Γιορτάζει ο Χρύσανθος
  Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 639805
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Λαϊκοί Δρόμοι ( Τίτλοι 160 τραγουδιών)

 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Τίτλοι & Στίχοι Τραγουδιών


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
Stefanos604
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Mar 26, 2012
Μηνύματα: 26

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 27 Μαρ 2012, 17:39 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Λαϊκοί Δρόμοι ( Τίτλοι 160 τραγουδιών) Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ρεπερτόριο από 160 τραγούδια των λαϊκών μας δρόμων

Εισαγωγή (κείμενο από wikipaedia)

Οι δρόμοι που χρησιμοποιούνται στη λαϊκή μουσική και πιο συγκεκριμένα στο ρεμπέτικο δεν υποστηρίζονται από συγκεκριμένο θεωρητικό πλαίσιο. Οι προσπάθειες για τη δημιουργία του θεωρητικού πλαισίου γίνονται τα τελευταία χρόνια. Παρ΄όλα αυτά επικρατεί γενικότερα μια σύγχυση γυρω από αυτο το ζήτημα.Ένα βασικό χαρακτηριστικό των δρόμων αυτών είναι οτι βασίζονται στην τροπική θεωρία των maqam. Στη δυτική μουσική, η κλίμακα είναι μονάχα μια ακολουθία φθόγγων (νοτών). Αντίθετα, στην ανατολική μουσική θεωρία, τα maqam δεν χαρακτηρίζονται μόνο από μια ακολουθία φθόγγων, αλλά από πολλά επιμέρους χαρακτηριστικά όπως οι έλξεις (συγκεκριμένοι φθόγγοι που έλκουν τους γείτονες φθόγγους), με συγκεκριμένες κινήσεις και συγκεκριμένους τρόπους μεταπήδησης από το ένα maqam στο άλλο. Αυτά ισχύουν και σε γενικές γραμμές και στους δρόμους της λαϊκής μουσικής.


ΧΙΤΖΑΖ

Εδώ θα βρείτε θεωρία – πράξη και ρεπερτόριο με τα 30 καλύτερα χιτζάζ τραγούδια πολλά από τα οποία εκτελώ με χρωματική αλλά και διατονική φυσαρμόνικα.

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3246

άλλα 33 τραγούδια χιτζάζ:

HAVAH NAGILA - ΝΥΧΤΩΣΕ ΧΩΡΙΣ ΦΕΓΓΑΡΙ - ΤΟ ΠΛΑΣΤΟ ΤΟ ΠΑΣΑΠΟΡΤΙ
ΕΛΑ ΑΠΟΨΕ ΣΤΟΥ ΘΩΜΑ - ΓΚΙΟΥΛ ΜΠΑΧΑΡ - ΕΝΑΣ ΑΛΗΤΗΣ ΠΕΘΑΝΕ
ΟΜΟΡΦΗ ΜΕΛΑΧΡΟΙΝΗ – ΝΥΧΤΕΡΙΔΑ - ΜΙΚΡΟΣ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΗΚΑ
ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ
ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΟΛΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ - ΛΑΟΥ - ΛΑΟΥ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ - ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ ΜΟΥ
ΓΕΝΤΙ ΚΟΥΛΕ - ΨΙΛΗ ΒΡΟΧΟΥΛΑ ΕΠΙΑΣΕ - ΑΝΟΙΞΕ-ΑΝΟΙΞΕ
ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ ΣΩΣΤΟ - ΤΑ ΛΕΡΩΜΕΝΑ ΤΑ ΑΠΛΥΤΑ -
ΑΠΟΨΕ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΑΜ - ΣΤΡΩΣΕ ΜΟΥ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ - ΠΑΡΑΠΟΝΙΑΡΙΚΟ
ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ ΟΙ ΣΤΑΛΕΣ - ΕΔΩ ΠΑΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΑΠΑΣ - ΕΒΙΒΑ ΡΕΜΠΕΤΕΣ
ΕΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΣΑΙ - ΚΙ ΑΝ ΠΑΘΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΖΗΜΙΑ - ΠΑΙΞΕ ΧΡΗΣΤΟ
Η ΖΑΪΡΑ - ΜΕΡΑ ΜΑΓΙΟΥ - ΜΕΣΆ ΤΟΝ ΤΕΚΕ ΤΗΣ ΜΑΡΙΓΩΣ
Ο ΝΙΚΟΛΑΣ Ο ΨΑΡΑΣ - ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΜΟΥ ΔΙΠΛΟΧΟΡΔΟ

ΟΥΣΑΚ

Εδώ θα βρείτε θεωρία – πράξη και ρεπερτόριο με τα 43 καλύτερα ουσάκ τραγούδια πολλά από τα οποία εκτελώ με χρωματική αλλά και διατονική φυσαρμόνικα.

