Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641083
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

ΟΤΕ - ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ
Σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Internet - Διαδίκτυο


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
oblitron
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Apr 26, 2004
Μηνύματα: 282

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 17 Νοε 2005, 16:19 GMT    Τίτλος Μηνύματος: ΟΤΕ - ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ Απαντηση με παραβολή κειμένου

Τα μάθατε φαντάζομαι... Είναι και πρωτοσέλιδο σήμερα στα σημερινά "Νέα". Αν δεν τα μάθατε όμως διαβάστε εδώ.

O αγαπημένος μας ΟΤΕ λοιπόν, που είναι η πιο σταθερή μας σχέση και έχω αρχίσει να μην τη θέλω πια, συνεχίζει την ίδια άθλια τακτική που τόσο καλά ξέρει να εφαρμόζει. Όπως όταν στα 90s είχε κάνει αίτηση για άδεια κινητής τηλεφωνίας η Telestet και ο ΟΤΕ καθυστερούσε την έγκρισή της αδικαιολόγητα γιατί όσο πιο πολύ καθυστερούσαν οι άλλοι, τόσο πιο εύκολο θα ήταν για την Cosmote να γίνει "η μεγαλύτερη εταιρία κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα". Άραγε, όταν η Cosmote επεκτάθηκε σε άλλες βαλκανικές χώρες, έτυχε της ίδιας θερμής υποδοχής;

Ή μήπως να σας θυμήσω ότι η μειωμένη χρέωση ΕΠΑΚ ήταν αρχικά διαθέσιμη μόνο για τους πελάτες της Otenet? Και μόνο αφού ξεσηκώθηκαν οι άλλοι πάροχοι και χρήστες, και αφού η Οtenet είχε μαζέψει έναν πολύ καλό αριθμό συνδρομητών, δόθηκαν αριθμοί EΠΑΚ και σε άλλους.

Να επισημάνω επίσης ότι σε πολλές άλλες χώρες (π.χ. Ηνωμένο Βασίλειο) η dial-up σύνδεση γίνεται χωρίς χρονοχρέωση, δηλαδή μέσω αριθμών που αποκαλούμε "0800". Χάρη στην τιμολογιακή πολιτική του ΟΤΕ, κάτι τέτοιο δεν ήταν εφικτό για τους ελληνικούς ΙSPs.

Αυτό με τις αυξήσεις στους αριθμούς ΕΠΑΚ λέω να μην το καταπιούμε. Υπάρχουν επιτέλους και άλλοι, αυτόνομοι παροχείς τηλεφωνίας, όπως η Vivodi, που δείχνουν να σέβονται τον καταναλωτή. Ο ΟΤΕ δεν είναι πλέον μονοπώλιο και πρέπει να το νιώσει πολύ δυνατά για να ξυπνήσει. Αλλά και να μην ξυπνήσει, δε θα μου λείψει καθόλου.


_________________
Yπάρχει και άλλη μια ιντερνετική είδηση που περνάει στα ψιλά γράμματα, αλλά είναι ίσως πιο σημαντική, κυρίως για θέματα λογοκρισίας που το διαδίκτυο ήδη αντιμετωπίζει.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 18 Νοε 2005, 13:30 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αυτά με τη Vivodi και τα περί ανταγωνισμού είναι βλακείες, 2 χρόνια περιμένω γραμμή της στην περιοχή μου αλλά δεν κάνουν τίποτα δεν προχωράνε, το δίκτυό τους είναι περιορισμένο.

Μονοπώλιο υπάρχει και θα υπάρχει απ'τη στιγμή που κανένας άλλος φορέας εκτός από ΟΤΕ και ΔΕΗ δεν έχει το δικαίωμα να περάσει γραμμές. Θα μπορούσε κάτι να κάνει η ΔΕΗ μιας και συνεργάζεται με την Tellas, αλλά δε βλέπω καμία κίνηση...
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
oblitron
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Apr 26, 2004
Μηνύματα: 282

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 18 Νοε 2005, 15:30 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Καλά ρε Δημητράκη, αφού το λες εσύ που είσαι και moderator ότι γράφω βλακείες, κάτι θα ξέρεις παραπάνω. Κάνε και μια επίπληξη στον εαυτό σου τώρα για να μιλάς καλύτερα.

