Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641079
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

BLUE Space 107.2
Σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
radiodj105
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: May 01, 2004
Μηνύματα: 65
Πόλη/Χώρα: Μεγαλόπολη

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 4 Μαι 2004, 11:00 GMT    Τίτλος Μηνύματος: BLUE Space 107.2 Απαντηση με παραβολή κειμένου

Υπάρχει κάτι που σας χαλάει σε αυτό το σταθμό; Δεν είμαι φίλος ούτε του Στάϊκου ούτε του Σανιέ αλλά πιστεύω ότι αν 5-10 άτομα (που δεν είμαστε 15 χρονών) τους προτείνουμε με επιχειρήματα μερικές ιδέες, θα γίνουν πιο αρεστοί. Λατρεύω τις MAXI εκτελέσεις και θεωρώ πολύ "μάγκα" αυτόν που τις έχει βρει και τις μεταδίδει. Ενοχλούμε όμως όταν ακούω ένα κομμάτι γνωστό και 4 άγνωστα. Συμφωνείτε σε αυτό; Μήπως πρέπει να πούμε στα παιδιά ότι κάποια τραγούδια που μεταδίδουν είναι "δύσκολα" και δεν τα ξέρει ο πολύς ο κόσμος;
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 4 Μαι 2004, 13:06 GMT    Τίτλος Μηνύματος: + και - στον BlueSpace FM Απαντηση με παραβολή κειμένου

Λοιπόν.. επί της επιλογής της μουσικής...

Ισως γιατί με τον Γρηγόρη (Στάικο) είμαστε φίλοι και μεγαλώσαμε μαζί, κι όποτε εβρισκε κανα κομάτι περιεργο που το ψάχναμε το πανηγυρίζαμε μαζί, ίσως γιατί 24ωρο πρόγραμμα δεν βγαίνει από ένα ρεπερτόριο που πλέον είναι πεπερασμένο (δεν πρόκειται να βγουν άλλα νέα τραγούδια 80ς ή Italo Disco).. καταλαβαίνω τον "πλουραλισμό" στις επιλογές..
Ισως λόγω της έντονης ενασχόλησης & αγάπης με το συγκεκριμένο ρεπερτόριο να μου φαίνονται πιο γνωστά από όσο στους περισσότερους.. Αλλά κι άγνωστα να ακούγονται, αν αρέσει η συγκεκριμένη μουσικη...; Πόσα ξερει από το είδος ο κόσμος; 10-20-50?
Δεν βγαίνουν ούτε 3 ώρες εκπομπης με αυτά.. Οχι 24ωρο..
(κι εμενα πχ.. μου αρέσει η Jazz ή η Underground Music Scene και θα άκουγα έναν τέτοιο σταθμό, αλλά δεν θα είχα την απαίτηση να ξέρω ότι παίζει)..



Εγώ δεν τρελαινόμαι με έναν γενικά oldies σταθμό (βλ. Gold - Μαστοράκης, κλπ).. Ισως και ούτε έναν απλά 80ς... Μου αρέσει η ιδέα της dance από εκείνη την εποχή (82-83 μεχρι 87-8 και ειδικά της Italo Disco.



Εκεί που θα μπορούσα να διαφωνίσω είναι τα εξής..:

ΔΕΝ τρελαίνομαι για maxi εκτελέσεις.. Ακόμα κι όταν τα κομμάτια αυτά ήταν στα φόρτε τους, στη μέση που έχουν το break out, τα αλλάζαμε.. Δεν τα αφήναμε ποτέ 6-7-8 λεπτά να παίζουν...


Τα περισσότερα σποτάκια είναι για κλάματα.. Η γυναικεία φωνή (υποθέτω η Ελευθερία - Liberty) είναι το λιγότερο ακατάλληλη για jignles.. Και το βάθος - echo, με τις κουλές επαναλήψεις τύπου sampler (το οποιο ακούγεται κομένο (αλλά όχι ραμένο) από το all times classic 'στειλτε μας email sto www.bluespacefm@hotmail.com') είναι από τα χειρότερα..



Η trance (12-2 τα βράδια) δεν μου πάει καθόλου.. Καταλαβαίνω οτι ειναι του γούστου ενός από τους ιδιοκτήτες - επενδυτές αλλά τι σημαίνει..; αν ανοίγαμε σούσι μπαρ με έναν φίλο μου που του αρέσουν τα ψητά, δίπλα στα ωμά ψάρια θα γύριζε το κοκορέτσι;


Θα ήταν καλό επίσης, εφόσον από ότι φαίνεται δεν είναι μόνο italo τα playlists να είναι λίγο οργανωμένα.. πχ, 1-2 wres Disco 80s mazemena, Rock 80s, mazemena, ElectroPop, New Wave klp... και όχι τουρλουμπούκι...

αυτά για την ώρα...

