Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641084
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

o Σταθμός γίνεται #Δίεση

 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 12 Οκτ 2004, 15:29 GMT    Τίτλος Μηνύματος: o Σταθμός γίνεται #Δίεση Απαντηση με παραβολή κειμένου

Από τη Δευτέρα 18 Οκτωβρίου το "ραδιόφωνο Σταθμός 101.3" θα λέγεται "#Δίεση 101,3"!

Σε δημοψήφισμα που διεξάγει το site του ραδιοφωνικού σταθμού, το 59% των ακροατών δεν συμφωνούν με την αλλαγή (" Δίεση; Οχι. Δεν μου αρέσει καθόλου")..
το 25% το βλέπει συγκαταβατικά ("- Δίεση; Χμ. Συμπαθητικό όνομα. Ελπίζω να το συνηθίσω σύντομα. ")
ενώ μόνο το 14% εγκρίνει την αλλαγή.. ("Ωραίο είναι! Το θεωρώ ακόμη καλύτερο από το ... αφαιρετικό "Σταθμός". Είναι και μουσικός όρος και "πλήκτρο" της σύγχρονης εποχής! ")

Αλλη μια εξήγηση για την επιλογή του ονόματος είναι πως...:
"συμβολίζει κάτι πέρα από τα συνηθισμένα, ένα επίπεδο παραπάνω, όπως η δίεση στις νότες"

Γενικά, οι αλλαγές πάντα δυσκόλευαν.. Οσο ατυχείς κι αν είναι οι πρώτες επιλογές...
Εσείς τι λέτε;
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
oblitron
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Apr 26, 2004
Μηνύματα: 282

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 12 Οκτ 2004, 18:52 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Δίεση και στα μούτρα τους Απαντηση με παραβολή κειμένου

Eμένα πάντως η δίεση μου θυμίζει ότι όταν ανανεώνω το χρόνο ομιλίας στο κινητό μου πρέπει μετά τα 16 ψηφία της κάρτας να πατάω "το πλήκτρο με τη δίεση", αλλά και το αθάνατο superhit της ΕΡΤ:
"Fa δίεση ο Φιόγκος, κι ο Ρούχλας είναι La,
o Σεβαστιανός διηγείται στη γραμμή του Si
Και στο Μi τραγουδάει παραμύθια η Μελιά..."

Χτες το πρωί δύο συνάδελφοί μου, πιστοί ακροατές του Σταθμού, είχαν την εξής συνομιλία:
- Γιατί λέει Δίεση 101,3;
- Άλλαξαν όνομα. Δε στο είπα;
- Kαι δηλαδή δε θα λέγεται πια Σταθμός; Θα λέγεται δίεση 101,3;
- Nαι, αλλάξανε...
- Καλά, τι μαλακίες είναι αυτές;

Mεγάλη επιτυχία προβλέπω με το νέο όνομα, αν δεν πιάσει όμως, μπορούν να δοκιμάσουν και τα "Δέκα-Δεκατρία", "Εντεχνάδιο", "Ζήτω το ελληνικό τραγούδι", "Μπαλάντα στη μπάντα" και "Μετρονόμος Χίλιαδεκακτρία". Ε δεν ήξεραν, ε δε ρώταγαν;
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 13 Οκτ 2004, 09:50 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

...Έκανα αποστείρωση χρονάκια δεκαδύο
μέσα σ' ένα γυάλινο οξυζενέ ωδείο
κόσμος ξεχασμένος, πιάνο κλασσικό...

Αυτό μου θυμίζει η δίαιση και τις κλασικές παρτιτούρες του Μπετόβεν, του Μότσαρτ και του Μπαχ... που με παιδευαν πολλά χρονάκια...

Τώρα, όσον αφορά τις αλλαγές.
Ειναι λιγάκι δύσκολο να αφομοιωθεί το καινούριο, όταν έχει στην σκιά του κάτι παλιότερο που με τα χρόνια έγινε γνωστό, ίσως και κλασικό.
Για παράδειγμα το logo και η επωνυμία της εταιρείας που δουλευω, είναι εφάμιλλα της διαφήμισης στην πόλη μου, αφού δεν έχουν αλλαχτεί εδώ και 40 χρόνια τώρα...

Οι αλλαγές γενικά έχουν και μια δόση ρίσκου... στην προκειμένη περίπτωση με τον Σταθμό... μαλλον ανήκω στην πλειοψηφία των ερωτηθέντων, γιατί δεν μου πολυαρέσει το "δίαιση", αλλά και αυτό όπως όλα είναι θεμα συνήθειας.

Αν γινει μια καλή και δυνατή διαφήμιση, έτσι ώστε να ακούγεται συχνά το καινούριο όνομα απο τους ακροατές και όχι μόνο, θέλοντας και μη θα το συνηθίσει το αυτί και δεν θα ακούγεται ξένο ή περίεργο.
Πάρτε για παράδειγμα τον SKY που έγινε ALPHA...