Επί του θέματος. Η Vivodi φυσικά δεν έχει πανελλαδική κάλυψη, ούτε καν παναττική ακόμη. Αναπτύσσεται πιο αργά απ'όσο πολλοί χρήστες θα ήθελαν, αλλά αναπτύσσεται. Εξ'άλλου, η Vivodi αναφέρθηκε απλώς ως παράδειγμα για να δείξω πως, έστω και σε ένα μικρό κομμάτι της χώρας, μπορεί κάποιος να μην εξαρτάται από τον ΟΤΕ για το σταθερό του τηλέφωνο. Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη συμπάθεια για τη Vivodi ή κάποια σχέση μαζί τους, ούτε και υποστηρίζω ότι είναι ο Δαυίδ που θα νικήσει το Γολιάθ.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
MASHCAR
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Mar 05, 2004
Μηνύματα: 14
Πόλη/Χώρα: Ρόδος/Ελλάδα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 2 Φεβ 2007, 01:57 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Θα ξεθάψω αυτό το topic λόγο του ότι η forthnet έχει αρχήσει την εγκατάσταση του ιδιόκτητου δικτίου της και άρχησε να φαίρεται πιο ανταγωνιστηκά. Δεν ξέρω αν ακούσατε την νεα προσφωρά της η οποια είναι άκρως δελεαστική. Εγω πάντως συνιστώ ανεπυφίλακτα την προσφωρα τους για 2 λόγους 1. να φύγει η σταθερη τηλεφωνία απο τον ΟΤΕ που μας έχει φαει τα λεφτά τοσα χρόνια με το μονοπώλειο του και 2. το οτι σου παρέχει και ιντερνετ με πολ'υ φτηνή χρέωση!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
JORDAN4
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: Nov 17, 2004
Μηνύματα: 113
Πόλη/Χώρα: AΘΗΝΑ

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 2 Φεβ 2007, 11:48 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Η ΟΝ Telecoms έχει ήδη ιδιόκτητο δίκτυο σε όλη την Αττική, κρατάς το νούμερο που έχεις, φεύγεις τελείως από τον ΟΤΕ, ούτε πάγια, ούτε τίποτα, έχεις dsl, δωρεάν αστικές, υπεραστικές κλήσεις και video... με 35 ευρώ το μήνα αν δεν κάνω λάθος... Εχει βάλει κανείς, να μας πεί εντυπώσεις?
_________________
www.radiorainbow.gr
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 2 Φεβ 2007, 12:51 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Γενικά, όλη την αθήνα την σκάβουνε και περνάνε αυτές τις ωραίες οπτικες..

Φιλος στην HOL μου έλεγε πριν κανα μήνα ότι αυτον τον καιρό σκάβουν HOL kai FORTHnet..

Οπότε οι περισσότερες εταιρίες για εκεί πάνε..

Για την ON έχω ακούσει από άλλο φίλο ότι έχει αρκετές εξτρα χρεώσεις (για αναγνώριση κλήσεων, για κάθε κλήση, για εξοπλισμό, κλπ)..

Ωραία είναι αυτόν τον καιρό τα πακέτα TELLAS - ON - Vivodi και FORTHNET double play..

Αλλά η κάλυψη είναι για συγκεκριμένες περιοχές και υπο συνθήκες για το πότε και πως για τα υπόλοιπα...

Φαντάζομαι σε λίγο καιρό θα ξεκαθαρίσει το τοπίο.. και ο ΟΤΕ θα αναγκαστεί να κάνει αντιπροσφορά για να μείνει ανταγωνιστικός..

Το χειρότερο του όμως είναι το πάγιο κάθε 2μηνο πιστεύω..
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 2 Φεβ 2007, 15:54 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Εγω παντως λεω να περιμενω κανενα 6μηνο μεχρι να δω που θα κατασταλαξει η αγορα.

Παντως ενα φιλαρακι μου που δουλευει σε μια απο αυτες τις εταιρειες (δεν γινεται να τον δωσω λεγοντας σε ποια!) μου ειπε πως σε emergency καταστασεις μονο ο ΟΤΕ θα παιζει καθως ολες οι εταιρειες τρεχουν για να προλαβουν τον ανταγωνισμο και δεν κανουν καθολου εργα υποδομης για backup.

Π.Χ. σε ενα blackout μονο ο ΟΤΕ θα μπορει να παρεχει τηλεφωνια, οι αλλοι... γεια σας!

(Θυμαμαι στα μεγαλα blackout της Αθηνας τα τηλεφωνα δουλευαν!)