αν μου έρθει τιποτα ακόμα, θα επανέλθω...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
radiodj105
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: May 01, 2004
Μηνύματα: 65
Πόλη/Χώρα: Μεγαλόπολη

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 4 Μαι 2004, 15:52 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Γιατί να στείλω e-mail? Απαντηση με παραβολή κειμένου

Γιατί να στείλω e-mail κάπου, αφού δεν θα μου απαντήσει κανείς. Και εντάξει... αν απλά τους έστελνα ένα e-mail "είσαστε απίθανοι" θα μπορούσα να δεχτώ να μην μου απαντήσουν. Πίστεψέ με Μηνά, στο δικό μου "μαγαζί' όποιος μου στείλει e-mail ακόμα και χωρίς ουσία (ένα απλό "είστε ωραίοι" ας πούμε) πάντα απαντάω. Τέλος πάντων. Εγώ δεν τους έγραψα ένα απλό "μπράβο", αλλά τους έστειλα 2-3 e-mail με περιεχόμενα και ιδέες. Τα παιδιά φυσικά δεν απάντησαν. Κρίμα. Νόμιζα ότι είχαν επαγγελματική συμπεριφορά.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 4 Μαι 2004, 17:47 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Πάντως εγώ όπως σου είπα τους έγραψα και μου απάντησαν (ο Κυπριανός βασικά, ο τύπος με τα trance..).. στο bluespacefm@hotmail.com .. στις 31/3/2004..

Μηπως μετά πλάκωσε η πελατεία και δεν προλαβαίνουν ; Τους είχα προτείνει να δίνουν σωστά την email address πέρα απο συγχαρητίρια και τα σχετικα.... Και το έκαναν κι όλας..! Smile Ισως για αυτό να αυξήθηκαν και τα emails... Γιατί άρχισαν να φτάνουν στον προορισμό τους!
Razz
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
radiodj105
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: May 01, 2004
Μηνύματα: 65
Πόλη/Χώρα: Μεγαλόπολη

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 4 Μαι 2004, 19:29 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Αλλο e-mail! Απαντηση με παραβολή κειμένου

Φίλε Μηνά, στον αέρα δίνουν το e-mail bluespacefm@yahoo.gr! Δυστυχώς δεν είμαι τόσο έξυπνος για να κάνω τους πιθανούς συνδυασμούς @hotmail.com ή @yahoo.com ή @yahoo.gr! 'Εστειλα το mail εκεί που οι ίδιοι λένε. Αν τώρα δεν γνωρίζουν που έχουν το account (άλλο Hotmail, άλλο Yahoo), τότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα!
Τελικά από όλους τους επισκέπτες του site... μόνο οι δυό μας ακούμε τον εν λόγω σταθμό? Δεν τον ακούει κανείς άλλος? Βλέπω μια σχετική αδιαφορία σε αυτό το post-it!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
radiodj105
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: May 01, 2004
Μηνύματα: 65
Πόλη/Χώρα: Μεγαλόπολη

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 27 Μαι 2004, 01:21 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Blue Space FM = Shine Off? Απαντηση με παραβολή κειμένου

Από σήμερα (Τετάρτη 26/5) το πρωί, άκουγα φέρον σήμα στους 107.2 αλλά με χιόνι! Στη διάρκεια της ημέρας, έκλεισε και το φέρον (από το βουνό) που αναμετέδιδε τα χιόνια. Η αλήθεια είναι ότι πλέον δεν άκουγα ποτέ τον Blue Space (τις τελευταίες ημέρες) μιας και τα κομμάτια που έπαιζε ήταν πολύ εξεζητημένα και τα περισσότερα εντελώς άγνωστα. Είπαμε... "Ναι στην Ιταλοντίσκο... αλλά να ξέρουμε και κανένα τραγούδι ρε αδερφάκι μου"! Την Κυριακή που πήρε ένας φίλος τηλέφωνο για να κάνει παράπονα στην Live εκπομπή που έκαναν, δεν μπορώ να πω ότι εισακούσθηκαν οι απόψεις του. Στον αέρα δε, ο ένας εκ των δυο παρουσιαστών ομολόγησε "όταν κλείσουμε θα δείτε τη διαφορά". Προκαταβολικά να πω ότι δεν το άκουσα με τα αυτιά μου... αλλά μου το διατύπωσαν ακριβώς όπως ειπώθηκε. Τέλος πάντων... δεν κολλάω σε λεπτομέρειες! 'Αλλοστε ο σταθμός αυτός φτιάχτηκε από 2 (Wink άτομα και στηρίχτηκε ΜΟΝΟ στο "άκουσμα" των παιδιών αυτών. Καλώς ή κακώς... μέσα σε λίγο διάστημα τους έμαθε πολύ κόσμος από την Αθήνα και μπράβο τους. Παρόλο που όπως είπα και στην αρχή δεν μπορούσα να τους ακούσω πια λόγω κακών και ξεκάρφωτων επιλογών, θεωρώ κρίμα που τους έκλεισαν. (Αισιοδοξώ να έχουν κάποιο τεχνικό πρόβλημα και να ΜΗΝ τους έχουν μαζέψει τελικά).
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
DJ_835
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: May 03, 2004
Μηνύματα: 138

