Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641049
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Εκπομπη στα fm!! Τι προτείνετε??
Σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 8 Αυγ 2008, 08:54 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Μπραβο φασμα, ωραιες επιλογες.
μ αρεσει γιατι δεν πηγαν χαμενα ολα αυτα που γραψαμε.
εχεις αποψη και δικαιολογεις την καθε επιλογη σου
ξανα μπραβο. thumright

μια μονο ενσταση εχω και αφορα το boadband διπολο

1 οταν μια κεραια ειναι διπολο, δεν εχει ενισχυση
2 διαβαζω οτι αυτο το διπολο εχει 2 dbd ! ! ! ! !
(To dBd εκφράζει την ενίσχυση μιας κεραίας σε σχέση με μια δίπολη κεραία.)
η μονη περιπτωση να εχει ενισχυση ειναι να χρησιμοποιει τον ιστο της κεραιας σαν ανακλαστηρα . . . αλλα κατι δεν μου παει καλα . . . τα διπολα δεν εχουν ενισχυση
3 σχετικα με την προσπαθεια σου να μην εχεις στασημα. στις broadband κεραιες, απο οσο ξερω, δεν μπορεις να κανεις τετοιου τυπου προσαρμογες. Αρα, αν βρεις αδεια συχνοτητα στους 102,3 και η κεραια εκει εχει 1:1,4 swr, δεν μπορεις να αλλαξεις ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ - Ισως μονο να παιξεις με το μηκος του καλωδιου σου
4 οταν εχεις ενα σταθμο με 50 watt εκπεμπεις 50 watt. Very Happy
ειναι λαθος να λες οτι εχω 50 Χ 4 = 200, η ενισχυση απο τις κεραιες φυσικα και υπαρχει, αλλα τα 50, ειναι 50 και οχι 200.
(φαντασου εναν "πειρατη" pirat σε ενα βουνο με μια 24αρα Shocked κολλινεαρ να λεει οτι "εχω σταθμο με 5 watt + τα db της κεραιας + db απο το υψος . . . αρα εκπεμπω με 2 kw" Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked )

αντε ξεκινα, ριξε και καμια φωτο να γουσταρουμε

υγ 1
για καλωδιο δες το aircom και φυσικα οι κονεκτορες να ειναι επαργυροι.
αυτα εχουν μικρο κοστος & μικρο χασιμο σε db