Όλα ειναι θεμα μαρκετινγκ... το πως θα πλασάρεις το καθετί που θέλεις...

Αντε καλημερούδια!!!!!!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
oblitron
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Apr 26, 2004
Μηνύματα: 282

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 13 Οκτ 2004, 11:42 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Μαθήματα Νέας Ελληνικής γλώσσας από το Δόκτωρα Οblitron.

H δίεση γράφεται δίεση και όχι δίαιση. Δεν πρέπει να συγχέεται με τη διαίρεση.

Quote:
το logo και η επωνυμία της εταιρείας που δουλευω

Το σωστό είναι "της εταιρίας ΟΠΟΥ δουλεύω", αφού δουλεύεις ΣΤΗΝ εταιρία και όχι ΤΗΝ εταιρία. Αν και αν κρίνω από τη πρωινή διαδυκτιακή σου δραστηριότητα, μάλλον δουλεύεις και την εταιρία.

Quote:
είναι εφάμιλλα της διαφήμισης στην πόλη μου

Εφάμιλλος είναι αυτός που σε σύγκριση με άλλους αποδεικνύεται ισάξιος. π.χ. Τα εγχώρια προϊόντα είναι εφάμιλλα των εισαγόμενων. Και επιτέλους ποια είναι αυτή η πόλη σου; Ακούτε εκεί Δίεση;

Και τώρα, ας βγούμε εντελώς εκτός θέματος για να περάσει η ώρα. Θέλω ο κάθε μαθητής να μου πει πέντε παραδείγματα από τα παρακάτω:

Quote:
Οι αλλαγές γενικά έχουν και μια δόση ρίσκου

π.χ. η αλλαγή λωρίδας, η αλλαγή στάσης στο sex, η αλλαγή που κάνει ο DJ από Δάντη σε Θεοδωρίδου, η αλλαγή φύλου και η αλλαγή του σκοπού, ειδικά αν φέρει πυρομαχικά.

Quote:
και αυτό όπως όλα είναι θεμα συνήθειας.

π.χ. το πρωινό ξύπνημα, το διάβασμα της εφημερίδας από το τέλος προς την αρχή, το 'σκάλισμα' της μύτης, η παπάρα σε σαλάτες, λαδερά και σάλτσες και το φλας στο ξεπαρκάρισμα ακόμα κι αν δεν υπάρχει κινούμενο όχημα σε ακτίνα 3 χιλιομέτρων.

Σειρά σας τώρα. Rolling Eyes
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 13 Οκτ 2004, 12:31 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Καταρχήν χαίρομαι πάρα πολύ που μερικές σειρές που έγραψα μέσα σε 1 λεπτό αναλύθηκαν τόσο βαθειά... και με τόση λεπτομέρεια...

Να΄σαι καλά που έδωσες αξία στo post μου και ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Λοιπον....

Quote:
Το σωστό είναι "της εταιρίας ΟΠΟΥ δουλεύω", αφού δουλεύεις ΣΤΗΝ εταιρία και όχι ΤΗΝ εταιρία.


Αφού πιείς ήρεμα το καφεδάκι σου και ξυπνήσεις καλααααααά καλααααααά
άνοιξε το λεξικό σου για να διαπιστώσεις και μόνος σου ότι το σωστό είναι
στην εταιρεία ΠΟΥ δουλεύω.
Το ΟΠΟΥ χρησιμοποιείται όταν θέλουμε να δηλώσουμε τόπο ή τοπωνύμιο(Αθήνα, κάποιο χωριό κλπ.)
πχ. Στην Κόρινθο όπου μένω...

Quote:
Εφάμιλλος είναι αυτός που σε σύγκριση με άλλους αποδεικνύεται ισάξιος. π.χ. Τα εγχώρια προϊόντα είναι εφάμιλλα των εισαγόμενων.


Σου γνωστοποιώ πως η εταιρεία που δουλεύω είναι τόσο καλή που εδώ και χρόνια έχει συνδεθεί το όνομά της με τη διαφήμιση.
Η επωνυμία του γραφείου μου = Διαφήμιση (ΙΣΑΞΙΑ)
και όπως θα μπορούσες πολύ εύκολα να καταλάβεις αν διάβαζες καλύτερα, έχει χρησιμοποιηθεί μεταφορικά.
Συνεπώς δεν υπάρχει απολύτως κανένα εκφραστικό λάθος στην πρόταση μου.

Quote:
Αν και αν κρίνω από τη πρωινή διαδυκτιακή σου δραστηριότητα, μάλλον δουλεύεις και την εταιρία.


Αν το καταφέρνω αυτό και τους δουλεύω 5 χρονια τώρα και με χρυσοπληρώνουν απο πάνω... ε τοτε μαγκιά μου ειμαι μεγάλη μόρτισα!!!!!!!
Λίγοι έχουν αυτην την ικανότητα ξερεις...

