Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 644478
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

ραδιο"πειρατικα" χρονια αναμνηση
Σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 1 Απρ 2008, 17:57 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

εγώ υπέθεσα ότι ήταν κάποιοι που τους έκαναν φάρσα και μπήκαν στη συχνότητα και όχι ότι ήταν από μέσα Laughing
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Aigokerws
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Feb 20, 2012
Μηνύματα: 4

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 20 Φεβ 2012, 16:10 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Re: ραδιο"πειρατικα" χρονια αναμνηση Απαντηση με παραβολή κειμένου

231 έγραψε:
Θυμαμαι με νοσταλγια,

Συντονισμος οδηγησης ( 6C4 5763 EL36) στην συχνοτητα μου απευθειας με κεραια. Ρυθμιση εξοδου στα επιθυματα βαττ για να οδηγήσω την 4 CX 250 ( το μηχανημα που αγορασα από τον ΤΑΚΗ 1378 που το ειχε παρει από τον ΓΙΩΡΓΟ 1210 που εκανε εκπομπη με την δαφνη 1282 και το ειχε κατασκευασει ο φιλος ηλιας 378 ή JG (www.rf1.gr σημερα)

Στην συνεχεια συνδεση της οδηγησης με την 4xc και ανοιγμα μονο του driver.

Ρυθμισμα του μεταβλητου για δω το περασμα μεσα από το λινεαρ.

Μετα ζεσταμα οδηγου (νηματα cx) – ανοιγμα λινεαρ συντονισμος – ελεγχος θερμοκρασιας αερα ( με το χερι )

Και πάρε να χεις 450 όμορφα βαττ στις 2 κολινεαρ ( το 1988)

Όλα αυτά από το 1985 εως το 1993

Ωραια χρονια.

Γιωργος από Κυψελη τοτε ως 231

υγ Σε μερικες μερες θα βαλω φωτο απο σταθμους σε λειτουργια (απο τα παλια καλα χρονια)




450 Watts με την 4CX 250????? Wowwwww!!!!!

Τώρα με έστειλες.... δηλαδή με τις 2 4CX 350 (με 2.500 V X 0.6 A) σε Push-Pull και με οδήγηση καμιά 15 Watts έπρεπε εγώ να παίζω με 1 KW!!!!

Ε ρε τι έχω να διαβάσω ακόμη ο έρμος!!!!

Παλικάρια... τα Watts δεν είναι φυστίκια!!!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 21 Φεβ 2012, 16:15 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Γεια σου Αιγόκερε και καλως ήρθες στον Hot Station.

Η αλήθεια είναι ότι οι κατασκευές, δεν ήταν ποτέ το δυνατό μου σημείο. Αλλά ο 231 / Γιώργος (επειδή τον ξέρω από εκείνα τα χρόνια, αλλά έχω δει και πρόσφατες κατασκευές του) δεν έπαψε να ασχολείται και μάλιστα με επιτυχία σε τέτοιου είδους εγειχρήματα (καθώς και κεραίες - η J-Pole του .."σκοτώνει") .. Οπότε, δεν νομίζω ότι θα έγραφε εύκολα μπαρούφες.. Επίσης, με μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο η συγκεκριμένη λάμπα δείχνει ότι για εκεί την δίνουν (περίπου).. 350-500W (φαντάζομαι παίζει ρόλο με τι θα την οδηγήσεις και πόσο θα την ζορίσεις)..

http://f5soh.free.fr/montages/pa4cx/pa4cx2m.html
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=38672

Και όντως με 2 push pull λένε πως πάει περίπου στα διπλά..
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Aigokerws
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Feb 20, 2012
Μηνύματα: 4

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 21 Φεβ 2012, 18:24 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

LavantiS έγραψε:
Γεια σου Αιγόκερε και καλως ήρθες στον Hot Station.

Η αλήθεια είναι ότι οι κατασκευές, δεν ήταν ποτέ το δυνατό μου σημείο. Αλλά ο 231 / Γιώργος (επειδή τον ξέρω από εκείνα τα χρόνια, αλλά έχω δει και πρόσφατες κατασκευές του) δεν έπαψε να ασχολείται και μάλιστα με επιτυχία σε τέτοιου είδους εγειχρήματα (καθώς και κεραίες - η J-Pole του .."σκοτώνει") .. Οπότε, δεν νομίζω ότι θα έγραφε εύκολα μπαρούφες.. Επίσης, με μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο η συγκεκριμένη λάμπα δείχνει ότι για εκεί την δίνουν (περίπου).. 350-500W (φαντάζομαι παίζει ρόλο με τι θα την οδηγήσεις και πόσο θα την ζορίσεις)..

http://f5soh.free.fr/montages/pa4cx/pa4cx2m.html
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=38672

Και όντως με 2 push pull λένε πως πάει περίπου στα διπλά..


