Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641058
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ?

 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 4 Αυγ 2008, 14:23 GMT    Τίτλος Μηνύματος: ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ? Απαντηση με παραβολή κειμένου

ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ

Τι ήταν εκείνο που μας μάγεψε, πως μας μπήκε η ιδέα να ασχοληθούμε με την «πειρατεία»

ΣΤΑΔΙΟ ΠΡΩΤΟ
Στο δημοτικό, είδα ένα φίλο, που είχε 2 Γουόκι τόκι, στα πρώτα κάλαντα αγόρασα και εγώ.
Μια μέρα ακούω από τον πατέρα μου, να λέει την εξής φράση
«Γιώργο, ξέρεις ότι αν μπορέσεις να αλλάξεις την συχνότητα των ασυρμάτων σου, μπορείς να τα κάνεις να εκπέμπουν στο ραδιόφωνο ?»
Φυσικά στα 11 μου χρόνια, δεν κατάφερα τίποτα, αλλά βεβαία το πάλεψα. Άρχισα να αγοράζω την Τεχνική εκλογή, αλλά τότε, τα έβλεπα όλα ως διαστημόπλοια.


(ΑΥΤΗ Η ΦΡΑΣΗ, ΗΤΑΝ Ο ΣΠΟΡΟΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ και . . . )

ΣΤΑΔΙΟ ΔΕΥΤΕΡΟ
Με φωνάζει η γιαγιά μου και μου λέει, «Γιώργο, ένας νοικάρης μου, το έσκασε χωρίς να με πληρώσει, και εγώ καθαρίζοντας το σπίτι, βρήκα στο πατάρι αυτά εδώ (δυο ημιτελής πομπούς αυτοταλάντωτους). Εσύ που τα διαλύεις όλα, μήπως τα θέλεις ?»

Εγω αναγνωρίζω για τι μιλάμε (από την τεχνική εκλογή), τα παίρνω φυσικά, και ξεκινώ για τον Βασίλη στο Μοναστηράκι να δω τι θα κάνω. Ελα όμως, που εκείνα τα χρόνια, τα ταξί δεν σταμάτησαν στο χέρι ενός 13 χρόνου !
Τότε απογοητεύθηκα και πήρα απόφαση ότι δεν θα ακούσω την φωνή μου ΠΟΤΕ μέσα από ένα ραδιόφωνο.
Τελικά τα κατάφερα και πήγα, και αφού μου πήρε τα 2 μηχανήματα πλήρωσα 2 χιλιάρικα και αγόρασα μια 504 στα FM.
ΦΥΣΙΚΑ για κεραία έβαζα ένα σύρμα μέσα στο κονέκτορ, και ξανά φυσικά, την φωνή μου δεν την άκουσα.
ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ

ΣΤΑΔΙΟ ΤΡΙΤΟ
Σε ένα μαγαζάκι ηλεκτρονικών, απέναντι από τον κινηματογράφο «ΚΥΨΕΛΑΚΙ» Αγοράζω ένα μικροφωνάκι, που μίλαγε στο ραδιόφωνο. Για κεραία ειχε ένα καλωδιάκι μαύρο που κρεμόταν από κάτω. Είχε φυσικά από πίσω ένα ρυθμιστικό συχνότητας πυκνωτάκι.
ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ. ΑΚΟΥΣΑ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ! ! ! !

Λέω τότε, θα ενώσω το συρματάκι με καλώδιο, και θα το βάλω στο μπαλκόνι μου.
Ετσι έκανα την πρώτη εκπομπή, με το πομπουδάκι ακουμπισμένο πάνω στο ηχείο του πικ απ.
Και η τρελή χαρά ήταν όταν έδωσα το τηλέφωνο και ΠΗΡΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ, από ένα παλικάρι στο απέναντι οικοδομικό τετράγωνο

Η χρονιά 1983 και μοναδικός μου δίσκος, τι άλλο το θρίλερ του τζάκσον.

ΣΤΑΔΙΟ ΤΕΤΑΡΤΟ.
Την ίδια χρονιά κατασκευάζω (με την βοηθεια του πατερα μου σε καποια σημεια) από την smart kit ή την C&A (δεν θυμάμαι), τον πρώτο μου πομπό με λυχνία (6146) σε πλακέτα. Προβληματίζομαι αν θα αγοράσω κεραία (ground plane) ή μίκτη (έναν του pop22watt) και τελικά δίνω 3000 δρχ και αγοράζω την κεραία (νόμιζα ότι δεν υπάρχει πιο φθηνή κεραία, μετά έμαθα ότι μπορούσα να βάλω δίπολο και να αγοράσω και τον μίκτη)

ΣΤΑΔΙΟ ΠΕΜΠΤΟ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΟ
Ακούω στο ραδιόφωνο, τον συνομήλικο μου Τάκη 1378. τον παίρνω τηλέφωνο, και του λέω ότι θέλω βοήθεια. Τον παίρνω την επόμενη μέρα, δεν τον βρίσκω, και με τα πολλά, γινόμαστε κολλητοί τότε, και αυτός μου γνωρίζει τον Ηλία (J&G ή 378).



Από τοτε, μέχρι σήμερα, πολλά μηχανήματα, πολλές εκπομπές και σε «νόμιμα ραδιόφωνα», ακόμα και μισθό είχα ένα φεγγάρι
Το όνομα της εκπομπής ΡΑΔΙΟΠΑΣΑΛΕΙΜΜΑΤΑ με τον Γιώργος Σκέτο

πολύ θα ήθελα να διαβάσω και την δική σας αρχή.
φιλικά Γιώργος
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
JORDAN4
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα


Mέλος από: Nov 17, 2004
Μηνύματα: 113
Πόλη/Χώρα: AΘΗΝΑ

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 23 Σεπ 2010, 15:43 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Κάπως, έτσι, ξεκινήσαμε όλοι μας 231...

Θα επανέλθω, με αναλυτικές λεπτομέρειες, το συντομότερον δυνατόν !....
_________________
www.radiorainbow.gr
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Δείτε το site του αποστολέα MSN Messenger
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα 1 από 1

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©