υγ 2
στην επαρχια, αν εχεις αδεια συχνοτητα, γιατι δεν βαζεις μια 5/8 ?
θα δεις θαυματα με την εμβελεια που θα εχεις, αλλα αν κανεις αυτην την επιλογη, σιγουρεψου για αλλα σηματα στην συχνοτητα σου.
η προταση μου αυτη εχει να κανει με
την ελευθερη συχνοτητα
το χαμηλο υψος του σπιτιου σου
και την θαλασσα που εχεις μπροστα σου (δεν σε ενδιαφερει η ομοιομορφη διασπορα του σηματος σου στην θαλασσα)
ασε που δεν υπαρχει πιο ευλοκη κεραια (στον συντονισμο)
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 9 Αυγ 2008, 17:09 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Γεια σας και παλι σε ολους!!!
Λοιπον, 231, συμφωνω κι εγω μαζι σου στο οτι το διπολο δεν εχει ενισχυση. Και μενα περιεργο μου φανηκε αυτο το πραγμα. Στο συγκερκιμενο διπολο, οταν λες οτι χρησιμοποιει τον ιστο σαν ανακλαστηρα, τι συνεπαγεται αυτο? Δηλαδη χανω την κυκλικη εκπομπη? Αν ειναι ετσι, τοτε δεν μου πολυαρεσει αυτο.....
Φυσικα, και καταλαβαινω πως με την ενισχυση δεν αυξανονται τα watt, ομως οταν λεω πως τα 50 θα γινουν 80 με την ενισχυση, ξερω πως θα εχω παλι 50, απλα εννοω πως θα εχω την ιδια αποδοση σαν να ειχα ενα πομπο με 80 watt και ενα απλο διπολο με 0 db.
Σχετικα με την 5/8, μου φανηκε ωραια κεραια, ομως θα βγαζει πολυ ματι. Και το λεω γιατι τουλαχιστον το δικο μου το ματι πεφτει κατευθειαν σε ταρατσες εδω στην Αθηνα, που βλεπω τετοιες κεραιες. Δηλαδη, φαντασου τωρα στο χωριο, να κοιτας και ξαφνικα εκει που θα βλεπεις τα σπιτια, να δεις την 5/8. Θα παει το μυαλο σου κατευθειαν σε κατι τετοιο. Ενω με τη λογαριθμικη ουτε που καταλαβαινεται και εχει μεγαλυτερη απολαβη.
Βεβαια, να σε ρωτησω. Η 5/8 ειναι κυκλικης εκπομπης η κατευθυνομενης???
Αν ειναι κυκλικης τοτε σιγουρα ειναι καλυτερη απο την λογαριθμικη. Ομως εγω πισω μου εχω βουνα και μπροστα μου θαλασσα, και ακριβως απεναντι (7-8 μιλια παραπερα, ισως και λιγοτερο) κατοικημενες περιοχες. Οποτε απο μπροστα εχω ακροατηριο σιγουρα.... Ενω πισω μου υπαρχουν μονο βουνα, και οχι και τοσο κατοικημενες περιοχες. Βεβαια ειπαμε πως η 5/8 περναει φυσικα εμποδια. Οποτε θα το σκεφτουμε... και βλεπουμε.
Επισης στην συχνοτητα μου, με την 5/8 για ποση αποσταση πρεπει να σιγουρευτω για αλλα σηματα?? Υπαρχει περιπτωση δηλαδη να ενοχλω καποιον που να ειναι 2 νομους παραπερα??
Να σε ρωτησω κατι αλλο. Πως μπορω να βρω μια colinear με 2 διπολα? Τι απολαβη θα εχει αν βαλω μια τετοια. Να υποθεσω πως θα ''διπλασιαζει'' την ισχυ?? Γιατι αν στην Αθηνα δεν με συμφερει να παρω την κεραια που ανεφερα στο προηγουμενο post, τοτε μπορω να παρω δυο διπολα και να τα συνδεσω ετσι. Επομενως , θα εχω καλη απολαβη (επομενως και ''ισχυ και εμβελεια''), η εκπομπη θα ειναι κυκλικη, και το πιθανοτερο θα ειναι να μην εχω και στασιμα αφου τα διπολα θα ειναι συντονισμενα στη συχνοτητα, οποτε και δεν θα εχω απωλειες.
Στην επαρχια θα ειναι οπως τα ειπαμε.
Οποτε με ενα Pll 50 watt, πιστευω να ειμαι ενταξει.
Επισης, μπορω να φτιαξω colinear με broadband διπολα???? Shocked Shocked Shocked (Εδω φυσικα,δεν ζηταω να μην εχω στασιμα!!!)
Τωρα βεβαια, μπορω να κανω και το αλλο. Να αγορασω ενα pll στα 150 watt, και στην Αθηνα να παιζω με ενα απλο διπολακι με 0 db στα 70-80 watt. Στην επαρχια ομως? Αν παιζω με 150 και εχω εστω 3 db απολαβη, δεν θα ειναι πλεον επικινδυνο? Αν δεν ειναι επικινδυνο τοτε ετσι θα το κανω. Το θεμα ειναι να μην δω το ραδιογωνιομετρο κατω απ'το σπιτι μου. Γιατι αν ειναι να παρω ενα με 150 watt, το θεμα θα ειναι να τα χρησιμοποιω κιολας) Μην το παρω και παιζω με 50.
Αυτα για την ωρα. See you soon!!! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 19 Αυγ 2008, 20:27 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Γεια σας και παλι παιδια. Να σας ρωτησω κατι. Οποιος ξερει ας μου απαντησει. Διαβασα στους διαφορους τυπους κεραιων που αναφερει ο 231, πως μια κεραια 5/8 εχει απο 3 εως 6 db απολαβη. Που μπορω να βρω μια 5/8 κεραια, η οποια να εχει 5-6 db απολαβη?
Θα επανελθω συντομα, γιατι δεν εχω πολυ χρονο τωρα! Σας ευχαριστω!!!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 19 Αυγ 2008, 21:37 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

fasma, μισο . . .


http://img98.imageshack.us/my.php?image=dsc00516sb8.jpg
http://img98.imageshack.us/my.php?image=dsc00511su4.jpg
http://img98.imageshack.us/my.php?image=dsc00487qj8.jpg
http://img98.imageshack.us/my.php?image=dsc00494fo4.jpg
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 19 Αυγ 2008, 22:04 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ρε παιδια τι ειν' τουτα??? Shocked Surprised Rolling Eyes Rolling Eyes Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 20 Αυγ 2008, 08:07 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

FASMA έγραψε:
Ρε παιδια τι ειν' τουτα??? Shocked Surprised Rolling Eyes Rolling Eyes Laughing Laughing Laughing


Το τελος μιας εποχης fasma. . .

Μιας εποχης
. . . που τα 50 watt ηταν κορυφη.
. . . σε ακουγαν παντου ακομα και με 5 watt !
. . . με 100 + watt ησουν αρχηγος
. . . με μια CX (400 + watt) γινοσουν αφεντης
. . . τα τρανζιστορακια (εκτος από αυτά του Λακη) δεν εβγαζαν πανω από 70 watt
. . . οι λεξεις broadband collinear yagi mrf pll ηταν αγνωστες
. . . οι 6C4 ηταν η αρχη κάθε μηχανηματος

Μιας εποχης, που ο καφες στον Ηλια και στον Μητσο ηταν must


υγ μια 829, με πολυ σκονη, αλλα ετοιμη να δεχθει ταση και οδηγηση, μια 4CX350 ανευ σκονης και ενα τροφοδοτικο με οριακη ταση τα 2400 volt
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
phaser
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Mar 24, 2005
Μηνύματα: 38

