Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641071
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

'Φιλία - Τι πάει να πει άραγε'
Σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Σχέσεις & Άνθρωποι


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
georkal
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Nov 27, 2003
Μηνύματα: 4
Πόλη/Χώρα: www

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 23 Νοε 2004, 03:40 GMT    Τίτλος Μηνύματος: skepseis... Απαντηση με παραβολή κειμένου

Mporei na mhn exo tin idia eykolia me esas sto na ekfrazo tis skepseis mou alla aksizei na kano mia prospatheia…

H zoh mas epifilasei kathimerina kainourgies ekplikseis omorfes h asxhmes tis opoies prepei na antimetopizoume me kefi kai humour.
Filia – Ti paei na pei arage.
Nomiza kai ego pos iksera alla oso megalono anatheoro tis apopseis mou. Mhpos einai na mporeis na moirazesai mazi me tous anthropous pou theoreis “konta sou” oxi mono tis xares sou alla kai tis lypes sou?
H mhpos telika oi filoi einai gia tis xares mono?
Tha symfoniso me ton Deep_Oblivion o kathenas telika to mono pou koitaei einai to symferon tou.Filia kai agapi ola thysiazontai sto bomo tis ponhrias kai tis epibioshs.
Kanenas den ypologizei kanenan – giati loipon synexizoume na xrisimopoioume aytous tous orous “filia” “agaph”?
Poly eykola anthropoi gyro mas tous xrisimopoioun kathimerina xoris na mporoun na katanoisoun tin pragmatiki enoia kai aksia tous.
Mhpos einai oroi pou yparxoun mono san bitrina? Mhpos aytes oi aksies exoun pleon xathei?
Dystixos oso kai an prospatho oxi den mporo na gino anaisthitos opos polloi kai nai ontos me epireazoun axaristes symperifores kai kakies, apla to mono pou prospatho einai na to metriaso.

Merikes apo tis skepseis mou tis diatypose hdh o Deep_Oblivion poly kalytera apo oti tha mporousa ego Wink

Na eiste kala kai na synexisete na moirazeste aploxera tis omorfes skepseis kai synaisthimata sas.

Giorgos


Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα AOL Messanger Yahoo Messenger MSN Messenger
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 24 Νοε 2004, 18:19 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ο φιλος powerman φαινεται εχει παρομοιες ανησυχιες με εμενα, και ισως γι'αυτο βρισκει πατημα στα δικα μου λογια. Οχι, δεν ειμαι κανενας "εξυπνος" η "σοφος", ουτε διεκδικω το βραβειο του πιο σωστου ανθρωπου, ομως αυτο που ζηταω ειναι να κινουνται ολα γυρω απο μια στοιχειωδη ειλικρινεια.
Φιλια... τι να πει κανεις, εχουμε ασελγησει ολοι ανεξαιρετως πανω στην ενοια αυτης της λεξης.

Μερικοι λενε φιλο αυτον με τον οποιον πανε για ενα καφε σε καποιο απροσωπο μαγαζι και με τον οποιο χτυπανε γκομενες, πινουν τα ποτακια τους και νομιζουν οτι αυτο ειναι διασκεδαση.

Μερικοι χρησιμοποιουν τον ορο "φιλια" για να καθορισουν μια σχεση "σεξ χωρις σχεση" αναμεσα σε πρωην τους κτλ κτλ κτλ.

Μερικοι ακομα θεωρουν φιλο αυτον που θα τους βρει "κονε" στο club η το μαγαζι της αρεσκειας τους.

Μερικοι κανουν φιλιες μονο και μονο γιατι εχουν να κερδισουν κατι απο καποιον...

Δυστυχως λιγοι ειναι αυτοι που συνηδητοποιουν το ποσες θυσιες χρειαζεται για να χτιστει μια φιλια, θυσιες που δεν γινονται απο τη μια μερα στην αλλη, αλλα θελει χρονο και τριβη μεταξυ των ανθρωπων.
Δεν θα κανω το λαθος να προσδιορισω τι σημαινει φιλια και τι ειναι φιλια, απλα ξερω ενα πραγμα και το ακολουθω.
Ειμαι ειλικρινεις και αληθινος με τον συνομιλητη μου ειτε του αρεσει ειτε οχι. Τα λεω ακριβως οπως γεννιουνται στο μυαλο μου χωρις να τα φιλτραρω και να τα εξομαλυνω. Δεχομαι τις συνεπειες και τις απολαμβανω κιολας. Φροντιζω να ξερω για ποιο λογο θελω καποιον διπλα μου και να του το λεω εξ'αρχης χωρις να το επαναπροσδιοριζω αναλογα με το "τι με παιρνει να κανω"

