Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641089
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Ποιο βιβλίο σας ρούφηξε στις σελίδες του?

 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Γενική συζήτηση


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 23 Αυγ 2004, 12:21 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Ποιο βιβλίο σας ρούφηξε στις σελίδες του? Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αγαπημένο βιβλίο???
Διαβάσατε κανένα βιβλιο φέτος το καλοκαιρι???? Ποιο???

Δεν υπάρχει τίποτα πιο χαλαρωτικό από το να διαβάζεις ένα καλό βιβλίο στον ελεύθερο χρόνο σου.
Χάσιμο οι σελίδες του... σε πάνε σε κόσμους φανταστικούς να συναναστρέφεσαι με ήρωες που θα ήθελες να γνωρίσεις ή ακόμα και να σκοτώσεις...εξαρτάται από το στόρυ!!!
Ειναι αλήθεια μεγάλη μου αγάπη τα βιβλία (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ όχι μεγαλύτερη απο τα κόμιξ)!
Πολλές φορες στην παραλία χάνω επαφή με τον υπόλοιπο κόσμο...δεν ακούω κανέναν και τίποτα...και επειδή δεν θέλω να σνομπάρω και τους υπόλοιπους στην παρέα, επιλέγω να είμαι μόνη μου συντροφια με το βιβλιαράκι ξάπλωμένη στον ήλιο με καμιά amstel (γιατί έτσι μου αρεσει) να με δροσίζει!!!

Φετος διάβασα το "Ντομάτα με γευση μπανανα" του Χρονη Μισσιου και το "Villa incognito" του Tom Robins.
Και τα δυο σούπερ!!!!!!!!!!

Το πρώτο με ανατρεπτικό τέλος και πολλά μηνύματα σχετικά με τα μεταλλαγμένα και την προτροπή ...επιστροφή στην φύση.
Το δευτερο γραμμένο με πολύ χιούμορ με φόντο την Μπαγκοκ, μιλάει για τις "μάσκες" που ο καθένας απο μας φοράει... και που συχνα επιλέγουμε να μεινουμε μασκαρεμένοι.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 24 Αυγ 2004, 01:26 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

αν και είχα καιρό να διαβάσω, φέτος όμως το έκανα, στα χέρια μου έπεσε το Illuminati - Οι Πεφωτισμένοι του Dan Brown και μόλις άρχισα το Κωδικός Da Vinci. Ελπίζω να ναι καλό
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 24 Αυγ 2004, 10:41 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Πρέπει να ειναι πολύ καλό!!! Η αδερφή μου έλεγε να το πάρω αλλά τελικά πήρα αυτό του Tom Robins.

Μόλις το τελειώσεις γραψε μου τις εντυπώσεις σου για να ξέρω να το εχω στα υπόψιν.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 24 Αυγ 2004, 12:58 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Να συμπληρώσω ότι παρόλο που σπανια αγοράζω best seller το Κωδικός Da Vinci μου κίνησε την περιέργεια.

Ακουσα ότι έχει αναφορές για τον αριθμό Φ, την Μαρια Μαγδαληνή και τον Χριστό, την πεντάλαφα (το τελειότερο σχήμα στον πλανήτη και το πιο παρεξηγημένο, κατά την άποψη του συγραφέα).

-------------------------------------------------------------

* Πατέρας του χρυσού αριθμού Φ είναι ο Πυθαγόρας ενώ πήρε το όνομά του από τον γλύπτη Φειδία.
Θεωρειται πως οτι φτιαχνεται με αναλογια αυτον τον αριθμο ειναι το τελειο απο αποψη αισθητικης και συμμετριας και ως γνωστόν για τους πυθαγόρειους η ουσία των πραγμάτων βρίσκεται στους αριθμούς και στις μαθηματικές σχέσεις.

Φ= 1, 618

Λένε λοιπον ότι αν διαιρεσουμε την απόσταση απο την κορυφη του κεφαλιου μεχρι το πάτωμα με την αποσταση του αφαλού μεχρι το πάτωμα, βγαίνει ο αριθμός 1,618.
Ο ιδιος αριθμός βγαινει αν διαιρεσουμε την απόσταση ώμου - άκρες δαχτύλων κλπ.
Καθώς και η απόσταση ζωτικών οργάνων (π.χ εγκέφαλος-καρδιά, στομάχι, γεννητικά όργανα κ.λ.π) εμπεριέχει αναλογίες Φ.

Ο παρθενώνας εχει κατασκευαστει με αναλογίες και συνδιασμους του αριθμου αυτου, όπως και οι πυραμίδες της Αιγύπτου.

Επίσης τον αριθμός φ τον συνανταμε πάρα πολύ στη φύση, στα φυτά, στην τέχνη - αρχιτεκτονική, ακόμα και στις αποστασεις μεταξύ των πλανητών, αφού θεωρείται η "τέλεια" αναλογία.

Με τις αναλογιες αυτες ειναι φτιαγμενο και το αστερι στη σημαια του Ισραηλ!!

Θυμάμαι τον πορωμενο μαθηματικό μου ο οποιος μας ειχε πει πολλά για τον χρυσό αριθμό.

Δεν ήθελα να προβληματιστώ πολύ στις διακοπες γι΄αυτό δεν το πήρα να το διαβασω αλλά ο συγραφεας ειναι πολυ ενημερωμενος και εχει συλλέξει πολλές και έγκυρες πληροφοριες.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 24 Αυγ 2004, 16:24 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Very Happy
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 24 Αυγ 2004, 16:48 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Έχω ακούσει παρομοιώσεις της γραφής του Dan Brown με αυτή του Έκο, στο Όνομα του Ρόδου, ή στο Εκκρεμές.. Σε πολύ πιο εύπεπτο όμως στυλ, αφού προοριζόταν για best seller, όπως και έγινε..

