Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641049
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Ραδιο-ερασιτεχνικά...
Σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
phaser
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Mar 24, 2005
Μηνύματα: 38

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 26 Μαρ 2005, 23:54 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Φίλε Μηνά

Καταρχήν δεν γνώριζα ότι είσαι τόσο "νεούδι" στα FM. Εγώ δεν έχω καμία σχέση με εκπομπές. Είμαι απλός ακροατής, απλά έτυχε να μεγαλώσω παρέα με όλους τους παλιούς ερασιτέχνες, αυτούς που αναφέρω, τουλάχιστον όσους θυμάμαι...

Ευχαριστώ που το ανέφερες. Δεν ήξερα ότι είχε site ο 261 το οποίο και επισκέφθηκα αμέσως! Και παρατήρησα ότι αντανακλά αυτό που ήταν πάντα και είναι. Σταθερός και ακλόνητος στις απόψεις του. Γι αυτό και τον γουστάρω! Αν και δεν είμαι τεχνικός, γνωρίζω πάρα πολλά επί του θέματος διότι όπως ανέφερα, μεγάλωσα ακούγοντας τις συνομιλίες των ερασιτεχνών. Και για όσους ενδιαφέρονται, βρήκα αρκετά ενδιαφέρουσες τις τεχνικές πληροφορίες που υπάρχουν στο site www.261.gr.

Επειδή έριξα το μπαλάκι σε εσένα να πληροφορήσεις τον Radio Amateur νομίζοντας ότι ήσουν παλιότερος, μάλλον θα πρέπει να του απαντήσω ο ίδιος. Λοιπόν έχουμε και λέμε:

MAST, κος Μίμης (PLAYBOY), POP 22 WATT, και άλλοι, όπου αν τους αναφέρουμε μάλλον δεν το βλέπω καλά το site του Μηνά, όλοι αυτοί όπως γνωρίζεται προϋπήρχαν στα AM έχοντας στην κατοχή τους κιλοβατικά μηχανήματα. Και δεν έχασαν την ευκαιρία να δείξουν στη... Χούντα της εποχής πόσο καλά παιδιά είναι ρίχνοντας ΤΑΠΕΣ στο σταθμό του Πολυτεχνείου. Παρακαλώ πολύ, αυτά τα λέω χωρίς καμία πολιτική χροιά. Απλά, το αναφέρω σαν παράδειγμα, ότι για άλλη μία φορά σ' αυτόν τον τόπο, για να επιβιώσεις στα MEDIA θα πρέπει να είσαι και πολύ BITCH! Ή στην καλύτερη των περιπτώσεων ο συμπαθέστατος κατά τ' άλλα ΔΗΜΟΣ ΣΤΑΡΕΝΙΟΣ, ρουφιάνος, στις ελληνικές ταινίες Κατοχής.

Αυτά τα ολίγα!

Keep Amateur FM alive!

Phaser
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
phaser
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Mar 24, 2005
Μηνύματα: 38

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 1 Απρ 2005, 13:09 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Τέλος Εποχής. Απαντηση με παραβολή κειμένου

Μην στριμώχνεστε να απαντήσετε η να ρωτήσετε αγαπητοί συνάδελφοι, μάλλον πέρασαν ανεπιστρεπτί οι καιροί των προβληματισμών και των “πειρατικών” Ρ/Φ σταθμών σας “αναμεταδίδω” το παρακατω από τον User Deep_Oblivion “Δεν μπορω να φανταστω οτι καποιο απο τα σημερινα 18αχρονα και 20χρονα παιδια εχει τις γνωσεις, την υπομονη, το σθενος αλλα και τα @@ να κανει εναν "πειρατικο" σταθμο. Ο αδελφος σου οπως και δεκαδες αλλοι ραδιοερασιτεχνες τα ειχαν ολα αυτα εκτος απο κατι αλλο... τα χρηματα... απο το χαρτζιλικι ψωνιζαν. Ενω τωρα τι??? Χρημα πολυ στην τσεπη του γιοκα η της κορουλας τα οποια μετατρεπονται σε bluetooth handsfree, ζαντες και καρτες sms”

Εντέλει εκτός των αναμνήσεων και μιας άνευ λόγου φλυαρίας δεν βλέπω τίποτε άλλο χρήσιμο στα Post περί ραδιοφώνου αφού ουδείς make an move εκτός από το δάκτυλο στο ποντίκι του PC. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Μηνά που με βοήθησε να επικοινωνήσω με τον επί πολλά χρόνια χαμένο για μένα 261 μέσω του website του.

Αυτά τα ολίγα. Keep amateur Fm alive.
Phaser
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 1 Απρ 2005, 16:28 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Φιλε phaser βλεπω οτι με μνημονευσες στο post σου και απο οτι καταλαβαινω καπου συμφωνεις με αυτο που εγραψα. Ισως οχι 100% αλλα κατα ενα μερος.

Εγω δεν ημουν ποτε ραδιοερασιτεχνης και δεν ειμαι τοσο καλος γνωστης τεχνικων θεματων, ομως θαυμαζα και ακουγα τα βραδυα απο το μικρο τρανζιστορακι του δωματιου μου ολους εσας (πιθανον) μαζι με αλλους πολλους.

