Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641054
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Τί πιστεύετε ότι είναι το σχολείο για ένα μαθητή
Σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Γενική συζήτηση


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
mrLoverman
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Dec 07, 2004
Μηνύματα: 94

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 12 Ιουλ 2005, 16:26 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Τί πιστεύετε ότι είναι το σχολείο για ένα μαθητή Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αν και κακή συζήτηση για καλοκαίρι επειδή ίσως υπάρχουν και φοιτητές εδώ πέρα και όσο να 'ναι σχετίζονται αυτά τα πράγματα. Αυτό το θέμα ίσως μετατραπεί σε ανέκδοτο, μελόδραμα ή μάθημα βρισιών (από αυτές που θα μου πείτε για ψιλοάσχετο θέμα).

Λοιπόν, κατά τη γνώμη μου είναι μία καθημερινή και αναπόφευκτη συνήθεια (μιλάω από Γυμνάσιο και πάνω που παίρνεις απουσίες), που όμως δεν προσφέρει αρκετά, γι' αυτό υπάρχουν και φροντηστήρια. Μία καθημερινή δύσκολη συνήθεια, πόσο μάλλον αν είσαι από χωριό και πρέπει να ξυπνάς από τις 6 για να προλάβεις το λεωφορείο για την πόλη.
Είναι επίσης ένας μικρός στρατός για τα παιδιά 1ης και 2ας τάξης, αν και εμένα όποιος με έλεγε ψαράκι θεωρούταν νεκρός από όλο το σχολείο. Είναι ένα μέρος που κάνει την καφετέρια να φαίνεται παράδεισος!!!
_________________
Όποιος δεν κατάλαβε τι έγραψα μάλλον ξέρει καλά ελληνικά
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 12 Ιουλ 2005, 19:41 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

κι εγώ όταν πήγαινα σχολείο αναρωτιόμουν τι τα χρειαζόμουν όλα αυτά, τι θ'απογίνουν οι γνώσεις. Θα δεις όμως ότι όσο μεγαλώνεις και όσο ζεις τη ζωή τόσο βλέπεις ότι δεν είναι όλα περιττά
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 12 Ιουλ 2005, 20:58 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Re: Τί πιστεύετε ότι είναι το σχολείο για ένα μαθητή Απαντηση με παραβολή κειμένου

mrLoverman έγραψε:
Είναι ένα μέρος που κάνει την καφετέρια να φαίνεται παράδεισος!!!


Εγώ πάλι είχα κάνει το σχολείο καφετέρια Very Happy Very Happy

Για μένα όλα τα μαθητικά χρόνια ήταν 12ετή παραμονή στον παραδεισο, δυστυχώς με εισητήριο επιστροφής!!

Αν και πολύ καλή μαθήτρια σε μαθηματικά, φυσικές και χημείες κυρίως, απο τις απουσίες κόντευα να μείνω.
Δεν θυμάμαι να παρακολούθησα μάθημα πρώτης ώρας....
Πηγαίναμε για καφε με τα παιδιά στην καφετέρια απέναντι απο το σχολείο.
Σε αυτο το cafe επειδή με ήξεραν όλοι, έμπαινα και έκανα τo dj και μετά... άντε να με ξεκολήσεις να πάω για μάθημα!!

Στο Λύκειο ειδικά, τα χρόνια που πέρασα ήταν απίστευτα...
Το μόνο κακό αλλά και καλό παράλληλα ήταν ότι ο πατέρας μου δίδασκε στο σχολείο μου...
Απο τη μια περηφανευόταν για τους βαθμούς μου, απο την άλλη έλεγε ότι τον έκανα ρεζίλι με την συμπεριφορά μου και το θράσος μου στους καθηγητές, αλλά ευτυχώς, γιατί αν δεν ήταν αυτός θα έμενα στην ίδια τάξη ... χμ.. ναι, τώρα που το σκέφτομαι πολλες απουσίες... πάρα πολλές απουσίες... πάρα πάρα πολλές όμως....
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Greco
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jan 28, 2005
Μηνύματα: 244

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 13 Ιουλ 2005, 14:41 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Τι θα έπρεπε να είναι...