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 27 Μαι 2004, 11:02 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Blue Space...Lost in Space! Απαντηση με παραβολή κειμένου

Τον έχω ακούσει τον σταθμό μερικές φορές το βράδυ, τότε που είχες γράψει το post. Αλλά δεν με ενθουσίασε καθόλου.
Μιλάμε πάντα από νότια προάστια που έχω φάτσα κάρτα το βουνό. Από εκεί και πέρα πιστεύω ότι ήταν σε λάθος συχνότητα. Έπρεπε να ήταν πιο χαμηλά. Έτσι όπως έχουν γίνει τα FM σήμερα, ψηλά στην μπάντα είναι οι σκυλάδικοι σταθμοί και χαμηλά οι νεανικοί με ξένο ρεπερτόριο.
Και αυτό γιατί με όλους τους "σκυλάδικους ερασιτεχνικούς" που ανοίγουν κάτι βράδια , δεν νομίζω ότι κόλλαγε εκεί που ήταν.
Πάντως από ότι γνωρίζω τα FM έχουν χωριστεί εδώ στην Αθήνα. Από τους 104 και κάτω αν θυμάμαι καλά είναι οι επαγγελματικοί σταθμοί με άδεια κανονικά. Και από εκεί και πιο πάνω οι ερασιτεχνικοί με κάποιο είδος άδειας από την ΕΡΤ και τηρώντας κάποιες βασικές προδιαγραφές όσο αφορά το μέρος που πρέπει να βρίσκεται η κεραία την ισχύ και άλλα (δύσκολο να πάρεις αυτό το χαρτί). Λίγοι όμως από αυτούς έχουν την συγκεκριμένη άδεια και τηρούν τις προδιαγραφές που χρειάζονται. Γι'αυτό και οι περισσότεροι ανοίγουν τις βραδυνές ώρες.
Και το σημαντικότερο είναι ότι έχει γίνει παραλαβή καινούριων ραδιογωνόμετρων ,ώστε εδώ και 2 μήνες και μέχρι το τέλος της Ολυμπιάδας όλοι οι παράνομες εκπομπές από τα FM και πάνω να κλείσουν. Και αυτό για να μην υπάρχουν παρεμβολές στις συχνότητες των τμημάτων ασφαλείας των Ολυμπιακών Αγώνων.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 30 Μαι 2004, 23:14 GMT    Τίτλος Μηνύματος: και πάλι στον αέρα... Απαντηση με παραβολή κειμένου

Από ότι διαπίστωσα σήμερα (Κυριακή) μεσημέρι, o Blue Space ήταν πάλι στον αέρα...

Από ότι φαίνεται το κλείσιμο των τελευταίων ημερών ήταν για ..."προοληπτικούς λόγους" μια και είχε γίνει το γενικότερο πέσιμο στους μη αδειούχους..

Η μπάλα βέβαια πήρε Μαστοράκη (radio gold), το ραδιοφωνικό σταθμό της Πειραικής εκκλησίας, και τον "Παρέα".. (??).. που τους έκλεισαν την περασμένη Τετάρτη, με κατάσχεση των μηχανημάτων. Ισως ο Βασίλης να έχει να μας πει κάποιες ζουμερές λεπτομέριες για αυτό..


Σύμφωνα με δημοσιεύματα, οι δύο από τους τρεις αυτούς ραδιοσταθμούς έχουν προσφύγει στο Συμβούλιο της Επικρατείας, κατά της διαδικασίας αδειοδότησης των ραδιοσταθμών του νομού Αττικής και, εξαιτίας αυτού του γεγονότος, το ΕΣΡ είχε παλαιότερα εκφραστεί θετικά στα περί λειτουργίας τους, μέχρι τουλάχιστον την έκδοση αποφάσεως επί της προσφυγής.


Παρόλα αυτά η ΕΕΤΤ ενήργησε και από ότι φαίνεται ή δεν ήταν στην λίστα τους ο Blue Space, ή είχε κλείσει νωρίτερα (παρόλο το "αιφνιδιαστικό" της επιχείρησης) ώστε να μην δώσει στόχο.. Wink


Το άλλο ενδιαφέρον που άκουσα είναι ότι είχε οργανώσει πάρτυ (πιθανότατα για την Παρασκευή που πέρασε) αλλά δεν ξέρω αν αληθεύει, αν πραγματοποιήθηκε και αν ναι, αν είχε την επιτυχία των δύο προηγούμενων..

