Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 644523
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Μουσικό Παιχνίδι
Σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 16, 17, 18  Επόμενο
 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ξένη Μουσική (Foreign Music)


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 18 Οκτ 2005, 16:43 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Stefania πολλά άκυρα σχόλια βάζεις και μας μπερδεύεις

1. Το Guns of Brixton έχει διασκευαστεί πολλές φορές; Rolling Eyes

2. Το ψυχολογική πίεση πού κολλάει;
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Cincinnati_Kid
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Sep 03, 2005
Μηνύματα: 51
Πόλη/Χώρα: Κορυδαλλός

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 18 Οκτ 2005, 16:58 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Προσωπικά απο αυτά τα λίγα που ξέρω έχω να πω πως κάτι τέτοιο δεν ξέρω να έχει συμβεί ποτέ λόγω της αντιπαλότητας των 2 κορυφαίων πάνκ γκρούπ...
Επίσης το 'Guns Of Brixton' μόνο Punk κομμάτι δεν μπορει να χαρακτηριστεί...
Τεσπα ας συνεχίσουμε....

Αρχές δεκαετίας 60'...
Οι Ηνωμένες Πολιτείες έθεσαν σε τροχιά το πρώτο δορυφόρο με σκοπό να ανταλλάσσει τελεοπτικό σήμα μεταξύ Αμερικής και Ευρώπης...
Μερικούς μήνες αργότερα το πρώτο αγγλικό συγκρότημα πηγαίνει Νο1 στην Αμερική με αυτό το κομμάτι... Rolling Eyes
Πρόκειται για instrumental...

Ψάχνουμε γκρούπ και τίτλο... Laughing
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 18 Οκτ 2005, 17:17 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

http://history.acusd.edu/gen/recording/television3.html έγραψε:
1965 - Early Bird, the world's first commercial communications satellite, was built for the Communications Satellite Corporation (COMSAT) by Hughes. The satellite was launched into synchronous orbit on April 6, 1965, and placed in commercial service on June 28. Early Bird's design stemmed from the Syncom satellites Hughes had built for the National Aeronautics and Space Administration to demonstrate the feasibility of communications from synchronous orbit. On station in orbit 22,300 miles above the equator, Early Bird provided line of sight communications between Europe and North America.
Early Bird from Hughes
As a communications repeater, Early Bird handled communications that were representative of all types of common carrier network traffic, including telephone, television, telegraph, and facsimile transmissions. As the forerunner of a synchronous satellite system that would furnish communications to all the populated areas of the world, Early Bird, with capability of 240 circuits or one TV channel, successfully demonstrated the concept of synchronous satellites for commercial communications. While designed for an operational lifetime of only 18 months, the satellite was in continuous, full-time service for nearly 4 years.


δε βοηθάς πολύ..μπερδεύεις.. σύμφωνα με τα παραπάνω πρώτος παρόμοιος δορυφόρος το 1965, δλδ στα μέσα και όχι αρχές.. και λες μερικούς μήνες μετά.. ο ζεββεδαίος πόσα παιδιά είχε; Wink
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Cincinnati_Kid
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Sep 03, 2005
Μηνύματα: 51
Πόλη/Χώρα: Κορυδαλλός

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 18 Οκτ 2005, 18:08 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Ίσα ίσα αγαπητέ βοηθάω όσο δεν παίρνει... Smile
Μάλλον εσύ ψάχνεις λάθος... Laughing

Και θα το διαπιστώσεις αφού πρώτα αποκαλυφτεί η απάντηση... Wink

Μέχρι τότε σου λέω να διαβάσεις προσεκτικά αυτό το οποίο έγραψα...
Μάλλον κάτι δεν πρόσεξες καλά και βιάστηκες να απαντήσεις...

Σε οτιδήποτε λέω υπάρχει γραμμένο σε βιβλία μουσικής-περιοδικά...
Είναι κρίμα να αμφισβητείς απλά και μόνο για να πείς κάτι... Rolling Eyes
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
cy_melissa
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Apr 21, 2005
Μηνύματα: 45
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 18 Οκτ 2005, 19:04 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

... and here are the results from the research I have conducted... (drums please!!)

Week ending: 4 Oct 1962, Band: Tornados, Song: Telstar, Comments: Joe Meek prodigies with an instrumental named after a communication satellite.

Source: http://www.onlineweb.com/theones/1960_1964.htm

Laughing Cool


(ούφ!! ζορίστηκα!)
_________________
Χαμογέλα! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Cincinnati_Kid
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Sep 03, 2005
Μηνύματα: 51
Πόλη/Χώρα: Κορυδαλλός

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 18 Οκτ 2005, 19:59 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Πολύ πολύ Σωστά!!!