ή τι είναι εν τέλει το σχολείο;

Το τι θα έπρεπε να είναι είναι μεγάλη κουβέντα. Το σχολείο δυστυχώς στην Ελλάδα παραμένει ένας τόπος ημι-μόρφωσης.

Όσο καλύτερα πας στο σχολείο πάντως, τόσο μεγαλώνουν οι δυνατότητες σου να αποκτήσεις και μια και δυο και τρεις καφετέριες...

Οπότε μάγκες στρωθείτε.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 13 Ιουλ 2005, 15:16 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Quote:
Όσο καλύτερα πας στο σχολείο πάντως, τόσο μεγαλώνουν οι δυνατότητες σου να αποκτήσεις και μια και δυο και τρεις καφετέριες...


Xα χα .. σοφή κουβέντα αυτή που είπες!!

Εγω σκέφτομαι κατι σε beach bar (μόνο για τα καλοκαίρια Wink ), σε κανένα απομακρυσμένο κολπίσκο (για ψαγμένα άτομα Wink ), με πολύ απλά υλικά φτιαγμένο (Wink καλάμια, χρωματιστά καραβόπανα κλπ), με ωραία μουσική και ακόμα πιο ωραίο mood!!! Cool

Το χειμώνα επιστροφή στο graphic design....

Τις σπουδες τις έχουμε... το κεφάλαιο το ψάχνουμε Very Happy
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 13 Ιουλ 2005, 20:59 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

το μειονέκτημα, πέρα απ'την ημιμόρφωση που ανέφερε ο Greco, είναι και η έλλειψη εκπαίδευσης οδικής συμπεριφοράς.
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Greco
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jan 28, 2005
Μηνύματα: 244

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 15 Ιουλ 2005, 15:46 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Δεν είναι ο κατάλληλος φορέας το σχολείο για να καταρτήσει ως προς την οδική σου συμπεριφορά αυτή καθέ αυτή...

Όταν όμως οι εξεταστές είναι παράγωγα της Ελληνικής παιδείας. Λαδώνονται.
Όταν οι εξεταζόμενοι είναι παράγωγα της Ελληνικής παιδείας... Λαδώνουν για να πάρουν δίπλωμα
Όταν οι δάσκαλοι είναι παράγωγα της Ελληνικής παιδείας... "κάτσε να τα αρπάξουμε να κάνουμε και 5 ώρες μάθημα σε καμμιά γκομενίτσα"
Όταν οι πεζοί είναι παράγωγα της Ελληνικής παιδείας... "δεν περπατάμε ποτέ στο πεζοδρόμιο διότι εκεί προσγειώνονται ελυκόπτερα, και δεν βαριέσαι που το φανάρι είναι κόκκινο..."

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ παιδεία παράγει πολίτες ΩΧ - ΑΔΕΡΦΙΣΤΕΣ, παθητικούς ως προς τα τεκτενώμενα και τις εξελήξεις. Πολίτες που ξέρουν να διαμαρτήρωνται για τα δικαιώματα τους, αλλά δεν κάνουν καν τον κόπο να τα διεκδικούν. Πολίτες οι οποίοι δεν σέβονται τις υποχρεώσεις τους.

Αυτή είναι η Ελληνική παιδεία που δυστυχώς ούτε καν οδηγούς δεν μπορεί να βγάλει...

Γιατί βγάζει σκάρτους πολίτες.

P.S Στεφανία δεν ξέρω τι έμαθες εσύ στην σχολή σου. Εγώ σίγουρα εάν άνοιγα καφετέρια δεν θα ήθελα "ψαγμένο κόσμο". Διότι παίρνουν ένα φραπέ όλη μέρα, αμπελοφιλοσοφούν και έχουν και απαιτήσεις. Εγώ θέλω ένα μαγαζί που οι ξανθές μπίμπο (βυζιά, κώλους Very Happy) με γκόμενες το θεωρούν super trendy και θα έρχονται οι γκόμενοι με τα κάμπριο να μου τα σκάνε μέρα νύχτα!

Πληροφορική σπούδασα Rolling Eyes
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
inner_silence
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: May 07, 2006
Μηνύματα: 19

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 8 Μαι 2006, 13:37 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ΠΛΕΟΝ για ενα μαθητη εχει καταντησει κολαση το σχολειο. ολα ειναι υποχρεωτικα και περιοριζουν τις σκεψεις σε αυτα τα βιβλια.

