Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641063
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Πώς θα βγω στα FM?
Σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
bennasi4
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Mar 02, 2005
Μηνύματα: 3

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 2 Μαρ 2005, 14:04 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Πώς θα βγω στα FM? Απαντηση με παραβολή κειμένου

gia se oloys eimai kainoyrgios kai skeptome na piramatisto kai na vgo ston aera mpori kanis na me vothisi?
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 2 Μαρ 2005, 17:47 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ναι, υπάρχει μια συσκευή, την έχω δει στα RadioShack, που τη συνδέεις σε μια πηγή ήχου, π.χ. mp3/cd player και εκπέμπει ασύρματα στα FM και μπορείς ν'ακούσεις αυτό που παίζεις στο ράδιο. Αν ενδιαφέρεσαι για κοντινές αποστάσεις.. αλλιώς αγόρασε ένα βουνό ή μια βραχονησίδα και βάλε κεραίες
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
bennasi4
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Mar 02, 2005
Μηνύματα: 3

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 2 Μαρ 2005, 17:53 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

se ti apostasi poiani ayti i siskeyi kai poso mpori na kostizi peripoy?
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 2 Μαρ 2005, 17:59 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

πρώτ'απ'όλα καλώς ήρθες στα forums (το ξέχασα πριν)! Very Happy
αν σου είναι εύκολο να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες

τώρα δε ξέρω πολλά γι'αυτή τη συσκευή, εκτός του ότι κοστίζει κάπου στα 60-80 €, και δεν αποκλείεται να είναι μόνο για πολύ κοντινές απόστασεις. δε γνωρίζω λεπτομέρειες Wink
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JORDAN4
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: Nov 17, 2004
Μηνύματα: 113
Πόλη/Χώρα: AΘΗΝΑ

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 2 Μαρ 2005, 18:17 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Για περισσότερες πληροφορίες θα βρείς στο site www.hlektronika.gr
_________________
www.radiorainbow.gr
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
oblitron
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Apr 26, 2004
Μηνύματα: 282

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 2 Μαρ 2005, 21:46 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Εγώ σου προτείνω αντί να αγοράσεις πομπό, να βγάλεις τα ηχεία σου στο μπαλκόνι και να παίζεις στη διαπασών. Θα σου έρθει φτηνότερα και θα σε ακούσουν περισσότεροι. Επίσης μπορείς να βγεις κι εσύ στο μπαλκόνι, να χορεύεις και να τραγουδάς και να γίνεις διάσημος.

Με όλα αυτά θυμήθηκα ένα επεισόδιο της σειράς "Ο Ανδροκλής και τα λιοντάρια του", η οποία προβαλόταν από την ΕΡΤ στα τέλη των 80s. Ένας από τους γιούς αποφάσισε να δημιουργήσει το δικό του ραδιοφωνικό σταθμό, και μη γνωρίζοντας καλά τα τεχνικά της υπόθεσης, αντί να εκπέμπει στα FM, εξέπεμπε σε συχνότητα αεροσκαφών - πύργου ελέγχου, προκαλώντας παρεμβολές και παρολίγον μια αεροπορική τραγωδία. Βγαλμένo μέσα απ'τη ζωή;

(Αν προσπαθείτε να θυμηθείτε, στον "Ανδροκλή" πρωταγωνιστούσαν ο Κώστας Βουτσάς και ο Δημήτρης Φραγκίογλου.)
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Greco
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jan 28, 2005
Μηνύματα: 244

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 2 Μαρ 2005, 22:32 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Eγώ βασικά λέω να αρχίσω να γλύφω τον Λαβάντη να με βγάλει στον αέρα (όχι να με ρίξεις από κανένα αεροπλάνο...) Laughing
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DJ_835
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: May 03, 2004
Μηνύματα: 138

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 3 Μαρ 2005, 09:21 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Reply Απαντηση με παραβολή κειμένου