'Tornadoes - Telstar' 1962

Συνεχίζεις.....
Νομίζω ότι μέσα απο τα λεγομενά μου κάποιος θα μπορούσε πανεύκολα να βρεί το κομμάτι...(ακόμα και αν δεν το γνώριζε ήταν άκρως γουγλίσιμο.. Laughing )
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 19 Οκτ 2005, 01:28 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Cincinnati_Kid έγραψε:
Σε οτιδήποτε λέω υπάρχει γραμμένο σε βιβλία μουσικής-περιοδικά...
Είναι κρίμα να αμφισβητείς απλά και μόνο για να πείς κάτι... Rolling Eyes


Το τελευταίο είναι πολύ άκυρο Wink Αν ήθελα να πω κατιτις θα το έλεγα.

Πάντως βρε παιδιά που τα βρίσκετε όλα αυτά? Κινούμενη βάση δεδομένων έχετε ή διαβάζετε όλα τα μουσικά περιοδικά του μήνα? Πολλά απ'αυτά τα τραγούδια δε τα ξέρω καν Shocked `Ισως τα έχω ακούσει και να μην ξέρω ότι είναι αυτά, αλλά δυστυχώς ακουσική βοήθεια δεν παίζει Wink

Καλά δεν ξαναπετάγομαι μέχρι να βρω μια σωστή απάντηση Very Happy Cool
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 19 Οκτ 2005, 09:29 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Cincinnati_Kid έγραψε:
Επίσης το 'Guns Of Brixton' μόνο Punk κομμάτι δεν μπορει να χαρακτηριστεί...


stefania έγραψε:
Πανκ συγκρότημα που μεσουράνησε τέλη του 70!


είπα συγκρότημα και όχι πανκ τραγούδι! Μην λέμε και ότι θέλουμε... Wink

dmitspan έγραψε:
1. Το Guns of Brixton έχει διασκευαστεί πολλές φορές;

2. Το ψυχολογική πίεση πού κολλάει;


1. Εγώ προσωπικά το έχω ακούσει εκτός απο Clash, απο DROPKICK MURPHYS και απο NOUVELLE VAGUE.

2. Αφού είσαι έξυπνο αγοράκι... μη με απογοητεύεις.... Razz

stefania έγραψε:
Πολύ γελοίο θα έλεγα!!! (ψυχολογική πίεση)
Αντεεεεεεεεεεεε.......... ακόμαααααααααα???????? ( η ψυχολογική πίεση συνεχίζεται


Φαίνεται καθαρά πως τα σχόλια μου δεν έχουν να κάνουν με το τραγούδι....
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
cy_melissa
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Apr 21, 2005
Μηνύματα: 45
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 19 Οκτ 2005, 11:15 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

ενας ΦΙΛος μου δε μπορει να χορεψει... Rolling Eyes
_________________
Χαμογέλα! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 19 Οκτ 2005, 11:28 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Το βρήκα!! Very Happy Το βρήκα!!! Very Happy Το βρήκα!! Very Happy Very Happy Laughing ... αλλά δεν το λέω... Shocked Rolling Eyes

Αντε θα το πω... μηπως το τραγουδάει ο Φιλ Κόλινς??
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
cy_melissa
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Apr 21, 2005
Μηνύματα: 45
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 19 Οκτ 2005, 11:34 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

σε δυσκόλεψα βλέπω!! Laughing Wink
_________________
Χαμογέλα! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 19 Οκτ 2005, 11:37 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

εεε!!! οοο!!! τον λύσαμε τον λύσαμε τον γρίφο στο φτερό!!! Laughing

Τροποποιήθηκε από τον Stefania την Τετάρτη 19 Οκτ 2005, 21:05 GMT. Συνολικά τροποποιήθηκε 1 φορά
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
cy_melissa
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Apr 21, 2005
Μηνύματα: 45
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 19 Οκτ 2005, 11:40 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!! Next!! Very Happy
_________________
Χαμογέλα! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 19 Οκτ 2005, 11:53 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Είναι και σαν πρώτο θέμα ο Φιλ Κόλινς στα δημοσιευματα οπότε πήγε αμέσως το μυαλό εκεί!! Wink
Και για να είμαστε και τυπικά σωστοί Genesis - i can't dance.

Αντε ένα εύκολο και εγώ γιατί όλο παράπονα είναι μερικοί μερικοί (ονόματα δεν λέμε, οικογένειες δεν θίγουμε) Very Happy

Το τραγούδι που αναζητάμε θεωρείται ύμνος στην ελευθερία και στα ανθρώπινα δικαιώματα.
Ο χαρισματικός αυτός άνθρωπος που το έγραψε και το τραγούδησε, έφυγε πρόωρα… αφού πρώτα δημιούργησε ένα ολόκληρο μουσικό κίνημα!