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3246

άλλα 22 τραγούδια ουσάκ

ΑΛΑΝΑ - ΑΥΤΗ Η ΝΥΧΤΑ ΜΕΝΕΙ - ΘΑ ΣΟΥ ΦΥΓΩ
Η ΣΕΡΑΧ - ΤΑ ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ - ΝΑΆΧΑ ΕΚΑΤΟ ΚΑΡΔΙΕΣ
ΕΓΩ ΜΑΓΚΑΣ ΦΑΙΝΟΜΟΥΝΑ - ΤΟ ΒΟΥΝΟ -ΜΠΙΡ ΑΛΛΑΧ
ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΝΩ - ΤΡΕΛΗ ΚΙ ΑΔΕΣΠΟΤΗ
ΟΙ ΜΑΓΚΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ - ΤΑ ΔΥΟ ΣΟΥ ΧΕΡΙΑ ( βεργούλες)
Η ΔΙΠΡΟΣΩΠΗ - ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΑ ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΑΚΙΑ
ΤΟ ΒΑΠΟΡΙ ΑΠΆ ΤΗΝ ΠΕΡΣΙΑ - ΜΕΣΆ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΤΟ ΧΑΜΑΜ
ΜΕΣΆ ΣΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ ΤΑ ΒΟΥΝΑ - ΘΑ ΣΠΑΣΩ ΚΟΥΠΕΣ
Ο ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΗΣ - ΠΟΥ ΅ΣΟΥΝ ΜΑΓΚΑ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ
ΦΕΡΤΕ ΜΙΑ ΚΟΥΠΑ ΜΕ ΚΡΑΣΙ - ΓΙΑ ΚΟΙΤΑ ΚΟΣΜΕ

ΧΙΤΖΑΣΚΑΡ

ΟΤΑΝ ΜΠΟΥΚΑΡΩ ΣΤΟΝ ΤΕΚΕ - Ο ΜΠΟΧΩΡΗΣ
ΒΑΛΤΕ ΜΟΥ ΔΥΟ ΚΑΝΑΒΟΥΡΙΕΣ - Η ΑΤΑΧΤΗ - ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΝΙΑ ΣΟΥ - ΠΑΣΑΤΕΜΠΟΣ - ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΖΩ

ΧΟΥΖΑΜ

Ο ΛΟΥΛΑΣ - Η ΠΑΛΤΟΥΔΙΑ
ΣΤΗ ΜΠΑΡΜΑΡΙΑ (στο Τούνεσι στη Μπαρμπαριά)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΪΚΙ ΜΟΥ - Η ΒΑΡΒΑΡΑ-Η ΓΑΤΑ

ΣΑΜΠΑΧ

ΗΣΟΥΝΑ ΞΥΠΟΛΥΤΗ - Ο ΠΑΠΑΤΖΗΣ
ΚΑΒΟΥΡΑ Σ- ΑΪΒΑΛΙΩΤΙΚΟ
ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ ΚΛΕΙΣΤΗ - ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΣΟΥ

ΣΕΓΚΙΑΧ

ΘΕΛΩ ΣΤΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ - ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙΣ
ΚΑΤΩ ΣΤΑ ΛΕΜΟΝΑΔΙΚΑ

ΝΙΑΒΕΝΤ

ΜΙΝΟΡΕ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ (το ταξίμ - το τραγούδι μινόρε αρμονικό) - ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Η ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
ΡΙΞΕ ΤΣΙΓΓΑΝΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ - ΕΧΕΙΣ ΚΟΡΜΙ ΑΡΑΠΙΚΟ
ΘΑ ΚΑΝΩ ΝΤΟΥ ΒΡΕ ΠΟΝΗΡΗ - Ο ΑΝΤΩΝΗΣ Ο ΒΑΡΚΑΡΗΣ
ΠΑΝΤΑ ΛΥΠΗΜΕΝΗ - ΕΙΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ
ΑΛΑΝΙΑΡΑ ΑΠΆ ΤΟΝ ΠΕΡΑΙΑ

ΡΑΣΤ

ΑΝΤΕ ΣΑΝ ΠΕΘΑΝΩ ΣΤΟ ΚΑΡΑΒΙ - ΤΗ ΖΟΥΛΑ ΜΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ

Παρακαλούμε γράψτε αν έχετε κι άλλα τραγούδια των λαϊκών μας δρόμων .

Σημείωση:

Όσον αφορά τα 30 Χιτζάζ και τα 43 Ουσάκ που παραπέμπουν στο άρθρο μου επειδή παίζονται με Διατονική κουρδισμένη εναλλακτικά σε Χιτζάζ και Ουσάκ αντίστοιχα είμαι σίγουρος ότι είναι απόλυτα σωστά ταξινομημένα στις κατηγορίες λαϊκών που αναφέρω (Αφού όταν λέμε όργανο διατονικό εννοούμε αυτό που μπορεί να παίξει ΜΟΝΟ τις νότες της διατονικής κλίμακας).
Όσον αφορά τα υπόλοιπα τραγούδια έψαξα σε δεκάδες posts και για να αυξήσω το ρεπερτόριο μου αλλά κυρίως να βρω ρεπερτόριο για τους υπόλοιπους λαϊκούς δρόμους ώστε να ''φτιάξω'' και διατονικές των δρόμων αυτών που όπως βλέπετε το ρεπερτόριο τους είναι πολύ μικρό και σχεδόν στο σύνολο τους για μένα μου είναι άγνωστα.

Επομένως η συμβολή των επισκεπτών, όταν γνωρίζουν κάποιους απ' τους τίτλους , θα είναι να μας αναφέρουν - αν κάποιο έχει ταξινομηθεί σε λάθος κατηγορία- που πράγματι ανήκουν και να τα κατατάξω εκεί που ανήκουν.

Η πηγή απ' όπου αντλούμε πληροφορίες θα πρέπει να είναι έγκυρη ειδικά αν γράφουμε σε άρθρο. Γι αυτό ήμουν προσεκτικός και στο άρθρο μου
http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3246
ανέφερα μόνο τα 30 Χιτζάζ και τα 43 Ουσάκ και όχι το σύνολο των 160.
Σ' ένα post όμως- και αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης των forums-μπορεί να γίνει επεξεργασία και να διορθωθούν τυχόν λάθη.

Στέφανος
_________________
Η προσφορά να γίνεται με μεράκι
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Τίτλοι & Στίχοι Τραγουδιών All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1 από 1

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©