Καταρχήν θέλει διάβασμα η όλη υπόθεση. Είτε περιοδικά που ασχολούνται με ηλεκτρονικά ή και στο Internet.
Πάντως δεν μπορεί κανένας να σου εγγυηθεί πόσο θα ακούγεται και αν ακούγεται. Όλα είναι θέμα ρυθμίσεων , διαβάσματος και πείρας. Μπορεί να σου καεί και σε μία ημέρα αν δεν το ρυθμίσεις σωστά και θα κλαις τα λεφτά σου.
Η γνώμη μου πάντως είναι ότι ξέχνα τα FM. Για μένα έχουν κάνει τον κύκλο τους, πλέον ο κόσμος ακούει ραδιόφωνο όταν είναι στο αυτοκίνητο. Σπίτι έχουν ανοικτή την τηλεόραση, και άμα θέλουν μουσική βάζουν και κανά cd ή mp3 να παίξει.
Παλιά άμα είχες 2 χλμ εμβέλεια, είχες και 10 τηλέφωνα από ακροατές μέσα σε μία ώρα. Τώρα υπάρχουν σταθμοί που έχουν εμβέλεια 50 χλμ και μπορεί να μην χτυπήσει το τηλέφωνο για μία ημέρα !!! Δώσε βάση στις αναλογίες για να καταλάβεις την όλη ουσία, οι αριθμοί είναι ενδεικτικοί.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Adamou
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jan 12, 2004
Μηνύματα: 37

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 3 Μαρ 2005, 10:01 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Συμφωνώ απόλυτα με τον DJ_835.
Όλο το ακροατήριο έχει αλλάξει και γενικά η ψυχολογία όλων που ακούνε ραδιόφωνο σήμερα.Ναι 98% στα αυτοκίνητα και στις εργασίες τους.
Αντε και σε κανένα φαστφουντάδικο που δεν εχει σημασία τι ακούνε γιατί παίζει σαν συνοδευτικό φαγητού.
Confused Confused
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DJ_835
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: May 03, 2004
Μηνύματα: 138

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 3 Μαρ 2005, 11:53 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Γενικά για την δημιουργία ενός σταθμού Απαντηση με παραβολή κειμένου

Όλα έχουν σχέση με τις γενιές και πως μεγάλωσε η κάθε μία, για την Ελλάδα πάντα:
1. Δεκαετία 80 - Ή νεολαία της εποχής αυτής μεγάλωσε με ένα ραδιοφωνάκι στο αυτί.
H Ελληνική μουσική της δεκαετίας αυτής, ακούγεται πολύ πολύ λίγο από τα ερασιτεχνικά ραδιόφωνα, είναι must μόνο τα ξένα.
Αποτέλεσμα να γνωρίζουν όλοι οι νέοι εκείνης της εποχής απέξω και ανακατωτά τα 80's ξένα τραγούδια. Και να διασκεδάζουν μόνο με αυτά ...
2. Δεκαετία 90 - Η γενιά αυτή μεγάλωσε μέσα στην πανδαισία των 20+ τηλεοπτικών καναλιών και των συνδρομητικών. Μόνο από τις χοροεσπερίδες σε κανά club, για τις πενταήμερες άκουγες μουσική.
Αρχές της δεκαετίας του 90 ξεπροβάλουν pop ελληνικές επιτυχίες, και αρχίζει η στροφή προς τα ελληνικά και σιγά σιγά προς τα λαϊκά ελληνικά. Στροφή και στην διασκέδαση με χρυσές εποχές του Σφακιανάκη και άλλων καλλιτεχνών τέτοιου είδους.
Αποτέλεσμα λίγοι θυμούνται τα hits της δεκαετίας αυτής. Μια και υπήρχε ένα γενικό μπέρδεμα στα ακούσματα και στην διασκέδαση.
3. Η δεκαετία που ζούμε (beat-decade)- Γενιά που μεγαλώνει μέσα από το PC, δεν υπάρχει νέος και νέα που δεν ξέρει να χειρίζεται έστω και απλά ένα computer. Οι περισσότερες δουλειές έχουν PC και σύνδεση στο Internet !!! Είναι η γενιά της γρήγορης πληροφορίας με ένα click. Και η τηλεόραση έχει γίνει πλέον αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μας, δεν μπαίνει πλέον σε συγκρίσεις με το ραδιόφωνο όπως παλιά.
Από το 2000 και μετά μέχρι και οι πέτρες ξέρουν τι είναι mp3 και που μπορείς να βρεις αυτό που ψάχνεις.
Αποτέλεσμα έχεις ξεχάσει πλέον πιο τραγούδι ήταν hit πριν από 3 μήνες. Γι' αυτό και όλοι οι καλλιτέχνες βγάζουν δίσκους πολύ συχνότερα από τις προηγούμενες δεκαετίες.
Συμπέρασμα εδώ θα βγάλουμε σε 5 χρόνια.
Οπότε:
1. Όλοι οι επιτυχημένοι σταθμοί πρέπει να έχουν και web site, χρειάζεται άμεση επαφή με τον ακροατή που βρίσκεται στον χώρο εργασίας. Είναι πολύ πιο εύκολο να επικοινωνήσει με τον σταθμό μέσω Internet, από ότι με το κλασικό πατροπαράδοτο τηλέφωνο. Επίσης μπορεί να δει charts, προτιμήσεις , πληροφορίες κλπ αθόρυβα και χωρίς να τον πάρει χαμπάρι το αφεντικό του.
2. Οι σταθμοί που παίζουν 80's έχουν μεγάλη επιτυχία. Μια και το target group τους (οι σημερινοί 30+ στην ηλικία) έχουν μεγαλώσει με ένα ραδιοφωνάκι όπως είπα παραπάνω. Οι συγκεκριμένοι ακροατές ξέρουν τι ακούν και το βασικότερο οι παραγωγοί ξέρουν τι θα παίξουν γι' αυτούς.
3. Καλύτερη και σοφότερη λύση είναι η δημιούργία ενός τηλεοτπικού σταθμού στις μέρες μας.