Φιλος δεν θα γινεις γιατι εισαι μουρη
Φιλος μου δεν θα γινεις γιατι λες ωραια ανεκδοτα
Φιλος μου δεν θα γινεις γιατι εισαι ομορφος και βρισκεις γκομενες
Φιλη μου δεν θα γινεις γιατι σου αρεσει το κρεβατι μαζι μου
Φιλη μου δεν θα γινεις επειδη απλα σε ικανοποιει να υπαρχω διπλα σου
Φιλος μου δεν θα γινεις γιατι απλα θελεις καποιον να σε ξυπναει
Φιλη μου δεν θα γινεις επειδη εισαι ποθητη και σε θελουν ολοι για παρεα

Οπως λεω σαν δογμα... Δεν μπορω να πω οτι "ξερω τι θελω", ομως ενα ειναι σιγουρο, ξερω τι ΔΕΝ θελω. Οσα περισσοτερα "δεν" ανακαλυπτω τοσο πλησιαζω στο να μαθω τι θελω...
Deep_Oblivion
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 23 Ιαν 2005, 12:19 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αυτό που έχω παρατηρήσει με το πέρασμα των χρόνων, είναι ότι τελικά, οι φίλοι καθώς μεγαλώνουμε λιγοστεύουν.. Η γίνονται "γνωστοί"..

Οι φορές πχ που μίλαγα πιτσιρικάς στο τηλέφωνο με τον κολλητό συμμαθητή (που τρώγαμε κι όλη τη μέρα στο σχολείο μαζί), ή με τον παλιόφιλο Δημήτρη από το Ναύπλιο, παρότι είχαν περάσει δύο χρόνια που είχα μετακομίσει Αθήνα, έδιναν την αίσθηση ότι με αυτόν τον άνθρωπο - ανθρώπους, μοιραζόσουν κάτι περισσότερο από κοινές πλάκες, ή σκέψεις..

Οτι ήταν ένα κομμάτι της ζωής σου, του εαυτού σου...


Φυσικά, "δεν μετράει η ποσότητα αλλά η ποιότητα"... Στην σημερινή εποχή (και ηλικία) όπου το 90% του χρόνου σου, ή δουλεύεις ή κοιμάσαι ή σαπίζεις στη τηλεόραση.. σίγουρα δεν μπορείς να αφιερώσεις τον ίδιο χρόνο σε αυτές τις σχέσεις.. Αρα, από εκεί και πέρα, έχει να κάνει με το πώς αξιοποιείς τον κοινό χρόνο με τους "φίλους" ..

Η αίσθηση πάντως δεν είναι η ίδια.. Σε μένα τουλάχιστον πάντα υπάρχουν οι τύψεις "που έχω χαθεί" , που ίσως ξέχασα γενέθλια, γιορτές.. και η αμφιβολία, για το πώς θα νιώθει η άλλη πλευρά για μένα...


Και το ερώτημα... Γιατί να χαθεί η αίσθηση...; αν όχι, ΚΑΙ η φιλία...;
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
neokles
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 373
Πόλη/Χώρα: Athens/Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 25 Ιαν 2005, 12:45 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Φίλοι μου

Με πολύ ενδιαφέρον διάβασα όσα είπαν οι... φιλοι μας. Πιο πολύ με άγγιξε το post του φίλου Μηνά!

Φίλος - Αγάπη τι να σημαίνουν αυτές οι λέξεις;
Χρησιμοποιώ την λέξη φίλος σε αυτό το post για να δείξω πόσες χρήσεις έχει η λέξη φίλος.

Πολύ εύκολα μπορούμε να βάλουμε κανόνες. Μόνο που η ζωή δεν μπορεί να μπει σε καλούπια. Αν φτιάξεις πολλούς κανόνες τότε θα φτάσεις να μην έχεις φίλους. Όχι γιατί δεν θα ταιριάζεις με κανένα ή δε θα νοιάζεται κανένας για σένα, αλλά γιατί με τόσους κανόνες και αυτό το τεράστιο "if then else" όλο και σε κάποιο θέλω (ή δεν θέλω) θα πέσουμε.

Έτσι λοιπόν ζήσε το σήμερα σαν να μην υπάρχει αύριο και διάλεξε τους φίλου σου, αλλά μην τους πυροβολεις.

Δεν γράφω αυτά επειδή διαφωνώ μαζί σας. Αντίθετα έχω απογοητευτεί και εγώ από συμπεριφορές αρκετών "φίλων". Απλά δεν βγάζω άκρη με τους κανόνες και έτσι έχω δύο επιλογές. Ή να γίνω μισάνθρωπος ή να μην περιμένω τόσα πολλά από τους ανθρώπους. Και όλο και κάποιος θα βρεθεί που θα λάμψει σαν ηλιαχτίδα... να σου αποδείξει ότι υπάρχει ακόμα φιλία και αγάπη.

