Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641080
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Saab 93 Convertible

 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Αυτοκίνητα-μηχανές


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
ElLiAgNe
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Aug 21, 2006
Μηνύματα: 91
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 4 Ιουν 2008, 23:15 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Saab 93 Convertible Απαντηση με παραβολή κειμένου

Τη θρυλική ημέρα, 2 Ιουνίου 2008, έκανα πρώτη φορά test-drive το ΝΕΟ Saab 93 Linear Convertible.............

Καλά, κι έλεγα πως είχα κόλλημα με τα Saab... αλλά ένα test-drive τα κάρφωσε τελειωτικά βαθιά μεσα την καρδιά μου!

Τι να πρωτοπώ... Το καρδιοκτύπι μου πριν πάω στην αντιπροσωπεία; Το καρδιοκτύπι μέχρι να μου πεί ο πωλητής, έλα να το οδηγήσουμε; Ή το καρδιοκτύπι όταν άπλωνα το χέρι μου να ανοίξω την πόρτα του; Ήταν κατάλευκο στο χρώμα. Πολύ εντυπωσιακό εμφανησιακά...

Άνοιξα την πόρτα του οδηγού και μπήκα προσεκτικά μέσα, σαρώνοντας τα πάντα! Τον ευρύτατο χώρο του... ή όπως το λέω εγώ, σαλόνι... Το λιτό του αλλά πρακτικό και πολλά υποσχόμενα ταμπλώ... Το τιμόνι με τα controls...

Κι όταν κάθισα καλά, ένιωσα ένα μαζί του. Η πολυθρόνα (έτσι τη λέω) μου αγκάλιαζε το κορμί και με έκανε να νιώθω απέραντη ασφάλεια. Ρύθμισα τη θέση μου κι αγκάλιασα με τη σειρά μου το τιμόνι. Ωραίο "κράτημα".

"Ορίστε το κλειδί". Φυσικά και δεν βρήκα που ήταν το switch. Ήταν δίπλα μου αριστερά (για εσάς δεξιά) στην ίδια ευθεία με το auto-manual gearbox και δίπλα από ένα τέλεια σχεδιασμένο και όμορφα καμουφλαρισμένο χειρόφρενο...

Εκκίνηση. Κοιτάω γύρω μου στο χώρο στάθμευσης, ήταν γεμάτο άλλα Saab και ο διάδρομος για την έξοδο από το γκαράζ ήταν θεόστενος. Ξεροκατάπια. Σκέφτηκα αμέσως ότι θα ήταν τρελλός που δεν το έβγαλε πρώτα έξω και μετά να μπώ να το οδηγήσω. Τέλος πάντων έπαιξα την άνετη και έβαλα την όπισθεν. Μετά αποπειράθηκα να το οδηγήσω από το διάδρομο. Piece of cake! Μου έκανε τρομερή εντύπωση πόσο εύκολο ήταν να το καθοδηγήσω με το τιμόνι χωρίς περιττές κινήσεις. Κι ακόμα περισσότερο μου έκανε εντύπωση πόσο "familiar" ένιωσα με τα όρια του αυτοκινήτου, σαν να το είχα για 2-3 χρόνια. Ήταν απλά πολύ εύκολο να αντιληφθείς τα όρια του. Οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Στην πόλη το ένιωσα αρχικά κάπως βαρύ. Αυτό φυσικά γιατί είναι αρκετά βαρύ αυτοκίνητο. Αλλά εκεί που ο χρόνος και τα περιθώρια γύρω σου στενεύουν, σε φυγαδεύει σε χρόνο μηδεν εκεί που δεν πίστευες να βρισκόσουν. Αναπτύσσει άμεσα και νιώθεις τη ροπή του αυτόματα χωρίς να νιώθεις ότι θα καταλήξεις στον πισινό κάποιου άλλου. Τα φρένα του τα δοκίμασα επίτηδες απότομα. Περίμενα βέβαια τη στιγμή που κάποιος θα προσπαθούσε να μπεί στο δρόμο μου. Ε, λοιπόν έμεινα μια χαρά στη θέση μου, βυθισμένη, χωρίς να μετακινηθώ ιδιαίτερα, και το αυτοκίνητο αντέδρασε σαν να είχε του κόσμου την απόσταση. Με αυτό εννοώ ότι με σταμάτησε αυτόματα, αλλά μαλακά και με πολλή ασφάλεια, χωρίς εγώ να νιώσω πως δεν είχα το χρόνο να αντιδράσω. Στις στενές γωνίες των δρόμων, ακόμα και με πολλή φόρα, είχε απίστευτο γερό κράτημα.