Δεν είχα βεβαίως καμμία διάθεση-πρόθεση να ειρωνευτώ ή να χλευάσω κάποιον...

Απλά λέω ότι ανεξάρτητα από το ποια είναι τα specs της κάθε λυχνίας, το αποτέλεσμα εξαρτάται από δεκάδες παράγοντες και παραμέτρους!!!!

Η CX-250A Είναι μία αξιοπρεπής λυχνία αλλά για να δώσει αυτά που αναφέρονται στα εργοστασιακά specs θα πρέπει να έχουν επιτευχθεί οι κατάλληλες συνθήκες!!!

Πχ, αν μετρήσεις την ισχύ με αξιόπιστα όργανα κι επάνω σε ένα σωστό dummy load μετά από ένα φίλτρο bandpass για μία συγκεκριμένη ζώνη συχνοτήτων, θα διαπιστώσεις ότι δεν δίνει αυτά που σε μία απλή γέφυρα πχ zetagi φαίνονται!!!

Κι εγώ κάποτε είχα φτιάξει ένα linear με ένα τραζίστορ της Philips το οποίο υποτείθεται ότι έδινε στους 175 ΜHz 180 Watts... Ε, μας έβγαλε την Παναγία να καταφέρουμε να του πάρουμε τα 150... βέβαια όταν τρελλαθήκαμε και ασχοληθήκαμε για κανένα μήνα το φτάσαμε να δουλεύει με 32 (αντί για 28 volts) με πάνω από 28 watts input anτί για 18-20 και τελικά έδωσε γυρω στα 230-240 Watts για 24 ώρες... μετά καθόμασταν και κλαίγαμε τα 15.000 δρχ που το είχαμε αγοράσει!!!! χαχαχαχαχα!!!!

Έ, ρε εποχές!!!

Το άθλημα τελικά ήταν πολύ εθιστικό!!!

Αλλα το ηθικό δίδαγμα είναι "Δούλεψε επάνω στις προδιαγραφές και μη ξεπερνας δραματικά τα όρια του κατασκευαστή"!!! Η ουσία είναι να αποκτάς γνώση και να δημιουργείς τις προϋποθέσεις για τα καλύτερα αποτελέσματα:

Σωστές κατασκευές κεραίας, γραμμών μεταφοράς, σωστό σημείο εκπομπής (υψόμετρο, οπτική επαφή, λοβούς ακτινοβολίας) και πάνω από όλα μη μασάς από μύθους και μυθεύματα!!!

Πχ, Ο συχωρεμένος ο Μίμης ο Μπόγιας (έτσι λέγαμε τον Playboy) μια ζωή παιδευόταν με 12 Χ 807, με 20 Χ 813 κλπ κλπ κλπ.... αφού μπορούσε κάλλιστα να στήσει μία 4-1000 και να ξεμπερδεύει... απλά είχε κάτι μαζοχιστικό στο να βασανίζεται, άλλοτε με κεραίες περίεργες κι άλλοτε με πολλές παράλληλες λάμπες... ήταν το "σακατιλίκι του"!!!

Δεν θα ξεχάσω κάποια περίοδο γύρω στα '80 με τον Blackman που μόλις είχε φτιάξει ένα καλό μηχανάκι με κάποια καλή ίσχύ (στα μεσαία) τα πήρα στο κρανίο γιατί ενώ δεν το είχε ξανακάνει άνοιγε επάνω μου (εγώ με 2Χ807 τότε) και μου έριχνε παράσιτο όταν έκανα εκπομπές!!!

Σε 3 μέρες τον είχα στο τηλέφωνο να κλείει και να παρακαλάει να τον αφήσω να παίξει γιατί τον είχα πατήσει 2 τετράγωνα από το μαγαζί του!!! Θυμάμαι επίσης ότι εκείνη την εποχή τα φράγκα ήταν πολύ περιορισμένα κι έστησα 4 Χ EL509 μόνο και μόνο επειδή με είχε τσαντίσει... είχα κατον Λουμούμπα στην αθήνα που μου έκανε διάφορα και τους έριξα μερικές καλές τάπες για να ηρεμήσουνε!!! χαχαχαχα!!!

Άλλη μια εποχή που είχε μείνει στην ιστορία ήταν η εποχή με το μηχάνημα του Λεωνίδα (Ψησταριές)... 2 Χ 4-400 με 2 Χ 813 push-pull ενισχυτή οδηγύμενες από έναν Duble-X... εκεί την Πειραιώς & Ιερά οδό!!! Μιλάμε για τρελλά γκάζια... σχεδόν η μισή Ελλάδα τον άκουγε!!! Έπαιζε μέσα από το εργοστάσιο...

