Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641077
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Αννα....

 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ελληνική Μουσική (Greek Music)


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 8 Μαι 2004, 21:48 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Αννα.... Απαντηση με παραβολή κειμένου

Το νέο μέλος μας, bbrw, μου ζήτησε τους στίχους από το τραγούδι 'Αννα, από τους Εξόριστους... (ξέρετε, αυτούς που έλεγαν και το "κάνω μια ευχή")..

Εγώ δεν το ξέρω το τραγούδι οπότε, όποιος μπορεί να βοηθήσει...



Από την άλλη, καλού κακού, παραθέτω τους στίχους της "Αννας" των 2002GR, μια και η φωνή του Ασβεστόπουλου είναι αρκετά υψηλή, για να ..παρεξηγηθεί για Εξόριστος...




ΑΝΝΑ - 2002GR

Τη μια με ανασταίνεις, την άλλη με πεθαίνεις στον έρωτα σου με κυλάς
Mε διώχνεις με παρακαλάς δε μπορώ
Σα τρένο η καρδιά μου, μες στους σταθμούς γυρίζει τη νύχτα μέσα στη βροχή
Eσένα ψάχνει για να βρει να σου πει


Είναι κρίμα σα σκουπίδι να με παρατάς
Kαι τις νύχτες μέσ’ τα φώτα την καρδιά σου να σκορπάς

Mεσ'της μουσικής τον ήχο μέσα στο πιοτό
Έγραψα δειλά στον τοίχο Άννα πόσο σ' αγαπώ

Τη μια φιλιά μου στέλνεις την άλλη με πικραίνεις στον έρωτα σου με κυλάς
Mε διώχνεις με παρακαλάς δε μπορώ


Μου λες να σε ξεχάσω μονάχη να σ' αφήσω την τύχη σου κι εσύ να βρεις
Στα πλούτη μέσα να κρυφτείς τη ντροπή


Είναι κρίμα σα σκουπίδι να με παρατάς...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
oblitron
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Apr 26, 2004
Μηνύματα: 282

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 9 Μαι 2004, 13:48 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ρε Lav, μήπως να του έγραφες και τους στίχους του "Άννα δεν ήμουνα εγώ για αεροπλάνα" και του "Αχ αννούλα του χιονιά"; Αλλά και ο bbrw, πολύ σουρεάλ άτομο. Οι αγαπημένοι του στίχοι είναι από ένα τραγούδι του οποίου τους στίχους δε γνωρίζει! (βλ. σχετικό thread)
Λοιπόν βρήκα το σωστό κομμάτι, το οποίο νομίζω υπάρχει μόνο σε live εκτέλεση. Δεν κατάλαβα ακριβώς τι λέει γιατί η άρθρωση του καλλιτέχνη είναι λίγο για τα μπάζα (φωνάρα όμως). Anyway σας γράφω τη μία και μοναδική στροφή του τραγουδιού όπως την άκουσα εγώ. Όποιος θέλει να το ακούσει και να συμπληρώσει για να το κάνουμε σε φάση misheard lyrics, ας πάει:
http://exoristoi2.tripod.com/


"'Αννα (x4)

Ω πάτερ god ποιμήν,
H ματιά μου σου σβήνει την ψυχή
την αγωνία του στ' αλήθεια του τρυπά το [πουγκί, πουλί, ???...]
μαζί μου να φύγεις θέλεις μα δεν μπορείς

'Aννα (x4)"


Για εξηγήστε μου και κάτι: Οι εξόριστοι είναι σε φάση white rock (χριστιανικό εννοώ); Γιατί όλο μιλάνε για αγάπη και αγνότητα. π.χ. τραγούδια με τίτλο "γλυκειά παρθένα" και "ο λυτρωτής" - και στο "σύνορα παντού" λέει "βγες απ'το φως το λιγοστό που σου σβήνει το μυαλό, αν δεν μπορείς να αγαπάς δεν ανήκεις πια σε μας". Μου θύμισε λίγο τους παπαροκάδες.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
bbrw
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: May 08, 2004
Μηνύματα: 3

