Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641079
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Εκπομπη στα fm!! Τι προτείνετε??
Σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 8 Ιουλ 2008, 00:39 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Εκπομπη στα fm!! Τι προτείνετε?? Απαντηση με παραβολή κειμένου

Παιδια, γεια σας και παλι!! Θα ηθελα να ρωτησω κατι εσας και ειδικα τον Orban που εγραψε το κειμενο.
Πως μπορω να παραγγειλω πομπο της broadcast warehouse?? Σε ποσες μερες ερχεται? Εχει εξοδα αποστολης και αν ναι ποσα?? Ερχεται σπιτι μου,η αλλου? (Υπαρχει και ο φοβος μην καρφωθω γι'αυτο!!!) Πληρωνω μεσω καρτας η μετρητα?? Αν πληρωσω μεσω πιστωτικης θα φανει σε τιποτα επισημωδες το ονομα μου (ΩΧ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ !!! Embarassed) Γενικα, πως γινεται η διαδικασια αγορας και πληρωμης απο το εξωτερικο!!
Επισης, κατι πολυ βασικο! Το βημα λεει ειναι 100 Khz και 12,5 εσωτερικα απο τους διακοπτες! Τι σημαινει αυτο? Αν θελω να μετακινησω την συχνοτητα απο 100 π.χ. στους 100,05 μπορω? Γινεται με την εσωτερικη ρυθμιση που λεει? Εχει καμια συνεπεια της εκπομπης σε ισχυ και εμβελεια αυτο??
Της c&A (ελληνικης) τα προτεινετε? Δηλαδη αξιζει να παρω αυτα αντι για τα ξενα?? Τι αρμονικες κανει το καθενα?? Ποια η διαφορα της πιστοποιησης που εχουν τα ξενα??
Και παλι σας ευχαριστω παρα πολυ!! Να ειστε καλα!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
orban
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Mar 04, 2005
Μηνύματα: 89
Πόλη/Χώρα: athens

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 8 Ιουλ 2008, 19:18 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αναφορικά με το πως μπορείς να παραγείλεις, σε πληροφορώ ότι μέσω πιστωτικής κάρτας είναι το πιο άμεσο. Μην σε φοβίζει, η αγορά μέσω πιστωτικής κάρτας. Η σελίδα της BROADCASTWAREHOUSE ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΣΦΑΛΗΣ.
Η συσκευή μέσα σε 5-6 ήμερες θα έρθει στο σπίτι σου και ουδείς θα λάβει γνώση για αυτό…ούτε ο «μπαμπούλας» Very Happy

Ναι ισχύει αυτό που λέει ότι μπορείς να αλλάζεις εσωτερικά συχνότητα απευθείας από τα dip switch ( jumber ) με μικρότερο βήμα. Δηλαδή μπορείς να το πας και στους 100,500 και στους 100,550 αλλά και στους 100,575. Είναι συσκευές εντελώς επαγγελματικών προδιαγραφών από κάθε άποψη. ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΩΝ ΔΙΕΘΝΩΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ FCC.

Ήχος τέλειος, κατάπνιξη αρμόνικων και spurious άψογη, etc

Όσον αφορά την εμβέλεια δεν έχει σχέση το τι βημα σε khz διαθετει.
Καταρχην έχει σχέση με το τι ισχύ έχει ο πομπος, εάν είναι 1, 20, 50, 100 watt η και περισσοτερο.
Η εμβέλεια που θα πετύχεις εξαρταται απο παρα πολλους παραγοντες και μεταξυ πολλων αλλων έχει να κάνει με το τι κεραία χρησιμοποιείς, τι οπτικη επαφη εχεις από την ταρατσα σου κτλ.

Επισης εάν αγοράσεις μάλιστα έτοιμη συσκευή exciter transmitter της BROADCASTWAREHOUSE ακόμα και την πιο μικρή τους με ισχυ 1 watt
ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΣΤΕΡΕΟ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ ΨΗΦΙΑΚΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. ΑΡΑ ΑΜΕΣΩΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΕΡΕΟ.

ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΙ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΗΧΟΥ ΑΨΟΓΟ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ, ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ.

ΑΠΛA ΒΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΟΥΛΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΜΙΚΤΗ Η ΤΟΥ PC ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ.

Δεν θα το μετανιώσεις στο υπόσχομαι…πράγμα που δεν σου υπόσχομαι για συσκευή της C&A.