Deep_Oblivion
_________________
http://xphctoc.blogspot.com

ΖΑΣ Superstars

Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 2 Φεβ 2007, 17:25 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ο ΟΤΕ, κακά τα ψέματα, είναι ακόμα δύναμη. Μπορεί να δέχεται πιέσεις από ανταγωνιστικά πακέτα απ'τις διάφορες νέες εταιρείες, μα όλοι φαίνεται να έχουν παράπονα τη μία για καθυστέρηση, την άλλη για μη εξυπηρέτηση της περιοχής(δεν αναφέρομαι σε εξαιρέσεις). Δεν είναι λίγοι οι κάτοχοι γραμμών άλλων εταιρειών που έχουν παράπονα. Με τον ΟΤΕ ισχύει το παράπονο της υπομονής και θέλουν λίγο τα τιμολόγιά του φτιάξιμο ώστε να αντιμετωπίζουν στα ίσα τη σήμερον ημέρα!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TreeRivers
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Apr 22, 2007
Μηνύματα: 5

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 26 Απρ 2007, 18:41 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

pantos gia na literepsoun ta pramata tha perasoun xronia kai xoris tis grames tou ote diskola na doulepsoun oi kenourgies etairies opote apo kato vriskete pali o ote (mexri na teleiosoun ta skapsimata ktlp ton allon eterion)
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 26 Απρ 2007, 23:55 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

απ'τη στιγμή που πίσω απ'τον μισό ΟΤΕ κρύβεται το δημόσιο, ό,τι και να λένε, θα κυριαρχεί το απολυταρχικό του καθεστώς

TreeRivers αν σου εύκολο να χρησιμοποιείς ελληνικούς χαρακτήρες σε παρακαλώ
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
oblitron
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Apr 26, 2004
Μηνύματα: 282

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 29 Απρ 2007, 06:40 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ο Deep_Oblivion έγραψε:
Π.Χ. σε ενα blackout μονο ο ΟΤΕ θα μπορει να παρεχει τηλεφωνια, οι αλλοι... γεια σας!
Επίσης αν δεν έχετε κεριά μπορείτε να πάρετε όλους τους λογαριασμούς του ΟΤΕ, να τους κάνετε ένα ρολό, να τους βάλετε φωτιά, οπότε στο blackout ο ΟΤΕ προσφέρει και φωτισμό! Razz
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 28 Ιουν 2007, 19:02 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Χεχεχε, λετε να αλλαξε κατι?

Σημερα το πρωι περιμενα να ερθουν απο τον ΟΤΕ και να μου βαλουν τηλεφωνο (συνδεση νεας γραμμης) στο σπιτι. Χτες το βραδυ λοιπον, ειπα να βαλω την συσκευη στην πριζα για να ειμαι ετοιμος και να μην ψαχνω τελευταια στιγμη!

ΩΩΩΩ!!!!

Τι ακουω? Το τηλεφωνο δουλευε κανονικα! Και επαιρνα, και με επαιρναν!

Ηρθε ο ΟΤΕτζης, κανει οτι επρεπε να κανει (κληση στο κεντρο για επιβεβαιωση) και μετα μου λεει "Μεγαλε, μια στο εκατομμυριο γινεται, συνηθως προσπαθουμε λιγη ωρα για να γινει!"

Παντως σε ερωτηση μου για το ADSL ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ του ΟΤΕ μου ειπε "δεν ξερω τι κανουν οι αλλοι, εγω Forthnet εβαλα σπιτι!!!"


Deep Oblivion
_________________
http://xphctoc.blogspot.com

ΖΑΣ Superstars

Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 28 Ιουν 2007, 19:31 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Να σας πω όμως κι εγώ το άλλο (όχι με τον Τοτό);

Τις τελευταίες 3 εβδομάδες, τις 10 μέρες από αυτές ΔΕΝ είχα τηλέφωνο..

Στην πρώτη περίπτωση Το διαπίστωσα το Σάββατο το μεσημέρι ότι ήταν το τηλέφωνο νεκρό πήρα στις βλάβες (από το κινητό και κάμποσα diverts) και η απάντηση ήταν ότι ίσως ήταν γενική βλάβη της περιοχής και από την επόμενη μέρα θα το κοίταγαν..

Οταν έφτασε η Τρίτη και δεν είχε γίνει τίποτα, πήρα ξανά τηλέφωνο.. Μου είπαν λοιπόν ότι "αύριο θα πάει το συνεργείο για την αποκατάσταση"..

