Γιορτάζει ο Μάρκος
  Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641186
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Από ένα φίλο μου... για όλους εσάς

 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Σχέσεις & Άνθρωποι


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 23 Σεπ 2005, 01:38 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Από ένα φίλο μου... για όλους εσάς Απαντηση με παραβολή κειμένου

Το παρακάτω κείμενο το έγραψε ενας φίλος μου και θα ήθελε τη συμβουλή σας για κατι που τον απασχόλει. Παρακαλώ σε ότι γράψετε, να αναφέρεστε σ’αυτόν (και όχι σ’εμένα!!!)

Γειά σας παιδιά!! Με λένε Κώστα.. Είμαι 18 χρονών και ζώ ενα δράμα!!! Πρίν απο τέσσερα χρόνια γνώρισα μια κοπελιά 3 χρόνια μικρότερη μου…τότε όμως δεν ενδιαφερόμουν τόσο πολύ γι`αυτή, αντιθέτως όμως αυτή με γούσταρε. Αρχίσαμε τότε να στέλνουμε φιλικά μηνύματα.
Μετά ομώς απο δυο χρόνια άρχισα να ενδιαφέρομαι πάρα πολύ γι`αυτή (φτού γαμώτο!!!). Άρχισα τότε να της δείχνω το ενδιαφέρον μου. Αρχίσαμε να βγαίνουμε. Αυτή είχε καταλάβει ότι την γουστάρω. Το’χε πει σχεδόν σ’όλες τις φίλες της. Εγώ εν τω μεταξύ, είχα πει διάφορες μαλακίες γι’αυτή σε κάτι φίλους μου οι οποιοι την ήξεραν και πιθανόν κάποιος απ’αυτούς να της είπε κάτι. Και τότε άρχισε να μου κάνει τη δύσκολη. Εγώ εν τω μεταξύ προσπαθούσα να φτιάξω την κατάσταση και να την πείσω να βρεθούμε (μετα το καλοκαίρι του 2004) για να της εξηγήσω ότι αυτά που έλεγα δεν τα εννοούσα και γενικότερα να την ξανακερδίσω. Γι’αυτο και έβαλα μία φίλη της (κάλα είμαι και πολύ ηλίθιος) να την ψαρέψει αν με γουστάρει με τη δικαιολογία ότι καποια παιδιά μου είπαν οτι με γουστάρει και ήθελα να δω αν ισχύει. Μετά αυτή (που γουστάρω) μου’στειλε μήνυμα και μου είπε ότι μου βάλανε διάφορα λογάκια.. Και τότε αυτή, άρχισε να λέει ότι γουστάρει ένα παιδί (στην ηλικία μου) απ’το σχολέιο της. Απ’τον Ιανουάριο του 2005 έχουμε χαθεί.
Και σαν μην έφταναν όλα αυτά, άλλαξε και αριθμό, τον οποίο δεν μου έχει δώσει. Την κοπέλα αυτή δεν τη γουστάρω απλως, την έχω ερωτευτεί κιόλας (είναι σίγουρο αυτό). Δεν θέλω να βρω το τηλέφωνο για να μην νιώσει ότι είμαι το σκυλάκι της. Δίκιο δεν έχω???
Εσείς τι με συμβουλέυετε. Να την ξεχάσω???(δεν μπορώ) Πιστεύετε ότι με θέλει ακόμα?
Ευχαριστώ που διαβάσετε το γράμμα μου. Οποιαδήποτε απάντηση είναι ευσπροσδέκτη.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 23 Σεπ 2005, 12:35 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Δε ξέρω τι θα κάνεις τώρα Κώστα, αυτό όμως που δε θα ξανακάνεις σίγουρα στο μέλλον είναι να μην μπλέξεις φίλους και φίλες σε τέτοιες καταστάσεις, αυτό που θέλεις κοίτα να το παίρνεις μόνος σου και μη βάζεις μεσάζοντες για να μη ξανασυμβούν παρόμοιες καταστάσεις.

Προς το παρόν μπορείς να κάνεις μέχρι και ακραία πράγματα άμα είσαι σίγουρος για τον εαυτό σου να της δείξεις πως αλήθεια την θες. Μάθε που μένει, στείλτης κάτι, μια καντάδα στο κάτω κάτω βρε παιδί μου δε το ξέρεις ότι οι γυναίκες ζητάνε ρομαντισμό και θυσία; Αλλά ούτε κατά διάνοια μην αφήσεις φίλους-φίλες να καταλάβουν κάτι μέχρι τη στιγμή που θα την κερδίσεις και θα είναι δικιά σου.
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
db-23
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Aug 26, 2005
Μηνύματα: 41
Πόλη/Χώρα: Ελλάδα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 23 Σεπ 2005, 23:00 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Καλησπέρα φίλε Κώστα και καλησπέρα σε όλους!


Θέλησα να σου απαντήσω με κριτήρια πως σκέφτομαι εγώ, σαν κορίτσι..Καταρχήν εδώ θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα dmitspan...Καλύτερα θα ηταν να μην ανακατεύεις φίλους γιατί ΠΟΤΕ τα λόγια που λές σε έναν φίλο σου δεν μεταφέρονται σώα, οπως ακριβώς τα είπες.. Ετσι πολύ εύκολο ειναι να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις(που εχουν ήδη γίνει) μεταξύ της κοπέλας σου, των φίλων σου κι εσένα...
Τα λόγια που λες δηλαδή δέχονται τροποποιήσεις και παραλλαγες που μπορούν να θέσουν σε κίνδυνο τις σχέσεις σου με αυτούς που εμπλέκονται..