Κανένας δεν το μετάνιωσε από τους 30 περίπου γνωστούς μου που γνωρίζω…
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 8 Ιουλ 2008, 23:41 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Σ' ευχαριστω πολυ Orban για την απαντηση σου!! Να εισαι καλα!!!
Να σε ρωτησω ομως.Για ποιους λογους δεν υποσχεσαι τα ιδια για την C&A?? Τι διαφορες στην ουσια εχει??
Βασικα, να πω την αληθεια, αυτο που με νοιαζει ειναι να κανω την πλακα μου και να μην ενοχλω! Δηλαδη με νοιαζει πανω απ'ολα να μην κανω παρεμβολες αλλου. Μετα απλα να δουλευει σωστα το μηχανημα (π.χ. να ανταποκρινεται για τα watt που λεει, να εχει ενα σωστο ηχο)!! Αλλα πανω απ'ολα να μην κανω παρεμβολες πουθενα!! Γιατι για να ειμαι ειλικρινης, αν λιγοστευουν οι κινδυνοι τοτε ενταξει. Αλλα αν ειναι να ριξω λεφτα, για να με μαζεψουν (τουλαχιστον αμεσως!!) Confused Confused Embarassed τοτε καλυτερα να παρω το ελληνικο που κανει τα μισα λεφτα, αφου θα εχω την ιδια πιθανοτητα να με βρουνε!! Φυσικα, το εχω παντα υποψιν μου για τη στραβη που μπορει να συμβει, με οποιαδηποτε μηχανημα
Βασικα, θελω να παιζω μια στις 20-30 μερες με 40 watt και μετα τα μεσανυχτα, για 1,5 ωρα. Αν με καλυπτει, γι΄αυτο το ελληνικο,ας παρω αυτο!! Ας ειναι και μονοφωνικο, δεν εχω προβλημα! Αν εχω μεγαλη διαφορα κινδυνου, τοτε ας παρω το ξενο! Αν το ελληνικο ειναι τιγκα στην παρεμβολη,τοτε αστο καλυτερα!!
Ομως δεν κρυβω το φοβο μου, μηπως το ξενο, παθει κατι κατα τη μεταφορα!! Ξερετε τωρα πως τα ριχνουν τα δεματα! Και αν παθει, τοτε τρεχα γυρευε! Η αν γενικα παθει κατι, και το στειλω πισω και κανει να μου γυρισει μηνες!! Το καλο με το ελληνικο, ειανι οτι αν μου παθει κατι, ξερω ποιον θα βρω και που θα απευθυνθω! Ενω στο ξενο, μπορει να θελει τρεξιμο!!
Επισης οταν λες θα ερθει, σπιτι μου, εννοεις ακριβως σπιτι μου Exclamation Exclamation Question Καλο ακουγεται!! Πως παιζει η διαδικασια!! Ερχεται ανθρωπος δικος τους, με courier, το στελνουν με δεμα κ.λ.π.!! Κοινως οι γειτονες, θα με παρουν χαμπαρι, καθολου?? χα,χα!
Επισης καμια καλη κεραια (διπολο ειτε απλο ειτε broadband που μπορω να βρω (για Αθηνα μιλαμε) Και με 1 db να ειναι ειμαι ενταξει! Απλως να κανει καλη δουλεια!
Στο site της broadcastwarehouse, βρισκεται κανενα, (απλο, χωρις να κανει μπαμ)!
Οrban, μπορεις να που πεις, απο που βρηκαν και τι κεραια βρηκαν, αυτοι που πηραν το μηχανημα?
Εχετε να προτεινετε κατι, (και για καλωδιο συνδεσης ακομα) Και αν ναι, ποσα θα μου παρει!! Και ειπαμε πανω απ'ολα, οχι παρεμβολες!!
Επισης μπορω να πληρωσω με καρτα, απ'αυτες που πληρωνεις μεσω internet, καταθετοντας τα χρηματα απευθειας? Οχι πιστωτικη ομως.
Λοιπον, orban και παλι σ'ευχαριστω παρα πολυ!
Επισης, οποιος θελει, ας πει την αποψη του, πανω στο ζητημα! Θελω να εχουμε πολυφωνια και συγκριση αποψεων Very Happy Very Happy !!

Τα ξαναλεμε!!

Υ.Γ. Ισως να ρωτησα πολλα παραξενα, ομως το κανω μονο και μονο για να μαθω. Δεν ηξερες, δεν ρωταγες Shocked Very Happy
Και παλι σας ευχαριστω πολυ!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
orban
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Mar 04, 2005
Μηνύματα: 89
Πόλη/Χώρα: athens

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 9 Ιουλ 2008, 22:58 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Όπως είπα εάν συγκρίνουμε την κατασκευή της BROADCASTWAREHOUSE με μια ανάλογη ελληνικής εταιρείας είναι περίπου... ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ… ΣΕ ΟΛΑ

ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΠΑΡΕΜΒΟΛΩΝ…

Όσον αφορά την κεραία μια broadband είναι ιδανική…εστω ένα διπολο…

Η συσκευή έρχεται σπίτι σου με courier σε χρόνο …πολύ σύντομο..

Όσον αφορά την μεταφορά…εάν δεις πως το πακετάρουν…μην φοβάσαι

Βασικά αγοράζεις κάτι εντελώς επαγγελματικό…

Οσον αφορα το καλωδιο, καθοδο, το RG213U ειναι μια χαρα μεχρι και 600 watt...