Νεοκλής
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 25 Ιαν 2005, 16:04 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Πιστευω πως αν θέλεις πραγματικά να κρατήσεις ένα φίλο δίπλα σου... το κάνεις με χίλιους δυο τρόπους! Μπορεί να μην υπάρχει χρόνος λόγω δουλειάς ή απόστασης ή συγκυριών ή οτιδήποτε άλλο αλλά πάντα υπάρχουν λύσεις.
Αν μια φιλία δεν αντέξει στο χρόνο σημαίνει ότι κανείς δεν πάλεψε γι΄αυτήν και τελικά ίσως δεν ήταν τόσο δυνατή.
Το λέω αυτό γιατί έχω φίλους παρα πολλά χρόνια και έχουν περάσει οι σχέσεις μας απο σαραντα κύμματα.
Φίλους που έτυχε να χωρίσουμε για μεγαλο χρονικό διάστημα λόγω σπουδών, που δεν συμφωνούσαμε και που ακόμα υπάρχει χάσμα στις απόψεις, που "την λέμε" άγρια ο ένας στον άλλον σε βαθμό να πληγωνόμαστε...
ΠΟΤΕ όμως δεν μπήκε ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ή το ΨΕΜΜΑ στην μέση.
Γιατί τελικά αυτά είναι που τα καταστρέφουν όλα.

Ξέρετε πόσες φορές έκανα εγώ την χαζή για να μην μαλώσω? Ακόμα και όταν ήξερα ότι έχω δίκιο?
Ποσες φορές έριξα νερό στο κρασί μου?
Πόσες φορές μάλωνα με τους γκόμενούς μου για να βγώ μαζί τους?

Ειμαι 26 και τις ξέρω κοντά στα 10 χρόνια... έχουμε μοιραστεί τα πάντα μαζί... ξέρουμε η μια την ζωή της άλλης τόσο καλά που δεν χρειάζονται πολλές αναλύσεις.
Τωρα που η κάθε μια έχει την ζωή της... άλλη συγκατοικεί με το αγόρι της... άλλη ειναι γυναικα καριέρας, τρέχει και δεν φτάνει... πάντα βρίσκουμε χρόνο και τα λέμε, είτε με τηλέφωνα είτε με ένα meeting για καλύτερη "ενδοσκόπηση" του θέματος Very Happy .
Και αυτές τις ώρες που βρισκόμαστε δεν τις αλλάζω με τίποτα.

Τελικά, το μόνο σίγουρο είναι ότι αν όσες φορές είχα δίκιο (και ήταν μπόλικες) το κρατούσα μανιάτικο... και έβαζα πάνω απο την φιλία το "εγώ" μου τίποτα δεν θα ήταν όπως σήμερα.
Η ιστορία θα μετρούσε ακόμα μια σχέση φιλίας που χάλασε για ασήμαντους λόγους.

Συμφωνώ με τον Neokles δεν μπορείς να βάζεις καλούπια σε αυτές τις περιπτώσεις. ΔΕΝ και ΜΗ!
Δεν είμαστε στρατιωτάκια να μας βάλεις στην σειρα και να ακολουθουμε κανόνες και να έχουμε κριτήρια αξιολόγησης πόσο σωστός είναι ο καθένας.
Γιατί εμείς τι είμαστε? Οι τέλειοι? Ισως... ίσως και όχι!
Δεν θεωρώ ότι υπάρχουν καλοί και κακοί.
Ανθρωποι είμαστε όλοι με πάθη και αδυναμίες.
Πρώτα όμως ξεκινάμε απο τον εαυτό μας. Μην περιμένουμε απο τους άλλους να μας συμπεριφέρονται άψογα και ύστερα κλαιγόμαστε ότι είμαστε μόνοι μας!!

Ας δίνουμε ευκαιρίες...
Ας γίνουμε περισσότεροι συγκαταβατικοί σε μερικές αξίες, όπως αυτήν της φιλίας και ας μην ζητάμε τον ουρανό και τ΄αστρα, απο τους γύρω μας.
Απο τον καθένα είναι καλό να παίρνουμε αυτό που μας δίνει...
Στην πορεία μπορει να σου χαρίσει τα πάντα.
Στο χέρι σου είναι....

People are strange when you are a stranger...