Συνδυάζει το μυστήριο, τον αποκρυφισμό και όλα τα στοιχεία που μπορούν να κάνουν τους φίλους του είδους να κολλήσουν...

Η αδελφή μου που διάβασε τον Κωδικό το έκανε σε χρόνο 2 μέρες - 600 σελίδες.. Τρελά ξενύχτια!

Είναι προσεχής στόχος για μένα..
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
spycon69
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Nov 17, 2003
Μηνύματα: 34
Πόλη/Χώρα: Saronida Attikis

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 10 Σεπ 2004, 10:06 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Μόλις χθές βράδυ τελείωσα τον Κώδικα Da Vinci. Βιβλίο με εξαιρετικό ρυθμό και εύπεπτο όπως σωστά αναφέρθηκε σε προηγούμενο post. Δε θα σταθώ στο θέμα του μιας και θεωρώ οτι αρκεί για να γεμίσει πολλά πολλά ξεχωριστά threads ωστόσο το σημείο που μου έκανε την πιο μεγάλη εντύπωση ήταν η τεκμηρίωση του συγγραφέα σε ότι ανέφερε. Είναι λογικού θα σκεφτεί κανείς εφόσον διαπραγματεύεται ένα θέμα τόσο ευαίσθητο όπως η θρησκεία (& δη ο Χριστιανισμός) ωστόσο είναι πολλές εκείνες οι περιπτώσεις όπου αντίστοιχα πονήματα (& είναι δεκάδες) στερούνται της αντίστοιχης τεκμηρίωσης που θα τους προσδώσει την "αξιοπιστία" & την "εγκυρότητα" του συγκεκριμένου βιβλίου. Τα "" φυσικά δεν έχουν στόχο να πλήξουν την αξιοπιστία & την εγκυρότητα των όσων υποστηρίζει - εμμέσως πλην σαφώς - ο D. Brown...το αντίθετο μάλιστα.

Συνοπτικά, το βιβλίο μέσω της εξαιρετικής πλοκής του, πραγματεύεται τη θέση της γυναίκας στη θρησκεία, το πως σκοπίμως εξοβελίστηκε απο την Εκκλησία, τις Γραφές, πως η θέση της υποβιβάστηκε - όπου δεν ήταν δυνατό να εξαφανιστεί (βλ. κυνήγι μαγισσών, ιερά εξέταση κλπ), και γενικά πως η όλη θρησκευτική ιστορία παραποιήθηκε προκειμένου η γυναίκα με συμβολό της τη Μαρία Μαγδαληνή να αποβληθεί απο τους κόλπους της Εκκλησίας. Φυσικά το γενικό περίγραμμα μόνο μπορώ να περιγράψω μιας και το βιβλίο ξεπερνά τις 600 σελ.

Κυρίαρχο σημείο της υπόθεσης παραμένει η πίστη η οποία ακολουθεί τους ανθρώπους σε όλη την πορείας της ιστορίας άσχετα με την πλευρά που ο καθένας υποστηρίζει. Προσωπικά θεωρώ οτι το συγκεκριμένο σε συνδυασμό με την ευφυέστατη πλοκή & την άριστη τεκμηρίωση (με καταπληκτικά παραδείγματα που ο καθένας μπορεί να βρεί στο Διαδίκτυο) είναι τα δυνατά σημεία του βιβλίου.

Καλή ανάγνωση !
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
spycon69
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Nov 17, 2003
Μηνύματα: 34
Πόλη/Χώρα: Saronida Attikis

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 16 Σεπ 2004, 10:24 GMT    Τίτλος Μηνύματος: αναμενόμενο... Απαντηση με παραβολή κειμένου

αναμενόμενο κατά τη γνώμη μου...

http://www.naftemporiki.gr/news/static/04/09/16/959724.htm
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
DSK
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Nov 18, 2003
Μηνύματα: 4
Πόλη/Χώρα: Athens