Ενα παιδι μεχρι τα 18 εχει αναγκη να προβληματιστει και για αλλα πραγματα περα απο τα μαθηματικα και την ιστορια..

Δεν θα μου λειψει το σχολειο. (τα μαθηματα ετσι, για τα αλλα δεν ξερω) Razz
_________________
Life is music
Music is LIFE
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
db-23
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Aug 26, 2005
Μηνύματα: 41
Πόλη/Χώρα: Ελλάδα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 31 Δεκ 2006, 14:44 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ΠΛΕΟΝ για ενα μαθητη εχει καταντησει κολαση το σχολειο. ολα ειναι υποχρεωτικα και περιοριζουν τις σκεψεις σε αυτα τα βιβλια.

Ενα παιδι μεχρι τα 18 εχει αναγκη να προβληματιστει και για αλλα πραγματα περα απο τα μαθηματικα και την ιστορια


φίλτατη/ε
Εδω θα μου επιτρέψεις να σχολιασω την πρώτη σου θέση... πιστεύω ακράδαντα οτι η οπτική γωνία απο την οποία βλέπει καποιος το σχολείο εξαρτάται απο την ψυχοσύνθεση, τον χαρακτήρα,απο το περιβάλλον μέσα στο οποίο εχει μεγαλώσει και πολλές φορές απο τον ιδιο τον εκπαιδευτικό ο οποίος φέρει ενα μέρος της μεγαλύτερης ευθύνης σε συνδυασμό με τους γονείς...κι αυτό γιατι ολοι αυτοι αποτελούν τους φορείς μεσω των οποίων σ'ενα παιδι ήδη απο την παιδική του ηλικία θα καλλιεργηθει η διάθεση αλλα και συνείδηση για ενασχόληση με το δίαβασμα... με το πέρασμα των χρόνων,επειτα απ'ολες τις επίπονες ομολογουμένως προσπάθειες οι μαθητές θα φτάσουν σ'ενα σημείο να εχουν εφευρει τρόπους με τους οποίους θα επιτυγχάνουν ουσιαστικό διάβασμα,σε λίγη ώρα και σε συνδυασμό με αλλες δραστηριότητες έχοντας μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας οσον αφορά τον απώτερο στόχο τους που ειναι η εισαγωγή σε σχολές της αρεσκείας τους και κατ'επεκταση η επαγγελματική τους ανέλιξη... και δεν ειναι μόνο η εισαγωγή σε κάποιο ανώτερο ίδρυμα.. το ουσιαστικό, το οργανωμένο προγραμματικά διάβασμα ειναι αυτό που θα οπλίσει τον σημερινό μαθητή και αυριανό πολίτη με γνώση.. άλλωστε μην ξεχνάμε οτι η γνώση=δύναμη...δυστυχώς ομως ελάχιστοι μαθητές συνειδητοποιούν αυτην την πλευρά της μάθησης, πολλοι λίγοι συνειδητοποιούν οτι η μελέτη, το διάβασμα ομως με την εννοια του "διαβάζω για μένα" ειναι.... ηδονή!! και για διαμόρφωση αυτης της αντίληψης δυστυχώς ενας σημαντικός παραγοντας που συμβάλλει εινα το εκπαιδευτικό σύστημα, εδώ, της Ελλάδας... συμφωνώ οταν λές οτι η σκέψη περιορίζεται στο περιεχόμενο μερικών σελιδών... πιέζεις τον εαυτό σου να μάθεις τόσα πολλα ομως τελικά καταντας να μην ξέρεις τιποτα μένοντας σου μονο η ωριμότητα που απεκτησες απο αυτήν την διαδικασία... δεν υπάρχει η πρακτική εξάσκηση σε όσα μαθαίνεις θεωρητικά, μεσα απο τα βιβλία αρα δεν σου δίδεται ο χρόνος να καλλιεργήσεις την φαντασία σου, να διευρύνεις τους πνευματικους σου ορίζοντες... Η "ΣΤΕΙΡΑ ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΣΗ" ΄εχει καταντήσει η φράση κλειδί που χαρακτηρίζει το ελληνικο εκπαιδευτικό σύστημα..