Τελικά το τηλέφωνο ξαναλειτούργησε το επόμενο Σάββατο (ή να ήταν Παρασκευή;Wink

Πριν μερικές μέρες, πάλι τα ίδια.. Ξαφνικά νεκρώνει το τηλέφωνο, δήλωση της βλάβης στο "βλαβοληπτικό του ΟΤΕ" και μετά από 3-4 μέρες δέησε να λειτουργήσει πάλι..

Προχθές ήρθε ο λογαριασμός.. τα μισά ήταν το πάγειο .. 31 ευρώπουλα + ΦΠΑ..

Παίρνω στο 134 (που αγοράζεις το σύμπαν από τις υπηρεσιες και τα προιόντα του ΟΤΕ, χωρίς να βγείς κάν από την πόρτα σου - ΕΜΠΡΟΣ ΣΤΗ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ, you know?)

Εκανα την απλούστατη ερώτηση.. Γιατί να πληρώσω 31+ ευρώ για το δίμηνο όταν τις 12-15 μέρες από αυτό το τηλέφωνο μου δεν λειτουργούσε καν;;; Ούτε να με πάρουν, ούτε να πάρω;;;

Απάντηση: εεεεμ, θα πρέπει να πάτε ο ίδιος σε κάποιο υποκατάστημα του ΟΤΕ για να το υποβάλλετε εγγραφως και ενυπογράφως το συγκεκριμένο παράπονο.. Χρειάζεται να υπάρχει καταγραφή ότι ήρθατε ο ίδιος..

Που σημαίνει να χάσω και μια μέρα από τη δουλειά μου..


Πώς γίνεται να μπορώ να παραγγείλω τα άντερα μου και να με χρεώνουν για αυτά (που πολύ θα ήθελα να ήταν τυπικότερο αφού αφορά την τσέπη μου) στο 134, και να μην υπάρχει μια γραμμή εξυπηρέτησης καταναλωτών για μια τέτοια απλή ερώτηση / παράπονο / αίτημα; Ισως γιατί αυτή τη φορά δεν θα ΠΑΡΟΥΝ φράγκα αλλά θα πρέπει να ΔΩΣΟΥΝ ΠΙΣΩ ;
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 28 Ιουν 2007, 19:52 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Και εγω σε μια περιπτωση οπου επρεπε να μου επιστραφουν χρηματα απο λαθος τους το οποιο εγγραφως και ενυπογραφως ειχαν παραδεχτει, χρειαστηκε να χασω 2 ολοκληρες ωρες σε ουρες και γραφεια.

Μετα απλα εχασα την ψυχραιμια μου και... εξυπηρετηθηκα σε 10 λεπτα.

Παντως, κλινω να παρω το πακετο της Forthnet για τηλεφωνια και ADSL.


Deep Oblivion
_________________
http://xphctoc.blogspot.com

ΖΑΣ Superstars

Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 28 Ιουν 2007, 21:07 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Εγώ πάλι ζήτησα να γίνει αναβάθμιση της γραμμής μου σε 2 Mbit μέσω otenet και η διαδικασία ολοκληρώθηκε σε λιγότερο από 1 βδομάδα!!! Shocked Very Happy Very Happy Δυστυχώς (ή ευτυχώς μ'αυτά που χω ακούσει?) δε μπορώ να βάλω άλλο πάροχο πέρα του οτε γιατί είναι ολόκληρη ιστορία η γραμμή μας Wink
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 29 Ιουν 2007, 11:48 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Οσο αφορά το πακέτο double play της Forthnet πρόσφατα το απέκτησε (σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες του site) ο spirsol και παίζει πλέον στα 10 Mbit..
Ισως μπορεί να μας δώσει feedback σε αυτό, Χρήστο..


Το ενδιαφέρον ήταν ότι όσο δεν είχα τηλέφωνο (ISDN BRA) η ADSL μου έπαιζε μια χαρά.. Ετσι, σε κάποιες περιπτώσεις επειγόντων κλήσεων που έπρεπε να γίνουν, κατέφευγα στη χρήση IP telephony μέσω της i-Call της Altec (αυτοί με τον Ευαγγελάτο, ντε!)
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 29 Ιουν 2007, 12:43 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

LavantiS έγραψε:
Οσο αφορά το πακέτο double play της Forthnet πρόσφατα το απέκτησε (σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες του site) ο spirsol και παίζει πλέον στα 10 Mbit..
Ισως μπορεί να μας δώσει feedback σε αυτό, Χρήστο..