Τέλος όσο αφορά τα FM, έχει μεγάλη σημασία γιατί θέλεις να ανοίξεις έναν σταθμό, που θα απευθύνεται(τι θα παίζει δηλαδή) και πως θα γίνεται η επικοινωνία με τους ακροατές.
Γι' αυτό λοιπόν ανέφερα ότι έχουν τελειώσει τα FM. Βέβαια αυτή είναι η συνολική μου σκέψη και πως το βλέπω εγώ. Από εκεί και πέρα υπάρχουν εδώ στο forum και πολύ πιο έμπειροι από εμένα, που μπορούν να σου πουν περισσότερα και ίσως διαφορετικά.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
oblitron
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Apr 26, 2004
Μηνύματα: 282

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 3 Μαρ 2005, 15:25 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Λίγο υπερβολική η περιγραφή σου για τα 90s αγαπητέ Δημήτρη... Πέρασα όλόκληρη την εφηβεία μου σ'αυτήν τη δεκαετία και άκουγα ΠΟΛΥ ραδιόφωνο. Pop fm, Jazz FM, Kiss, ΚΛΙΚ, Cool FM, Ωχ FM, Hit FM, Jeronimo, Ράδιο Veronica, ακόμα και το Shock FM του Κώστα Μυλωνά. Και φυσικά όλοι μου οι φίλοι και οι γνωστοί ήξεραν τον Ρόδον και τον RockFM. Ταυτόχρονα ήμασταν φυσικά κολλημένοι με την ιδιωτική τηλεόραση, αλλά το κάθε πράγμα στην ώρα του. Π.χ. το walkman μέσα στην τάξη καθιερώθηκε χαλαρά στα 90s.

Επίσης, μην υποθέτεις ότι 80s ακούνε μόνο οι 30+. Υπάρχουμε και πολλοί πολύ μικρότεροι που γνωρίζουμε και γουστάρουμε.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Panos216
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Mar 26, 2005
Μηνύματα: 9
Πόλη/Χώρα: Free FM

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 29 Μαρ 2005, 00:48 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΤΙ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΩΝ ΔΕΚΑΕΤΙΩΝ 70-80 ΔΕΝ ΑΚΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ 30+ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ FREE FM 98.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΤΟ ΕΞΗΣ ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΘΕΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΙΞΕΤΕ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΟΣ. ΡΩΤΗΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΝΑ ΛΑΒΑΝΤΗ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
djvolis
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: Mar 04, 2005
Μηνύματα: 116
Πόλη/Χώρα: Athens-