Τώρα για το θέμα του να σε πιάσουν…εάν είναι να σε πιάσουν ότι και ναχεις…

Αλλά μιας και παίζεις αργά, μετα τα μεσάνυχτα, και εάν δεν παρεμβάλεις και κανέναν…

Μην ανησυχείς…
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 10 Ιουλ 2008, 00:13 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Orban, σ'ευχαριστω πολυ για την ολη βοηθεια.
Οποτε βαζω σκοπο για της Αγγλιας!!
Αν μπορεις, σε παρακαλω, πες λιγο στα pm, να δεις κατι που σου εστειλα!!
Ευχαριστω!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 10 Ιουλ 2008, 11:08 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Φιλε fasma,

Αν θελεις την γνωμη μου, ξεκινα με κατι απλο,
Τι θελω να πω

1 pll σιγουρα ΜΕ 50 WATT, αλλα κοιτα αυτό που ειπες (να εχει βημα τα 50 khz) για να μπορεις να τσουλας αναμεσα στις πλευρικες των μεγαλων

2 κεραια, βαλε ένα απλ0 διπολο, με τετοιο τροπο που να μην χτυπαει στο ματι.
ΑΝ βαλεις εργοστασιακο BROADBAND, δινει στοχο.
Μπορεις αν θελεις να βαλεις μια λογαριθμικη που μοιαζει με κεραια τηλεορασης.

3 καλωδιο εγω θα εβαζα απλο, γιατι το 213 δεν είναι πολύ ευκαμπτο και επεισης, αν φαινετε «κανει μπαμ»

4 ότι μηχανημα (pll) και να παρεις, φροντισε να εχει μικρο ογκο για ευκολη μεταφορα και πιθανο κρυψιμο σε περιπτωση ελεγχου.

5 για stereo δεν θα σου ελεγα να βαλεις ή αν παρεις pll με ενσωματωμενο στερεο, δες αν εχει δυνατοτητα απενεργοποιησης . ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ, ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ. Η ΣΤΕΡΕΟ ΕΚΠΟΜΠΗ ΘΕΛΕΙ ΙΣΧΥ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΚΑΑΘΑΡΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ.

6 ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ ΚΕΡΑΙΑΣ ΣΟΥ. ΒΑΛΤΗΝ ΨΗΛΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΟΣΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΜ.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 10 Ιουλ 2008, 11:21 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΕΡΑΙΑ.

Καλη είναι μια κολινεαρ με πολλα db και οριο τα πολλα watt, αλλα . . .

Όλα αυτά (εκτος των db φυσικα) δεν τα χρειαζεσαι, με αυτην την ισχυ.

Η εμπειρια μου λεει ότι το RG58 ΑΝΤΕΧΕΙ ανετα (χωρις στασημα) εως και 80 watt.

Βεβαια εχει απωλειες αλλα είναι ευκολο στην τοποθετηση και το χειρισμο του.

Τωρα σε λιγο καιρο που ελπιζω να φορτωσεις πολλα βαττ, θα βαλεις και διπολα καλα, και καλωδια super.

Τωρα όμως είναι νωρις να μπλεξεις με όλα αυτά, χωρις ουσιαστικο λογο.

(πχ δεν εχεις καλο συντονισμο και ισως πρεπει να παιξεις με το μηκος του καλωδιου. στο RG58 είναι είναι ευκολο να το κοβεις και να βαζεις ένα βυσμα pl, ΣΤΟ 213 καθολου.)

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 10 Ιουλ 2008, 11:33 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

http://cdm-electronics.com/

δες και αυτο. εγω πηρα απο εκει 2 πλλ, το απλο και το lcd.

δουλευουν και τα 2 καλα, δεν εχουν προβλημα κανενα και δεν κανουν παρεμβολες (ελεγμενο αυτο)

ειναι στην Αθηνα, και οι τιμες ειναι καλες.

το lcd pll εχει βημα τα 50 khz και μπορεις να αγορασεις απο εκει τις πλακετες και ενα δικο σου κουτι με τροφοδοτικο και να στα βαλου αυτοι μεσα.
α
ξεχασα, εχει και προστασια απο swr (και χωρις κεραια να το ανοιξεις δεν παθαινει τιποτα)
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 10 Ιουλ 2008, 13:36 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

231, σ' ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.
Καποια καλη κεραια, που μπορω να βρω? Εδω στην Αθηνα, η και απο εξωτερικο? Απλα θελω να μην κανει μπαμ και παρεμβολες (γενικα να μην εχω προβληματα). Κατα τ'αλλα αν εχει και 1-2 το πολυ db απολαβη δεν με χαλαει.
Παντως δεν με νοιαζει να παιξω πανω απο 50 watt. Γιατι την πλακα μου και μονο θελω να κανω. Παντως εχω ενα τελειως απλο διπολο. Δεν ξερω ποση απολαβη εχει! Πως μπορω να το μετρησω? Αν κοψω τα στοιχεια στο μηκος που θελω, θα ειμαι ενταξει?
Επισης αν το βγαζω μονο κατα την ωρα της εκπομπης (η οποια θα γινεται μετα τα μεσανυχτα και μετα το μαζευω, θα δινω και παλι στοχο?