Πρόσφατα,ήρθα σε επάφη με εκπαιδευτικους δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης απο τη Γερμανια... αφού τους περιέγραψα, με τόνο παραπόνου, πώς εχει η εκπαίδευση εδώ( τα φροντιστήρια τα οποία εχουν γίνει το δεύτερο σπίτι των μαθητών αφου εκει παιρνουν τη μισή τους μέρα κι οχι μόνο τη μισή τους μέρα αλλα πολλες φορες ειδικά στις τελευταίες τάξεις κ ολόκληρο το καλοκαίρι, ο λίγος χρόνος που τους μένει για διάβασμα των μαθηματων της επόμενης μέρας, τα ξενύχτια στα οποία προβαίνουν οι μαθητές που ειναι υποψήφιοι για πανελλήνιες), γέλασαν με μια εκφραση απορίας κι έκπληξης.. Δεν πίστευαν οσα τους έλεγα και μου εξήγησαν οτι στη Γερμανία απαγορευονται ρητά και κατηγορηματικά τα φροντιστήρια ενω το διαβασμα ενος άριστου μαθητη περιορίζεται στις 2 άντε με 3 ώρες έχοντας ελευθερο χρόνο για ενασχόληση με οτιδήποτε αλλο θέλει... εντάξει, ας μην ξεχνάμε οτιι επιστήμονες οπως στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πουθενα ομως θα μπορούσε να υπάρχει εξισσορόπηση εκπαίδευσης κι ενασχόλησης με άλλου ειδους δραστηριότητες οι οποίες θα υπόκεινται στην προτίμηση των μαθητών...
Πώς λοιπον κι εσυ αγαπητή/ε μου οπως και η πλειονότητα των μαθητών σήμερα να μήν χαρακτηρίζουν το σχολείο "κόλαση"?

Ισως σας φόρτισα αρνητικά, το ξέρω, ομως να, ειναι το δίκιο και το παράπονο που με πνίγει καποιες ώρες σαν κι αυτές... ειμαι κι εγω φέτος μια απο τις υποψήφιες για πανελλήνιες κι οπως πιστεύω καταλαβαινετε βιώνω μια φάση έντονου "στραπατσαρίσματος"... διαβάζω εντατικά απο την αρχή αυτού του καλοκαιριού, δεν έχω σταματήσει λεπτό, κι αυτό που μου δίνει δύναμη για να συνεχίσω ειναι οτι μένουν ακόμη 5 αντε πες 4 μήνες(πάντα λέω ένα λιγότερο για να πααρηγοριέμαι) μεσα στους οποίους παρεμβάλλεται 1 πενταήμερη οπως επίσης και μια αμυδρή ελπίδα για επίτευξή των στόχων μου με τη βοηθεια του θεού φυσικα( σκεφτομενη επίσης κι οτι δεν μπορουν τόσοι κόποι, τόσα ξενύχτια και τόσο καλοί βαθμοί να μην δικαιώσουν τα όνειρά μου.....)
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 1 Ιαν 2007, 19:09 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ό,τι και να έγινε είναι για καλό και είθε το 2007 να σου φέρει αυτό που πραγματικά θες και πάλεψες γι'αυτό

Καλή χρονιά βδ Very Happy
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
db-23
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Aug 26, 2005
Μηνύματα: 41
Πόλη/Χώρα: Ελλάδα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 2 Ιαν 2007, 00:45 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ευχαριστώ πολύ dmitspan, να'σαι καλά!!!! Very Happy Very Happy

ναι,σωστά, ο,τι γίνεται γίνεται πάντα για καλό αυτό ειναι το μόνο σίγουρο ....κι ελπίζω το νέο έτος, οπως κι εσύ λές, να φέρει στο διάβα του αυτό για το οποίο παλεύω!!!
αλλιώς βρε , αν δεν πετύχω με την πρώτη υπάρχει και η δεύτερη προσπάθεια!!! ε, και τί έγινε?? μια χρονια παραπάνω αγώνας............( Cool Shocked παρηγοριά στον άρρωστο.....!!)
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 2 Ιαν 2007, 02:51 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

θα στα φέρει μην απογοητεύεσαι, προβλέπω ένα όμορφο 2007 Very Happy
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Denia
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Feb 03, 2004
Μηνύματα: 118
Πόλη/Χώρα: Αθήνα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 4 Ιαν 2007, 17:00 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

db...διάβασα με πολλή προσοχή το post σου... για την ακρίβεια το διάβασα δύο φορές για να καταλάβω τι λες, γιατί είμαι και λίγο... βραδύνους...