Καλή εβδομάδα (αν και για κάποιους ισχύει 3ήμερο λόγων Αγ. Πνεύματος)...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
oblitron
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Apr 26, 2004
Μηνύματα: 282

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 31 Μαι 2004, 02:58 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

To πάρτυ τους ήταν το Σάββατο σε κάποιο club που δεν είχα ξανακούσει και δε θυμάμαι. Πάντως όχι στη "ντίσκο boom boom". Υποψιάζομαι ότι το πάρτυ έγινε, και το προσωρινό κλείσιμο ίσως να λειτούργησε θετικά, αφού πολλοί ακροατές θα πήγαν για να εκδηλώσουν τη συμπαράσταση τους στους ραδιοερασιτέχνες και για να ακούσουν italo κομμάτια, αφού δεν μπορούσαν πια να τα ακούνε στο ραδιόφωνο.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
radiodj105
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: May 01, 2004
Μηνύματα: 65
Πόλη/Χώρα: Μεγαλόπολη

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 7 Ιουν 2004, 10:59 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Aparadekta AGGLIKA ston Blue Space FM Απαντηση με παραβολή κειμένου

'Ακουσα χτες Κυριακή 6 Ιουνίου έναν παραγωγό του Blue Space (όνομα Κυπριανός) να αποκαλεί την φουκαριάρα την CC Catch (=σί-σί κάτς) ως Σέϊ - Σέϊ Κάτς. Επίσης ο ίδιος προσφωνούσε τους Modern Talking ως Μόντερν Τόλκινγκ! Ημαρτον!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Alpha
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: May 24, 2004
Μηνύματα: 31
Πόλη/Χώρα: Χαλάνδρι

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 8 Ιουν 2004, 02:12 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Μακαρι το Blue Space να ειχε τοσο καλη ηχητικη ποιοτητα οσο και η πολυ αξιολογη ισχυς του σηματος του.. Πολυ αξιοπιστη ληψη σ'ολο το λεκανοπεδιο, αλλα ηχος πολυ flat..: ουτε μπασα, ουτε πριμα. Ακουγεται σαν απο ..φορητο κασετοφωνο! Ωστοσο, στερεοφωνικη εκπομπη και με αρκετο διαχωρισμο L-R. Eπειδη η ακουστικη διαφορα μεταξυ των mp3, CD και LP που κατα καιρους αναφερουν οτι παιζουν ειναι μηδαμινη, υποθετω οτι η χαμηλη ποιοτητα του ηχου μαλλον οφειλεται στον τροπο που κανουν το link προς τον Υμηττο... τι λετε

Χρηστος Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
papazo
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Jun 07, 2004
Μηνύματα: 2

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 9 Ιουν 2004, 00:02 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Κατ'αρχην καλησπερα στον Μηνα που εχω να μαθω γι'αυτον απο τα 17 μου χρονια και τα Λαβαντοκυματα!
Πετυχα και εγω στον γνωστο ψαχτηρι αυτην εδω την ιστοσελιδα και ειδα οτι εχει ανοιξει τοπικ (Ελληνικοτατο ετσι;) για τον Blue Space.
Βασικα εχω να πω 2 καλες κουβεντες αλλα και 2 κακες (αν αυτο επιτρεπεται)
Ας αρχισουμε απο τα καλα.
1) Ευτυχες ειναι το γεγονος οτι μας προσφερουν αυτη τη μουσικη που μεγαλωσαμε 2 ανθρωποι που πραγματικα γνωριζουν σχεδον τα παντα γυρω απο αυτην και οχι καποιοι ασχετοι που την ανακαλυψαν φετος γιατι ειναι μοδα.
2) Χαιρομαι να βλεπω ονοματα απο τον παλιο ραδιοερασιτεχνικο (η πειρατικο κατα αλλους) χωρο να συνεχιζουν να μενουν πιστοι στο παθος τους οσο και αν περασαν τα χρονια.

Και τωρα τα κακα
1) Απο τις ελαχιστες ζωντανες εκπομπες τους διαπιστωσα οτι και τους 2 τους διακατεχει μια επαρση και μια ταση χλευασμου αλλα και βεντετισμου γιατι "εχουν τα περισσοτερα 80's τραγουδια" και "τι να μας πουν οι αλλοι σταθμοι που αρχισαν να παιζουν τωρα" οπως και "εμεις ημασταν εδω χρονια και εσεις κσαφνικα τωρα ξυπνησατε" (οπως καταλαβαινετε ειναι δικα τους λογια που ειπωθηκαν στον αερα και τα ακουσα εγω, δεν μου τα μετεφεραν)

2) Μουσικο προγραμμα "αρτσι μπουρτζι και λουλας" απο Italo και γενικα 80's μεχρι φτηνιαρικα Ελληνοψυχεδελικα trance που επαιζαν και οι 2 σε καποιον αλλο παρομοιου ονοματος σταθμο.