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 20 Αυγ 2008, 14:55 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Πριν μερικές εβδομάδες έκανα μια αναφορά/σχόλιο (πικρόχολο ίσως) πικραμένος και φοβερά ενοχλημένος από την κατάντια του ραδιοφώνου που αγάπησα όσο τίποτε άλλο όπως και εσύ άλλωστε Ηλία (όπου εντέλει έδωσες στην κυριολεξία την ζωή σου γι’αυτό) χωρίς να αναλογιστώ τα παράξενα παιχνίδια της ζωής και λυπάμαι γι’αυτό, όμως εσύ πάνω από όλους με ξέρεις καλύτερα.

Συγνώμη και καλό ταξίδι http://www.rf1.gr
(378 Ο ελατήριος:) όπως συνήθιζε να σε αποκαλεί ο 235)

Phaser
Keep the radio alive.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
radioamateur
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Dec 21, 2004
Μηνύματα: 45

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 20 Αυγ 2008, 22:08 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Ερώτηση Απαντηση με παραβολή κειμένου

231 έγραψε:
FASMA έγραψε:
Ρε παιδια τι ειν' τουτα??? 8O :o :roll: :roll: :lol: :lol: :lol:


Το τελος μιας εποχης fasma. . .

Μιας εποχης
. . . που τα 50 watt ηταν κορυφη.
. . . σε ακουγαν παντου ακομα και με 5 watt !
. . . με 100 + watt ησουν αρχηγος
. . . με μια CX (400 + watt) γινοσουν αφεντης
. . . τα τρανζιστορακια (εκτος από αυτά του Λακη) δεν εβγαζαν πανω από 70 watt
. . . οι λεξεις broadband collinear yagi mrf pll ηταν αγνωστες
. . . οι 6C4 ηταν η αρχη κάθε μηχανηματος

Μιας εποχης, που ο καφες στον Ηλια και στον Μητσο ηταν must


υγ μια 829, με πολυ σκονη, αλλα ετοιμη να δεχθει ταση και οδηγηση, μια 4CX350 ανευ σκονης και ενα τροφοδοτικο με οριακη ταση τα 2400 volt


231 όταν λες 2400 dc φαντάζομαι εννοείς 1700 AC μετασχηματιστή ή 1800 AC( με την ανάλογη πτώση τάσης);Πόσα ma σου τράβαγε στην άνοδο και πόσα ma ήταν ο μετασχηματιστής;
Και το G1 - πόσα voltς και το G2 + πόσα volts ήταν;
Πιστεύω ότι στις μέρες θα μπορούσες να βάλεις και μια 4cx400a με μικρή μετατροπή για να βγάλει κάτι έως πολύ παραπάνω.
Ευχαριστώ...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 21 Αυγ 2008, 01:07 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Βρε παιδες, να σας ρωτησω. Πιστευετε πως με 50 watt και κεραια 5/8 θα μπορεσω να ακουστω 20-30 χιλιομετρα, σε αδεια συχνοτητα στην επαρχια? (Φυσικα στο περιπου ρωταω). Γι' αυτο κι εγω ψαχνω να βρω μια 5/8 αλλα με 5-6 db. Υπαρχουν? Οσες εχω δει στο Internet εχουν απο 3,4 dbi εως και 4,15 (δΔηλαδη 1-2 dbd).
Αληθεια οταν λεμε πως η ισχυς θα μου διπλασιαστει, αυτο θα γινει με μια κεραια που αναφερει εχει 3 dbd η με μια που εχει 3 dbi (3 - 2,14 = 0,86 dbd)? Θα αυξηθει αρκετα η εμβελεια ετσι?
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 21 Αυγ 2008, 10:37 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Re: Ερώτηση Απαντηση με παραβολή κειμένου

radioamateur έγραψε:
231 έγραψε:
FASMA έγραψε:
Ρε παιδια τι ειν' τουτα??? Shocked Surprised Rolling Eyes Rolling Eyes Laughing Laughing Laughing


Το τελος μιας εποχης fasma. . .

Μιας εποχης
. . . που τα 50 watt ηταν κορυφη.
. . . σε ακουγαν παντου ακομα και με 5 watt !
. . . με 100 + watt ησουν αρχηγος
. . . με μια CX (400 + watt) γινοσουν αφεντης
. . . τα τρανζιστορακια (εκτος από αυτά του Λακη) δεν εβγαζαν πανω από 70 watt
. . . οι λεξεις broadband collinear yagi mrf pll ηταν αγνωστες
. . . οι 6C4 ηταν η αρχη κάθε μηχανηματος

Μιας εποχης, που ο καφες στον Ηλια και στον Μητσο ηταν must


υγ μια 829, με πολυ σκονη, αλλα ετοιμη να δεχθει ταση και οδηγηση, μια 4CX350 ανευ σκονης και ενα τροφοδοτικο με οριακη ταση τα 2400 volt