Quote:
Και επιτέλους ποια είναι αυτή η πόλη σου; Ακούτε εκεί Δίεση;


Αναρωτιέμαι.... θα έπρεπε να ακουμε Διεση για να απαντήσω στο θέμα περί της αλλαγής του ονόματος?
Η πόλη μου ειναι το στολίδι του Θεσσαλικου Κάμπου...
Ποιά είναι?

(εργασία προς επεξεργασία και ανάλυση)
Ειναι το χόμπι σου βλέπω και λεω να σου δώσω κάτι για το σπίτι να ασχοληθείς...

Η Συμβουλη της ημέρας:
Η σιωπή ειναι Χρυσός... καλύτερα να μασάς... ιδιαίτερα όταν δεν έχεις κάτι ουσιαστικό να πεις!

Εκτίθεσαι...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 13 Οκτ 2004, 13:14 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Πρόταση! Απαντηση με παραβολή κειμένου

Εχω να κατεβάσω πρόταση!!

Φίλη Στεφανία... Τι θα έλεγες να παρεις το αίμα σου πίσω;;

Ο φίλτατος ομπλιτρον θα είναι στον αέρα του HotStation απόψε το βράδυ, μετά τις 9.. Τι θα έλεγες να συντονιστείς, με ένα μπλοκάκι στο χέρι, και αύριο πρωι-πρωι να μας καταθέσεις, εδώ, στο ίδιο φόρουμ, ή σε καινούργιο για να γίνει πιο πολύς τζερτζελές, την κριτική και τις προτάσεις βελτίωσης της εκπομπής του;;;

Twisted Evil

Λέω τώρα εγώ, με το μυαλό που έχω...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 13 Οκτ 2004, 13:31 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Idea Μηνά εκτός απο πυροσβέστης (σε άλλη αντιπαράθεση μου) εισαι καλός και στο να ανάβεις τα αίματα!
Χμ... καθόλου κακή ιδέα!!!

Τρέμε Oblitron!!!

Σου κλεινω ραντεβού για σήμερα στις 9.00.

"Ξεκαθάρισμα λογαριασμών"


ΥΓ. Σε περίπτωση που δεν θα μπορέσω να σε ακούσω σήμερα θα σου την έχω στημένη στην επόμενη εκπομπή σου.

Καραδοκώ Oblitron...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 13 Οκτ 2004, 13:52 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Δόκτωρα, θα σου κατασχέσω το πτυχίο, τσκ τσκ

oblitron έγραψε:
Αν και αν κρίνω από τη πρωινή διαδυκτιακή σου δραστηριότητα, μάλλον δουλεύεις και την εταιρία.


Μπιιιιιπ, λάθος!
διαδικτυακή!

όσο για τ'άλλα, σας αφήνω να τσακώνεστε μονάχοι Very Happy Cool
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
oblitron
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Apr 26, 2004
Μηνύματα: 282

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 13 Οκτ 2004, 19:16 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Quote:
χαίρομαι πάρα πολύ που μερικές σειρές που έγραψα μέσα σε 1 λεπτό αναλύθηκαν τόσο βαθειά...

Καθόλου δε χάρηκες... Αν χαιρόσουν θα σε συμπαθούσα ακόμα περισσότερο για την ανωτερότητά σου! Αλλά ξέρω, δε σε νοιάζει.

Quote:
καλύτερα να μασάς... ιδιαίτερα όταν δεν έχεις κάτι ουσιαστικό να πεις!

Δηλαδή εσύ έχεις γράψει 120 ουσιώδη posts; Ή έστω 100; Mάκαρι... Αλλά μου εμένα μου αρέσει να γράφει ο καθένας ό,τι του κατέβει.

Πάντως χαίρομαι (αλήθεια) που το πιο ανήσυχο πνεύμα είναι και συνάδελφός μου. Κι εγώ σε διαφημιστική δουλεύω. Και δυστυχώς κανείς ποτέ δε μου είπε ποιο είναι το στολίδι του Θεσσαλικού Κάμπου. Crying or Very sad
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 14 Οκτ 2004, 13:03 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Διαβάστε την κριτική της Στεφανίας για την εκπομπή του Oblitron ΕΔΩ...


Οχι, θα τον άφηνε...! Razz
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
neokles
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 373
Πόλη/Χώρα: Athens/Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 14 Οκτ 2004, 14:41 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Δόκτωρα Οblitron,

To φλας στο ξεπαρκαρισμα (κα όχι μόνο) το ανάβουμε για να γνωστοποιήσουμε την πρόθεσή μας στους χρήστες του δρόμου που δεν έχουμε δει. Αν τους είχαμε δει απλά δεν θα ξεπαρκάραμε. Είναι μια πολύ καλή συνήθεια και ως γνωστόν "η έξις είναι έκτη αίσθησις"

Χαίρετε,
Νεοκλής arrow
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1 από 1

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©