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 17 Σεπ 2004, 12:15 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αγαπητοί φιλοι, επιτρέψτε μου να εκφράσω τη γνώμη μου, μια και διάβασα κι εγώ τον περιβόητο κώδικα.
Όσον αφορά στη πλοκή και την ευρηματικότητα του συγγραφέα, έχω φυσικά μόνο καλά λόγια να πω.
Το εκνευριστικό όμως (για μένα τουλάχιστον) σημείο ήταν η ολοκληρωτικά άθεη στάση που κυριαρχεί στο βιβλίο στο οποίο διαγράφονται εν ριπή οφθαλμού, όσα διδαχτήκαμε γενιές και γενιές εμείς οι Έλληνες αλλά και εκατομμύρια χριστιανοί παγκοσμίως.
Το χειρότερο σε αυτό το σημείο, είναι η τρομακτικά καλοδουλεμένη από τον συγγραφέα προσπάθεια να στηρίξει την άποψή του, παραθέτοντας λεπτομέρειες οι οποίες είναι φαινομενικά ( και μόνο) αληθινές.. Ο απλός αναγνώστης, κινδυνεύει να πιστέψει ότι όσα διαβάζει στο βιβλίο, είναι αληθινά γεγονότα.. Ο συγγραφέας αραδιάζει λεπτομέρειες οι οποίες είναι πλάσματα της φαντασίας του και μόνο, με τρόπο που ο καθένας μπορεί να πιστέψει ότι είναι αληθινά γεγονότα. Είναι πραγματικά πολύ καλή η δουλειά που έχει κάνει σε αυτό το θέμα.. Έτσι μόνο εξηγείται ότι πληθώρα επισκεπτών, κατακλύζουν όλα τα μουσεία του κόσμου, όπου εκτίθενται έργα του Da Vinci, με το βιβλίο ανά χείρας.. Ψάχνοντας τη Μαρία Μαγδαληνή στον Μυστικό Δείπνο, που φυσικά δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια.. Είναι ενοχλητικό να προσπαθείς να περάσεις τις θέσεις της επιστημονικής σου φαντασίας ( γιατί στην ουσία τέτοιες ειναι, αν ελπίσουμε ότι δεν εξυπηρετούν άλλα συμφέροντα ) σαν ακλόνητα, ιστορικά και μάλιστα τεκμηριωμένα γεγονότα. Δηλαδή εμείς οι απλοί θνητοί, που δεν ξέρουμε ιστορία ( την πραγματική ιστορία κατά το βιβλίο ) είμαστε καταδικασμένοι στο σκότος της αμάθειας και πρέπει να αισθανόμαστε ευτυχισμένοι που ένα τέτοιο βιβλίο μας ανοίγει τα μάτια...
Κι ας μη βιαστεί κανείς να με κατηγορήσει ότι είμαι υπερβολικός και ότι για ένα απλό βιβλίο πρόκειται.. Στις αρχικές σελίδες του βιβλίου, αν θυμάμαι καλά, υπάρχει μια αναφορά του Dan Brown,η οποία δηλώνει ότι όσες περιγραφές έχουν να κάνουν με έργα τέχνης/μουσεία, εκθεσιακούς χώρους κλπ είναι αληθινά !!
Ας έρθει όμως ο κ. Brown λοιπόν να μας δείξει την Μαρία Μαγδαληνή στο πίνακα του Μυστικού Δείπνου..
Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ των εννοιών : αλήθεια και αληθοφάνειας κι αυτή η διαφορά είναι το δυνατό αλλά και πονηρό κατά τη γνώμη μου σημείο του βιβλίου. Θα με χαρακτηρίσετε και πάλι υπερβολικό ( και ίσως είμαι) αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε και στην Ελλάδα το βιβλίο να τύχει κάποιας αρνητικής αξιολόγησης τουλάχιστον από τους χωρους της επίσημης Εκκλησίας, κάτι που δεν έγινε και είναι παράξενο. Όσο κι αν, μια αναφορά και μόνο από τον Αρχιεπίσκοπο ή οποιονδήποτε άλλο φορέα, θα προκαλούσε ουσιαστικά διαφήμιση του βιβλίου, εντούτοις μερικές φορές η αλήθεια πρέπει να λάμπει, έστω κι αν αυτή η λάμψη αποφέρει μερικά δολλάρια παραπάνω σε κάποιους εκδοτικούς οίκους και σε συγγραφείς.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Δημήτρης
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
spycon69
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Nov 17, 2003
Μηνύματα: 34
Πόλη/Χώρα: Saronida Attikis

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 17 Σεπ 2004, 13:21 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Φίλε Δημήτρη,

Θα διαφωνήσω μαζί σου σε απο τα σημεία που παραθέτεις στο σχολιό σου, αφού πρώτα ξεκαθαρίσω πως ούτε ποσοστά παίρνω απο τον Dan Brown, ούτε άθεος είμαι, ούτε ευκολόπιστος σε οτι διαβάζω (τουλάχιστον έτσι νομίζω Confused ).

Παρόλα αυτά, στο σημείο που αναφέρεις
Quote:
Το εκνευριστικό όμως (για μένα τουλάχιστον) σημείο ήταν η ολοκληρωτικά άθεη στάση που κυριαρχεί στο βιβλίο στο οποίο διαγράφονται εν ριπή οφθαλμού, όσα διδαχτήκαμε γενιές και γενιές εμείς οι Έλληνες αλλά και εκατομμύρια χριστιανοί παγκοσμίως.
θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μιας και σε αμέτρητα σημεία στο βιβλίο αναφέρετε η πίστη ως η πρωταρχική ανάγκη για κάθε ένα απο έμας είτε ασπάζεται το χριστιανισμό είτε το βουδισμό ειτε οποιαδήποτε άλλη θρησκεία θέλει. Η πίστη είναι ο άξονας εκείνος γύρω απο τον οποίο περιστρέφονται τα πάντα σύμφωνα με τον Dan Brown αλλά και κατά τη δική μου άποψη. Ο καθένας μας μπορεί να ονομάζει όπως θέλει αυτά που πιστεύει, όλοι μας όμως έχουμε σα κοινό παρανομαστή την πίστη. Το οτι ο συγγραφέας τα "βάζει" με τον δογματισμό που χαρακτηρίζει ορισμένες θρησκείες δε μπορεί κανείς να αρνηθεί, ωστόσο η στάση του απέναντι στην πίστη σε μια ανώτερη δύναμη/θρησκεία κλπ είναι αδιαμφισβήτητη.