231 όταν λες 2400 dc φαντάζομαι εννοείς 1700 AC μετασχηματιστή ή 1800 AC (ναι φυσικα DC) ( με την ανάλογη πτώση τάσης);Πόσα ma σου τράβαγε στην άνοδο και πόσα ma ήταν ο μετασχηματιστής; (ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ, αλλα εχω φωτο που το μηχανημα λειτουργει, ετσι θα σου πω και για τα mA, αλλα κατσε πρωτα να την βρω)Και το G1 - πόσα voltς και το G2 + πόσα volts ήταν;
(ξανα λεω, δεν θυμαμαι. και τα χαρτακια που ειχα βαλει πανω στο τροφοδοτικο ειχαν σβηστει. η μονη ταση που θυμαμαι ειναι τα αρνητικα που ηταν στα - 70)Πιστεύω ότι στις μέρες θα μπορούσες να βάλεις και μια 4cx400a με μικρή μετατροπή για να βγάλει κάτι έως πολύ παραπάνω.
(την 4cx400a δεν την ξερω, αλλα, δεν νομιζω οτι θα εβγαζα ξανα λυχνιες. - υπαρχουν τα τρανζιστορ που εχουν πολυ σταθερη λειτουργια. τωρα, το προβλημα στην αλλαγη λυχνιας ειναι η ψυξη. αν καταφερεις να εχεις καλη ψυξη μπορεις να βγαλεις απο την 500 αρα . . . τρελα watt, αλλα παλι θα σκεφτεις την 3cx800, που ειναι τριοδος, σταθερη και χτυπας και πανω απο kw)Ευχαριστώ...


απο δευτερα οι φωτογραφιες απο τα παλια
κεραιες
ταρατσες
γεφυρες
watt
ΔΗΛΑΔΗ . . .ολα τα καλα.
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 21 Αυγ 2008, 10:51 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

FASMA έγραψε:
Βρε παιδες, να σας ρωτησω. Πιστευετε πως με 50 watt και κεραια 5/8 θα μπορεσω να ακουστω 20-30 χιλιομετρα, σε αδεια συχνοτητα στην επαρχια?
ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ?
ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΡΧΗΓΟΣ, και θα εχεις ανετα ακομα και μερη που δεν βλεπει η ταρατα σου (πολυ παραπανω απο 20 - 30 χλμ)

(Φυσικα στο περιπου ρωταω).
χαχαχαχα και εγω φυσικα στο περιπου απανταω
Γι' αυτο κι εγω ψαχνω να βρω μια 5/8 αλλα με 5-6 db. Υπαρχουν? Οσες εχω δει στο Internet εχουν απο 3,4 dbi εως και 4,15 (δΔηλαδη 1-2 dbd).
κοιτα τα db μια κεραιας που γραφει καποιος, ειναι συνηθως στο περιπου. κανενας δεν μπορει με τα δικα μας μεσα, να κανει ελεγχο (θυμασε που ο αλλος εγραφε διπολο με 2 db ! ? ! ?)
αρα ξεχνα τι γραφουν, βρες μια 5/8 (για το εξοχικο) και ξεκινα

Αληθεια οταν λεμε πως η ισχυς θα μου διπλασιαστει, αυτο θα γινει με μια κεραια που αναφερει εχει 3 dbd η με μια που εχει 3 dbi (3 - 2,14 = 0,86 dbd)? Θα αυξηθει αρκετα η εμβελεια ετσι?


βρε συ, ολα αυτα τα dbd dbi περιεργα (χαχαχα) τα ακουω
μου θυμιζουν παλια, που λεγαμε οτι ειχαμε ενα stereo 2X25 WATT και μετα απο μερικα χρονια βλεπαμε σε stereo ισχυ 2 Χ 200 !!!!!! ΣΕ κατι μικρα κουτακια κλπ κλπ
αλλα λεγανε οτι ειναι pmpo ή rms ή . . . οτι να ναι, αρκει τα 10 να τα γραφουμε 50 ! ! ! ! για να τα αγοραζει ο κοσμος.