Γι'αυτό καλύτερα οτι κάνεις, να το κάνεις στα ίσια, ντόμπρα και αντρίκια... ..(και νομίζω οτι ειναι καλύτερα έτσι γιατί αυτομάτως παύεις να ταλαιπωρείσαι με ερωτηματικά και αμφιβολίες και απο την πιο σίγουρη πηγή:την ίδια..Γιατί να ταλαιπωρείσαι άδικα και να σε παίρνει απο κάτω χωρίς λόγο? ετσι έχεις και την ευκαιρία να την ψυχολογήσεις και ίσως καταλάβεις πράγματα που μόνο τα μάτια μπορούν να πούν..)
Και νομίζω οτι και η κοπέλα θα το εκτιμήσει.. εγώ προσωπικά δηλαδή θα εκτιμούσα και θα σεβόμουν πολύ την προσπάθεια, τον κόπο και τον χρόνο κάποιου να προσπαθήσει να εξωτερικεύσει αυτά που αισθάνεται για μένα.. Υπάρχει πιο όμορφο συναίσθημα?Αν αξίζει πραγματικα, δεν βλέπω το λόγο που της στερείς το δικαίωμα να ξέρει τι αισθάνεσαι γι'αυτήν..Αν σου ειναι δύσκολο να το κάνεις στα ίσια, μπορείς να το δείξεις με πιο έμμεσο τρόπο, πιο ρομαντικά, (ίσως με ένα μπουκέτο τριαντάφυλλα με μια ρομαντική κάρτα ή τελος πάντων κάτι΄τέτοιο.. νομίζω οτι δεν υπάρχει κοριτσι που να μην εκτιμάει τέτοιες κινήσεις)..(Βέβαια ίσως η συγκεκριμένη κοπέλα για να κινηθεί το ενδιαφέρον της να χρειάζεται και το φτύσιμο απο την μεριά σου..Δεν είμαστε όλοι το ίδιο..)
Τωρα για το αν σε θέλει ή οχι εκεί δεν ξέρω να σου πώ.. Ο κάθε άνθρωπος δίνει τα μηνύματά του με διαφορετικό τρόπο.. ίσως να θέλει να σε πικάρει με το να διαδόσει οτι γουστάρει κάποιον άλλον.. να θέλει να δει πως αντιδράς, να σε κάνει ίσως να υποφέρεις κατά κάποιο τρόπο για το φτύσιμο που της έριξες τόσα χρόνια και τώρα να αντιστράφηκαν (ευτύχώς γι'αυτήν, δυστυχώς για σένα..Καλώς ή κακώς ο καιρός έχει γυρίσματα..Πολλά γυρίσματα...) κάπως οι ρόλοι και παίρνει την "εκδίκησή" της.. Τί να πώ??

Πάντως να θυμάσαι οτι δεν αξίζει για κανένα να αλλάξεις το χαρακτήρα και την προσωπικότητά σου.. Αν δεν σε εκτιμήσει αυτή η κοπέλα γι'αυτό που είσαι πραγματικά τότε σημαίνει πολύ απλά οτι δεν ειναι για σένα... Να εισαι σίγουρος οτι κάποια άλλη θα βρεθεί, αργά ή γρήγορα που θα εκτιμήσει αυτό που πραγματικά είσαι!!Μην κάνεις το λάθος και αλλάξεις για να γίνεις κάποιος που νομίζεις οτι θα αρέσει σ'αυτήν.. Γιατί αργά ή γρήγορα θα το μετανιώσεις.. Αν δε σ'εκτιμά γι'αυτό που είσαι ε και?και τι έγινε? πάμε παρακάτω... Η ζωή συνεχίζεται.. Μην σε πάρει απο κάτω..Έχασες μια μάχη οχι ομως και τον πόλεμο... Και να θυμάσαι: Γυρίζει ο τροχός......

Αυτά.. Ελπίζω να βοήθησα κάπως την κατάσταση!! Καλό βράδυ ερωτευμενάκι και καλή υπομονή!! Very Happy Very Happy

ΥΓ:και ποτέ μη Χρησιμοποιείς την φράση"δεν μπορώ".. Γιατί παρακαλώ δεν μπορείς να την ξεχάσεις? Νομίζεις οτι δεν μπορείς!!όλα ειναι στο μυαλό! ίσως σου εχει γίνει εμμονή!! ίσως να νομίζεις οτι έχεις κολλήσει επειδή σε φτύνει(άν ήθελε αυτο πάντως σίγουρα το έχει πετύχει..) Ξεκόλλα!! Αν θές ΟΛΑ τα μπορείς.. ίσως πονέσεις, ίσως σου πάρει καιρό πάντως ΓYΡΝΑ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΣΕ ΟΤΙ ΣΕ ΠΟΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!! Η ζωή ειναι ωραία!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Σχέσεις & Άνθρωποι All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1 από 1

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©