Φιλικά Στεφανία
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DJ_835
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: May 03, 2004
Μηνύματα: 138

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 25 Ιαν 2005, 17:13 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Reply Απαντηση με παραβολή κειμένου

Θα έλεγα ότι συμφωνώ με τα περισσότερα που έχετε αναφέρει. Απλά διαπιστώνω μια πικρία να βγαίνει από τα λόγια σας.
Τα πράγματα δεν είναι έτσι. Πιστεύω ότι πάνω από όλα πρέπει να θυμόμαστε τις ωραίες στιγμές που περάσαμε με τις παρέες μας και θα περάσουμε στο μέλλον. Εντάξει τα χρόνια περνούν αλλά τι να κάνουμε.
Το κάθε στάδιο της ζωής έχει την δικιά του ιστορία. Η ζωή χωρίζεται σε στάδια. Σχολείο - Πανεπιστήμιο(κάποια σχολή γενικά) - Στρατός(για τους άντρες) - Δουλειά - Γάμος.
Φυσιολογικά στα δύο πρώτα στάδια έχεις μεγαλύτερο εύρος κοινωνικής επαφής. Στον στρατό θέλεις δεν θέλεις κάνεις παρέες γιατί αλλιώς θα σε πιάσουνε στο ψιλό και θα περάσεις χάλια μαύρα. Και στα δυο τελευταία έχεις πια τόσες υποχρεώσεις που δεν προλαβαίνεις να κάνεις φιλίες, μάλλον μένεις με αυτές που έχεις αποκτήσει και γενικά μειώνονται κάπως ιδιαίτερα μετά τον γάμο.
Είναι μια εξέλιξη πολύ λογική, οπότε δεν χρειάζεται ιδιαίτερο προβληματισμό.
Το σοβαρέψαμε το θέμα πολύ.
Μια και ανοίξατε θέμα φιλίας να προτείνω κάτι παραμφερές να απαντήσουμε όλοι.
Υπάρχει φιλία μεταξύ ενός άντρα και μιας γυναίκας? Εσείς είχατε αντιθέτου φύλου, φίλους ? Κράτησε πολύ, η πήγε αλλού η βαλίτσα ? Και γενικά πια είναι η γνώμη σας.

DJ 835

Υ.Σ. Εγώ θα απάντησω αργότερα...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 25 Ιαν 2005, 19:29 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Η θέση της Στεφανίας με προβλημάτισε λίγο..

Η αλήθεια είναι ότι όταν εγώ έγραφα τις παραπάνω γραμμές, είχα στο μυαλό μου τις ανέμελες παιδικές φιλίες..
Οπου ο λόγος που υπήρχαν ήταν το να νιώθεις καλά με έναν άλλο άνθρωπο, να χαίρεστε πράγματα μαζί, ή να στεναχωρίεστε, γιατί όχι...

Η όλη σκέψη του ότι πρέπει να "δουλέψεις" για τις σχέσεις και τις φιλίες σου, να πασχίζεις και να ματώνεις.. Με ξενερώνει.. Ηδη, τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα με τις σχέσεις τις ερωτικές, τις κοινωνικές, τις επαγγελματικές.. Που πρέπει να προσπαθείς, να προσποιήσαι, να ανέχεσαι, να υπομένεις... Αν πρέπει να κάνω το ίδιο και για τους φίλους, τότε να τους εντάξω σε μία από τις παραπάνω κατηγορίες, αφού πιθανότατα, για κάποιον αντίστοιχο λόγο θα τις επιδιώκω (κοινωνικό, επαγγελματικό, κλπ) ..

Εγω πεθύμησα το κολλητιλίκι, το αμιβαίο ψυχοπλάκωμα, ή την καφρίλα και τον χαβαλέ.. Απλά πράγματα, που δεν χρειάζεται να δικαιολογείσαι ή να δικαιολογείς.. Που σε γεμίζουν και τα επιδιώκεις..

Οσο για την φιλία μεταξύ αντιθέτων φίλων, μπορεί κάλλιστα να υπάρξει όταν ο ένας από τους δύο (ή ακόμα καλύτερα ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ) δεν βλέπονται από άποψη εμφάνισης, και έχουν γούστο.. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, σίγουρα στο μυαλό ενός από τους δύο, θα έχει περάσει η ιδέα (ειδικά σε περιόδους αγαμίας).. ίσως να έχει καρφωθεί κι όλας!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
oblitron
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Apr 26, 2004
Μηνύματα: 282

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 25 Ιαν 2005, 20:04 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Κατ'αρχήν να απαντήσω στο ερώτημα του φίλτατου 835. Μπορεί να υπάρξει φιλία άντρα-γυναίκας, στις εξής περιπτώσεις:

1) Αν είναι και οι δύο ομοφυλόφιλοι.
2) Αν είναι άνω των 60 και δεν έχουν πλέον σεξουαλικές ορμές.
3) Αν αγαπιούνται αλλα δε γουστάρονται, οπότε μάλλον είναι και οι δύο σα γαμώ-το-κέρατό μου.
4) Αν έχουν τρομέρα καλές ερωτικές σχέσεις με άλλους, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να ξενοκοιτάξουν ποτέ μα ποτέ.