Το ενδιαφέρον ήταν ότι όσο δεν είχα τηλέφωνο (ISDN BRA) η ADSL μου έπαιζε μια χαρά.. Ετσι, σε κάποιες περιπτώσεις επειγόντων κλήσεων που έπρεπε να γίνουν, κατέφευγα στη χρήση IP telephony μέσω της i-Call της Altec (αυτοί με τον Ευαγγελάτο, ντε!)


εμ αφού είχε σουτιέν η isdn σου πώς να δουλέψει καλοκαιριάτικα έπρεπε να της το πετάξεις Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 29 Ιουν 2007, 13:04 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

dmitspan έγραψε:

εμ αφού είχε σουτιέν η isdn σου πώς να δουλέψει καλοκαιριάτικα έπρεπε να της το πετάξεις Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Και μετά από μερικά χρόνια να έχουμε πρόβλημα χαλάρωσης (των σφρυγιλών μέτρων ασφαλείας στο site);

καλύτερα χωρίς τηλέφωνο τότε!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Echo
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: May 24, 2007
Μηνύματα: 382

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 16 Απρ 2008, 18:57 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ως εδω και μη παρεκει!
(που ειπε κι ο Λιαπης για την υποθεση ντοπινγκ)

εχω βαρεθει τις τελευταιες μερες να μενω χωρις τηλεφωνο
και χωρις adsl...
γι αυτο και δεν με βλεπετε συχνα. Smile
επαιρνα τηλ. στις βλαβες αλλα οπως ξερετε οι υπαληλοι της εταιρειας Οτε Α.Ε
απεργουν εδω και κατι βδομαδες, δειχνοντας την αντιδραση τους στην εισοδο νεου μετοχου!

μακαρι να ιδιωτικοποιηθει πληρως!!!!!! Twisted Evil

forthnet 2play λοιπον, σε λιγες μερες!
μου εστειλαν και sms για το ποτε θα ναι ετοιμη η γραμμη μου.
ακομα και να παρουσιασει προβληματα, θα δοκιμασω ολες τις υπολοιπες εταιρειες.

τερμα λοιπον το παγιο και το 20ρικο που εδινα καθε μηνα για να εχω ενα Μμπιτ.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
italopower
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Jul 04, 2005
Μηνύματα: 19

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 17 Απρ 2008, 00:26 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Echo έγραψε:
ως εδω και μη παρεκει!
(που ειπε κι ο Λιαπης για την υποθεση ντοπινγκ)

εχω βαρεθει τις τελευταιες μερες να μενω χωρις τηλεφωνο
και χωρις adsl...
γι αυτο και δεν με βλεπετε συχνα. Smile
επαιρνα τηλ. στις βλαβες αλλα οπως ξερετε οι υπαληλοι της εταιρειας Οτε Α.Ε
απεργουν εδω και κατι βδομαδες, δειχνοντας την αντιδραση τους στην εισοδο νεου μετοχου!

μακαρι να ιδιωτικοποιηθει πληρως!!!!!! Twisted Evil

forthnet 2play λοιπον, σε λιγες μερες!
μου εστειλαν και sms για το ποτε θα ναι ετοιμη η γραμμη μου.
ακομα και να παρουσιασει προβληματα, θα δοκιμασω ολες τις υπολοιπες εταιρειες.

τερμα λοιπον το παγιο και το 20ρικο που εδινα καθε μηνα για να εχω ενα Μμπιτ.


Χωρις να θελω να υπερασπιστω τον ΟΤΕ θεωρω πως τα σχολια σου ειναι ακρως επιφανειακα και ανωριμα.
Αληθεια ξερεις επακριβως ποιες μερες απεργουσαν στον ΟΤΕ? Γιατι απεργια εβδομαδων αποκλειεται να υπηρχε.
Επισης για να μην καταληγεις ευκολα σε λανθασμενα συμπερασμα θα σου αναφερω οτι η πωληση του ΟΤΕ ειναι μειζωνος σημασιας διοτι πανε να πουλησουν τον Οργανισμο για ενα ξεροκομματο μαζι με ολα τα παρελκομενα για την ασφαλεια και τον ελεγχο των τηλεπικοινωνιων. Επιθυμεις να γνωρισεις και αλλους λογους?
Παμε λοιπον:
1) Για να υπάρξει ένα σημείο αναφοράς πέρι της διαφωνίας για την πώληση του ΟΤΕ παρουσιάζονται τα εξής στοιχεία:

·Τον Ιούνιο του 2007, εκποιήθηκε με συνοπτικές διαδικασίες ποσοστό 10,7% των μετοχών του ΟΤΕ, χωρίς να επηρεάζεται το management, αντί 1,12 δισεκατομμυρίων ευρώ.
·Ο ΟΤΕ για να αποκτήσει πλήρως την COSMOTE, (ποσοστό περίπου 35%), δαπάνησε περίπου 3 δισεκατομμύρια ευρώ.
·Η COSMOTE για τον έλεγχο και την εξαγορά του 1/3 της ΓΕΡΜΑΝΟΣ, δαπάνησε περίπου 1,5 δισεκατομμύρια ευρώ.
-Ο ΟΤΕ, για να ελέγξει πλήρως την διοίκηση της ROMTELECOM, στην οποία κατείχε μερίδιο περίπου 35%, αναγκάστηκε από την Κυβέρνηση της Ρουμανίας να εξαγοράσει επιπλέον μερίδιο 19% και να φτάσει συνολικά το 54%.
·Ο κύκλος εργασιών του Ομίλου για το 2007 ανήλθε σε 6,3 δισ. ευρώ, τα δε καθαρά κέρδη ανήλθαν σε 662,6 εκατ. ευρώ.
·Μόνο το μέρισμα που θα εισπράξει το δημόσιο φέτος από τον ΟΤΕ, ανέρχεται σε 103 εκατομμύρια ευρώ.
Είναι προφανές ότι τα επίσημα και καθαρά χρήματα που προσδοκά να εισπράξει η κυβέρνηση από την εκποίηση του management του ΟΤΕ είναι ψίχουλα, σε σχέση με την αξία του Οργανισμού, αλλά και με τα πρόσφατα δαπανηθέντα από τον όμιλο ΟΤΕ, για τις εξαγορές των ΓΕΡΜΑΝΟΣ και COSMOTE.

2)Ο μόνος σίγουρος κερδισμένος από όλη αυτή την απαράδεκτη εκχώρηση του management του ΟΤΕ είναι η MARFIN του κ. Βγενόπουλου που θα αποκομίσει κέρδη 250 εκατομμυρίων ευρώ.
Είναι ξεκάθαρο ότι δεν πρόκειται για άσκηση μιας νεοφιλελεύθερης πολιτικής, η οποία, ανεξαρτήτως αν κάποιος συμφωνεί με αυτήν ή όχι, θα ήταν τουλάχιστον κατανοητή.
Είναι αδιαμφισβήτητο ότι δεν πρόκειται για πώληση αλλά για ξεπούλημα, με αποικιοκρατικού τύπου διαδικασίες, που όμοιό του δεν έχει υπάρξει ποτέ και πουθενά στον πολιτισμένο κόσμο.

3) Δεν πρέπει να λησμονείται ότι με το ξεπούλημα του management του ΟΤΕ, εκχωρείται ταυτόχρονα το management και όλων των επενδύσεων του ΟΤΕ στα Βαλκάνια. Η δε διοίκηση ενός τηλεπικοινωνιακού οργανισμού σε ξένες χώρες, μπορεί να είναι καθοριστικό εργαλείο στην άσκηση εξωτερικής πολιτικής μιας σοβαρής κυβέρνησης.
Εκποιείται λοιπόν και αυτή η δυνατότητα.

4) Με την εκχώρηση του management σε κάποιον τρίτο, ευνόητο είναι ότι ο διοικών δεν θα διαχειριστεί καλύτερα τον ΟΤΕ, προς όφελος του Έλληνα καταναλωτή, αλλά προς όφελος των δικών του επιχειρηματικών σχεδίων και των μετόχων του. Κανείς δεν μπορεί με βεβαιότητα να απαντήσει για τα τιμολόγια που θα επιβληθούν. Βλέποντας όμως ότι ο ΟΤΕ έχει σχεδόν τα φθηνότερα τιμολόγια στην Ε.Ε. είναι τελείως λογικό τα τιμολόγια να πάρουν την ανιούσα.
Με τον τρόπο αυτό θα παρασυρθούν προς τα πάνω και τα τιμολόγια των εναλλακτικών παρόχων, έτσι ώστε όλοι, πλην του Έλληνα καταναλωτή, να είναι ευχαριστημένοι.