_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 21 Αυγ 2008, 11:42 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αληθεια, αν φτιαξω μια colinear 2 διπολων, μπορω να τοποθετησω το ενα διπολο διπλα στο αλλο, και οχι το ενα πανω απ' το αλλο? Δηλαδη οχι ακριβως διπλα αλλα σε ευθεια γραμμη τουλαχιστον? Επισης μου εχουν πει πως δεν χρειαζεται παντα splitter και μπορει να γινει καλωδιακα η συνενωση? Ισχυει? Και εχει καλη αποδοση?
Επισης, μιας και το ανεφερα, τι ειναι το splitter? Αν μπορει να μου το περιγραψει καποιος?
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 22 Αυγ 2008, 01:56 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ωραια, παμε κι απ'την αλλη πλευρα τωρα! Πιστευετε πως με 50 watt στην Αθηνα, σε σχετικα αδεια συχνοτητα, θα καταφερω να καλυψω 2-3 χιλιομετρα? (Σχετικα μιλαμε παντα)!!! Very Happy Very Happy Με απλο διπολο αυτη τη φορα!!
Παντως τις προαλλες ακουσα εναν ερασιτεχνη, σε συχνοτητα καταστριμωγμενη, ο οποιος οταν μιλησα στο τηλεφωνο μαζι του, μου ειπε πως παιζει με 50 watt. Στη βολτα που εκανα με το αμαξι, ομως ακουγοταν 15 χιλιομετρα καμπανα συνεχως (θα ακουγεται και παραπερα, αλλα δεν πηγα πιο κατω)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πως γινεται αυτο?????????????????????????????????
Αν δεν με δουλευει, τοτε υπαρχει καποια κεραια, η καποιος τροπος που να το πετυχει αυτο??? Γιατι αλλοι που μου λενε οτι παιζουν με 500, δεν βγαινουν τοσο μακρια!!!
Quote:
(στην 504, αν μετραγες τα βαττ με παλμογραφο και γεφυρα, τα 15 θα ηταν στην συχνοτητα εκπομπης σου και τα αλλα θα ηταν σε διαφορες αρμονικες. + ότι το ευρος εκπομπης σου θα ηταν πολύ μεγαλυτερο από αυτό ενός pll.
ΜΕ 2 λογια. . . 50 watt αυτοταλαντωτα = 20 watt από pll.)

231, τι εννοεις οτι το ευρος εκπομπης θα ηταν μεγαλυτερο στην el 504 απο ενα pll? Εχει καμια σχεση με την εμβελεια??

Υ.Γ. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι λενε πως με 50 watt στην Αθηνα, δεν θα ακουστω περα απο 5 τετραγωνα, οταν με μια el 504 30 watt καλυψα απο το μπαλκονι μου με ενα 3 χιλιομετρα ανετα (σε σχετικα καθαρη συχνοτητα) Υποψιν οτι ολοι οι πειρατες του Υμηττου, επαιζαν κανονικα.


Τροποποιήθηκε από τον FASMA την Σάββατο 23 Αυγ 2008, 19:51 GMT. Συνολικά τροποποιήθηκε 1 φορά
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 23 Αυγ 2008, 19:38 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Quote:
fasma - προταση
1 πρεπει να αγορασεις μια καλη γεφυρα
2 παρε ενα pll στα 300 βατακια, (ουτε λινεαρ ουτε τιποτα)
3 δες αν το pll εχει και γεφυρα πανω
4 δες καμια κεραιουλα που να αντεχει σε αυτην την ισχυ και ξεκινα
πανε εκει στο σπιτακι σου στην θαλασσα, και αρχισε αγορινα μου τα γουστα


231, εχω μια απορια? Σχετικα με αυτο που εγραψες για τα 300 watt. Οι ερασιτεχνες στην επαρχια, συνηθως με ποσα watt παιζουνε? Δηλαδη εκει περα, σε μικρα χωρια, δεν ασχολειται κανεις μαζι τους? Και αν παω τωρα εγω φορτωσω π.χ. 200 watt και βαλω μια 5/8, ομως ειμαι σε αδεια συχνοτητα, και χωρις να ενοχλω κανεναν, ποσες ειναι οι πιθανοτητες να μου ερθει το ραδιογωνιομετρο? Και επισης, οταν λετε να ειμαι διακριτικος στην επαρχια, τι εννοειτε ακριβως?

Επισης οποιος αλλος διαβασει το μηνυμα και γνωριζει περι του θεματος, θα ηθελα πολυ να εκφρασει την αποψη του!!
Ειδικα αν εχουμε ερασιτεχνες της επαρχιας εδω, να μας πουν τις εμπειριες τους.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 25 Αυγ 2008, 01:24 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

φασμα . . . μισο,

με ποια κεραια παιζω εδω Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

λοιπον ρε παιδια . . . δειτε τα αποτελεσματα

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

http://img380.imageshack.us/my.php?image=dsc00557fh5.jpg

250 watt, calibration στο max αποτελεσμα swr 1,4 xaxaxaxaxaxaxax

μπραβο στη sirio
http://img300.imageshack.us/my.php?image=dsc00556yb6.jpg
http://img368.imageshack.us/my.php?image=dsc00555jf1.jpg

σοβαρα τωρα, επαθα πλακα,
συντονισμος κεραιας ground plane by sirio antena

1βλεπω την λιστα με τις συχνοτητες και το μηκος των στοιχειων,
2 υπολογιζω οτι γυρω στα 70 cm ειναι οι 100 MHz
3 ακουμπαω την κεραια σε 3 καρεκλες πλαστικες στον κηπο, (και προσεχω το καλωδιο να τρεχει καθετα - κατω απο την κεραια)
4 συνδεω το pll στους 99,8
5 βλεπω στασιμα . . . ΤΙΠΟΤΑ ! ! ! !
6 ΛΕΩ . . . ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ?
7 Με 38 watt, παω βολτα . . . και βλεπω οτι το αποτελεσμα ειναι ΤΡΟΜΕΡΟ
8 αλλαζω καλωδιο, βαζω το 213, με σκοπο να δω τι λεει στα 350 watt (ακομα η κεραια ειναι πανω σε καρεκλες !!!!)
9 βλεπω οτι τα στασιμα ειναι στο 1,2 ! ! ! ! ! (παντα το calibration στο max . . . δηλαδη τα στασιμα ειναι 1 προς 1)