Επίσης υπάρχει η εξής περίπτωση: O A γουστάρει τη Β, η οποία όμως δεν του κάθεται. Γίνονται όμως καλοί φίλοι. Τα χρόνια περνούν και η Β παχαίνει και ασχημαίνει, οπότε ο Α δεν τη γουστάρει πια και διατηρείται μαι υπέροχη φιλία.

Και τώρα για τον υπεραγαπητό και ακαταμάχητο Μηνά: συμφωνώ σε όλα, εκτός από ένα: ΔΕ ΓΕΡΑΣΕΣ ΑΚΟΜΑ! Get out of your lazy bed και κάνε τρέλες.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
DJ_835
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: May 03, 2004
Μηνύματα: 138

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 25 Ιαν 2005, 21:12 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Reply Απαντηση με παραβολή κειμένου

Λοιπόν η δική μου γνώμη όσο αφορά την φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας, ταυτίζεται με την γνώμη του Oblitron 100%. Με πρόλαβε και τα έγραψε...
Συμφωνώ και επαυξάνω. Δεν υπάρχει φιλία και ούτε πρόκειται να υπάρξει γιατί στο μυαλό κάποιου θα έχει καρφωθεί η ιδέα όπως λέει ο Μηνάς και ιδιαίτερα στην περίπτωση καλής εμφάνισης ενός από των δύο...
Και τώρα μια περίπτωση που σου αρέσει κάποια ή κάποιος και χρησιμοποιείς την φιλία σαν όπλο.
Π.χ. Άμα γουστάρεις μια κοπέλα, γίνεσαι φίλος αρχικά και αρχίζεις να της κάνεις πλήση εγκεφάλου. Ε κάποια στιγμή αφού θα έχεις θάψει όλους τους άλλους άντρες θα στραφεί σε εσένα, χαχαχα. Υπάρχει όμως και η περίπτωση να εξακολουθήσει να σε βλέπει σαν πολύ καλό φίλο... Δηλαδή κλασική δικαιολογία των γυναικών, θέλω να μείνουμε δύο καλοί φίλοι. Ξέρετε θα σου λέει πότε έχει περίοδο, με ποιον πήγε χθες το βράδυ, αν αδυνάτησε, αν μεγάλωσε το στήθος της κλπ. Δεν σου λένε δεν σε γουστάρω φίλε σπάσε δεν θέλω να σε ξαναδώ. Εκεί σε θέλουν κοντά τους να ξέρουν ότι λιώνεις και να σε παίζουν με πρόσχημα την φιλία. Εκεί άμα είσαι μάγκας, την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια και ρίχνεις μαύρη πέτρα πίσω, ούτε καλημέρα.
Θα αρχίσει τώρα ο γυναικείος πληθυσμός να μου τα σούρει. Δεν πειράζει όμως αυτό το παράδειγμα είναι το κλασικότερο που έχει τύχει σε όλους τους άντρες. Και όποιος λέει το αντίθετο μάλλον ψέματα λέει.

DJ 835
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 25 Ιαν 2005, 22:25 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Quote:
Η όλη σκέψη του ότι πρέπει να "δουλέψεις" για τις σχέσεις και τις φιλίες σου, να πασχίζεις και να ματώνεις.. Με ξενερώνει..



Κάτσε ρε Μηνά πόνεσε η καρδιά μου τώρα... δεν είπαμε να πασχίζουμε τόσοοο...
Συχνά ζητάμε πάρα πολλά απο τους φίλους μας που ούτε εμεις οι ίδιοι δεν μπορούμε να τα δώσουμε....πόσο περισσότερο οι άλλοι.
Ας κάνουμε και λίγο πίσω στα "θέλω" μας. Δεν ειν' κακό.
Γι΄αυτό λέω χαλαρά... η φιλία κερδίζεται... δεν χαρίζεται... και σίγουρα όχι πασχίζοντας!


Φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκα?
Noway...
Μονο τον κολλητό μου τον γκέι έχω.
Μιλάμε για τα γκομενικά μας... μου μαθαίνει να βριζω στα καλιαρντά... μου λέει τι καλσόν να αγοράσω και τι γόβα προτιμάει με ποια φούστα... μου δίνει τις καλύτερες συμβουλές στα ερωτικά μου ... αν και με έχει κάψει το βλαμμένο κιόλας... μια χαρά, τον αγαπάω πολύ, μέχρι και την γκόμενά του έχω κάνει όταν τον υποψιάζοταν ότι δεν είναι και τόσο φανατικός στην αεροπορία που εργάζεται!!