Αυτό που μου έκανε εντύπωση δεν είναι τόσο αυτά που λες, όσο ο τρόπος που γράφεις. Από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω οτι πρέπει να σε περνάω τουλάχιστον μια δεκαετία και θεωρώ οτι το λεξιλόγιό σου και η χρήση του είναι εξαιρετικά. Τόσο εξαιρετικά μάλιστα, που με βάζουν σε σκέψεις...

Μιλάς για το διάβασμα και (θα σε παραφράσω..) για το πως σε καναλώνουν στο σχολείο και σου γεμίζουν το μυαλό με άχρηστα!... και όλα αυτά τα γράφεις χρησιμοποιώντας την ξύλινη γραφή των βιβλίων...!

Κοριτσάκι, είσαι πολύ νέα ακόμα για να υιοθετήσεις την κατά τη γνώμη μου άχρηστη γραφή τους. Αν θες να μιλήσεις για το μπούχτισμα, έκφρασε τον εαυτό σου και όχι τις ιδέες τους. Καταλαβαίνω οτι είσαι στα φουλ και διαβάζεις συνέχεια βιβλία που μιλάνε έτσι. Οπότε κι εσύ σκέφτεσαι έτσι. Αλλά είναι κρίμα να μην λες τα δικά σου λόγια... Να μη μιλάς όπως η δική σου γενιά που τα λέει τόσο σταράτα, όταν την αφήνουν...

Και όσο για το μέλλον... για τις πανελλήνιες...στο σχολείο σας μαθαίνουν οτι η επιτυχία τους είναι η μόνη λύση για να γίνεις κάτι. Αλλά αυτό δεν είναι αλήθεια. Έχεις τόσες επιλογές που δεν το φαντάζεσαι. Πραγματικά...

Πρέπει απλά να βρείς το όνειρό σου και να το ακολουθήσεις και τότε την βρίσκεις την άκρη. Απλά λίγος χρόνος χρειάζεται για να βρεις τι είναι αυτό που πραγματικά θέλεις να κάνεις και.... δεν σε σταματάει τίποτα!

Αλλά για να βρεις τι είναι αυτό που εσυ θες πρέπει να βρεις εσένα. Να σκέφτεσαι μόνη σου και όχι μέσω των βιβλίων. Αν εκφράζεις άλλους σε δυσκολεύει στο να εκφράσεις τα όνειρά σου και να τα κυνηγήσεις με την απόχη.

Πραγματικά όμως, αυτό το κυνηγητό έχει την μεγαλύτερη πλάκα στη ζωή.. Στο εύχομαι με όλη μου την καρδιά...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Greco
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jan 28, 2005
Μηνύματα: 244

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 4 Ιαν 2007, 17:41 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Βασικά πολλά πράγματα που φαίνονται ανούσια σε αυτή την ζωή έχουν και τον σκοπό τους, αλλά αργότερα και την χρησιμότητα τους. Γενικά ακόμα και οι άσχημες στιγμές στην ζωή μας έχουν κάτι το καλό να μας δώσουν. Επειδή το λούκι που μάλλον περνάει η db-23 το περάσαμε όλοι κάποτε την καταλαβαίνουμε...

Απλά πολλές φορές είναι ΠΟΥ ΕΥΓΝΩΜΟΝΩ όλες αυτές τις ανούσιες σελίδες που μάθαινα απέξω και ανακατωτά… Με βοήθησαν αρκετές φορές στην ζωή μου. Δεν θα σου πω, πως και γιατί… Θα το ανακαλύψεις κάποτε από μόνη σου Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Denia
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Feb 03, 2004
Μηνύματα: 118
Πόλη/Χώρα: Αθήνα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 6 Ιαν 2007, 05:22 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

... για προσάναμα στο τζάκι.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
db-23
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Aug 26, 2005
Μηνύματα: 41
Πόλη/Χώρα: Ελλάδα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 6 Ιαν 2007, 12:45 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Βασικά πολλά πράγματα που φαίνονται ανούσια σε αυτή την ζωή έχουν και τον σκοπό τους, αλλά αργότερα και την χρησιμότητα τους. Γενικά ακόμα και οι άσχημες στιγμές στην ζωή μας έχουν κάτι το καλό να μας δώσουν. Επειδή το λούκι που μάλλον περνάει η db-23 το περάσαμε όλοι κάποτε την καταλαβαίνουμε...