Εδώ να σημειώσω ότι τα Saab 93 είναι όλα Turbo και με τετραδιεύθυνση. Δηλαδή οι πίσω τροχοί στρίβουν ελαφρά με τους μπροστινούς και είναι αυτό που τα κάνει τόσο σταθερά και ευκολοδιαχείριστα.

Στον αυτοκινητόδρομο μου επίδειξε όλο του το μεγαλείο, τι προσπεράσματα, τι ελιγμούς, τι ανάπτυξη και στροφές με ταχύτητα... Αν δεν πρόσεχα θα τον έπαιρνα Λεμεσό τον καημένο τον πωλητή χωρίς να το καταλάβω! Όμορφη αίσθηση γενικώς, τόσο που ξεχνάς ότι έχεις δρόμο να διανύσεις. Κατ' ακρίβεια έχασα μια έξοδο γιατί δεν κατάλαβα ότι είχα ήδη φτάσει σ' αυτήν.

Δεν ξέρω τι άλλο να πώ, εκτός ότι ο πωλητής ήταν και πολύ πορωμένος με τα αυτοκίνητα γενικώς. Για να καταλάβετε είναι ο ένας από τους δύο εκφωνητές της Formula 1 εδώ στην Κύπρο. Αντιλήφθηκε φυσικά ότι είχε να κάνει με γυναίκα που ξέρει από αυτοκίνητα. Οπότε αντιλαμβάνεστε φαντάζομαι ότι οι συζητήσεις κατά το test-drive περί τεχνικών πληροφοριών κ.ά. γύρω από τα Saab, όλα τα άλλα αυτοκίνητα αλλά και τη Formula 1 είχαν πάρει φωτιά!

Μια ώρα κράτησε συνολικά η όλη εμπειρία! Μου έχει γίνει τατου το μυαλό...

Και ναι, θέλω πολύ να αποκτήσω ένα. Ίσως όχι καινούριο, αλλά σίγουρα θα 'ναι Saab 93 convertible!
_________________
Χαμογέλα! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 5 Ιουν 2008, 08:43 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

εντάξει ό,τι και να πούμε για την 9-3 είναι περιττό
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ElLiAgNe
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Aug 21, 2006
Μηνύματα: 91
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 9 Ιουν 2008, 16:54 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ναι όντως, Δημήτρη!

Έμαθα όμως και κάτι που με κάνει να το σκέφτομαι πολύ... ένα αρνητικό που δεν πολυσυμβαδίζει με τον καιρό μας...

Έχει πολύ ψηλά emissions, δηλαδή τα επίπεδα διοξείδιου του άνθρακα που απελευθερώνει κατά τις καύσεις του είναι πολύ ψηλά. Κι αυτό δε σημαίνει μόνο ρύπανση του περιβάλλοντος - με το οποίο και είμαι ενάντια, αλλά σημαίνει και ψηλότερα κόστα άδειας κυκλοφορίας... τα οποία με τα χρόνια θα αυξάνονται κατακόρυφα. Sad
_________________
Χαμογέλα! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ElLiAgNe
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Aug 21, 2006
Μηνύματα: 91
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 4 Οκτ 2008, 16:29 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Αμα έχεις ένα πάθος... δεν ακούς τίποτα και κανένα!

Έχω δώσει σήμερα την προκαταβολή και το θεωρώ ολόδικό μου, παρόλο που δεν το κρατώ ακόμα στα χέρια μου... ένα Saab Aero 9.3 Convertible, 2.0, χρώματος μαύρου με beige leather seats & interior, όλα τα έξτρα σύν έξτρα... χρονολογίας 2004 με 60,000 χιλιόμετρα, άψογη μηχανική κατάσταση...