10 αλλαζω το μηκος της κεραιας, την βαζω σε υψος μονο 2 μετρα, ριχνω την ισχυ στα 250, και μετραω στασιμα.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, ξεφυγα λιγο σε στασιμα, εφυγα απο την συχνοτητα, πρεπει να ξανααλλαξω το μηκος της κεραιας (εδω εβγαλα τις φωτο )

11 ο συνολικος χρονος συντονισμου, 45 λεπτα ! ! !

12 αρα αν φαω κανα 2 ωρο, θα βγω στη συχνοτητα που θελω, χωρις στασιμα, θα ανεβασω την κεραια στα 5 μετρα, και ελπιζω οτι δεν θα εχω προβλημα (με το pl της κεραιας) στα 350 watt

fasma, παρε για το εξοχικο . . .ground plane,
ασε που τελικα, ειναι και μικρη ! ! ! !
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 25 Αυγ 2008, 10:56 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ωραια, παμε κι απ'την αλλη πλευρα τωρα! Πιστευετε πως με 50 watt στην Αθηνα, σε σχετικα αδεια συχνοτητα, θα καταφερω να καλυψω 2-3 χιλιομετρα? (Σχετικα μιλαμε παντα)!!! Με απλο διπολο αυτη τη φορα!!

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ, αλλα τωρα που ειδα, σου προτεινω την ground plane της sirio(είναι ευκολη στον συντονισμο, ΔΟΥΛΕΥΕΙ, και είναι και μικρη) οτι πρεπει για αρχη


Παντως τις προαλλες ακουσα εναν ερασιτεχνη, σε συχνοτητα καταστριμωγμενη, ο οποιος οταν μιλησα στο τηλεφωνο μαζι του, μου ειπε πως παιζει με 50 watt. Στη βολτα που εκανα με το αμαξι, ομως ακουγοταν 15 χιλιομετρα καμπανα συνεχως (θα ακουγεται και παραπερα, αλλα δεν πηγα πιο κατω)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πως γινεται αυτο?????????????????????????????????

Μην βλεπεις τα πραγματα μονοδιαστατα. Η ισχυς & η κεραια από μονα τους, δεν λενε τιποτα, ουτε η σχεση τους είναι γραμμικη (σε ότι αφορα την εμβελεια). Δηλαδη, αν ο τυπος αυτος επαιζε πανω από ένα βουνο . . . καταλαβαινεις.

Αν δεν με δουλευει, τοτε υπαρχει καποια κεραια, η καποιος τροπος που να το πετυχει αυτο???

ΝΑΙ, με 50 watt, σημερα, μεσα στην Αθηνα, για να εχεις 15 χιλιομετρα εμβελεια, πρεπει
1, ή να εχεις κανει καταληψη, σε ένα αορατο βουνο, στο συνταγμα.
2, ή να εχεις έναν ιστο, γυρω στα 150 μετρα (παντα αορατο)
3, ή να εισαι ανηψιος του υπουργου μεταφορων
4, ή να εχεις ξαδελφο Αγιο ή οσιο
6, ή το ΕΣΡ αναγκασε τους μεγαλους να ριξουν τα 25 Kwatt στα 500 watt
5, ή κατι που μου διαφευγει από οσα εχω κανει, δει, ή ακουσει μεχρι σημερα.


Γιατι αλλοι που μου λενε οτι παιζουν με 500, δεν βγαινουν τοσο μακρια!!!

Ελα ντε ? , αυτό λεω και εγω . . .

Quote:
(στην 504, αν μετραγες τα βαττ με παλμογραφο και γεφυρα, τα 15 θα ηταν στην συχνοτητα εκπομπης σου και τα αλλα θα ηταν σε διαφορες αρμονικες. + ότι το ευρος εκπομπης σου θα ηταν πολύ μεγαλυτερο από αυτό ενός pll.
ΜΕ 2 λογια. . . 50 watt αυτοταλαντωτα = 20 watt από pll.)

231, τι εννοεις οτι το ευρος εκπομπης θα ηταν μεγαλυτερο στην el 504 απο ενα pll?