Να ρωτησω! Σ'αυτην την κεραια http://www.broadcastwarehouse.com/label-italy/pls1-high-power-dipole-antenna/50/image αποτελει ολο αυτο που βλεπω κεραια, η το ενα απο τα δυο ματσουκια Shocked Shocked Shocked ειναι βαση στηριξης?? Πως μπορω να την στηριξω σε ενα καγκελο π.χ.

Orban, στο pll της broadcastwarehouse, μπορω να κοψω το stereo η οχι?

Και παλι σας ευχαριστω ολους!!
Θα επανελθω!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
orban
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Mar 04, 2005
Μηνύματα: 89
Πόλη/Χώρα: athens

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 10 Ιουλ 2008, 19:49 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Φυσικα και μπορεις να κοψεις το stereo... με την μονη διαφορα οτι δεν χρειαζεται... η συγκεκριμενη ψηφιακη γεννητρια ειναι τετοιας αξιοπιστιας που δεν θα σου δημιουργησει κανενα προβλημα στο σημα... δεν εχει καμμια σχεση με τις γεννητριες της ελληνικης αγοαρας που απλα ..αναβουν το λαμπακι του stereo χωρις διαχωρισμο, ποιοτητα, σταθεροτητα κτλ.

Οπως ειπα, οι συγκεκριμενες συσκευες δεν εχουν καμμια σχεση με τις ερασιτεχνικες - προβληματικες - γεματο μπλεξιματα - συσκευες της ελληνικης αγορας, συμπεριλαβανομενων και των συσκευων της cdm electronics.

ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ
ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ"

Αναφορικα με τις κεραιες... υπαρχουν "κρυφες" κεραιες... αλλα ακομα και αυτες...καπως, καπου φαινονται Wink

εαν πραγματικα θελεις να εξασφαλισεις την ασφαλεια σου απο το μαζεμα..
ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ, ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΖΕΥΕΙΣ ΤΗΝ ΚΕΡΑΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ....ξαπλα...στο μπαλκονι σου...αστην να ξε..κουραστει υστερα απο μια πειρατικη νυχτα Laughing

Οποτε ειναι προφανες οτι μια broadband κεραια θα σου δωσει ευκολια, αντεχει και ισχυ, και δεν θα εχεις προβλημα σε καμμια συχνοτητα.

Αναφορικα με το καλωδιο κατι που ξεχασε να σου πει ο φιλος 231 ειναι οτι ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΤΟ RG213U ΜΕ ΤΟ RG58... και ειναι οσο ευκαμπτο χρειαζεται...και δεν σου κοβει και τα 3/4 της ισχυος, οποτε τα 50 watt του πομπου θα φτασουν στην κεραια τελικα...

εαν αντεχει η τσεπη σου λιγα ευρω πιο πανω..προτιμησε κατι πιο επαγγελματικο...
εχει και πολυ μεγαλυτερη αξια μεταπωλησης εαν βαρεθεις το χομπυ Razz
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 11 Ιουλ 2008, 11:38 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αγαπητε fasma,
Βασικα μην μπερδευτεις.
Εγω και ο orban λεμε τα ιδια πραγματα.
Δηλαδη.

Για να σου πω – πουμε την γνωμη μας πρεπει να μας πεις.
1 περιοχη εκπομπης
2 μενεις σε πολυκατοικια ή μονοκατοικια ?
3 εισαι ψηλα (σε λοφο ή σε γουβα) ?
4 οι γειτονες τι μερος του λογου είναι (πχ μπατσος ή μια κουφη γιαγια) ?
5 υπαρχουν κενες (σχετικα) συχνοτητες στην περιοχη σου ?
6 αν μενεις σε πολυκατοικια, σε ποιο οροφο εισαι (για το μηκος της καθοδου) ?
7 εχεις πλυσταριο στη ταρατσα, για να βαλεις εκει το μηχανημα ?
8 ποσο μακρυα θελεις να σε ακουν ?
9 εχεις κανενα εξοχικο ή σπιτι στην επαρχεια ?

Και αλλα πολλα., ξεκινα από τα βασικα,

Ψηλα ή χαμηλα και περιοχη.

Θα την βρουμε την λυση, γρηγορα καλα και με σωστο κοστος, μην σε νοιαζει.