Tι να πώ, το πάθος είναι πάθος!
_________________
Χαμογέλα! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LavantiS
Αντμίν και βάλε!
Αντμίν και βάλε!


Mέλος από: Oct 10, 2003
Μηνύματα: 1679
Πόλη/Χώρα: Athens - Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 4 Οκτ 2008, 19:01 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Καλορίζικο - καλοτάξιδο! Smile

Μόλις το πάρεις στα χέρια σου και στην πρώτη εκδρομή περιμένω φωτογραφίες στην γκάλερι...! Να το δούμε κι εμείς!

Ελπίζω σύντομα να έχεις κι άλλες επιθυμίες, για να στις ..ευχηθώ και να σου φέρω γούρι (βλ. shoutbox)...
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα Yahoo Messenger MSN Messenger
ElLiAgNe
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Aug 21, 2006
Μηνύματα: 91
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Κυριακή 5 Οκτ 2008, 21:29 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ευχαριστώ Μηνά! Υποσχομαι οι πρωτες φωτος θα μπουν στον Hot!!

Όσο για επιθυμίες, another one is on its way... γι' αυτό στηρίζομαι πάνω σου, Wink
_________________
Χαμογέλα! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
neokles
Πάλιουρας
Πάλιουρας


Mέλος από: Jun 16, 2004
Μηνύματα: 373
Πόλη/Χώρα: Athens/Greece

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 7 Οκτ 2008, 15:25 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Έκανες μια από τις καλλίτερες επιλογές!!

Καλοτάξιδο superkewl
_________________
War does not determine who is right, war determines who is left
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 7 Οκτ 2008, 20:20 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

άντε με το καλό να το πάρεις και καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις!

Θέλω βόλτα!!! Very Happy
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ElLiAgNe
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Aug 21, 2006
Μηνύματα: 91
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 8 Οκτ 2008, 18:30 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις ευχές σας...

Δημήτρη, εσύ κόπιασε και η βόλτα είναι σίγουρη!

Το πόσο καλή είναι η επιλογή Νεοκλή φαίνεται ήδη κι από το "τίμημα" που πρέπει να πληρώνω! Smile

Αν σας πώ το ποσό της ασφάλειας που πλήρωσα σήμερα θα ξεροκαταπιείτε όπως ξεροκατάπια κι εγώ...

Παίρνω λοιπόν βαθιά ανάσα γιατί θα ακολουθήσουν κι άλλα τέτοια...

Θα το πληρώσω το τίμημα, τί να κάνω;
_________________
Χαμογέλα! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ElLiAgNe
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Aug 21, 2006
Μηνύματα: 91
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 16 Οκτ 2008, 23:35 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

16 Οκτωβρίου 2008, η θρυλικότερη μέρα αυτής της χρονιάς so far...

το πήρα, το οδήγησα απόψε και είναι ολοδικό μου παρόλο που δεν το πολυαντιλαμβάνομαι ακόμα... Smile

φωτός στην γκαλερί από την πρώτη μας νύκτα... θα ακολουθήσουν κι άλλες (στις οποίες θα προσπαθήσω να' μαι κι εγώ μέσα)...
_________________
Χαμογέλα! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ElLiAgNe
Συνεργάτης
Συνεργάτης


Mέλος από: Aug 21, 2006
Μηνύματα: 91
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 22 Οκτ 2008, 18:52 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

more photos posted...

σήμερα έκανα δίδυμη sim card και ενεργοποίησα το ενσωματωμένο τηλέφωνο... δεν εχει πιο τέλειο πράγμα...

ο πρώην ιδιοκτήτης φαίνεται πως είχε πολύ μεράκι...

διαβάζω συνεχώς το manual...

(αυτο που μου αρεσει ιδιαίτερα είναι το σφύριγμα του turbo κατα την επιτάχυνση κι αλλαγή ταχυτήτων)
_________________
Χαμογέλα! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Αυτοκίνητα-μηχανές All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1 από 1

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©