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 29 Μαρ 2005, 11:26 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Παναγιώτη εχεις απολυτο δίκιο...Αν σου πω οτι 16 χρονών κοριτσάκι μου χει ζητήσει SANDRA-Maria Magdalena τι θα πεις??
Οντως δεν είναι απαραίτητο οτι το κάθε ειδος μουσικής αντιπροσωπεύει και κάποια συγκεκριμένη ηλικία ...σαφέστατα όμως αυτή η συγκεκριμένη ηλκία εχει καποιες αναμνήσεις απο κει....
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
DJ_835
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: May 03, 2004
Μηνύματα: 138

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 29 Μαρ 2005, 11:50 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Reply Απαντηση με παραβολή κειμένου

Μια και ξανάνοιξε το topic να απαντήσω.
Εννοώ ότι η γενιά των σημερινών 30+ είναι πιο μεστωμένοι με την συγκεκριμένη μουσική των 80s. Τότε όλοι μα όλοι οι σταθμοί (για τους ερασιτεχνικούς μιλάω πριν το 1987) έπαιζαν 80s, ήθελες δεν ήθελες τα μάθαινες απέξω. Εκτός από μερικές εξαιρέσεις.
Ενώ στην συνέχεια την δεκαετία του 90 μέχρι και σήμερα, είναι πολλά τα ακούσματα. Πολλοί και διαφορετικοί σταθμοί πέρασαν και υπάρχουν ακόμα με ότι μουσικό στυλ θέλεις να ακούσεις. Οπότε ο καθένας είχε και έχει μεγαλύτερο φάσμα επιλογών.
Δεν σημαίνει όμως ότι και νεότεροι δεν ακούνε 80s. Άμα τους αρέσει τα πάντα ακούνε. Εγώ για παράδειγμα γουστάρω πολύ τα 60s, 70s και πιο ειδικά τα Jazz, Soul, Gospel κομματάκια. Δεν είχα γεννηθεί βέβαια τότε, αλλά την συλλογή μου την κάνω και τα ακούω για να χαλαρώνω. Οπότε είναι θέμα γούστου τελικά, αλλά πως να το κάνουμε όταν ακούω Big in Japan, Samurai και όλα τα σχετικά πετάγομαι με την μία, πριζώνομαι. Αφού με αυτά μεγάλωσα, είναι φυσιολογικό.

Edit: Θυμήθηκα τώρα κάτι χαρακτηριστικό για την δεκαετία του 80. Κακό βέβαια κατά την γνώμη μου, αλλά συνέβαινε. Θυμάμαι λίγοι ερασιτέχνες τολμούσαν να παίξουν Ελληνικά, αλλά έτρωγαν ένα κράξιμο από τους υπόλοιπους... Γενικότερα υπήρχε ένα μποϊκοτάζ στην Ελληνική Μουσική από τους νέους της τότε εποχής, μόνο ντομάτες δεν πέταγαν σε κάποιον που έλεγε ότι ακούει Ελληνικά χαχαχα... Ήταν η δεκαετία της απίστευτης ξενομανίας, όλες οι κοπέλες έμοιαζαν στην Madonna και στους τότε κλώνους της. Και όλοι οι νέοι άντρες στον George Michael, από εποχές Wham, το χαρακτηριστικό μαλλί πιστεύω θυμούνται οι παλιότεροι.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 29 Μαρ 2005, 17:13 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Χμμμ... Φιλε Δημητρη... αλλαξαν οι καιροι δραματικα!!!

Τωρα οταν ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙΣ Ελληνικη μουσικη τρως το κραξιμο και την κατακραυγη ολων...

Κοιτα να δεις...

Deep_Oblivion
_________________
http://xphctoc.blogspot.com

ΖΑΣ Superstars

Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Mairh
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: May 09, 2004
Μηνύματα: 201
Πόλη/Χώρα: Planet Earth/Solar System

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 29 Μαρ 2005, 20:31 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

και εγώ με την σειρά μου να προσθέσω και να συμφωνήσω πως οι χρυσές εποχές του ραδιοφώνου έχουν ψίλο-ξεθωριάσει...