Γενικα παντως, επειδη μεγαλωσα πλεον και εχω ξεπερασει την φαση του "ραδιοπολεμος" και "μαγκια του αερα" που ακουγα παλαιοτερα και την χαιρομουν. προτιμω να ακουω τον σταθμο ωρες που δεν μιλαει κανενας για να μου χαλασει την διαθεση. Ενω τα παιδια με εφτιαξαν στην αρχη, με την συμπεριφορα τους με ξενερωσαν στην συνεχεια.

Αντωνης Παπαζογλου
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
radiodj105
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: May 01, 2004
Μηνύματα: 65
Πόλη/Χώρα: Μεγαλόπολη

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 9 Ιουν 2004, 00:25 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Φίλε είπες μια μεγάλη κουβέντα κλείνοντας!
Ενω τα παιδια με εφτιαξαν στην αρχη, με την συμπεριφορα τους με ξενερωσαν στην συνεχεια. . Σε πληροφορώ ότι αυτό ακριβώς συνέβει και σε εμένα. Τους ακούω γιατί δεν έχουν διαφημίσεις, αλλά τα περισσότερα κομμάτια είναι "δευτεράντζες" (= που λέει και ο Λευτέρης).
Επειδή ο φουκαράς δεν κατοικούσα σε άλλον πλανήτη, αλλά στην Αθήνα, άκουγα ραδιόφωνο και πολύ μάλιστα λόγω υψόμετρου. Με σιγουριά σου λέω ότι κομμάτια που παίζει ο Blue Space δεν τα έχω ακούσει ΠΟΤΕ στη ζωή μου. Και πριν βιαστείτε να με βρίσετε. δεν εννοώ ότι όλα είναι άγνωστα. Απλά λέω ότι περίπου τα μισά από αυτά που παίζουν, ουδέποτε τα έχω ακούσει. Εχω ρωτήσει και άτομα από Θεσσαλονίκη, αλλά ούτε εκεί έγιναν ποτέ επιτυχίες. Θεωρώ λοιπόν, ότι μάλλον οι 2 παραγωγοί (Wink που εσύ θεωρείς αυθεντίες... μπορεί να έχουν γνώσεις σε ψαγμένα ιταλοντίσκο... αλλά να είσαι βέβαιος ότι σε πολύ κόσμο δεν "λένε" απολύτως τίποτα αυτά τα κομμάτια.
Κλείνοντας θα σου πω και κάτι ακόμα... Εμένα μου άρεσε μια έκφραση που άκουσα... "Αυτό το κομμάτι ήταν σούπερ-επιτυχία" και ακολουθεί ένα κομμάτι που σας ορκίζομαι στο τιμόνι που κρατάω, ΟΥΔΕΠΟΤΕ έχω ακούσει (συμπεριλαμβανομένων και των φίλων μου). Και τώρα έρχεται και η ερώτησή μου... "Σε ποιον πλανήτη ήταν επιτυχία ρε μεγάλε; και πότε;" Δεν είμαι θρασής, ούτε εκμεταλλεύομαι ότι κανείς από τον Blue Space δεν γνωρίζει τι είναι το μόντεμ (Δείτε προηγούμενο ποστ-ιτ μου, σχετικά με το γράψιμο που έφαγα).
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Alpha
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: May 24, 2004
Μηνύματα: 31
Πόλη/Χώρα: Χαλάνδρι

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 9 Ιουν 2004, 03:08 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αναγνωριζω γυρω στο 75% των κομματιων που παιζουν. Τα περισσοτερα απ'τα κομματια που ακουγονται οντως δεν ηταν ποτε ραδιοφωνικες επιτυχιες (δηλ.δεν θα τα'κουγες ουτε στο Pop Club του Πετριδη (1ο Προγραμμα ΕΡΑ), ουτε στο Studio 3-44 του Ακη Εβενη (2ο Προγραμμα).. Ομως, σε πολλες καλοκαιρινες ντισκοτεκ της εποχης (1983..1986) επαιζαν ταχτικα. Θυμαμαι συγκεκριμενα στην Τropicana-La Boom/ Παραλια Ζαχαρως στην Ηλεια, παιζαμε ενα πολυ μεγαλο μερος απο αυτα που ακουγονται τωρα στο Βlue Space. Π.χ. C.C. Catch, Radiorama, Ken Lazlo, Gary Lowe, Joe Bataan, κλπ και οχι μονο ως "hits", αλλα και ως "album-oriented". Δηλαδη απ' το ιδιο το maxi-single single που περιειχε την επιτυχια, που-και-που το γυριζαμε και αναποδα για να παιξουμε και την αλλη πλευρα. Με αποτελεσμα να "εμπεδωνεται" καθε φορα στους ταχτικους της ντισκο, ακομα κι αν δεν αξιζε το κομματι και τοσο ηχητικα. Και οταν το καλοκαιρι τελειωνε, το τυχαιο ακουσμα του ιδιου κομματιου σ'ενα ερασιτεχνικο σταθμο της πολης, συνειρμικα θυμιζε στους ιδιους ανθρωπους ξεχωριστες στιγμες απ'τις καλοκαιρινες διακοπες τους (ωραιες εποχες!)..