φιλικα Γιωργος
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 11 Ιουλ 2008, 11:44 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Για μενα το καλυτερο θα ηταν, να εισαι σε περιοχη με θεα (ψηλα σε βουναλακι)
Οπου θα μενεις σε πολυκατοικια
Κολλητη με αλλες οικοδομες
Να μενεις στον τελευταιο οροφο
Το σπιτι σου να μην ειναι γεματο ηλεκτρονικα
Να εχεις θεα, στον δρομο προσβασης στη οικοδομη σου

Αλλα φυσικα όπως και να είναι ,
προσεχε να μην ξερει (υποψιαστει) κανενας στην οικοδομη σου, με τι ασχολεισαι.

_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 14 Ιουλ 2008, 19:39 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Οrban και 231, αν μπορειτε, μπειτε στα pm, γατι σας εχω στειλει σχετικα με το θεμα! Και καλυτερα, απαντηστε και εσεις με pm!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 22 Ιουλ 2008, 12:31 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Κεφαλαιο κεραια.

Το πιο βασικο σε μια εκπομπη είναι η κεραια (δεν αναφερομαι μονο στο τυπο της)
Οση ισχυ και να εκπεμπεις, πρεπει να φροντιζεις να την κατευθυνεις εκει που θελεις, χωρις να εχεις στασιμα κυματα και απωλειες.

Αρα πρεπει
1 να βρεις συχνοτητα εκπομπης ελευθερη (το σημαντικοτερο)
2 να επιλεξεις τον τυπο της κεραιας
3 να την τοποθετησεις σε σημειο οπου θα φευγει το σημα καλα
4 να την συντονισεις καλα (χωρις swr)
5 και μετα να απολαυσεις το αποτελεσμα.

Μετα από αυτά

6 βλεπεις το αποτελεσμα και αρχιζεις να βελτιωνεις την κεραια σου με
7 καλλιτερο συντονισμο
8 Μεγαλυτερο υψος
9 Αλλαγη της κεραια σου (πχ από διπολο πας σε yagi)


1 συχνοτητα.
Βρες ελευθερη, σχετικα συχνοτητα, κοντα στην περιοχη σου, εκει που μενει κοσμος. Το ζητουμενο δεν είναι η αποσταση, αλλα οι ακροατες.
Αρα αν από τα ανατολικα σου εχεις βουνο, δυτικα πολυκατοικιες βορεια θαλασσα και νοτια ένα σταθμο τραινου. . . στρεφεις το ενδιαφερον σου εκει που υπαρχει κοσμος. (στο παραδειγμα δυτικα)

2 επιλογη κεραιας
Αφου βρεις την συχνοτητα, επιλεγεις αρχικα μια κεραια που να την συντονιζεις ευκολα ή να είναι μεγαλου ευρους εκπομπης (broadband δηλαδη που δεν χρειαζεται συντονισμο)
τωρα για να συντονισεις μια κεραια θελεις ένα οργανο (γεφυρα swr) αυτό είναι φθηνο ευκολο στη λειτουργια του και αυτό που βλεπεις είναι κατά ποσο η συχνοτητα της κεραιας και του pll σου είναι στο ιδιο μηκος κυματος.

http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?cPath=51_89&products_id=292

Πχ
Εκπομπη στους 100 mhz με κεραια στους 87 τοτε ένα μεγαλο μερος του σηματος σου δεν θα φευγει από την κεραια . . .
Για να πετυχεις την προσαρμογη, αλλαζεις το μηκος των στοιχειων της κεραια σου. Σε ένα διπολο απλο, που είναι προσυντονισμενο στους 98 mhz, για να το πας στους 103 mhz, αρχιζεις να κοβεις λιγο λιγο, ένα ποντο κάθε φορα και από τα 2 στοιχεια. Κάθε φορα που θα κοβεις θα μετρας τα swr (χαμενη ισχυ). Ετσι σε λιγο το διπολο και η συχνοτητα που θα εκπεμεις θα είναι τα ιδια και δεν θα εχεις swr.
Το μονο προβλημα είναι, πως αν κοψεις παραπανω και ξεπερασεις την συχνοτητα, δεν μπορεις να προσθεσεις μηκος στην κεραια σου.

Εδώ λοιπον υπαρχουν κεραιες στο εμποριο που δεν τις κοβεις αλλα μπορεις με ένα σφιχτηρακι να αλλαζεις το μηκος τους.

http://www.sirioantenne.it/prodotti_ant.php?idc=1011280341&idg=1008171189&idp=101

http://www.sirioantenne.it/prodotti_ant.php?idc=1011280341&idg=1008171189&idp=97

με τετοιο τυπο κεραιας μπορεις να παιζεις με αλλαγες στην συχνοτητα σου και κάθε φορα, να συντονιζεις την κεραια σου εκει που θελεις.

οι παραπανω κεραιες είναι φθηνες και υπαρχουν και εδώ.