Και η οδυνηρή εποχή ήταν όταν με μαζέψανε το '81 εγκαινιάζοντας το ολοκαίνουργιο ραδιογωνιόμετρο το Mitsubishi... τότε η 4-1000 είχε κλείσει 10-15 μέρες ζωής στον αέρα!!! και θυμάμαι, κάθε που άνοιγα μετά τα μεσάνυχτα (δεν τολμούσα να σηκώσω διακόπτη πριν τις 12-1 τη νύχτα, γιατί ολόκληρη η Αμφιάλη δεν μπορούσε να δει τηλεόραση) μ' έπαιρνε ένα φανατικός από την Κρήτη να μου πει ότι με ακούει "καμπάνα"!!!! 1.030 ή 1.050 KHz.... καμμιά 70ριά μέτρα κεραία... πέρναγε πάνω από μία αλάνα που σήμερα είναι χτισμένο ένα κτίριο με Super market!!!

'Ασε γιατί αν παρασυρθώ κι άλλο θα σου γράφω ιστορίες από τα τέλη του '60κάτι...

Τα χαρακτηριστικά μου ήταν στα μεσαία Τάκης ΡΣ-19, Αιγόκερως & Α112, Πειραϊκή ραδιοφωνία στα FM (είμασταν παρέα τότε με 3-4 παδιά ακόμη) και μερικά άσχετα αφότου με πιάσανε (για να ... παραπλανώ τους "εχθρούς"... χαχαχα)!!!

Καλό απόγευμα και θα τα λέμε!!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 23 Φεβ 2012, 16:41 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αγαπητε φιλε,
Η λαμπιτσα αυτή μπορει να φτασει τα 450 και παει και παραπανω.
Οσο για τις δυο, ΝΑΙ, φτανουν κoντα στο κιλο.
Τωρα αν εσενα δεν σου εβγαζε τοσα, τι να πω ….

Τωρα, αφου μιλας για οργανα, και πολύ σωστα κανεις, οι zetagi σε αυτην την ισχυ δουλευουν για μερικα δεπτερολεπτα και μετα …. καπνος. Η γεφυρα που ειχα τοτε και την εχω ακομα και σημερα ηταν η HANSEN FS 5 (Σουμπασακος)

Ισως να διαφωνεις με αυτά που ειχα γραψει, όμως είναι λαθος η λογικη του «εγω ειμαι αυτος και εχω κανει το ταδε και το ταδε ….».
Ολοι στον χωρο των fm καποιοι ειμαστε και κατι εχουμε κανει.

Θα μπορουσα βεβαια να σου γραψω ότι στα αριστερα μου εχω ένα hp8591a έναν tektronix2445A μια απλη 43 μια 4381 ένα dummy bird 1,5 κιλου (συνεχομενου) μερικους αναλυτες κεραιων και παει λεγοντας. Όμως και παλι, δεν θα σου ζητησω να αλλαξεις γνωμη.
Δικαιωμα σου να εχεις την γνωμη σου.

ΥΓ
Μηνα, για σενα το βιντεακι
http://www.youtube.com/watch?v=qS-nMfaK_yY
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 23 Φεβ 2012, 21:07 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

offtopic
αναστήθηκε το τοπικό Very Happy
/offtopic
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
radioamateur
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Dec 21, 2004
Μηνύματα: 45

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 4 Μαρ 2012, 04:14 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Καλό είναι να τηρουνται οι όποιες προδιαγραφές του κατασκευαστή για να κρατήσει η λυχνία στο χρόνο.Δεν θα πρότεινα να ασχοληθεί κανείς με αυτού του είδους την κατασκευή αφενός για λόγους ασφαλείας του χρήστη αφετέρου για την κατανάλωση της συσκευής και για το γεγονός αυτοί οι ενισχυτές κατασκευάζονται για συγκεκριμένη συχνότητα εκπομπής για να έχεις τη μεγίστη απόδοση.
Καλύτερα όποιος θέλει να πειρατιστεί να ψάξει να βρει ένα linear με mosfet με όλες τις προστασίες και σε τιμή χαμηλή
Παραθέτω και ένα σχεδιάκι για θεωρητική μελέτη και μόνο.
(HIGH VOLTAGE AT THE CIRCUITS TAKE THE PROPERE MEASURES!!! THIS VOLTAGE CAN KILL!!) αναφέρει στο site ο Αντρέας 555



:D
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©