τώρα όσο για τα ελληνικά...δεν νομίζω πως τρως κράξιμο αν ΔΕΝ παίζεις ελληνικά - εμπορικά της εποχής Χρήστο.

Ο καθένας έχει τα κολλήματά του...εγώ με το Rock ο άλλος με το λαικό...το κράξιμο είναι λίγο προχωρημένη έννοια... άλλωστε όπως όλα δείχνουν στις ημέρες μας το κοινό εκπαιδεύεται και "παιδεύεται" με τα διάφορα ακούσματα...

Η κρίση είναι καθαρά προσωπική και κανένα κράξιμο δεν έχει θέση.

MJ
_________________
Live Every Thursday at www.radioranbow.gr
by Mary_J at 22:00 till late... join In!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 29 Μαρ 2005, 21:53 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Μαιρη κανε απλα μια σαρωση στον δεκτη σου και θα δεις τι παιζεται στο Αθηναικο ραδιοφωνο, επισης κανε μια βολτα απο το καθε trendy site που εχει forum και συζητουν για μουοσικες, ραδιοφωνα κλπ και θα δεις πως αναφερονται σε οσουος παιζουν κατι διαφορετικο απο Μαριαντα Πιεριδη και Ελενα Παπαριζου

Αν παιζεις disco & italo εισαι ΚΙΤΣ
Αν παιζεις Trance και Τechno εισαι ΧΑΠΑΚΩΜΕΝΟΣ
Αν παιζεις Rock και Metal εισαι ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ ΑΛΗΤΗΣ

Φυσικα και δεν αποδεχομαι οτι ΟΛΑ ειναι ετσι, αλλα πλεον ειναι η πλειοψηφια.

Και στο post μου ανεφερα οτι οι καιροι γυρισαν και οτι εκει που η πλειοψηφια επαζε ξενη μουσικη (rock και disco κυριως), 15 χρονια μετα γινεται το αντιθετο.

Οσο για το κοινο, απαιδευτο ειναι. ουδεμια σχεση εχει με αυτο που ακουει. Προβατα που ακουνε οτι τους πεατξουν τα playlists και μαλιστα δεν ειναι εξακριβωμενο αν τους αρεσει, αλλα το ακουνε για να "μην μενουν πισω" και μην φανουν "ανενημερωτοι στην παρεα".

Ολα για το δηθεν, ολα για το "καπως" και τη μουρη που θελει να πουλησει το καθε κοπαδοποιημενο αγορακι και κοριτσακι που δεν εχει κανενα ενδιαφερον στη ζωη του.

Δεν μπορω να φανταστω οτι καποιο απο τα σημερινα 18αχρονα και 20χρονα παιδια εχει τις γνωσεις, την υπομονη, το σθενος αλλα και τα @@ να κανει εναν "πειρατικο" σταθμο.
Ο αδελφος σου οπως και δεκαδες αλλοι ραδιοερασιτεχνες τα ειχαν ολα αυτα εκτος απο κατι αλλο... τα χρηματα... απο το χαρτζιλικι ψωνιζαν. Ενω τωρα τι??? Χρημα πολυ στην τσεπη του γιοκα η της κορουλας τα οποια μετατρεπονται σε bluetooth handsfree, ζαντες και καρτες sms.

Deep_Oblivion
_________________
http://xphctoc.blogspot.com

ΖΑΣ Superstars

Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
DJ_835
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: May 03, 2004
Μηνύματα: 138

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 30 Μαρ 2005, 09:15 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Reply Απαντηση με παραβολή κειμένου

Deep_Oblivion έγραψε:

Αν παιζεις disco & italo εισαι ΚΙΤΣ
Αν παιζεις Trance και Τechno εισαι ΧΑΠΑΚΩΜΕΝΟΣ
Αν παιζεις Rock και Metal εισαι ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ ΑΛΗΤΗΣ