Ευτυχώς μας έχει αφήσει κληρονομιά τα τραγούδια του, τα οποία έχουν επηρεάσει πολλούς μεταγενέστερους καθώς μέσα από τους στίχους του συνεχίζει να προτρέπει τους λαούς για ισότητα, αγάπη και ειρήνη!

Για όσους είναι καιρό μέλη στο site θα έχουν καταλάβει ότι έχω αδυναμία στο συγκεκριμένο είδος μουσικής!!!

(... και η ψυχολογική πίεση συνεχίζεται... βλέπω έπιασε την προηγούμενη φορά... τι κάνει νιάου νιάου?)
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 19 Οκτ 2005, 12:06 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Stefania έγραψε:

dmitspan έγραψε:
1. Το Guns of Brixton έχει διασκευαστεί πολλές φορές;

2. Το ψυχολογική πίεση πού κολλάει;


1. Εγώ προσωπικά το έχω ακούσει εκτός απο Clash, απο DROPKICK MURPHYS και απο NOUVELLE VAGUE.

2. Αφού είσαι έξυπνο αγοράκι... μη με απογοητεύεις.... Razz


Κοριτσάκι, μην παίζεις μαζί μου Wink Αν αναφέρεσαι στο Should I stay or Should I go αυτό το ανέφερες στη δεύτερη δημοσίευσή σου ενώ στην πρώτη πέταξες ένα άσχετο "ψυχολογική πίεση". αν τα έλεγες και τα δύο στην αρχική δημοσίευση θα βοηθούσε πολύ Very Happy

Τα παραπάνω συγκροτήματα ούτε που τα έχω ακουστά! Shocked

Παίδες, εδώ μιλάμε για ένα παιχνίδι με σχετικά μουσικά συγκροτήματα. Αν κάποιος έχει ξεθάψει και είναι πορωμένος μ'ένα συγκρότημα δε σημαίνει ότι αυτό πρέπει να το γνωρίζουν και οι υπόλοιποι, και δεν αναφέρομαι μονάχα σε μένα Wink
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 19 Οκτ 2005, 13:15 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

dmitspan έγραψε:

Κοριτσάκι, μην παίζεις μαζί μου Wink Αν αναφέρεσαι στο Should I stay or Should I go αυτό το ανέφερες στη δεύτερη δημοσίευσή σου ενώ στην πρώτη πέταξες ένα άσχετο "ψυχολογική πίεση". αν τα έλεγες και τα δύο στην αρχική δημοσίευση θα βοηθούσε πολύ Very Happy


Dmitspan ήπιες καφέ σήμερα το πρωί?? Αν είναι να σου φτιάξω καμιά κούπα μερακλίδικο ελληνικό διπλό!! Very Happy
Για ξανακοίτα πάλι αυτά που έγραψα σε παρακαλώ…

Το ψυχολογική πίεση δεν είχε να κάνει με τον γρίφο.
Ήταν δικό μου άσχετο σχόλιο… ότι και καλά επειδή λέω ότι η λύση είναι εύκολη και επειδή εσείς αργείτε να το βρείτε, σας αγχώνω, δηλαδή σας ασκώ ψυχολογική πίεση…!
Κατανοητό?

Για το “Should I stay or should I go” έγραψα ότι η απάντηση στον τίτλο του τραγουδιού θα μπορούσε να είναι, άμα θες να φύγεις φύγε και άμα θες να μείνεις μείνε.
Σαφέστατο.
Και για το Guns of Brixton ότι μιλάει για γκέτο στην Αγγλία!

dmitspan έγραψε:
Τα παραπάνω συγκροτήματα ούτε που τα έχω ακουστά! Shocked


Ok δεν περιμένω να είχες ακούσει τις εκτελέσεις στα συγκροτήματα που διασκεύασαν το Guns of Brixton, αλλά ένα δημοσίευμα που έστειλα πριν λίγο καιρό στα νέα της αρχικής σελίδας, ήταν αφιερωμένο στους Nouvelle Vague.
Μέσα στο άρθρο αναφερόταν ότι διασκεύασαν το Guns of Brixton.

εδώ

Τι φταίω εγώ που εσείς δεν διαβάζετε?? Στο πιάτο έτοιμα σας τα δίνω….
Παρεμπιπτόντως η διασκευή είναι πολύ καλή! Τελείως άλλο στυλ…


dmitspan έγραψε:
Παίδες, εδώ μιλάμε για ένα παιχνίδι με σχετικά μουσικά συγκροτήματα. Αν κάποιος έχει ξεθάψει και είναι πορωμένος μ'ένα συγκρότημα δε σημαίνει ότι αυτό πρέπει να το γνωρίζουν και οι υπόλοιποι, και δεν αναφέρομαι μονάχα σε μένα Wink


Δεν ξέρω που αναφέρεσαι, αλλά εγώ θα απαντήσω για τον εαυτό μου.
Ουτε πορωμένη με τους clash είμαι, ούτε με τους U2, ούτε με τους Supertramp, ουτε με κανένα άλλο απο τα συγκροτήματα που έβαλα ως γρίφο.
Θεωρώ όμως, πως είναι πασίγνωστα και τα γκρουπ αλλά και τα τραγούδια τους... δεν νομίζω να υπάρχει καποιος που να ακούει ροκ και να μην ξέρει το Guns of Brixton, η το Party girl, ή το Breakfast in America.