Οσο για την παρουσιαση των italo-disco κομματιων απ'τα παιδια στο Βlue Space, με φουσκωμενες στερεοτυπες φρασεις οπως 'κομματι με πολυ μεγαλη επιτυχια' κλπ ή "μοντερν ταλκινγκ", η εντυπωση που προκαλουν στον ακροατη ειναι πραγματικα αρνητικη..πολυ κακογουστη. Οχι μονο δεν χαμηλωνει το επιπεδο, αλλα και εξαλειφει την αμεσοτητα που προσφερει το ραδιοφωνο.. ("Εγω ειμαι ο σταρ, και τη βρισκω να κανω τον εξυπνο/πολυξερο σ'εσας που με ακουτε..") Πολυ απωθητικο και αντιεπαγγελματικο...χαλαει την κατα τ'αλλα ωραια προσπαθεια.

Θυμαμαι εναμισυ/δυο χρονια πριν οταν κατεβαινα τον Κηφισσο, ακουσα τυχαια μια αναμεταδοση του DJ 105 (μικρος ο κοσμος ε) απο καποιο ερασιτεχνικο σταθμο στην Αθηνα. Το σημα ηταν πολυ ασθενες, αλλα εντυπωση μου εκανε ο διαλογος μεταξυ 2 ατομων (πιθανως ο ενας στην Μεγαλοπολη και ο αλλος στην Αθηνα; του περνουσε κοντρολ κλπ ποτέ δεν μπορεσα να καταλαβω ακριβως), αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο διαλογος ηταν τοσο απλος, φυσικος και ανθρωπινος -- συναμα επαγγελματικος -- που μ'εκανε να προσεξω αυτο που ακουγα. Στην αρχη πιστευα οτι ηταν καποιος κοντινος μου πειρατικος/ερασιτεχνικος, και μονο οταν αντι-προβαλα το χαρακτηριστικο του σταθμου στο database του www.radio.gr καταλαβα τι ειχε συμβει. Αυτα τα λιγα -- σε πληρη αντιθεση με το στυλακι των παιδιων στο Blue Space

Χρηστος Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
RADIOFORCE
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Jun 09, 2004
Μηνύματα: 3

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 9 Ιουν 2004, 09:12 GMT    Τίτλος Μηνύματος: HELLO TO ALL!! Απαντηση με παραβολή κειμένου

Bασικα σημερα ανακαλυψα αυτο το forum και καθως διαβαζωντας ολα οσα εχουν γραφει δυστυχως θα αναγκαστω να συμφωνησω. Με τα παιδια εχω γνωριστει απο παλια απο το ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΡΕΝΩΝ και μου ειναι αρκετα συμπαθεισ.
Δεν ξερω πιοσ ειναι υπευθυνος για την μουσικη στον σταθμο αλλα δυστυχως τα περισσοτερα κομματια ειναι αγνωστα δηλ ακουσ 2 καλα κομματια και αμεσως ακουσ πολλα κομματια αγνωστα και αναγκαζεσαι να αλλαξεις σταθμο.
Εγω συγκεκριμενα ακουω Μαστορακη που προσεχει αρκετα την μουσικη
Οσο για τον ηχο η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ κακος και πιστευω πως με λιγη προσπαθεια θα φτιαξει αρκετα. Εχω την εντυπωση οτι υπερδιαμορφωνουν τον κομπρεσορα με αποτελεσμα να βγαινουν ολα φλατ
Οσον αφορα το σημα τους στην ΑΘΗΝΑ ειναι πολυ καλο γιατι ο ανθρωποσ που ειναι υπευθυνοσ γι αυτο το θεμα ειναι πολα χρονια στο χωρο
Παρολαυτα πιστετω πως με λιγη προσπαθεια ολα θα φτιαξουν Exclamation
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
babisbabis
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Jun 09, 2004
Μηνύματα: 1

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 9 Ιουν 2004, 12:40 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ΓΙΑ ΤΟΝ Alpha:
Φιλε μου θυμησες παλιες (πριν 2 χρονια περιπου) ηρωικες στιγμες και προσπαθειες του UDM FM. Αυτος ηταν ο σταθμος που αναμετεδιδε τον DJ105 εκεινη τη στιγμη που τον ακουσες στον Κηφισσο.
Επ' ευκαιρια, γεια σου Βασιλη (DJ105)! Χαθηκαμε! Sad
Αυτα! Ελπιζω να καταφερουμε να ανοιξουμε και παλι τον UDM. Το ποτε ειναι αγνωστο, γιατι τα πραγματα ειναι (και θα ειναι ακομα για λιγο καιρο) πολυ περιεργα....
UDM
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
papazo
Νεούδι
Νεούδι


