώ (Neokles) και να ανακαλύψω νέα μονοπάτια που πιθανόν να οδηγούν στην ευτυχία...
_________________
Χαμογέλα! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Mairh
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: May 09, 2004
Μηνύματα: 201
Πόλη/Χώρα: Planet Earth/Solar System

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 23 Ιουν 2005, 08:50 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Είναι γεγονός cy_melissa πως αυτό το post είναι τόσο πλούσιο σε απόψεις, σε συναισθήματα, βιώματα και εμπειρίες ζωής... Είναι τόσο όμορφο να ανοίγεις την ψυχή σου απλόχερα... όταν ακριβώς το έχεις τόσο πολύ ανάγκη...

Ξεκίνησε σαν μια ανησυχία μου...η οποία με βασανίζει τόσο έντονα... σχεδόν με στοιχειώνει... Νιώθω όμως τελικά ότι δεν είμαι μόνη στο ταξίδι... στο ταξίδι προς την Ιθάκη, έχω βρει συντρόφους...όλους εσάς με τις απόψεις σας... με τα λόγια ψυχής...
Υπάρχει τόσος πόνος γύρω μας... γιατί να μη προσπαθήσουμε για λίγη ομορφιά στη ζωή μας?

Είμαι και δίδυμος και... αυτός είναι και ο μήνας μου... τελικώς ίσως λόγω ζωδίου, λόγω τύχης, λόγω δεν ξέρω και εγώ τι... αυτός είναι ο χειρότερος μήνας που έχω ζήσει... Crying or Very sad

ΥΓ: Ariadnou έχεις τόσο δίκιο "ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό"
Πως θα ήταν άραγε η γεύση της ευτυχίας αν δεν υπήρχε πόνος?...

Μαίρη
_________________
Live Every Thursday at www.radioranbow.gr
by Mary_J at 22:00 till late... join In!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Σχέσεις & Άνθρωποι All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 2 από 3

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©