Τωρα βεβαια υπαρχουν και οι broadband που δουλευουν σε ολες τις συχνοτητες με καλο αποτελεσμα (μικρο swr) αλλα είναι χονδροκομμενες για μεγαλη ισχυ κοστιζουν πανω από 300 ευρω . φυσικα αν βαλεις τετοια θα πρεπει υποχρεωτικα να εχει και ανακλαστηρα και κατευθυντηρα για να εχει και απολαβη σε db.
Βεβαια με μια τετοια κεραια , θα αλλαζεις συχνοτητα εκπομπης, χωρις να πρεπει κάθε φορα να τρεχεις στη ταρατσα σου.
Εγω τις broadband δεν τις συμπαθω γιατι, ενώ δεν εχουν swr πολλα, εχουν παντου λιγα . . . και εγω ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.
Ισως βεβαια για σενα, μια τετοια κεραια να σε βοηθησει για να μην τρεχεις πανω κατω.

3 ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΚΕΡΑΙΑΣ

Αν η κεραια σου είναι yagi πρεπει να την βαλεις να σημαδευει την περιοχη που θελεις να ακουγεσαι. Δεν πρεπει μπροστα της να υπαρχουν εμποδια, και σε ολες τις περιπτωσεις πρεπει η κεραια σου να είναι λιγο πιο ψηλα από τις κεραιες των tv
Ο ιστος σου πρεπει να είναι καλα στερεωμενος.

4 συντονισμος

Με broadband antenna το ξεχνας, με τους αλλου τυπους κεραιων πρεπει
Αφου φτιιαξεις τα καλωδια σου και συνδεσεις την γεφυρα,
πρεπει να βρεις την συχνοτητα της κεραιας σου.
Πως ?
απλα αλλαζεις συχνοτητα εκπομπης με το pll και εκει που δεν θα εχεις swr εκει είναι και η συχνοτητα της κεραιας σου. Τωρα η συχνοτητα της κεραιας και το μηκος της είναι αντιστροφως αναλογα , με απλα λογια (οσο κοβεις της κεραια ανεβαινεις σε συχνοτητα)

Ετσι λοιπον αφου βρηκες την συχνοτητα της κεραιας, αλλαζεις το μηκος της για να ελθει στην επιθυμητη συχνοτητα.
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 23 Ιουλ 2008, 09:22 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ,

εγω θα αγοραζα το pll φυσικα και αφου η καθοδος - καλωδιο δεν θα ξεπερνα τα 10 μετρα, θα εβαζα 1 απλο διπολο με το rg58u.

ετσι θα εκανα τις δοκιμες μου στις διαφορες συχνοτητες, σε θεσεις στην κεραια, με ευκολια, και τελικα αφου εβλεπα τα αποτελεσματα, θα εβαζα μια καλη κεραια με το 213 ή το aircom με επαργυρα κονεκτορ κλπ κλπ.

το rg58u εχει στους 100 mhz, 1,5db απωλεια στα 10 μετρα.
(απωλεια που νομιζω οτι ειναι μικρη. )
το κοστος του ειναι περιπου στα 0.60 ευρω το μετρο.
φυσικα το θετικο ειναι, οτι για δοκιμες ειναι οτι πρεπει, γιατι ειναι πολυ ευκολο στην χρηση του ! ! ! !


ετσι μετα απο μικρο χρονο, και πολλες δοκιμες, θα ηξερα τι και πως το θελω.

υγ1
αφου δεν γνωριζεις ακομα το πως και το που, ξεκινα με μικρο κοστος.
φαντασου να χωσεις 300 + ευρω για μια κεραια που ισως, δεις τελικα, οτι δεν σε καλυπτει (πχ διπολο ή yagi ?) ισως colinear ? κλπ

υγ2
η παραπανω θεωρητικη επιλογη, αφορα εμενα, και τον τροπο που εγω λειτουργω.

υγ3
αν πετυχεις ενα καλο συντονισμο, ψαξεις πολλες συχνοτητες, και παρα ταυτα, δεν σε ακουν ουτε στο διπλανο τετραγωνο, τοτε εχεις χονδρο προβλημα.
οτι κεραια και να εχεις, το προβλημα θα υπαρχει.
το βασικο ειπα οτι ειναι η ισχυ των μεγαλων.
ετσι
αν δεις, οτι το σημα σου περναει, εχεις ελπιδες βελτιωσης (σε κεραια και ισχυ)
αλλιως . . . κλαψτα χαραλαμπε . . . αγορασε ενα vhf - uhf για να παιζεις.

φιλικα Γιωργος 231
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 23 Ιουλ 2008, 17:11 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΤΥΠΟΙ ΚΕΡΑΙΩΝ
Και με απλα λογια τι κανει η κάθε μια από αυτές.