Απλά πολλές φορές είναι ΠΟΥ ΕΥΓΝΩΜΟΝΩ όλες αυτές τις ανούσιες σελίδες που μάθαινα απέξω και ανακατωτά… Με βοήθησαν αρκετές φορές στην ζωή μου. Δεν θα σου πω, πως και γιατί… Θα το ανακαλύψεις κάποτε από μόνη σου


Ειλικρινα με τη φράση σου"επειδη το λούκι που περνάω το περασατε ολοι κάποτε, ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ" μου εδωσες κουράγιο... ειναι όμορφο να γνωρίζεις οτι ξέρεις"ναι, κι άλλοι τα περάσαν, και τα περνανε κι ακόμη σ'ολο το πανελλήνιο και σε καταλαβαίνουν απόλυτα.." σε ευχαριστώ λοιπόν!
ναι greco κι εγω ειμαι σίγουρη οτι κάπου χρησιμεύουν όλα αυτά... ειμαι σίγουρη οτι θα ΄πιάσουν τον τόπο τους... και δενν διαφωνώ οταν λες οτι όλες οι άσχημες σιγμές εχουν και κάτι θετικό να μας δώσουν... κατατάσσομαι σ'αυτούς που πιστεύουν οτι πάντα ,απ'ολα τα στραβά κι ανάποδα, οσο χαμηλά κι αν πέσει κάποιος ξεπροβάλλουν χίλια δυο άλλα καλά με πρώτο κια σημαντικότερο την δύναμη και την ωριμότητα...αν καιι δεν έχω ζήσει δα και τις τόσες πολλες εμπειρίες για να μπορώ να ισχυριστώ οτι μου εχουν τύχει ΟΙ κακουχίες και ΤΑ στραπατσαρισματα στη ζωή μου, μπορώ να παραδειγματιστώ ομως απο ανθρώπους γύρω μου που ενω τα ειχανΌΛΑ απο τη μια στιγμή στην αλλη ολα κατέρρευσαν κι αυτό που έμεινε? η ταπεινότητα, η ανεξήγητη αλλα φλογερή δύναμη κ θέλησηη για μάχη...
πές το γελίο ομως κι εγω μπορώ να αισθανθω το συναίσθημα της ωριμότητας και της δύναμης που αντλείται μέσα απο το διάβασμα.. ΝΑΙ μου δίνει δύναμη και γνώση για να μπορώ αυριο μεθαύριο να επιζήσω σε τουτη 'δω την κοινωνία.. ΟΜΩς αυτο που εγω κατακρίνω ειναι ο τρόπος με τον οποίο γίνεται αυτό... ειναι αρκετά επίπονο, απίστευτα εξαντλητικό αυτήν την χρονια το διάβασμα,ο καταιγισμός γνώσεων που τελικά βομβαρδίζουν εναν μαθητή και πόσο μάλλον οταν αυτός δεν εχει το απαραίτητο υπόβαθρο ομως ονειρεύεταιι ενα πανεπιστήμιο... ΟΛΟΙ έχουν απαιτήσεις, ΟΛΟΙ περιμένουν απο εσενα αλλα πάνω απ'ολα? ο ιδιος σου ο εαυτός... και να σου πώ την αλήθεια? προσωπικά νομίζω οτι θα λειτουργούσα καλύτερα αν δεν υπήρχαν τόσο γρήγοροι ρυθμοί, αν δεν υπήρχε το άγχος και αυτή η ρουτίνα και η πίεση... Πάντα μου άρεσε το διάβασμα, πάντα ειχα υψηλους βαθμους ΄χωρις να πιέζομαι τόσο, χωρις να ειμαι αυτό που λένε φυτό.. τώρα ομως-δεν ξέρω ίσως φταιει και η αντίληψη που ειναι συνδεδεμένη με την τελειταια χρονια οτι και καλά πρέπει να διαβάσεις ΠΟΛΥ για να πετύχεις- με εχει στριμώξει μέσα για τα καλά...
τελος πάντων δεν πειράζει 5 μήνες ακόμη...ξέρεις τι ειναι αυτό που φαντάζομαι? φαντάζομαι το συνάίσθημα-το φοβερό συναίσθημα- της τελευταίας μέρας των εξετάσεων... Ανέμελη, ξέγνοιαστη, χωρίς κανέναν πλέον πάνω απο το κεφάλι μου....πρέπει να ειναι υπέροχο συναίσθημα ε???(καλα, εκτος βέβαια κι αν μετα απο λίγες μέρες μάθω οτι το πανεπιστήμιο της νομικής θα το καμαρώνω μόνο απο μακρια....) Ισως καταλαβαίνεις οτι εμαι αρκετα πορωμένη ή αγχωμένη με το ζήτημα αυτό.. ναι ειμαι και πορωμένη και αγχωμένη γιατι ειναι κάτι που το θέλω πολύ... Very Happy