Οι περισσότεροι εκάστοτε "κολλητοί" μου την έχουν πέσει!
Αλλά μετά τους γνωρίζω καμιά ωραία γνωστή μου μου και οκ με αφήνουν ήσυχη...
Κολλητηλίκια δεν έχω αλλά για κανένα ποτάκι βγαίνω, μην χανόμαστε κιόλας... τους το ξεκόβω ότι ειμαστε ΜΟΝΟ ΦΙΛΟΙ και η ζωή συνεχίζεται!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 26 Ιαν 2005, 00:34 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Stefania έγραψε:
Φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκα?
Noway...


μαλακίες, γιατί noway? πού ζεις; κάνεις λάθος. μη τους βάζεις όλους στον ίδιο κουβά
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
neokles
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 373
Πόλη/Χώρα: Athens/Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 27 Ιαν 2005, 22:32 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Συμφωνώ με τον φίλο τον DJ. Άντρας γυναίκα δεν μπορούν να γίνουν φίλοι. Εξαιρέσεις υπάρχουν αλλα πόσες; Εγώ έχω μια φίλη. Πάλι όμως δεν την βλέπω ερωτικά γιατί δεν μου αρέσει σαν εξωτερική ομορφιά. Περνάω καλά όμως όταν βγαίνουμε και μαθαίνω αρκετά που ένας άντρας δεν μπορεί να σκεφτεί.

YΓ Στεφανία αν είναι να μας γνωρίζεις τις κολλητές σου τότε να σου την πέσουμε!!! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
cy_melissa
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Apr 21, 2005
Μηνύματα: 45
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 20 Ιουλ 2005, 19:44 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Η φιλία για μένα δημιουργείται μέσα από την απλότητα, την ανάγκη για συντροφιά, την εκτίμηση και το θαυμασμό απέναντι σε κάποιον, και μέσα από σεβασμό και αποδοχή του άλλου όπως είναι.

Προσπάθεια ιδιαίτερη δε χρειάζεται γιατί άμα είναι καλή η "χημεία" τα πράγματα κυλάνε σωστά και αυτό δε σημαίνει ότι θα αποφευχθούν συγκρούσεις.

Ξέρεις ότι έχεις ένα χρήσιμο φίλο άμα μπορείς να είσαι ο εαυτός σου μαζί του, αν σε "ελευθερώνει" δηλαδή.

Βοηθάει και το να είμαστε εμείς πρώτοι ειλικρινείς και ανοικτοί και πρόθυμοι να σταθούμε δίπλα τους. Η εμπιστοσύνη και το αίσθημα ασφάλειας και αποδοχής είναι πολύ σημαντικά και κερδίζονται με την πάροδο του χρόνου, δοκιμάζονται και εδραιώνονται κάθε φορά όλο και πιο βαθιά.

Μεταξύ άντρα και γυναίκας μπορεί να υπάρξει φιλία, αλλά είναι εύκολα εύθραστη, για τους λογους που αναφέρατε πιο πάνω. Πάντα είχα περισσότερους φίλους από το αντίθετο φύλο. Αυτοί που παραμένουν όμως σταθεροί φίλοι είναι τα άτομα του ιδίου φύλου.
_________________
Χαμογέλα! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 20 Ιουλ 2005, 22:52 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

χμμμ, εγώ προσωπικά δεν έχω πολλές θυληκές φίλες, όμως τις έχω όλες σκεφτεί και ερωτικά Embarassed (εν γνώσει τους), και επειδή στην τελική είδα ότι δε μπορώ να τις έχω, τότε συμβιβάστηκα με το γεγονός της φιλίας, και πιστέψτε με, μιλάμε για καλή φιλία Very Happy
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
High_Voltage
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Feb 18, 2005
Μηνύματα: 70
Πόλη/Χώρα: Freefm