Διπολο απλο, (το γνωστο το φθηνο)
δεν εχει κερδος σε db,
θελει συντονισμο,
εκπεμπει κυκλικα
αντεχει μεχρι τα 80 watt
αν και στα 75 Ω προσαρμοζεται ευκολα.
Η συνδεση γινετε απευθειας με το καλωδιο (RG58 U)

Διπολο «εργοστασιακο»
δεν εχει κερδος σε db,
θελει συντονισμο, (μπορεις ευκολα να αλλαξεις το μηκος του αλλα μονο 4 mhz από την κεντρικη του συχνοτητα )
εκπεμπει κυκλικα
αντεχει μεχρι από 200 - 1000 watt (Αναλογα από κατασκευαστη)
είναι στο 50 Ω
Η συνδεση ειναι με κονεκτορ pl ή Ν
Αν επιλεγει μια τετοια κεραια, τοτε και το καλωδιο της, πρεπει να είναι καλο (από το RG213 και πανω)

Collinear (συνδιασμος από 2 ή 4 διπολα)
Εχει μεγαλο κερδος σε db (εξαρτατε από των αριθμο των διπολων)
Εκτος από τα 2 διπολα θελεις και σπλιτερ (με απλα λογια καλωδια και ένα συνδετικο προσαρμογης, της ενωσης των 2 διπολων)
Τα διπολα πρεπει να είναι συντονισμενα στην ιδια συχνοτητα (αλλα και παλι μπορεις να αλλαξεις το μηκος αυτων αλλα μονο 4 mhz από την κεντρικη τους συχνοτητα )
Εκπεμπει κυκλικα
Καθαρα ραδιοφωνικη κεραια
Εχει μεγαλη απολαβη σε db
Αντεχει σε πολλα βαττ
Είναι στα 50 Ω
Καλωδια επιλογης . . . καταλαβαινεις

YAGI
Αυτή η κεραια , είναι το γνωστο διπολο που εχει πισω, ένα ακομα στοιχειο και μπροστα άλλο ένα ή δυο ή και περισσοτερα.
Η κεραια αυτή, επισης είναι ραδιοφωνικη
Εχει μεγαλη απολαβη σε db
ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΥΚΛΙΚΗ ΕΚΠΟΜΠΗ αλλα βασικα αποδιδει τελεια εκει που την στρεφεις.
Είναι πολύ καλη αν θελεις να εκμεταλλευθεις ολο σου το σημα σε μια κατευθυνση 180 μοιρων. (πχ εχεις πισω σου θαλασσα ή βουνο ή εισαι στην ακρη της πολης)
Αντεχει σε πολλα βαττ
Είναι στα 50 Ω
Καλωδια επιλογης . . . καταλαβαινεις

Collinear με Yagis
(συνδιασμος από 2 ή 4 yagi)
Εχει μεγαλο κερδος σε db (εξαρτατε από των αριθμο των yagi)
Εκτος από τις yagi χρειαζεσε και σπλιτερ (με απλα λογια, καλωδια και ένα συνδετικο προσαρμογης, της ενωσης των 2 yagis))
Οι yagi πρεπει να είναι συντονισμενες στην ιδια συχνοτητα (αλλα και παλι μπορεις να αλλαξεις το μηκος αυτων αλλα μονο 4 mhz από την κεντρικη τους συχνοτητα )
Εκπεμπει με κατευθυνση
ραδιοφωνικη κεραια
Αντεχει σε πολλα βαττ
Είναι στα 50 Ω
Καλωδια επιλογης . . . καταλαβαινεις

5/8
Προσοχη δεν είναι ραδιοφωνικη κεραια.
Το βασικο χαρακτηριστικο της είναι ότι εκπεμπει σαν ομπρελα, δηλαδη οσο και να ακουγετε περιεργο μακρια σε ακουν καλλιτερα από ότι κοντα.
Το θετικο με μια τετοια κεραια είναι ότι ,μπορει το σημα σου να ακουστει μακρια και να περασει ένα φυσικο εμποδιο. Για αυτό το λογο η κεραια αυτή είναι ασυρματικη περισσοτερο και ΟΧΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ.
Τα παλαιοτερα χρονια, οπου υπηρχαν αδειες συχνοτητες, οι περισσοτεροι δουλευαν τετοιες κεραιες. Ο λογος ηταν ότι σε ελευθερη συχνοτητα, κοντα σε ακουγαν ετσι κι αλλιως (ειχες ελευθερη συχνοτητα) ενώ ολοι τοτε κυνηγουσαν την εμβελεια.
Αρα είναι μια κεραια για επαρχεια ή για καποιον που δεν εχει υψος ή για άλλες χρησεις.
Συντονιζει ευκολα (αλλαζεις το μηκος του κεντρικου στοιχειου)
Είναι στα 50 Ω
Εχει από 3 εως και 6 db
Εχει pl βισμα

ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΜΙΑ 5/8.