Τροποποιήθηκε από τον db-23 την Σάββατο 6 Ιαν 2007, 13:16 GMT. Συνολικά τροποποιήθηκε 1 φορά
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
db-23
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Aug 26, 2005
Μηνύματα: 41
Πόλη/Χώρα: Ελλάδα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 6 Ιαν 2007, 13:09 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Και όσο για το μέλλον... για τις πανελλήνιες...στο σχολείο σας μαθαίνουν οτι η επιτυχία τους είναι η μόνη λύση για να γίνεις κάτι. Αλλά αυτό δεν είναι αλήθεια. Έχεις τόσες επιλογές που δεν το φαντάζεσαι. Πραγματικά...

Πρέπει απλά να βρείς το όνειρό σου και να το ακολουθήσεις και τότε την βρίσκεις την άκρη. Απλά λίγος χρόνος χρειάζεται για να βρεις τι είναι αυτό που πραγματικά θέλεις να κάνεις και.... δεν σε σταματάει τίποτα!


ειδες τι μας κάνουν βρε denia?? απο μικρα, απο τη μέρα που μας γέννησαν εχουν αποφασίσει άλλοι για μάς ΧΩΡΙς εμάς...απ'τη στιγμή που θα γεννηθούμε ΕΙΜΑΣΤΕ δάσκαλοι, γιατροι, δικηγόροι..... περνάειι ο καιρός κιι αυτό που προσπαθούν να μας χωρέσουν στο κεφάλι μας πιστεύοντας το τελικά ποιο ειναι? οτι αν δεν περάσεις δεν εισαι τίποτα... δυστυχώς ή ευτυχώς αυτό συμβαίνει... και τελικά βγαινουν ολοι γιατροι κι επιστήμονες έχοντας ξεχάσει πρώτα να γίνουν άνθρωποι... δυστυχώς... πιστεύω αυτό που λες:οτι εχω τόσες επιλογές οσες δεν φαντάζομαι... ειλικρινά το πιστεύω... ελα ομως που στο κέντρο του μυαλού μου τώρα υπάρχει 1 πράγμα:να περάσω εκει που θέλω και αμέσως μετά ξέγνοιαστη κι ανέμελη να συνεχίσω τον αθλητισμό και τους λατινικούς χορούς και να ειμαι με τα κολλητάρια μου και και και ...Αυτο ειναι που επιθυμώ, που ονειρεύομαι αυτό ειναι που πραγματικά θέλω και προς το παρόν δεν θέλω δυστυχως ή ευτυχώς να συμβιβαστώ με τίποτα διαφορετικό...(ναι καλά το κατάλαβες,ειμαι πορωμένη Very Happy...)

καλό μεσημέρι Very Happy
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
db-23
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Aug 26, 2005
Μηνύματα: 41
Πόλη/Χώρα: Ελλάδα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 6 Ιαν 2007, 14:02 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

να ρωτήσω τώρα κάτι άσχετο(και συγνώμη που το κατατάσσω εδώ...)

πώς μπορώ οταν θέλω να δώσω απάντηση σε κάποιο post να κάνω τα λεγόμενα του άλλου να φαίνονται ενταγμένα σε πλαίσιο?