5) Για τη διασφάλιση των εργασιακών δικαιωμάτων των εργαζομένων που με τη σκληρή προσπάθειά τους έφεραν τον ΟΤΕ στη σημερινή του θέση, ούτε λόγος να γίνεται. Το γνωρίζουν καλλίτερα οι χιλιάδες απολυμένοι του ομίλου της Deutsche Telecom.

6) Όσον αφορά στις επενδύσεις που θα κάνει ο ξένος επενδυτής, αυτές καμιά σχέση δεν θα έχουν με την ισόρροπη ανάπτυξη της χώρας. Θα είναι προσανατολισμένες στην μέγιστη απόδοση και είναι σίγουρο ότι θα μεγαλώσουν ακόμα περισσότερο την απόσταση των μεγάλων αστικών κέντρων με την περιφέρεια. Θα γίνονται μόνο σε επιλεγμένες περιοχές που η απόδοση των επενδυμένων κεφαλαίων θα είναι η μέγιστη. Σε ό, τι δε αφορά τις επιχειρήσεις που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο συνεργάζονται με τον ΟΤΕ αναλαμβάνοντας έργα και προμήθειες, (μικρές και μεγάλες κατασκευαστικές εταιρίες, εταιρίες λογισμικού, προμηθευτές ανταλλακτικών και αναλώσιμων και κάθε είδους συνεργάτες),
το πιθανότερο είναι ότι αργά ή γρήγορα, θα βρεθούν εκτός της λίστας του νέου ιδιοκτήτη καθώς θα προτιμηθούν οι δικοί του μεγαλοεργολάβοι και προμηθευτές.

7) Το απόρρητο των επικοινωνιών προφανώς θα διασφαλίζεται σε τέτοιο βαθμό, όσο διασφαλίζεται και σήμερα, στις μεγάλες πολυεθνικές εταιρίες κινητής τηλεφωνίας.
Όσον δε αφορά στις επικοινωνίες του στρατού, που τα δίκτυά του εξυπηρετούνται από κυκλώματα του ΟΤΕ, ας αναπτύξει ο στρατός τα δικά του δίκτυα, ή ο Θεός ας βάλει το χέρι του.

8 ) Εάν η κυβέρνηση πιστεύει ότι υπό την διοίκηση της Deutsche Telecom, ο ΟΤΕ θα έχει καλύτερη πορεία, δεν έχει παρά να μισθώσει για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα τους απαιτούμενους managers από την Deutsche Telecom, χωρίς περαιτέρω αλλαγή της μετοχικής σύνθεσης του ΟΤΕ.
Η Deutsche Telecom θα έχει κάθε συμφέρον (σαν μεγαλομέτοχος με το 20% των μετοχών) να συνταχθεί στην επιλογή αυτή, η οποία θα βελτιώσει τα αποτελέσματα του ΟΤΕ (και τα δικά της).

Και κάτι άλλο πριν κλείσω. Ο ΟΤΕ παρέχει ταχύτητες έως 24Μbps με 30 € τον μήνα.
Επίσης το connx talk με απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις προς 15 € τον μήνα.
Με 45 ευρώ τον μήνα έχεις ένα πολύ αξιόπιστο πακέτο double play και με υπηρεσίες πολύ πιο αξιόπιστες δεδομένου οτι τα 20 και 22 Mbps που συνήθως κλειδώνουν οι χρήστες ΔΕΝ τα φτάνει σχεδόν κανείς που είναι συνδρομητής σε εναλλακτικό πάροχο.
Όσο για την τεχνική υποστήριξη και την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών της Forthnet έχω ακούσει και έχω δει και ο ίδιος τα χειρότερα.
Δεν μιλώ για τους υπόλοιπους. Μία βόλτα σε διάφορα forum θα σε πείσει με αυτά τα οποία θα διαβάσεις.
Εάν για εσένα είναι ζήτημα τα 5 ευρώ λιγότερα τον μήνα τοτε μάλλον δεν σε ενδιαφέρει η αξιοπιστία αλλά η φθήνια.
Τουλάχιστον βούτα λίγο την γλώσσα στο μυαλό σου.

Φιλικά
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Internet - Διαδίκτυο All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©