3L/4
Τα ιδια με την 5/8 αλλα σε όλα βαλε ένα +
Πιο μεγαλη ομπρελα πιο μακρια το σημα πιο πολλα db
Αλλα κοντα το σημα εχει προβλημα
Δεν κανει για ραδιοφωνο
(ΕΣΚΙΖΕ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ –την ειχα και ΣΚΟΤΩΝΑ)
ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΗ ΣΕ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ & ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ

Τωρα
Διπολα και yagi υπαρχουν και broadband, δηλαδη που δεν θελουν συντονισμο.
Είναι φυσικα πιο ακριβα από τα αλλα.
Δεν τρεχεις να προσαρμοζεις κεραιες
ΑΛΛΑ ΕΓΩ, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΣΤΑΣΙΜΑ, ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ 1,3.
δεν τα συμπαθω, προτιμω να παιδευτω καμια δεκαρια μερες και να πετυχω το καλυτερο με μια απλη κεραια και όχι μια broadband

ΥΓ 1
τα παραπανω τα γνωριζω εμπειρικα και για το καθενα από αυτα εχω φαει αρκετη RF για να μαθω.
ΥΓ 2
Γραφω οσο πιο απλα μπορω, για να γινω κατανοητος από μη σχετικους. οποιος φιλος, νομιζει ότι θελει παραπανω βοηθεια σε κατι από τις κεραιες που γραφω, στην διαθεση του
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε


Τροποποιήθηκε από τον 231 την Τετάρτη 23 Ιουλ 2008, 20:24 GMT. Συνολικά τροποποιήθηκε 1 φορά
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 23 Ιουλ 2008, 17:56 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Για την Ground Plane (απλή και broadband) δεν διάβασα υπέρ και κατά..

Και αυτόν τον καιρό σκέφτομαι να χτυπήσω μια.. Smile
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 23 Ιουλ 2008, 21:12 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Very Happy

πολυ σωστα, την ξεχασα, αλλα καλα εκανα.

λοιπον κοιτα γιατι

db 0
υψος λοβου (ομπρελας) τιποτα
τοποθετηση χμ, 2 φορες πιο δυσκολη απο το σχετικα ευκολο διπολο.
εμφανιση . . . ΦΩΝΑΖΕΙ "ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΑΔΙΟΠΕΙΡΑΤΗΣ"
ΠΟΛΥ ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΗ ΚΕΡΑΙΑ, ακομα και για την εποχη της.

(εχω δουλεψει με 3,4 τετοιες)

η μια δεν εκανε προσαρμογη.
swr στο κοκκινο
αλλαγη συχνοτητας με πενσα (κοβω κοβω, φτου μου ξεφυγε)

η αλλη ειχε εσωτερικο βραχυκυκλωμα

στην αλλη αφησα 1 μονο καθετο στοιχειο στις 180 μοιρες και δουλευε σαν διπολο

και τελικα μια ακομα την ειχα στο μπακλονι για τεχνητο φορτιο

χαχαχαχαχα
για να παιζω στην χαλκιδικη, αγορασα και εγω μια πριν μερικους μηνες
(ισως την πηρα για να φυγει η τσαντιλα με αυτη την κωλοκεραια)

τελικα την συνδεσα, για λιγο με το pll και ειχα περιπου swr 1,4

μετα το καλοκαιρι, που θα παω μονος χαλκιδικη, θα την δοκιμασω για τα καλα
(οταν λεω δοκιμασω - θα την βαλω ψηλα σε ιστο, μακρια απο τα δεντρα, θα συνδεσω το 213, θα βρω που παιζει, και θα ριξω - πρωτα ο θεος - τα στασιμα στο 1:1. αν γινουν ολα αυτα, θα βαλω μουσικη και θα δω με το αμαξι τα αποτελεσματα.)

αλλα μεταξυ μας . . χλωμο το βλεπω να παιζει.

fasma μακρια απο ground plane


μηνα μην αγορασεις, το σεπτεμβριο θα σου κανω δωρο αυτην που πηρα,
αλλα σιγουρα, δεν θα δουλευει. χαχαχαχαχαχαχα
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 23 Ιουλ 2008, 22:04 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

τωρα για την ground plane που πηρα εγω,
θελω να πω,
οτι ολα ειναι θεμα κοστους (35 ευρω !!!)

κεραια στα fm με δυνατοτητα αλλαγης του μηκους της με ευκολο τροπο,
που λενε οτι αντεχει 500 watt !!!!!!!

καλα εκανα και την πηρα

ε, τι και αν εχει λιγα swr ?
εκει που ειμαι υπαρχουν στο ραδιο 3 σταθμοι ελληνικοι και ενας που παιζει Τουρκικα !

χαιρομαι να ακουω το φυσημα στο ραδιοφωνο ! ! !
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 24 Ιουλ 2008, 14:27 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αυτό το έχει δοκιμάσει κανείς κομένο για FM και προφανώς με λιγότερα δίπολα?

http://www.rason.org/Projects/collant/collant.htm


2 ή 4?
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 1 από 4

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©