Mέλος από: Jun 07, 2004
Μηνύματα: 2

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 9 Ιουν 2004, 16:55 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Φιλτατε radioforce, και εγω ακουγα τα παιδια απο το Νυχτερινο κολλεγιο αρρενων, μαζι με τον Νικο Ψυχαρη, τον Χρηστο Σταυροπουλο και τον Τολη Καλομοιρη. Δεν μου ειναι αγνωστοι, αλλα οπως τοτε ετσι και τωρα, το υφος παραμενει ιδιο. Ολιγον υπεροπτικο, αρκετα ειρωνικο και παντα με ενα στυλ του "εμεις γνωριζουμε και οι αλλοι οχι". Ισως αυτος ειναι ο λογος που εχουν μεινει ολοι παντα στην "καλη προσπαθεια". Ειλικρινα, το προγραμμα που περιεχει αγνωστα κομματια δεν με ενοχλησε τοσο γιατι ηθελα να ακουσω πραγματα που ειχα χασει απο τοτε αλλα και πραγματα που ισως ειχα ακουσει μια η δυο φορες. Οσο για τον ηχο, αυτος φτιαχνεται, ο χαρακτηρας ενος ανθρωπου ομως ποτε.
Παντως τα παιδια με εκαναν να μπω στην πριζα και να ξεθαψω παλιες κασσετες με Italo και 80'w γενικα και να τις "καθαρισω" μεσα στο pc μου. Απο την αλλη εψαξα, βρηκα και εκανα download μερικα κομματια ακομα και ετσι εχω μια καλη επιλογη για το σπιτι και το αυτοκινητο μου, και δεν χρειαζεται να ψαχνω ραδιοφωνο. Οντως, ειναι μαγικο να μην εχει διαφημησεις ενας σταθμος, και να μην μιλαει και κανενας πανω απο τα τραγουδια, αλλα τουλαχιστον απο τον Σανιε και το Σταικο περιμενα να γνωριζουν καλυτερα πως να μιλησουν και να φερθουν, πως να το πω... ειχα μεγαλυτερες απαιτησεις απο τους αλλους. Καποτε τους ακουγα και ηταν "φιλοι μου" και "παρεα μου" απο τις πανελληνιες μεχρι τις διακοπες και απο τα Χριστουγεννα μεχρι την απλη καθημερινη δραστηριοτητα, αλλα τωρα δεν με εκαναν να νιωσω ετσι!

Αντωνης Παπαζογλου
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 9 Ιουν 2004, 23:11 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Χαιρετώ τις νέες φωνές στο forum!

Να αρχίσω από την γενική ιδέα (μου) και αν χρειαστεί να επεκταθώ ειδικότερα;

Αν ήταν να ανοίξει ο οποιοσδήποτε πειρατής που θα έπαιζε τα κλασσικά σκυλάδικα με το γνωστό ύφος και άποψη στο μικρόφωνο και τις αντίστοιχες διαφημίσεις από τριτοκοσμικές δισκογραφικές, επιπλάδικα, σκυλάδικα, βοθρατζίδες, κλπ και ο Blue Space, 1000 φορές ο τελευταίος.
Και ακόμα σε σύγκριση με πολύ πιο μέσες καταστάσεις και συγκρίσεις.. (πχ, άλλος ένας Pop - main stream - κλπ ρ/σ)..

Γενικά υπάρχει ένας κορεσμός στην μπάντα από τα περισσότερα πράγματα που πουλάνε, και δεν νομίζω ότι σαν ακροατής χρειάζομαι άλλον έναν KiSS, Jeronimo, Flash, LoveRadio, Galaxy ή ότι άλλο.. Και όσοι νομίζουν ότι θα επαναλάβουν κάτι απλά για να το κάνουν λίγο καλύτερο, δεν με ενδιαφέρουν.

Τώρα, τα italo disco είναι όντως αδυναμία μου.. Αν έδινα ένα ποσοστό στο σύνολο του Playlist του σταθμού, με εξαίρεση τα παιδικά trance του Κυπριανού, από tracks γνωστά ή έστω ακουστά σε μένα, θα έλεγα ότι είναι το 70-80 %.. Το υπόλοιπο 20-30% δεν με χαλάει..

Αν σκεφτούμε ότι τα ποσοστά είναι πολύ διαφορετικά σε έναν οποιοδήποτε άλλο σταθμό (πχ mainstream που θα παίξει ροκ, r&b, hip-hop, dance, house, ελληνικό με έντεχνα, ποπ, λαικά, ροκ, κ.ο.κ) αυτά που τελικά ξέρω είναι πολύ λιγότερα από το 70% και μάλιστα από άσχετα είδη, που μπορεί να μην μου αρέσουν κι όλας..

Αρα θεωρώ ότι το αν ξέρεις την συγκεκριμένη μουσική δεν είναι πολύ σημαντικό εφόσον σου αρέσει το είδος (τα είχα ξαναγράψει στο παρελθόν με τη Jazz, Soul, και άλλα τέτοια εξειδικευμένα ραδιόφωνα)..