Το 2ο σημείο στο οποίο θα μου επιτρέψεις να έχω μια ένσταση είναι η ανάλυση του "Μυστικού Δείπνου" του έργου του Da Vinci την οποία επιχειρεί ο συγγραφέας και που παρά την πίστη μου (!) δε μπόρεσα παρα να μη δω τη μορφή μιας γυναίκας σαφέστατα να κάθετε στα δεξιά του Χριστού. Σε όσες απεικονίσεις αναζήτησα και βρήκα, πρίν & μετά τις εργασίες αποκατάστασης, φωτογραφικές απεικονίσεις κλπ η μορφή στα δεξία του Χριστού είναι ξεκάθαρα γυναικεία (τουλάχιστον στα δικά μου μάτια). Παραθέτω μερικά links προκειμένου να σχηματίσεις ίσως και ο ίδιος μια καλύτερη εικόνα



όπως επίσης και στα:

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Lastsupr.JPG
http://www.danbrown.com/secrets/index.html (click on "last supper")
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
DSK
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Nov 18, 2003
Μηνύματα: 4
Πόλη/Χώρα: Athens

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 27 Σεπ 2004, 12:39 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αγαπητέ Spycon, πιστεύω ότι το θέμα με τον Κώδικα του Dan Brown, έχει ήδη συζητηθεί τόσο πολύ που αρχίζει και χάνει την όποια γοητεία του.Βέβαια όπως ισχυρίζεται και ο ίδιος ο συγγραφέας αυτός ήταν και ο σκοπός του.( αν ήταν μόνο αυτός )
Παρόλα αυτά, θα προσπαθήσω να απαντήσω τόσο για το θέμα του Μυστικού Δείπνου και τον πίνακα του Da Vinci όσο και γενικότερα για κάποια άλλα σημεία του βιβλίου. Ορισμένα αποτελούν δικές μου γνώσεις και άλλα τα ανακάλυψα ψάχνοντας, ρωτώντας, άλλα υπάρχουν στο net κλπ κλπ..

Καταρχάς το χειρότερο που μπορεί να συμεί σε βιβλία παρόμοια με τον Κώδικα DV είναι (το ξαναλέω) η καλοστημένη παράθεση φαινομενικά αληθινών/πραγματικών γεγονότων μαζί με γεγονότα που βρίσκονται στην φαντασία του εκάστοτε συγγραφέα. Κι αυτό πραγματοποιεί τόσο έντεχνα ο Brown. Στον πίνακα του Μυστικού Δείπνου του DV, όπως αυτός βέβαια έχει αναπαραχθεί μετά τη καταστροφή που υπέστη, πραγματικά στα δεξιά του Χριστού , εμφανίζεται ένα πρόσωπο με θηλυπρεπή χαρακτηριστικά. Ότι η ανθρώπινη αυτή παρουσία ανήκει στην Μαρ.Μαγδ. είναι ένα επιχείρημα που ΠΟΥΘΕΝΑ σε κανένα ιστορικό κείμενο αναφερόμενο στον Da Vinci ΔΕΝ τεκμηριώνεται. Ούτε βέβαια και καμμία δήλωση του Da Vinci υπάρχει σχετικά. Αν αναλογιστεί κανείς ότι ο Da Vinci ήταν ένας κορυφαίος για την εποχή του καλλιτέχνης, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι περισσότερες καλιτεχνικές φυσιογνωμίες παγκοσμίως, ήταν ανέθακεν πολύ κοντά σε αυτό που λέμε 'αιρετικός΄, ή 'ριζοσπαστικός΄, ή ΄καινοτόμος΄, ή 'ομοφυλόφιλος΄, θα μπορούσε λοιπόν κανείς να υποθέσει ότι η θηλυπρεπής αυτή παρουσία ανήκει στον Ιωάννη, τον αγαπημένο μαθητή του Ιησού. Και ίσως, να τον αναπαριστά με θηλυκά χαρακτηριστικά, μόνο και μόνο για να τονίσει ίσως άλλες ιδιαιτερότητες της σχέσης του Ιησού με τον συγκεκριμένο μαθητή. Αυτό βέβαια κι αν θα ήταν εξωφρενικό, κι αυτό βέβαια αν θα προκαλούσε θύελλα αντιδράσεων τόσο στην εποχή που έζησε ο DaVinci, όσο και στις μέρες μας. Φυσικά ο Dan Brown διαλέγει την εύκολη λύση της υποτιθέμενης αναπαράστασης μιας γυναίκας, της Μαρ.Μαγδ. Η προσωπική μου αίσθηση, γιατί μόνο με την αίσθηση μπορούμε να συζητήσουμε το θέμα, είναι ότι στον πίνακά του ο Da vinci, αναπαριστά όντως τον αγαπημένο μαθητή του Ιησού, Ιωάννη στον οποίο και είχε ο Χριστός ιδιαίτερη αδυναμία. Το νεαρό της ηλικίας μάλιστα του Ιωάννη, ταιριάζει με τα θηλυπρεπή χαρακτηριστικά του πίνακα. Άλλωστε είπαμε, ο Da Vinci, ήταν σίγουρα πρωτοποριακός για την εποχή του και μάλλον ομοφυλόφιλος και αρεσκόταν να (περι-)παίζει τις συντηρητικές απόψεις [i]περί χριστιανισμού.
(Θυμήσου το σάλο που προκάλεσε μια έκθεση ζωγραφικής τη περσινή χρονιά..)Το σχήμα του γράμματος Μ πάντως, που διαφαινεται στον πίνακα μεταξύ των μορφών του Χριστού και της Μαρ.Μαγδ., υπάρχει αναμφίβολα. Όπως βέβαια, υπάρχει και ο αριθμός φ και οι αναλογίες του.. Η αναλογία του αριθμού αυτού όμως συναντάται σε δισεκατομμύρια άλλους συνδυασμούς και όχι μόνο σε αυτούς που ισχυρίζεται ο Dan Brown. Αρκει να πολλαπλασιάζεις τον αριθμό αυτον, με μια σταθερά και να δεις αν το αποτέλεσμα συμπίπτει με το μήκος κάποιου άλλου σημαντικού για το κόσμο μας μεγεθους. Τα μαθηματικά είναι ένας τομέας που συνεχίζει ακόμα και σήμερα και μας ανακαλύπτει νέους κόσμους και να μας εκπλήσσει.
Αν θες για παράδειγμα, δοκιμασε τον αριθμό 142857 να τον πολλαπλασιάζεις διαδοχικά με το 2, με το 3, με το 4 το 5 κλπ.
Πάντα το αποτέλεσμα 142857 Χ 2, 142857 Χ 3, 142857 Χ 4 κλπ, έχει σαν αποτέλεσμα έναν αριθμό που περικλείει μόνο τα ψηφία 142857, αλλά σε μπλεγμένη (φυσικά) σειρά. Αν μάλιστα προσθέσεις ένα προς ένα τα ψηφία αυτού του αριθμού θα βγαλεις : 1+4+2+8+5+7= 27. Αν διαιρέσεις τον αριθμό 142857 με το 27 θα δεις ότι η διαίρεση είναι ακέραια ! με πηλίκο 5291. Πραγματικά σπάνιο. Δοκίμασε έναν 5ψηφιο αριθμό που να αρχίζει από 142ΧΧΧ, να τον διαιρέσεις με το άθροισμα την ψηφίων αυτύ του αριθμού για να δεις ότι δύσκολα θα βρείς πηλίκο ακέραιο.
Και συνεχίζοντας, θα σου πω ότι προσθέτοντας τα ψηφία του πηλίκου 5291, βγάζουμε αποτέλεσμα 17, και αν αφαιρέσουμε το 17 από το προηγούμενο 27. έχουμε τον μαγικό αριθμό 10. Οι 10 ΕΝΤΟΛΕΣ !!! Ουάου !!! Να λοιπόν Σπύρο γιατί οι 10 εντολές είναι 10, και όχι για τους λόγους που ξέρουμε μέχρι τώρα...