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 21 Ιουλ 2005, 09:43 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Δυσκολο πραγμα η φιλια μεταξυ αντρα&γυναικας...Οχι ακατορθωτο ομως....
Οι συνθηκες παντα παιζουνε ρολο,οπως&ο τροπος που εχει μεγαλωσει κανεις...
Γιατι το λεω αυτο?
Μεγαλωσα σε μια γειτονια που επαιζα πολυ με τα ξαδερφια μου
(οντας μοναχοπαιδι)&τους φιλους τους!!Ειχα φυσικα απο τοτε(γυμνασιο εποχη..)
φιλες που ειμαστε κοντα ακομα&σημερα!!!!!Εμαθα απο τα"αγορια"την πραγματικη εννοια της φιλιας,χωρις ζηλιες,πισωπλατα μαχαιρωματα,καθαρα πραγματα που καποιες φορες ισως&να εκρυβαν ενα διαφορετικο συναισθημα...πραγματι!!
Ποτε δεν ηρθα σε δυσκολη θεση ομως,γιατι ηξερα να κραταω ισορροπιες&να χειριζομαι καταστασεις με αξιοπρεπεια&σοβαροτητα...Μετεπειτα στο Λυκειο&στην σχολη μου ημουν σε μια ειδικοτητα που το 90% φοιτουσαν αντρες!!Τα χρονια που περασα&οι πλακες που εκανα θα μου μεινουν αξεχαστες...
Απο την σχολη μου διατηρω ακομα την ιδια παρεα(ανδροκρατουμενη κατα κυριο λογο)&υπαρχει μια πολυ ομορφη φιλικη σχεση μεταξυ μας!!!!!
Το νοημα τελικα ειναι να ξερεις να διαχωριζεις τον γκομενο απο τον φιλο...να μην περνας τις διαχωριστηκες γραμμες&να ξερεις να "φερεσαι"...Οταν εισαι σωστος,"κυριος"απεναντι στις σχεσεις σου(οποιεσδηποτε&αν ειναι αυτες,φιλικες,ερωτικες,ανθρωπινες)δεν αντιμετωπιζεις ποτε προβλημα...
Και στο κατω-κατω το να εισαι ομορφη γυναικα δεν σημαινει πως εισαι κοκκινο πανι...
Η συμπεριφορα καθοριζει τον ανθρωπο&οχι η εμφανιση...
_________________
Xristina Syriopoulou...
Live @ Freefm
every Tuesday&Thursday 19:00-21:00...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 21 Ιουλ 2005, 11:10 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

High_Voltage έγραψε:
Το νοημα τελικα ειναι να ξερεις να διαχωριζεις τον γκομενο απο τον φιλο...να μην περνας τις διαχωριστηκες γραμμες&να ξερεις να "φερεσαι"...Οταν εισαι σωστος,"κυριος"απεναντι στις σχεσεις σου(οποιεσδηποτε&αν ειναι αυτες,φιλικες,ερωτικες,ανθρωπινες)δεν αντιμετωπιζεις ποτε προβλημα...
Και στο κατω-κατω το να εισαι ομορφη γυναικα δεν σημαινει πως εισαι κοκκινο πανι...
Η συμπεριφορα καθοριζει τον ανθρωπο&οχι η εμφανιση...


ακριβώς, εδώ κρύβεται το όλο νόημα..

Ζυγός είσαι;
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
High_Voltage
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Feb 18, 2005
Μηνύματα: 70
Πόλη/Χώρα: Freefm

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 21 Ιουλ 2005, 12:25 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ναι...το νοημα ειναι απλο..ολα ειναι θεμα χαρακτηρα & συμπεριφορας....
και χαιρομαι που το επιασες dmitspan... Very Happy



Αιγοκερως ειμαι...λεει κατι αυτο? Cool
_________________
Xristina Syriopoulou...
Live @ Freefm
every Tuesday&Thursday 19:00-21:00...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Greco
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jan 28, 2005
Μηνύματα: 244

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 21 Ιουλ 2005, 13:46 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Deep π.χ. την ώρα που έπεσες με το μηχανάκι και με πήρες τηλέφωνο κόντευε να μου φύγει η καρδιά...

Μάλλον για το λόγο ότι είσαι φίλος μου.

Μπορεί μια μέρα να τσακωθούμαι. Μπορεί σε κάποια άλλη φάση της ζωής μας π.χ. να μην ταιριάζουν τα χνώτα μας. Είναι τόσες οι επηρροές που δέχεται ένας άνθρωπος από το περιβάλλον του, που δεν μπορεί πάντα να ελέγξει τις αντιδράσεις του ή τις επιλογές του. Έτσι μπορεί π.χ. να "παγώσει" μια φιλία. Έρχονται εκείνες οι στιγμές όμως που χτυπάει το τηλέφωνο, τον/την συναντάς τυχαία στον δρόμο ή ζωντανεύουν οι αναμνήσεις καθώς ταξιδεύει το μυαλό και σου έρχονται στο νου φιλικές αναμνήσεις.

Συνήθως οι φιλίες δοκιμάζονται στα δύσκολα. Εκεί βλέπεις πόσο φίλος είσαι, ή πόσο φίλος είναι ο άλλος. Δεν απαιτώ από κανέναν να με βοηθήσει στις δύσκολες στιγμές, ούτε εγγυόμαι σε κανέναν ότι εγώ θα είμαι εκεί να τον βοηθήσω.