Μεσα ειχα κρυφα την επιθυμια να περασω και εγω πισω απο το μικροφωνο και να μοιραστω βιωματα και εμπειριες μαζι με αλλο κοσμο, οπως ακουγα τους αλλους να κανουν. Ειχα και εγω την δικη μου πορεια στα FM αλλα ποτε με κατι δικο μου, παντα εκανα ραδιοφωνο σε ετοιμους σταθμους και ετσι δεν μπορω να πω οτι εζησα "απο μεσα" τον ραδιοερασιτεχνισμο. Ομως ο ρομαντισμος και η ενεργεια που εφταναν στο μικρο μου δωματιο σε μια πολυκατοικια της κυψελης τα παιδικα μου χρονια απο τους ραδιοερασιτεχνες με εχουν ποτισει και εμενα.

Γι'αυτο με λυπει το γεγονος που δεν μπορει να γινει αυτο σημερα... λειπει το Θαρρος και ο Ρομαντισμος της εποχης.

Deep_Oblivion
_________________
http://xphctoc.blogspot.com

ΖΑΣ Superstars

Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
phaser
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Mar 24, 2005
Μηνύματα: 38

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 4 Απρ 2005, 00:08 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Τέλος Εποχής. Απαντηση με παραβολή κειμένου

Για σου Deep_Oblivion, κάνεις λάθος συμφωνώ απολύτως μαζί σου σε όλα:) πράγματι σήμερα είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο για πολλούς λόγους να λειτουργήσει όπως τότε ένας ερασιτεχνικός σταθμός, είτε λόγω της μοναξιάς που φέρνει η ενασχόληση με τα PCιά, είτε διαφορετικών αξίων, ενδιαφερόντων της νεολαίας αλλά και λόγω πρακτικών αιτιών, ΠΧ η μπάντα έχει γεμίσει με μηχανήματα ισχύος κάτι που στην εποχή μας δεν υπήρχε, οπότε τι? Να κάνει το πιτσιρίκι με τα 20wακια απογοητεύεται γρήγορα όπως είναι τα σημερινά παιδιά που τα θέλουν όλα εδώ και τώρα πάνε για άλλα Easy μέσα, Chatια, PCιά κλπ άσε που τα PCιά είναι του χεριού τους δεν τους φέρνουν αντιρρήσεις, δυσκολίες όλα Easy & Cool, έτσι λοιπόν γιατί να παιδευτούν? ΟΛΑ ΚΑΛΑ, το ένα πόδι πάνω στο άλλο και εντάξει μωρέ άραξε τώρα ΘΑ ΔΟΥΜΕ, και ακριβώς αυτό είναι που με ενοχλεί εδώ στο Cafeteria Forum μόνο Κουβέντα για την κουβέντα. Το μόνο που ελπίζω είναι μήπως και βγει κάτι θετικό, ουσιαστικό με το πες πες ποτέ δεν ξέρεις με τα παιδιά, εμείς τώρα πια μπορεί να έχουμε μεγαλώσει αλλά σε πολλές περιπτώσεις σημερινοί 50αριδες είναι περισσότερο 20αριδες από τους original που νιώθουν, ζουν σαν 50αριδες, πολύ λυπηρό, αν το μέλλον είναι οι σημερινοί βαριεστημένοι 20αριδες τότε την βάψαμε γενικώς. Ίδωμεν θα δείξει το τέλος?

Keep Amateur Fm Alive.
Phaser
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JORDAN4
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: Nov 17, 2004
Μηνύματα: 113
Πόλη/Χώρα: AΘΗΝΑ

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 21 Αυγ 2013, 22:39 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Κλήση και ακρόαση !....
Ακούει κανείς ? .... Laughing
_________________
www.radiorainbow.gr
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
385
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Nov 21, 2005
Μηνύματα: 32
Πόλη/Χώρα: στο αλλο ακρο της καθοδου της κεραιας!

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 8 Οκτ 2013, 17:35 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ακούει... Very Happy
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 8 Οκτ 2013, 18:11 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

3,5 μονάδες στις 4,5 κρατικού και 5 οργάνου με εξωτερική κεραία λήψης.. Wink
Διαμόρφωση στο 85% του κρατικού..
Με κλειστό το φέρον σήμα..

Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
385
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Nov 21, 2005
Μηνύματα: 32
Πόλη/Χώρα: στο αλλο ακρο της καθοδου της κεραιας!

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 8 Οκτ 2013, 18:23 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Δεν ξερω αν το εχεται παρατηρήσει αλλά πλέον η μπάντα εχει αποκτήσει ΤΕΡΑΣΤΙΑ κενά!!! Σε τέτοιο σημείο ώστε να ακούω με εσωτερική κεραία σε ισόγειο, σήματα των 100W από πολυκατοικίες χαμηλά και όχι ψηλών περιοχών, με κεραίες ερασιτεχνικές, σε αποστάσεις μεγαλύτερες των 5-7 χιλιομέτρων! Μέχρι του σημειου που έβαλα και μια κεραιούλα "ταρατσόβια" με μαύρο καλώδιο... Confused
Αλήθεια... ξεσκονόπανα έχεται διαθέσιμα, μήπως και χρειαστούν λίαν συντόμως? Laughing
_________________
//\\AMAX-385//\\
AM STEREO C-QUAM
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©