Αλλά ας σοβαρευτούμε

Ας μιλήσουμε για το Παρίσι και το Λούβρο. Η περίφημη πυραμίδα του αποτελείται από 673 κομμάτια και όχι 666, όπως διακαώς και μεγαλόσχημα επιθυμεί να διαδώσει ο Dan Βrown. Αυτό τουλάχιστον αναφέρεται στο site: http://www.louvre.or.jp/louvre/presse/en/activites/archives/anniv.htm
Και προσωπικά μου φαίνεται αρκετά αξιόπιστο site, δεν ξέρω αν είναι μάλιστα και το επίσημο σιτε του μουσείου..
Πραγματικά όμως δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο αυτού του λάθους που κάνει ο Dan Brown. Τι εξυπηρετεί η αναφορά του αριθμού του θηρίου και σε τι οφελεί και τι προσδίδει στο γενικότερο πνεύμα του βιβλίου? Φτηνό τέχνασμα εντυπωσιασμού ίσως και τίποτα άλλο. Και μάλιστα ενός εντυπωσιασμού που βασίζεται σε λάθος στοιχεία.

Έχω επικοινωνήσει με γνωστή μου που κατοικεί στο Παρίσι εδώ και 20 χρόνια, η οποία δεν γνώριζε το συγκεκριμένο θέμα καθόλου. ΕΈψαξε όμως γενικότερα για το βιβλίο μια και το είχε φυσικά διαβάσει και με διαβεβαίωσε ότι στη περιοχή κοντά στον Άγιο Σουλπίκιο, δεν υπάρχουν πόρνες, πρόκειται για μια αρκετά πλούσια περιοχή, χωρίς πόρνες και άλλα ανάλογα καλαισθητικά. Προσωπικά διάβασα στο ιντερνετ, ότι δίπλα ακριβώς από την εκκλησία υπάρχει ένα αστυνομικό τμήμα, όπου φυσικά δεν θα επέτρεπε την παρουσία ιερόδουλων κοντά σε έναν τέτοιο ιερό χωρο. Και το παράξενο με τον Dan Brown είναι ότι μια και δεν ασχολείται με τις πραγματικές λεπτομέρειες του χώρου τον οποίο περιγράφει, ΠΟΣΟ καλύτερα ασχολήθηκε με σοβαρότερες λεπτομέρειες ενός μνημείου ή ενός ναού, οι οποίες αναφέρονται στο βιβλίο με τρομακτική δόση αλήθειας και παίζουν ρόλο μάλιστα στους συλλογισμούς του?

Ας πάμε τώρα στα Ευαγγέλια.. Προτού μιλήσω όμως για την αυθεντικότητα τους, ας σχολιάσουμε λίγο το θέμα κατά πόσο ήταν νικήτρια (όπως ισχυρίζεται ο Dan Brown) η χριστιανική θρησκεία μέχρι τότε.
Όλοι γνωρίζουμε ότι τα πρώτα 300 χρόνια ( αλλά και αργότερα), οι χριστιανοί σφαγιάζονται κατά εκατοντάδες, και μισούνται από όλο τον άλλο πληθυσμό παγκοσμίως. Σε καμία περίπτωση οι χριστιανοί δεν ήταν οι νικητές. Αλλά και αν θες, δεν είναι δυνατόν ιστορικά γεγονότα, να σβήνονται στο πέρασμα του χρόνου, να μην περνάνε από γενιά σε γενιά. Οι αρχαίοι Έλληνες είναι γνωστοί για πολλές νίκες τους και για άλλες τόσες όμως ήττες. Οι νίκες των αρχαίων Αθηναίων είναι εξίσου γνωστές με τις ήττες. Είτε αυτές γίνονταν στο πεδίο της μάχης, είτε προκαλόυντο από πολιτικές αναταραχές. Τίποτα δεν μένει κρυφό υπό του ηλίου αγαπητέ Spycon, μόνο συνομοσίες τύπου Αγίου Δισκοπότηρου, παραμένουν κρυφές στα συρτάρια ακαδημαϊκών, ιστορικών και συγγραφέων που άλλοι μένουν στην αφάνεια, κι άλλοι γίνονται ευρέως γνωστοί, όπως ο Dan Brown. Ή μήπως δεν έχει έρθει το πλήρωμα του χρόνου ακόμα, και όλη η γη περιμένει το κρίσιμο αυτό χρονικό σημείο που επιτέλους όλα θα ξακαθαρίσουν ?