Μέχρι τώρα στην ζωή υπάρχουν, υπήρχαν και θα υπάρχουν πολλά πρόσωπα. Ακόμα και αυτά που δεν μου φέρθηκαν καλά, έχουν ένα ξεχωριστό (ίσως και εκπαιδευτικό) ρόλο στην ζωή μου. Προτιμώ να μαθαίνω από τους κακούς φίλους, να περνάω καλά με τους καλούς φίλους, να θυμάμαι τις ωραίες στιγμές και να είμαι ο ευατός μου. Δόξα το Θεό έχω καλές στιγμές να θυμάμαι.

P.S. Όντως 835... πολύ πίκρα έπεσε εδώ μέσα...
P.S. Kαι το αντίθετο φίλο άνθρωπος είναι. Άρα φίλος. Μήπως πολλές φορές το σεξουαλικό μας ταίρι δεν είναι και φίλος μας; Θα μπορούσε να σταθεί μια ερωτική σχέση, χωρίς να υπάρχει το δέσιμο της φιλίας; Δεν είναι όλες οι ώρες σεξ... Μετά το σεξ πρέπει να επικοινωνήσεις με αυτό τον άνθρωπο και μερικοί το αγνοούν... Είναι τα λεγόμενα ζώα...
P.S. Εσύ που άνοιξες το thread. Σκέψου ότι εάν "ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ" δεν υπάρχουν φίλοι, τότε δεν φταίει μόνο η %#$% κοινωνία. Κάπου φταις και εσύ και κάπου κάνεις λάθος. Δεν μπορώ να σου πω εγώ ή κανένας που κάνεις λάθος. Μόνος σου θα το βρεις

Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 21 Ιουλ 2005, 16:25 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Παντως κατι που εμαθα τον τελευταιο χρονο απο τη ζωη μου (και με τη βοηθεια απο τον Greco) ειναι το εξης.

Δεν πρεπει να αναγουμε τις φιλιες μας σε "ερωτικου τυπου" σχεσεις ειτε αυτο εχει να κανει αναμεσα σε αντρα με αντρα, η γυναικα με γυναικα η ανακατεμενα(!!)

Τι εννοω. Το να εισαι φιλος, κολλητος, αυτοκολλητος με καποιον, δεν πρεπει να σε παρασερνει σε αντιδρασεις του τυπου "γιατι ρε μεγαλε δεν με πηρες τηλεφωνο να βγουμε?", "γιατι δεν μου ειπες τιποτα?", "γιατι δεν κανονισαμε εμεις και κανονισες με εκεινους?" κλπ κλπ κλπ.

Καλως η κακως εγω το εχω κανει αυτο στη ζωη μου, και με προβληματιζε η συμπεριφορα των αλλων. Τοτε χρεωνα τα παντα μονο στους απεναντι, τελικα καταλαβα οτι η αληθεια ειναι καπου στη μεση. Ας μην το υπεραναλυσω, εξαλλου τα συμπερασματα που εβγαλα αφορουν εμενα και τη δικη μου ζωη και συνεπως, δεν γινεται να γενικευονται.

Ο φιλος θα ειναι εκει αν ειναι φιλος οταν τον χρειαστεις. Greco ησουν εσυ στο τηελφωνο οταν επαθα το ατυχημα γιατι πιθανον εσενα ενιωθα πιο κοντα να τηλεφωνησω. Εχουμε τσακωθει αλλα ειχαμε και οι δυο το μυαλο μας στο πως θα στρωσει ξανα η κατασταση, κατι που εγινε σε λιγοτερο απο 10 δευτερολεπτα!

Σιγουρα στις φιλιες περνανε και χρονικα διαστηματα που εισαι καθε μερα με τον κολλητο, αλλα και διαστηματα που κανεις να βρεθεις με τον αλλο μια και δυο εβδομαδες, αυτο παιζει και θα παιζει και κανει και καλο κιολας!

Καταληγοντας, λεω το εξης. Η ισχυς μιας φιλιας δεν κρυβεται στο χρονο που αναλωνεις με το φιλο σου, αλλα στην ποιοτητα που λαμβανεις και δεχεσαι απο το χαρακτηρα του και την συμπεριφορα του.

Deep_Oblivion
http://stavropoulos.bravehost.com
_________________
http://xphctoc.blogspot.com

ΖΑΣ Superstars

Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
mrLoverman
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Dec 07, 2004
Μηνύματα: 94

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 21 Ιουλ 2005, 16:55 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Εγώ πάλι νομίζω πως η μόνη φιλία που υπάρχει είναι μεταξύ αντρα-γυναίκας.

Φιλία μεταξύ αντρών και γυναικών είναι απλώς μία καταπιεστική σκέψη που γίνεται ανάγκη, ενώ άντρα-γυναίκας είναι μία ανάγκη που γίνεται σκέψη
_________________
Όποιος δεν κατάλαβε τι έγραψα μάλλον ξέρει καλά ελληνικά
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Σχέσεις & Άνθρωποι All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©