Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641089
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Ισχυς και εμβελεια στην Αθηνα.

 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 10 Οκτ 2008, 19:40 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Ισχυς και εμβελεια στην Αθηνα. Απαντηση με παραβολή κειμένου

Παιδια, καλησπερα και παλι! Λογω καποιων προβληματων υγειας, εχω απουσιασει απο το forum για αρκετο καιρο. Ευχομαι, τοσο στον εαυτο μου, οσο και σ'εσας να ειμαστε παντα καλα και να εχουμε υγεια!
Επειδη ομως η ζωη δεν σταματαει, συνεχιζω να ασχολουμαι, με τους υπολοιπους τομεις της ζωης μου. Θα ηθελα λοιπον, να σας κανω καποιες ερωτησεις, σχετικα με τις ερασιτεχνικες εκπομπες στα fm. Οποιος μπορει να μου απαντησει, θα με βοηθησει παρα πολυ!!
Λοιπον, εχουμε και λεμε. Οπως εχω ξαναπει σε αλλο post, εχω καταφερι το Πασχα σε σχετικα καθαρη συχνοτητα, εντος μπαντας στα fm, να καλυψω 3 χιλιομετρα σποσταση (ισως και παραπανω), 2 περιοχες ολοκληρες και ενα μερος αλλων 2, με 30 watt μιας el504 και με ενα απλο διπολο, με καλωδιο οπως αυτο που βαζουμε στις τηλεορασεις, και μαλιστα πεντακαθαρα απο το μπαλκονι του σπιτιου μου παρακαλω, που δεν εχω και τοσο καλη οπτικη επαφη.
Ετσι λοιπον σκεφτομαι να αγορασω ενα Pll γυρω στα 50 watt, και να ανεβασω αυτη τη φορα την κεραια στην ταρατσα με rg58, h rg 213, οπου απο εκει βλεπω πιατο ολη την Αθηνα και να παιξω στην ιδια συχνοτητα.
Αυτο λοιπον που με προβληματιζει ειναι το εξης: Με οσους τεχνικους, ερασιτεχνες η αλλους σχετικους που εχω ρωτησει, για το ποση εμβελεια θα εχω με 50 watt, ολοι μου απαντανε πως δεν θα εχω εμβελεια μεγαλυτερη απο 3-4 ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ!!!
Και ρωταω τωρα εγω. Ποσα watt βγαζει η el 504 που εχω? Απο οτι ξερω 30 watt βγαζει, απ'τα οποια τα 15 φτανουν στην κεραια, και τα υπολοιπα φευγουν σε διαφορες αρμονικες? Ομως να σας ρωτησω! Υπαρχει περιπτωση, ενω εγω νομιζω πως βγαινω με 30, να μου βγαζει περισσοτερα, π.χ. 200 λεμε? Και να λεω εγω, (τι ωραια βγαινω με 30) και να βγαινω με 200-300 και να μην το ξερω? Η να συμβαινει καποιο φαινομενο που να ανεβαζει κατα πολυ τα watt? Δηλαδη εγω το Πασχα, βγηκα σιγουρα με 30, η με παραπανω και δεν το ξερω?
Αν και εφοσον βγηκα με 30 καθαρα watt τοτε, λογικα σημαινει πως αυτη τη φορα με 50 απο την ταρατσα μου, να καταφερω να βγω, αν οχι στην ιδια αποσταση, τουλαχιστον μεγαλυτερη.
Επισης, εχω ακουσει πως με 50 watt, οτι δεν κανει καποιος παρεμβολες, σοβαρες (αρμονικες π.χ) λογω χαμηλης ισχυος, σε μεγαλες αποστασεις? Ισχυει? Και αν ναι, με 80 watt, ισχυει και παλι το ιδιο?
Περιμενω τις απαντησεις σας!
Τα χαιρετισματα μου στον 231!! Τι να κανω, χαθηκα για λιγο!Very Happy
Σας ευχαριστω πολυ! Να ειστε καλα!!![/b]
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 22 Οκτ 2008, 15:03 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Εγώ πιστεύω ότι αν ακούστηκες με EL504 3 χιλιόμετρα, θα ακούγεσαι και με το PLL των 50 βαττ.. Εκτός, αν έπεσες στην φάση που είχε πέσει ο γενικός στον Υμηττό και ήταν όλοι κλειστοί.. Αν η συχνότητα είναι το ίδιο καθαρή.. τότε δεν υπάρχει λόγος να μην επαναληφθεί, και μάλιστα και καλύτερα από το Πάσχα..
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 23 Οκτ 2008, 13:56 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αυτο πιστευω κι εγω!! Παντως, δεν ημουν στη φαση που ειχε πεσει ο γενικος στον Υμμητο. Παντως τα 3 χιλιομετρα, ηταν συνολικη αποσταση, και οχι σε ακτινα 3 χλμ., δηλαδη σαν να λεμε 6 συνολικα.
Αληθεια αν βγω με 80 watt απο το μπαλκονι μου, θα επηρεαζω πολυ τηλεορασεις γειτονων, η οτιδηποτε αλλο? Γενικα, με ποσα watt προτεινετε να βγω απ'το μπαλκονι μου, ωστε να μην ενοχλω τηλεορασεις (λογω rf)?
Π.χ. στο radiotoday.gr αναγραφεται το εξης:
Quote:
Η κεραία μας στη ταράτσα σωστά τοποθετημένη, έτσι ώστε να μην τραγουδάνε οι τηλεοράσεις του γείτονα και να δίνουμε έτσι δικαιώματα. ’ρα πρέπει να είναι ιδανικά η κεραία μας η πιο ψηλά τοποθετημένη από την κοντινότερη κεραία τηλεοράσεως η αρκετά μακριά από αυτήν. Φυσικά εάν το exciter μας είναι άρτιο όπως επιβάλλεται από φίλτρα αποκοπής αρμονικών, με 40 watt δεν κινδυνεύουν οι τηλεοράσεις των γειτόνων

Μιλωντας παντα σχετικα, ισχυει το ιδιο και με 80 watt?
Επισης, εχω ακουσει πως αν βγω με 80 αντι για 30 π.χ. δεν θα εχω και τοσο μεγαλη διαφορα στην εμβελεια, απλως το σημα μου θα ειναι πιο δυνατο, στην περιοχη που καλυπτει. Ισχυει αυτο?
Ευχαριστω πολυ!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
radioamateur
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Dec 21, 2004
Μηνύματα: 45

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 30 Οκτ 2008, 02:58 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αν στην περιοχή σου κάποιοι γείτονες χρησιμοποιούν ενισχυτές ιστού για λήψη TV τότε τα πολλά watts ξεχασε τα.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 30 Οκτ 2008, 14:13 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ρε παιδια, ημουν Ραφηνα το σκ και βρηκα πολλες αδειες συχνοτητες.

τι τρεχει ?
εριξαν οι μεγαλοι την ισχυ ?

εκανα μια δοκιμη και με συρμα κεραια εντος του σπιτιου, σε αδεια συχνοτητα, και περναγα στ0 1χιλιομετρο ....

και ολα αυτα με 25 βαττ !!!!!!!!!!

παμε καλα ?
τι εγινε ?
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1 από 1

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©