Σχετικά λοιπόν με τα ευαγγέλια που φρόντισαν οι νικητές κατά τον DanBrown να αποκρύψουν και σκόπιμα να θεωρήσουν αυθεντικά κάποια άλλα, έχω να πω ότι στο τέλος του ευαγγελίου του Θωμά, ένα ευαγγέλιο από αυτά που δεν υιοθέτησε ο "νικητής" Κωνσταντίνος, αναφέρεται χαρακτηριστικά η ακόλουθη δήλωση του Χριστού: "Οι γυναίκες πρέπει να γίνουν άνδρες αν θέλουν να σωθούν". Σε αυτό λοιπόν το Ευαγγέλιο ΄ο Χριστός δείχνει καθαρά την "αντίθεσή" του απέναντι στο γυναικείο φύλο, κάτι που έρχεται σε αντίθεση με τους συλλογισμούς του Dan Brown που θέλουν το Χριστό τον πρώτο "φεμινιστή". Το ευαγγέλιο αυτό λοιπόν, το απαγορευμένο από τον νικητή Κωνσταντίνο, φυσικά και δεν το μελετά ο Dan Brown, ούτε καν το αναφέρει. Γιατί δεν τον συμφέρει στους συλλογισμούς του. Και φαντάζομαι ότι συμφωνείς, πώς η μισή αλήθεια είναι χειρότερη καμμιά φορά από ένα ολόκληρο ψέμμα..
Τα ίδια αυτά απόκρυφα Ευαγγέλια, φέρουν ονόματα των μαθητών του Χριστού, αλλά δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι γράφτηκαν από αυτούς, μια και είναι πολύ μεταγενέστερα των Ευαγγελίων της Καινής Διαθήκης και περιέχουν πολλές ιστορικές ανακρίβειες. Πολλά από αυτά αποδίδονται στους Γνωστικούς, ένα ρεύμα σκέψης επηρεασμένο από τον Πλάτωνα, το οποίο ανθούσε ήδη στους πρώτους χριστιανικούς κόσμους.
Η σύνοδος άλλωστε της Νίκαιας το 325 ΄εγινε για την αντιμετώπιση της αίρεσης του Αρείου, και όχι για να αποφασιστεί η εγκυρότητα των πρώτων ευαγγελίων, ούτε βέβαια για να ορίσει τον Χριστιανισμό ως επίσημη θρησκεία της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας.Όλα αυτά έλαβαν χώρα 50 χρόνια αργότερα επί Αυτοκράτορα Θεόδωρου..
Τρομερή ανακρίβεια του Dan BRown, είναι επίσης η αναφορά σε 5.000.000 νεκρούς μάγους κατά τον μεσαίωνα, τη στιγμή που υπάρχει ιστορική εκτίμηση για 30 με 50 χιλιάδες μόνο νεκρούς (λόγω ενασχόλησης με μαγεία) από καθολικές και προτεσταντικές κυβερνήσεις κατά τη διάρκεια του 1400-1800 μΧ.

Κι αν φίλε μου Spycon, σε ενοχλεί η αυθαίρετη έκφραση που χρησιμοποίησα προηγουμένως, λέγοντας ότι υπάρχει "ιστορική εκτίμηση" και άρα δεν τεκμηριώνω τα γραφόμενά μου, σου παραθέτω ακριβώς την ακόλουθη πρόταση από το βιβλίο του Dan Brown και συγκεκριμένα στη σελ 333 κάτω:
"Όπως ανέφερα, ο γάμος του Ιησού με τη Μαγδαληνή, αποτελεί ιστορικά καταγεγραμένο γεγονός" .
Χαχα.. Η ουσιαστική δηλαδή συνομωσία, το βασικό συστατικό του βιβλίου και της πλεκτάνης που έχει παιχτεί εδώ και 2000 χρόνια, ο Dan Brown την αποκαλύπτει με την παραπάνω πρόταση και τη δικαιολογεί σαν "ιστορικά καταγεγραμμένο γεγονός"!! Ίσως κάποιος πρέπει να μου εξηγήσει τη μετάφραση και την έννοια των λέξεων "ιστορικό γεγονός", γιατί ο συγγραφέας και ιστορικός Dan Brown δεν με καλύπτει καθόλου.

Και συνεχίζω: Στη σελίδα 315, αναφερόμενος στον Ιησού, λέει ότι "ως Μεσσίας ανέτρεψε πολλούς βασιλείς". Πραγματικά ψάχνω να βρω έστω κι έναν βασιλέα που ανέτρεψε ο Χριστός κατά τη διάρκεια της σύντομης παρουσίας του στη Γή.