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 9 Μαι 2004, 14:23 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

oblitron sto site pou anaferesai to anna einai sthn kanonikh tou ektelesh.egw to exw kai se auth kai sthn live ektelesh.sto live yparxoun 2
-3 diafores apo oso mporw na katalavw,vevaia!de nomizw na exeis dikio gia tous stixous.euxaristw vevaia gia thn vohtheia!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
oblitron
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Apr 26, 2004
Μηνύματα: 282

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 9 Μαι 2004, 14:30 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Η κανονική είναι; Δηλαδή σε studio; Και έχει τόσο echo; Και η live εκτέλεση έχει περισσότερους στίχους από την κανονική; Γιατί δεν έβαλαν όλους τους στίχους στην κανονική; Και σε ποιο άλλο album υπάρχει το "άννα" εκτός από το "στη σερβία Live";

Τα ερωτήματα είναι πολλά και βασανιστικά.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
bbrw
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: May 08, 2004
Μηνύματα: 3

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 9 Μαι 2004, 15:05 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

oxi den einai perissoteroi h ligoteroi.aplws nomizw oti allazei 2-3 lexeis,tipota spoudaio.o diskos vghke 89-90 alla den thymamai to onoma tou...nai sigoura auto einai to anna apo studio.to anna apo live einai 9.53 kai oxi 8.48(an thymamai kala)
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 10 Μαι 2004, 19:20 GMT    Τίτλος Μηνύματος: O Δημήτρης Κατής δίνει την λύση Απαντηση με παραβολή κειμένου

Για το θέμα των στίχων ζητήσαμε την βοήθεια του Δημήτρη Κατή, ιδρυτή και ψυχής των Εξόριστων..

Ο οποίος, πολύ ευγενικά και ταχύτατα μας απαντά:

=======================================


Κύριε Λαβάντη,

Σας ευχαριστώ θερμά για το μήνυμά σας και τα καλά σας λόγια.
Ευχαρίστως να βοηθήσω στο θέμα σας, οι στίχοι του τραγουδιού "Άννα" ακολουθούν αμέσως από κάτω αν και είναι γραμμένοι στο ένθετο του δίσκου "ο Λυτρωτής" , 2ο τραγούδι κατά σειρά.

---------------------------------------------------------
ΑΝΝΑ
Μουσική - Στίχοι
Δημήτρης Κατής © 1993.
ΑΕPI - (cisac)
Orchestral arrangement
"Freyjas Last Tear Drop"
music by Demetrios Katis © 1999 - 2004
SOCAN -Canada



Δυό χρόνια χαμένος στο δάσος της σιωπής
Τα όνειρα αγγίζουν την αλήθεια - μα δεν είσαι εκεί

Άννα
Άννα

Στο παράθυρο χλωμή
τ' αστέρια στάζουνε βροχή - εσύ κοιτάς
Στην καρδιά σου τον πόνο καλά κρατάς
φυλακή τα δάκρυά σου - εσύ γελάς

Άννα
Άννα

Φοβάσαι την κάθε σου στιγμή
Η ματιά σου μου σβήνει την ψυχή
Στην αγωνία σου τα νύχια μου τρυπάνε το κορμί
Μαζί μου να φύγεις θέλεις μα δεν μπορείς

Άννα
Άννα



---------------------------------------
All rights reserved DFM- Music, Long Beach CA 90808
This project is protected by US, EU & Int laws.



Καλή επιτυχία με το internet radio σας!

Ειλικρινώς
Δημήτρης Κατής
Συνθέτης - ενορχηστρωτής - FMN, ACF,
Kool Music, Abaco Library, Dennis Music Productions.
Δημοσιογράφος - ΕΣΗΕΑ, IFJ



===============================================

To site με τα νέα και τη δουλειά του Δημήτρη Κατή μπορείτε να το βρείτε στη διεύθυνση: http://www.demetrioskatis.com



Ευχαριστούμε ξανά τον κ. Κατή, και δημόσια, για την επικοινωνία και την συνεργασία, και ευχόμαστε και πάλι, καλή επιτυχία στην συνέχεια της καρριέρας του!


.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ελληνική Μουσική (Greek Music) All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1 από 1

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©