Δεν θέλει εξειδικευμένες γνώσεις, αφού μιλάμε για κλασικά άσματα!! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 19 Οκτ 2005, 14:19 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

εντάξει γράψε λάθος για το "ψυχολογική πίεση" εγώ το παρεξήγησα καθώς νόμιζα ότι επρόκειτο για hint Embarassed

Και λέγοντας πόρωση δεν αναφέρομαι στα κλασσικά συγκροτήματα προς Θεού! `Ολος ο κόσμος τα ξέρει αυτά τα τραγούδια, εγώ αναφερόμουν σε συγκροτήματα όπως DROPKICK MURPHYS, NOUVELLE VAGUE, Tornadoes (για το Telstar). Παίζει φυσικά να τα έχω ακούσει τα τραγούδια και να μη ξέρω τους τίτλους άρα να μη ξέρω ποια είναι Wink

Καφέ έπινα την ώρα που τα έγραφα οπότε δε ξέρω αν είχε επιδράσει ακόμα Very Happy
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Deep_Oblivion
Radio producer
Radio producer


Mέλος από: Jun 17, 2004
Μηνύματα: 671
Πόλη/Χώρα: Εδω γυρω...

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 19 Οκτ 2005, 16:12 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Stefania έγραψε:
Το τραγούδι που αναζητάμε θεωρείται ύμνος στην ελευθερία και στα ανθρώπινα δικαιώματα.
Ο χαρισματικός αυτός άνθρωπος που το έγραψε και το τραγούδησε, έφυγε πρόωρα… αφού πρώτα δημιούργησε ένα ολόκληρο μουσικό κίνημα!

Ευτυχώς μας έχει αφήσει κληρονομιά τα τραγούδια του, τα οποία έχουν επηρεάσει πολλούς μεταγενέστερους καθώς μέσα από τους στίχους του συνεχίζει να προτρέπει τους λαούς για ισότητα, αγάπη και ειρήνη!

Για όσους είναι καιρό μέλη στο site θα έχουν καταλάβει ότι έχω αδυναμία στο συγκεκριμένο είδος μουσικής!!!

(... και η ψυχολογική πίεση συνεχίζεται... βλέπω έπιασε την προηγούμενη φορά... τι κάνει νιάου νιάου?)


Το μυαλο μου παει στον Bob Marley, αλλα ποιο απο ολα τα τραγουδια του? Γιατι καλως η κακως το 90% των τραγουδιων του εχουν ως θεμα αυτα που αναφερεις και το 70% των τραγουδιων του ειναι υμνοι!

Στην τυχη Bob Marley - One love


Deep_Oblivion
http://stavropoulos.bravehost.com
_________________
http://xphctoc.blogspot.com

ΖΑΣ Superstars

Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
cy_melissa
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Apr 21, 2005
Μηνύματα: 45
Πόλη/Χώρα: Κύπρος

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 19 Οκτ 2005, 17:52 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Κι εμένα Bob Marley πάει ο νούς, τώρα για τραγούδι, εγώ λέω το Exodus... Rolling Eyes
_________________
Χαμογέλα! Wink
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα
Stefania
Ελιωσα στα posts
Ελιωσα στα posts


Mέλος από: Feb 19, 2004
Μηνύματα: 630

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 19 Οκτ 2005, 20:18 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου



Πουλάκια μου καλά τα πάτε ο Τζαμαικάνός Bob Marley είναι φυσικά ο χαρισματικός και πνευματικός αυτός τραγουδιστής στον οποίο αναφέρομαι!

Μελίσα, είσαι πολύ κοντά γιατί και το Exodus κατακρίνει το ρατσισμό και είναι ύμνος στην Ελευθερία!!! Θα μπορούσε να είναι σωστή η απάντηση αλλά δεν είναι αυτό το τραγούδι.
Συγκεκριμένα το τραγούδι που ψάχνετε μαζί με το Exodus έχουν ιδιαίτερη σημασία και βαρύτητα για την φιλοσοφία της ρέγκε... θεωρούνται κάτι σαν "ευαγγέλια", αν μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον όρο αυτό.

Το τραγούδι που λέω είναι το κύκνειο άσμα του και το τραγουδάει μόνο με μια κιθάρα unplugged!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ξένη Μουσική (Foreign Music) All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 16, 17, 18  Επόμενο
Σελίδα 7 από 18

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©