Στη σελίδα 219 διαβάζουμε ότι: "ΟΛΟΙ οι ακαδημαϊκοί συμφωνούν σε ένα πράγμα. Οι Ναϊτες ανακάλυψαν κάτι ανάμεσα στα ερείπια, κάτι που τους χάρισε πλούτο και δύναμη". Προφανώς αναφέρεται στο δισκοπότηρο και στα αρχεία που αποκαλύπτουν την πραγματική του ερμηνεία...
Στην αμέσως προηγούμενη όμως σελίδα (σελ 218) , ο Dan Brown αναφερόμενους πάλι στους ακαδημαϊκούς λέει : " Για τους ακαδημαϊκούς η ιστορία των Ναϊτών,ήταν ένα επικίνδυνο πεδίο, όπου τα γεγονότα, οι μύθοι και οι διαδόσεις ήταν τόσο στενά συνυφασμένα, που για να εντοπίσει κάποιος την καθαρή αλήθεια, ήταν σχεδόν αδύνατο"

ΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ο Dan Brown αν μιλάει σοβαρά, ή με απλή σοβαροφάνεια, αν μιλάει για ΓΕΓΟΝΟΤΑ ή απλά μιλάει η καλπάζουσα φαντασία του. Αλλά το είπαμε και στην αρχή. Είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη ( και ύποπτη) η ικανότητα να παραθέτεις γεγονότα αληθινά, αληθοφανή και φανταστικά, στίς ίδιες σελίδες του ίδιου μάλιστα βιβλίου.

Και βέβαια ας μη συζητήσουμε καν το θέμα των ολυμπιακών κύκλων. Οι ολυμπιακοί κύκλοι σχεδιασμένποι στις αρχές του αιώνα, αναπαριστούν τις 5 γνωστές ηπείρους ( λέω "γνωστές", γιατί o Dan Brown ίσως θεωρεί ότι υπάρχουν και άγνωστες), και όχι κάποια θηλυκή θεότητα. Όπως επίσης οι αρχαίοι ολυμπιακοί γίνονταν προς τιμή του Δία και όχι της θεάς Αφροδίτης.

Τέλος, ίσως έχει ξενίσει το γεγονός ότι χαρακτήρισα μερικές φορές, τις συγγραφικές ικανότητες και γενικότερα το βιβλίο σαν ύποπτο και πονηρό. Με ενοχλεί απλά το γεγονός ότι ο Χριστιανισμός δέχεται τόσα συντριπτικά χτυπήματα τα τελευταία χρόνια. Η θρησκεία της αγάπης, η θρησκεία που διαδίδεται με την αγάπη, φαίρεται και άγεται στα σχέδια πολιτικών, συγγραφέων και λοιπών διακεκριμένων προσώπων και θεσμών. Κανείς δε θα τολμούσε να γράψει ένα βιβλίο που θα έθιγε για παράδειγμα το μουσουλμανισμό και τις προεκτάσεις του. Ο Σαντάμ στο πόλεμο του κόλπου δήλωνε στους στρατιώτες του " Σκοτώστε δυτικούς, και θα βρεθείτε στο παράδεισο τρώγοντας εκμεκ ! "
Αναλογίζομαι και γνωρίζω το δράμα του ιρανικού και του ιρακινού λαού, το θέμα εδώ δεν είναι πολιτικό. Μη βιαστεί κανεις να με κατηγορήσει για φιλο-αμερικανισμό κλπ. Μιλάω μόνο για τη θρησκεία. Κανείς δε πειράζει τους μουσουλμάνους. Κανείς δε κριτικάρει τη θρησκεία τους, κανένα best seller, δεν έχει προκύψει απόσο τουλάχιστον γνωρίζω που να κατακρίνει τις βασικές αρχές της μουσουμλμανικής θρησκείας. Και φυσικά ούτε θα προκύψει, ούτε πιστεύω ότι θα ήταν καλό να υπάρξει κάτι τέτοιο, όσο κι αν δε συμπαθώ τη θρησκεία τους..
Ευτυχώς που η Αγία Γραφή, εξακολουθεί ακόμα να πουλάει όσο κανένα άλλο γραπτό κείμενο παγκοσμίως και αποτελεί ένα πραγματικό best seller,όχι μόνο ποσοτικά, αλλά κύρίως ποιοτικά και πνευματικά.
Άλλωστε, είτε γραμμένο από νικητές, είτε από χαμένους, οποιοσδήποτε από μας , μπορέσει να κάνει πράξη και στάση ζωής το ρητό "αγαπάτε αλλήλους ως εαυτόν", θα είναι σίγουρα νικητής....
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
DJ_835
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: May 03, 2004
Μηνύματα: 138