1 ΑΡΜΟΝΙΚΕΣ
Η γεφυρα, με απλα λογια σου μετραει την ισχυ που βγαζει ενας πομπος, σε ένα ευρος συχνοτητων (ΠΧ από 1,6 MHz εως 250 ΜΗz) ένα pll συνχρονο και καλο, εχει εσωτερικα φιλτρα και ελεγχομενο ευρος εκπομπης, αρα ότι βλεπεις στην γεφυρα είναι καθαρο βαττ.
σε ένα αυτοταλαντωτο πχ el 504, οι αρμονικες συχνοτητες εκπομπης είναι σε διαφορετικη συχνοτητα από αυτην που ακους στο ραδιοφωνο
αρα ενώ βλεπεις 30 watt , ουσιαστικα εκπεμπεις με λιγοτερα.

2 ΕΥΡΟΣ ΕΚΠΟΜΠΗΣ
Θυμασαι τα αναλογικα τηλεφωνα που ειχαμε παλια ?
Ο ηχος τους, ηταν χαλια
Ξερεις γιατι ?
Γιατι το ευρος των συχνοτητων που ακουμε ειναι μεγαλυτερο από αυτό που τα τοτε τηλεφωνα μετεφεραν.

Ετσι περιπου είναι και το ραδοφωνο
Δηλαδη, πρεπει το ευρος εκπομπης σου να είναι τοσο οσο τα συγχρονα ψηφικα ραδιοφωνα αποκωδικοποιουν, και ουτε μικροτερο (ασχημος ηχος) ουτε μεγαλυτερο (απωλεια ισχυος χωρις ουσιαστικο ωφελος)
Δηλαδη, με απλα λογια,
Ανοιγεις το σημα εκπομπης για καλυτερη ποιοτητα αλλα τα συνχρονα ραδιοφωνα δεν το πιανουν.
Αρα παλι εκπεμπεις εκτος συχνοτητας.
Δηλαδη
Αν το ευρος εκπομπης σου είναι διπλασιο από αυτό που πρεπει να είναι, τοτε το 50% της ισχυς σου . . . είναι χαμενο.
Τοσο απλα . . . .



Εχει καμια σχεση με την εμβελεια??

Κοιτα σου ξαναλεω, η ισχυς με την εμβελεια δεν συνδεονται γραμμικα.
Τι θελω να πω ?
αν με 30 watt σε ακουνε 4 τετραγωνα, με 300 δεν θα σε ακουνε 40 τερταγωνα.
Δες το πραγμα απλα, Αν βγαλεις
Απο3 εως 6 ή
από 30 εως 50 ή
από 80 εως 120 ή
από 150 εως 300 ή
από 400 εως 700 watt,
πιστευεις οτι θα δεις τρελες διαφορες ?
αυτό που κερδιζεις ισως, είναι ποιοτικο σημα και όχι ποσοτικο (εμβελεια)


Υ.Γ. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι λενε πως με 50 watt στην Αθηνα, δεν θα ακουστω περα απο 5 τετραγωνα, (αυτό είναι θεωρια εξ αποστασεως) οταν με μια el 504 30 watt καλυψα απο το μπαλκονι μου με ενα 3 χιλιομετρα ανετα (σε σχετικα καθαρη συχνοτητα) (αυτό είναι πραξη, που προκυπτει από παραγοντες που δεν μπορουν να μεταφερθουν λεκτικα ή γραπτα) Υποψιν οτι ολοι οι πειρατες του Υμηττου, επαιζαν κανονικα

Από τα 2 παραπανω, εγω μπορω να καταλαβω ότι
Επι ιδιων συνηκων - περιοχη συχνοτητα και ανταγωνισμο
Αν βγαλεις, αυτά που σκεφτεσε, ακομα και με την ιδια ισχυ (30 watt) θα δεις τρελες διαφορες.

_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 25 Αυγ 2008, 11:25 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Το 10ήμερο που βρέθηκα κι εγώ στο εξοχικό μου στην Ανατολική Αττική, έκανα κάποια πειράματα με ένα κινέζικο PLL των 15 watt και μια ground plane σε ταράτσα.. Τα στάσιμα ήταν εκπληκτικά καλά και για μεγάλο εύρος σχετικά συχνότητας (1-2 μεγάκυκλοι πάνω κάτω και ανέβαιναν ελάχιστα πάνω από το 1 προς 1).. Το κακό είναι ότι το μηχανάκι δεν φαίνεται να άντεξε τη ζέστη του Αυγούστου, και επίκειται εγχείρηση να δούμε τι έκαψε... Πάντως, όσο έπαιξε, σε όχι και τόσο καθαρή συχνότητα (πέρναγαν κάμποσοι από Εύβοια) πήγε πολύ καλά, με εμβέλεια κοντά στα 3-5 χιλιόμετρα.. Η ταράτσα ήταν ουσιαστικά 1ος όροφος με πολυκατοικίες τριγύρω μπόλικες, και χωρίς καθόλου σχεδόν οπτική επαφή..