Για τα μικρόφωνα τώρα.. Δεν είναι πολλές οι φορές που έχω ακούσει ζωντανά προγράμματα αφού αυτά γίνονται Σ/Κ μεσημέρια απογεύματα που είμαι σπίτι, ενώ η έδρα της ακρόασης μου είναι συνήθως το αυτοκίνητο.

Τις λίγες φορές, όντως διακρίνω ένα ύφος το οποίο κάλλιστα θα μπορούσε να παρεξηγηθεί όπως το λέτε.. Αλλά δεν έχω εντοπίσει τις περισσότερες φορές να "επιτίθεται" σε συγκεκριμένα πρόσωπα - άτομα, οπότε δεν με ενοχλεί. Αν γινόταν κάτι τέτοιο, σίγουρα θα το θεωρούσα ανάγωγο, αφού ο ακροατής, ή τέλος πάντων έκαστος μη παραγωγός, αδυνατεί να απαντήσει σε ότι του καταλογιστεί..

Τέλος, να πω πως λόγω της μακράς φιλίας μου με τον Γρηγόρη (Σταίκο) από εποχές και χρόνια που ξέρει κι ο Βασίλης (radiodj105) και της αντίστοιχης συνεργασίας μας (για πολλά χρόνια πηγαίναμε παντού μαζί, από ερασιτεχνικό ραδιόφωνο έως Jeronimo & Hit FM) δεν μπορώ να μην χαίρομαι για αυτό που μπορώ να ακούω στο ραδιόφωνο μου, έστω κι αν έχει κάποιες παιδικές ασθένειες, ή ίσως η ψευδαίσθηση της εξουσίας που δίνει μπορεί μερικές φορές να οδηγεί σε μικρές κρίσης αλαζονίας ή καυκασμού. Πιστεύω λοιπόν, όπως και στις περισσότερες καταστάσεις, ότι είναι θετικότερο να προσπαθούμε να επιβραβέβουμε τα καλά και να επισημαίνουμε τα κακά προκειμένου να διορθοθούν, όσο έχουμε και εμείς κάποιες ιδέες που μπορούν να οδηγήσουν κάπου..

Πιστεύω ότι τα παιδιά του blue space διαθέτουν μόντεμ, διάθεση, όρεξη για αυτό που κάνουν, και ίσως η κοινή αγάπη για αυτή τη μουσική που έχουμε ακροατές και παραγωγοί μπορούν να βοηθήσουν να βελτιωθεί κι άλλο, χωρίς να αλλοιωθεί αυτό που έχουν στο μυαλό τους σαν στόχο αλλά ακούγοντας και -γιατί όχι- απαντώντας στις ιδέες και τις προτάσεις που τους γίνονται...

Idea Εν αναμονή.. Idea

Μηνάς
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
radiodj105
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: May 01, 2004
Μηνύματα: 65
Πόλη/Χώρα: Μεγαλόπολη

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 9 Ιουν 2004, 23:23 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Καλά τα λές... Αλλά δεν ισχύει το τελευταίο! Απαντηση με παραβολή κειμένου

Μηνά λίγο πιο πάνω είπες τα εξής...
"Πιστεύω ότι τα παιδιά του blue space διαθέτουν μόντεμ, διάθεση, όρεξη για αυτό που κάνουν, και ίσως η κοινή αγάπη για αυτή τη μουσική που έχουμε ακροατές και παραγωγοί μπορούν να βοηθήσουν να βελτιωθεί κι άλλο, χωρίς να αλλοιωθεί αυτό που έχουν στο μυαλό τους σαν στόχο αλλά ακούγοντας και -γιατί όχι- απαντώντας στις ιδέες και τις προτάσεις που τους γίνονται..."

Εμένα πάντως εδώ και ένα μήνα δεν μου έχουν απαντήσει. Ας κρατήσουν λοιπόν τις ιδέες τους για τον εαυτό τους και για τους ακροατές που όσο πάνε και μειώνονται. Κρίμα. Το ξεκίνησαν έχοντας όλη την Αθήνα με το μέρος τους.
Και μια και το είπες Μηνά... αν απαντήσουν ποτέ στις προτάσεις του κόσμου... να μου τρυπήσεις τη μύτη.
Επίσης μακάρι να βρεθεί κάποιος να τους πει ότι 10 αργόσχολα και βλαμμένα άτομα (ένας είμαι και εγώ) έχουν ανοίξει ένα φόρουμ για πάρτι τους και συζητάνε. Φοβάμαι τελικά ότι δεν το αξίζουν!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 10 Ιουν 2004, 01:11 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Fysika kai exoun modem, pws alliws 8a mpainan net na tsekaroun to aristoklasato (yahoo)mail tous?
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums


Τροποποιήθηκε από τον Dimitris_P την Πέμπτη 10 Ιουν 2004, 12:31 GMT. Συνολικά τροποποιήθηκε 1 φορά
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©