[/quote]
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Greco
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jan 28, 2005
Μηνύματα: 244

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 8 Ιαν 2007, 13:56 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Κοίταξε δεν πρέπει καταρχήν να έχεις άγχος. Το άγχος δεν βοηθάει σε τίποτα. Ανασταλτικός παράγοντας είναι και μόνο. Εάν σε αγχώνει κάποιος ή κάποια (ναι, ναι για τους γονείς μιλάω, που συνήθως διοχετεύουν άγχος) απλά να απομακρυνθείς από κοντά του. Όταν θα δίνεις εξετάσεις θα είσαι εσύ, το στυλό σου και μερικές κόλλες χαρτί. Δεν θα είναι οι συγγενείς σου εκεί… Εσύ θα δοκιμαστείς. Τα έχεις καλά με τον εαυτό σου; Πήγαινε και εκτέλεσε… Ρομποτικά. 1,2,3,4 και πας σπίτι σου. Με κρύο αίμα.

Από την άλλη την ώρα που εσύ βομβαρδίζεσαι από «ανούσιες» γνώσεις κάποια άλλα παιδιά της ηλικίας σου πίνουν φραπέ, κάνουν σεξ, τα σπάνε, τα καίνε, γιορτάζουν… Πολλοί από αυτούς έχουν κάνει την επιλογή τους, άλλοι είναι ανέμελοι. Είπαμε στην ζωή ότι δώσεις παίρνεις, αλλά η παραλαβή δεν γίνεται άμεσα. Πολλές φορές γίνεται με τόκο και το επιτόκιο σε πολλές περιπτώσεις είναι υψηλότατο… Για αυτό να σεβαστείς την επιλογή του να διαβάσεις και να απομονώσεις όλο το περιβάλλον σου. Καλώς ή κακώς το επέλεξες. Και εγώ θα ήθελα μια μέρα να γίνω π.χ. «τραγουδιάρης» αλλά προτιμώ να είμαι straight…

Kαι εντάξει σε κατανοώ υποφέρεις, βομβαρδίζεσαι αλλά την ίδια ώρα ένα άλλο παιδάκι ακόμα και στην ίδια μας την χώρα δεν έχει λεφτά να πάει σχολείο και πρέπει να κάνει μια δουλειά που μπορεί να μην την επέλεξε καν κτλ…

Οπότε χαλάρωσε. Αυτό είναι το σύστημα, αυτός είναι ο στόχος σου και έχε υπομονή. Δούλεψε μηχανικά. Καλή επιτυχία.

Υ.Γ. Εάν θες να πολεμήσεις για να αλλάξεις το σύστημα, τότε ανήκεις σε άλλη κατηγορία ανθρώπων. Χωρίς παρεξήγηση, πολλοί το προσπάθησαν, ελάχιστοι το κατάφεραν

Υ.Γ. Σου βάζω στοίχημα ότι όλοι εδώ που έχουμε φάει το λούκι σου θα προτιμούσαμε να το ξανά φάμε από το παλούκι που τρώμε σήμερα…
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 8 Ιαν 2007, 16:41 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

db-23 έγραψε:
να ρωτήσω τώρα κάτι άσχετο(και συγνώμη που το κατατάσσω εδώ...)

πώς μπορώ οταν θέλω να δώσω απάντηση σε κάποιο post να κάνω τα λεγόμενα του άλλου να φαίνονται ενταγμένα σε πλαίσιο?




Οντως καλά το πήγες με quote ..
Ο ακριβής τρόπος είναι να πατήσεις το κουμπί που λέει Quote στο μήνυμα που θες ..

Για να γίνει οπως παραπάνω η "παραβολή" πρέπει να μπει μέσα σε 'quote'..
με το =ονομα βάζει και το όνομα αυτού που παραβάλεις..
οπως παρακάτω:


Code:

[quote="db-23"]να ρωτήσω τώρα κάτι άσχετο(και συγνώμη που το κατατάσσω εδώ...)
πώς μπορώ οταν θέλω να δώσω απάντηση σε κάποιο post να  κάνω τα λεγόμενα του άλλου να φαίνονται ενταγμένα σε πλαίσιο?
[/quote]


Ελπίζω να σε κατατόπισα..

Μηνάς
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Γενική συζήτηση All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©