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 28 Σεπ 2004, 11:15 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Χριστιανισμός και επεκτάσεις... Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αν και δεν έχω διαβάσει το παραπάνω βιβλίο. Μπορώ να πω ότι με όλα αυτά που γράψατε μου έχει κινήσει την περιέργια πάρα πολύ και μόλις βρω χρόνο θα το αγοράσω να το διαβάσω.
Απλά ήθελα να πω δύο πράγματα για τον Χριστιανισμό, μια και ανοίξατε την συζήτηση με αφορμή το βιβλίο. Είναι βέβαια καθαρά προσωπική γνώμη και δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν.
Καταρχήν όλες οι θρησκείες ανά τον κόσμο, ήταν, είναι και θα αποτελούν βασικό συστατικό της κάθε κοινωνίας. Δεν μπορεί να υπάρξει κοινωνία, πολιτισμένη χωρίς θρησκεία. Ο κόσμος χρειάζεται να πιστεύει κάπου... Και αυτό διασφαλίζεται ανά τους αιώνες από όλους όσους θέλουν και κάνουν το γενικό κουμάντο, ανά κράτος ή γενικότερα στον πλανήτη.
Το σίγουρο είναι μια και έχω διαβάσει την γενικότερη φιλοσοφία των περισσοτέρων από αυτές, ότι ο Χριστιανισμός είναι καλύτερος στους περισσότερους τομείς. Γιατί είσαι πιο ελεύθερος και γιατί η αγάπη είναι το Α και το Ω. Και επειδή γενικότερα η αγάπη περνάει τρικυμμίες, βγαίνει δυνατότερη. Έτσι και ο Χριστιανισμός.
Δεν σημασία για μένα αν παντρεύτηκε ή "τι" ήταν ο Χριστός, ή αν ήταν και ένας απλός άνθρωπος. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι κάποιος μίλησε και διέδωσε σε όλο τον κόσμο την αγάπη προς τον συνάθρωπο και το πόσο σημαντικό είναι να προσπαθείς όσο μπορείς να κάνεις το καλό. Και όχι γιατί θα πας στον παράδεισο ή αν δε το κάνεις θα πας στην κόλαση (γιατί όλοι από χώμα γίναμε και εκεί θα καταλήξουμε), αλλά για να τα έχεις καλά με την συνείδησή σου και να κοιμάσαι ήσυχος το βράδυ.
Από εκεί και πέρα είμαι ενάντια στην καπηλεία που έχει γίνει αιώνες τώρα στο όνομα του Χριστιανισμού, προς όφελος συγκεκριμένων ανθρώπων και καταστάσεων. Έχουν καταστραφεί πολιτισμοί π.χ. ινκας , έχουν βασανιστεί , δολοφονηθεί άνθρωποι με μεγάλο μυαλό στον Μεσαίωνα που θα είμασταν τώρα στο 3000 μχ όχι στο 2004, αν τους άφηναν το πνεύμα και την γνώση ελεύθερη. Πάντα στο όνομα του Χριστιανισμού.
Και κάτι δικό μας, έχουν καταστραφεί πολλά μνημεία και ανεκτίμητη πολιτιστική κληρονομιά από τα αρχαία ελληνικά χρόνια τον καιρό του Βυζαντίου, ας μην αναφέρουμε τώρα το κυνήγι και την σφαγή των ελλήνων που πίστευαν τότε ακόμα στους δώδεκα θεούς. Και είναι και άλλα πολλά που δεν χρειάζεται να τα αναφέρω. Όσο αφορά τα βιβλία που προσπαθούν να προκαλέσουν δεν αποσκοπούν πουθενά αλλού παρά στην τσέπη εκδοτικών οίκων και συγγραφέων. Χρειάζεται όμως να τα διαβάζουμε και όχι να τα κάψουμε γιατί πάντα πρέπει να γνωρίζεις και τον αντίλογο. Αλλά όχι και να επιρεαζόμαστε.
Τέλος κάτι αιρετικό. Πολλές φορές αναρωτιόμαστε αν υπάρχει θεός. Ιδιαίτερα μετά τα χθεσινά 7 παιδιά νεκρά στην εθνική οδό. Και έχουμε και δίκιο. Το να βλέπεις παιδιά ακρωτηριασμένα και νεκρά στο Ιράκ από τους βομβαρδισμούς των αμερικάνων, το να βλέπεις παιδιά να πεινάνε, να εκδίδονται να δολοφονούνται σε όλο τον κόσμο μάλλον κλονίζει τα πιστεύω σου. Και από την άλλη τους "τάχα" απεσταλμένους του θεού με τα χρυσά τους μενταγιόν των εκκατομυρίων και τις αμύθητες περουσίες να μιλάνε για αγάπη. Προσωπικά το δυστύχημα με το Σινούκ μου πέρασε σχεδόν αδιάφορο λυπήθηκα μόνο για το στρατιωτικό προσωπικό, αλλά το χθεσινό με συγκλόνησε όπως τότε με τα Τέμπη. Είναι κρίμα πραγματικά και άδικο και αν υπάρχει θεός πρέπει επιτέλους να προστατεύσει πρώτα από όλα τα παιδιά του κόσμου και μετά να "ξεκαθαρίσει" το τοπίο από όλους τους νταβατζήδες του Χριστιανισμού αλλά και της πολιτικής ζωής (βλέπε Μπους, Μπλερ και όλους του άλλους). Τότε ο κόσμος μας θα είναι καλύτερος, και με τρελαίνει πολλές φορές που ακούω πολλούς και πολλές να λένε αχ θεέ μου να κάνω αυτό, να μου τύχει αυτό, να κερδίσω αυτό. Αυτά είναι ανοησίες το μόνο πράγμα που πρέπει όλοι να εύχεστε είναι να έχετε την υγεία σας και μετά να βοηθήσει ο θεός αυτούς που έχουν πραγματική ανάγκη. Αυτή η σκήνη της μάνας που σπάραζε έξω από το νοσοκομείο της Λαμίας ίσως μπορεί να σας αλλάξει λίγο την καρδιά...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 28 Σεπ 2004, 23:55 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

αν τα περιμέναμε όλα απ'τον Θεό, τότε ποιός ο λόγος ύπαρξής μας; Εμείς είμαστε τα ζώα που καθόμαστε και τους δεχόμαστε, τους ακούμε και στην τελική τους ψηφίζουμε, γιατί σαν μάζα είμαστε πρόβατα που μας κουμαντάρουν έστω κι αν σαν χαρακτήρες ξεχωριστά είμαστε διαφορετικοί. Αυτό εκμεταλλεύονται οι "μεγάλοι" και εκεί χτυπάνε. Ας μη ρίχνουμε λοιπόν όλες τις ευθύνες στον Θεό και στον καθένα προϊστάμενο, αφού εμείς κουβαλάμε την αμαρτία μέσα μας..
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 29 Σεπ 2004, 12:19 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Quote:
αφού εμείς κουβαλάμε την αμαρτία μέσα μας..


"Ψυχή που δεν αμάρτησε ποτέ της δεν θα αγιάσει"

Πάρε Μαρία Μαγδαληνή (για να είμαστε εντός θέματος ) που έγινε αγία...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Γενική συζήτηση All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1 από 1

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©