Smile

Μια και βλέπω ότι πολύ παίζουν οι φωτογραφίες από ραδιοφωνικά δρόμενα, να προτείνω κάτι (ειδικά στον Γιώργο που του αρέσει να ντοκουμεντάρει τα πειράματα του); Είτε να χρησιμοποιήσουμε την κατάλληλη γκαλερι ( http://www.hotstation.gr/modules.php?name=coppermine&file=thumbnails&album=6 ) ή να φτιάξει ο καθένας ένα αλμπουμ στην προσωπική γκαλερι του, για να ανεβάζουμε τις φωτος εκεί..

Θα πρότεινα για σημαντικές (πχ ιστορικής σημασίας, ή οι καλύτερες από ένα set με κοινό θέμα) να μπαίνουν στην γκάλερι του ραδιοφώνου, ενώ οι αναλυτικότερες, ή οι μαζικές σε προσωπικά αλμπουμς.. Θέμα χώρου στον σερβερ δεν υπάρχει οπότε μην το λυπάστε.. Από το να πηγαίνουμε Imageshack κλπ με τα pop ups και ότι άλλο νομίζω καλύτερα να είναι local.. Μια μικρή προσοχή μόνο στις διαστάσεις γιατί πάνω από 1600 - 1800 pixels δεν τις δέχεται.. Smile
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 26 Αυγ 2008, 08:37 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

σε λειτουργια
http://img514.imageshack.us/my.php?image=dsc00553bs4.jpg
ακομα 1 pll (στα 20 watt)
http://img242.imageshack.us/my.php?image=dsc00552da8.jpg
με το μικρο pll για οδηγηση, εχω 150 watt στο linear με SWR 1,1 (0) Στο full calibration
http://img242.imageshack.us/my.php?image=dsc00549ri0.jpg
απο την αποθηκη μου στη Ραφηνα, μια 807 στα μεσαια
http://img526.imageshack.us/my.php?image=dsc00491kj8.jpg

1μηνα, θελω φωτο και info για το κινεζικο !!!!! pll
2 βρηκα παλιες φωτο αλλα πρεπει να παω γραφειο να τις σκαναρω
3 φυσικα θα μπουν στο αλμπουμ, ολες οι φωτο που εχω ριξει, αλλα ποιος θα τις βαλεις εκει ? χαχαχαχαχαχαχα
σορρυ φιλε, ξεκινα και βαζε εκει γιατι εγω . . . απο αυτα ειμαι λιγο αργος

ps
να μαι και εγω . . . τοτε
http://img526.imageshack.us/my.php?image=me22vi4.png

να μαι και εγω τωρα
http://img526.imageshack.us/my.php?image=imgp1058ce3.jpg
(οχι, δεν ψαχνω μερος να βαλω κεραια Very Happy )
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε


Τελευταία τροποποίηση από τον 231 στις Τρίτη 26 Αυγ 2008, 13:06 GMT. Συνολικά έχει τροποποιηθεί 2 φορές
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 26 Αυγ 2008, 12:49 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

http://www.hllyelectronics.com/

Εκεί θα βρεις και photos και πληροφορίες...

Οι παλιές ας περιμένουν την επιστροφή στην δουλΕΙα για να ανέβουν...

Το να ανεβάσεις πάντως photos εδώ δεν νομίζω ότι είναι δυσκολότερο από το ImageShack.. Εκτός, αν περιλαμβάνει και resize οπότε ίσως είναι λίγο ποιο ταλαιπωρία.. Από το μενού Εικόνα-Ηχος, επιλέγεις ανέβασε φωτογραφία και είσαι έτοιμος.. Αν βαριέσαι τόσο, μπορώ να τις ανεβασω κι εγώ κάποιες, αλλά θα πρέπει να τις σώζω πρώτα τοπικά, μετά να επεμβαίνω στην βάση να βάζω εσένα σαν uploader... Μεγαλύτερη ταλαιπωρία...

Για κάνε μια δοκιμή: http://www.hotstation.gr/modules.php?name=coppermine&file=upload
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 26 Αυγ 2008, 13:38 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

LavantiS έγραψε:
http://www.hllyelectronics.com/

Εκεί θα βρεις και photos και πληροφορίες...

Οι παλιές ας περιμένουν την επιστροφή στην δουλΕΙα για να ανέβουν...

Το να ανεβάσεις πάντως photos εδώ δεν νομίζω ότι είναι δυσκολότερο από το ImageShack.. Εκτός, αν περιλαμβάνει και resize οπότε ίσως είναι λίγο ποιο ταλαιπωρία.. Από το μενού Εικόνα-Ηχος, επιλέγεις ανέβασε φωτογραφία και είσαι έτοιμος.. Αν βαριέσαι τόσο, μπορώ να τις ανεβασω κι εγώ κάποιες, αλλά θα πρέπει να τις σώζω πρώτα τοπικά, μετά να επεμβαίνω στην βάση να βάζω εσένα σαν uploader... Μεγαλύτερη ταλαιπωρία...

Για κάνε μια δοκιμή: http://www.hotstation.gr/modules.php?name=coppermine&file=upload


εκανα οκ, ειναι ευκολο, εστειλα 4 φωτο, ευχαριστω
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 3 από 4

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©