Συμφωνώ απόλυτα με τον Chris και να συμπληρώσω:
Αν παίζεις Ελληνικά Λαϊκά είσαι ΣΚΥΛΑΣ
Αν παίζεις Ελληνικά Έντεχνα είσαι ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΟΥ
Ενώ:
Αν παίζεις Dance & Mainstream εμπορικά είσαι ΙΝ
Αν παίζεις Παπαρίζου, Βανδή, Ρουβά κλπ είσαι IN
Προσωπικά έχω περάσει από ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ ΑΛΗΤΗΣ, ΚΙΤΣ και ΣΚΥΛΑΣ...
Είναι κρίμα που υπάρχει τέτοια απαξίωση σε ότι δεν συμβαδίζει με το σήμερα...
Μου θυμίζει μια περίπτωση που άκουγα μια μέρα στο ραδιόφωνο τον Blackman. Σταματάω σε φανάρια, σκάει δίπλα ένα κ...φτιαγμένο αμάξι που ήταν γυαλί, ούτε σκόνη δεν είχε πάνω. Ο πιτσιρικάς μέσα(πρέπει να ήταν από τους τύπους που κοιμόταν μέσα στο αμάξι, ή έβαζε το αμάξι στο δωμάτιό του, το βράδυ) τέρμα το mp3 player(δώστε βάση όχι κασσετόφωνο ή το πολύ cd player), με τo subwoofer στο τέρμα και τα beats ακατάπαυστα. Κάποια στιγμή χαμηλώνει την ένταση, και ίσσα που ακούει τον Blackman από εμένα. Οπότε και εγώ μια και χαμήλωσε δυναμώνω και μιλάει ο Μάριος με το χαρακτηριστικό echo στο τέρμα και καπάκι βάζει Γονίδη, ο τύπος μόνο που δεν έπαθε αλλεργικό σοκ. Δεν ξέρω αν είχε καμιά μάσκα οξυγόνου στο αμάξι. Αφού ξεκίνησα πρώτος, ενώ αυτός πρέπει να είχε όλον τον ιππόδρομο στην μηχανή του. Που να άκουγε και κανά Κότσυρα ή Αλεξίου, θα τον είχαν στην εντατική. χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Δημήτρης
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mairh
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: May 09, 2004
Μηνύματα: 201
Πόλη/Χώρα: Planet Earth/Solar System

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 30 Μαρ 2005, 20:58 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

χαχαχα DJ835 όπως πάντα άπαιχτος...

πάντως όσοι ακόμα ακούνε rock και metal όντως θεωρούνται εκτώς μόδας και ολίγον αναρχικά στοιχεία... μιλάω εξολοκλήρου για τη rock σκηνή με την οποία και ασχολούμαι και μου αρέσει εδώ και χρόνια...

DJChris όντως συμφωνώ ότι το κοινό είναι απαίδευτο και μπερδεμμένο... αυτό δεν νομίζω ότι έχει να κάνει μόνο με τον καταιγισμό των εμπορικών κομματιών και την πλύση εγκεφάλου όπου γίνεται αλλά οφείλεται και στο γεγονός ότι τα σημερινά παιδιά στην εφηβία δεν έχουν ΚΑΘΟΛΟΥ προβληματισμούς και καμοία προσπάθεια εσωτερικής αναζήτησης δεν γίνεται... κοινώς ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ να σκεφτούν και να ψαχτούν...

Πραγματικά φοβάμαι για τα παιδιά που κάποτε ίσως φέρω στον κόσμο... δεν θέλω να μου βγούνε ΧΑΖΑ... θεέ μου σε τι περιβάλλον θα μεγαλώνουν... άσχημες εποχές τελικά για να μεγαλώσεις παιδιά...

MJ
_________________
Live Every Thursday at www.radioranbow.gr
by Mary_J at 22:00 till late... join In!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
spycon69
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Nov 17, 2003
Μηνύματα: 34
Πόλη/Χώρα: Saronida Attikis

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 31 Μαρ 2005, 12:23 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ο κ. Διαχειριστής δεν παίρνει θέση και ανησυχώ... Rolling Eyes
_________________
When soldier #3000 dies I get a free Juicer...
God Bless America !
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©