Αφιερώσεις-Requests
Πρόσφατες αφιερώσεις:
listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Νίκος από Πάτρα ζήτησε Χαμογέλα στα παλιά.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Αϊσουν από ΝΑρτακη ζήτησε Οσα νιωθω αργυρος.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program ΔΕΣΠΟΙΝΑ από Καστοριά ζήτησε Η αγάπη μας.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Ελένη ζήτησε Kygo-Here for you.

listen to the song request in the relative section of the site or in our daily radio program Theodora από ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ζήτησε Νικόλας Λειβαδίτης - Μαρία Καλούδη - Για πόσο ακόμα;.

Διαβάστε κι ακούστε τις αφιερώσεις εδώ



  Survey
Ποιον αγαπάς πιο πολύ;

Τη Μαμά;
..ή τον Μπαμπά;



Αποτελέσματα
Αλλες Ψηφοφορίες

Αριθμός Ψήφων: 641052
Παρατηρήσεις 0


  Agenda


  Visit also



  OnLine Shop
HotStation - Hot Shop - Δώρα για τους άλλους ή για σας - Cool HotStation gifts for yourself or your friends


  Μηνύματα - Shouts

Υπηρεσία ΜΟΝΟ για μέλη Σύνδεση ή Εγγραφή.


HotStation.gr Greek Radio online: Forum - Συζητήσεις

- HotStation.gr
 ΒοήθειαΒοήθεια   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση   ChartTOP-20

Εκπομπη στα fm!! Τι προτείνετε??
Σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο


Προηγούμενο Θέμα :: Επόμενο Θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 25 Ιουλ 2008, 11:52 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Γεια σας και παλι παιδια, και σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!
231,σ'ευχαριστω ιδιαιτερως για την ολη αναλυση!! Ηταν super κατατοπιστικη Very Happy
Παντως, να σας ρωτησω. Η yagi μοιαζει καθολου με τηλεορασης?? Δηλαδη δεν αναγνωριζεται ευκολα??
Μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση το φαινομενο οτι πολλοι ερασιτεχνες (ταρατσας) στην Αθηνα παιζουν με 500+ watt μια τη βδομαδα(φαινεται εξαλλου απο το γεγονος οτι ακουγονται στη μιση και βαλε Αθηνα!! Πραγματικα μου κανει εντυπωση!! Εγω με 50 σκεφτομαι να παιξω και μια φορα το μηνα και παλι εχω τους φοβους μου!! Για Αθηνα παντως τι ισχυ προτεινετε να παιζει καποιος για να μην πολυκινδυνευει αλλα και να ακουστει?? Με 50 watt θα ακουστω πουθενα? Παντω με τα 30 watt της El 504 που ειχα, καλυπτα 3-4 χιλιομετρα!! Και με ενα παντελως απλο διπολο!!
Για επαρχια που ειναι πιο αδειες συχνοτητες μπορει καποιος να παιξει και με περισσοτερα 100-150 π.χ.?? Ειναι πιο ελευθερα τα πραγματα εκει??
Τωρα για κεραια θα δω τι θα αγορασω!! Πρεπει να το σκεφτω αυτο το θεμα!! Βασικα δεν θελω να πολυκαταλαβαινεται τουλαχιστον στην επαρχια!! Στην Αθηνα και με ενα διπολο να παιξω αν ακουγομαι σε μια αξιοπρεπη εμβελεια 3-4 χιλιομετρα, μπορω να το μαζευω μετα, οποτε να μην υπαρχει κεραια μετα την εκπομπη!
Και παλι σας ευχαριστω πολυ!!

Τα λεμε!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
radioamateur
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Dec 21, 2004
Μηνύματα: 45

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 25 Ιουλ 2008, 22:34 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Φιλαράκο για να παίξεις σωστά χωρίς να παρεμβάλλεις πρέπει να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη για να αγοράσεις επαγγελματικό exciter τελευταίας τεχνολογίας τύπου SIEL.
Σε κάθε περίπτωση κινδυνεύεις και κυρίως από τους κακούς γείτονες.Δεν σκοπεύω να σε απογοητεύσω αλλά σου λέω τα πράγματα ως έχουν.Ένας να σε καταγγείλει τελείωσες.Για το λόγο αυτό πρόσφατα κατέβηκε η κεραία του γνωστού ερασιτεχνικού ραδιοφωνικού σταθμού που έκπεμπε στους 93,8 από τα FM στην Αθήνα επί πολλά έτη.
Άδειες ερασιτεχνικές δεν χορηγούνται στα FM.Θες να κάνεις το χόμπυ σου κάνε το αλλά με ευθύνη δική σου.
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι τα 500 watts το 2008 αρκούν για να ακουστείς στη μισή Αθήνα αλλά τουλάχιστον με ισχύ > 1000 watts σου δίνουν τη δυνατότητα να ακουστείς κάπου αλλά πάντα με ρίσκο να σε μαζέψουν.
Σε κάθε περίπτωση οι νόμιμοι σταθμοί μπορεί να σε ενοχλήσουν επειδή πολλοί από αυτούς αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα και δεν θα επέτρεπαν σε κάποιον να τους αποσπάσει το ακροατήριο.
Όσον αφορά την Ground Plane του 231 επειδή τη χρησιμοποίησα θεωρώ ότι είναι αρκετά διακριτική αν αναφέρεται σε αυτή της SIRIO με τα 3 radials κάνει και για λήψη.Ισχύ δεν σηκώνει ούτε απολαβή έχει.Είναι διακριτική απλά.
Διακριτική και θαυματουργή είναι η 5/8 γνωστό σχέδιο της οποίας έχω ανεβάσει εδώ.
Ως ακροατής πλέον κανένα ερασιτέχνη σε FM δεν λαμβάνω.Αν ακούει κανείς κανένα ας αναφέρει συχνότητα.
bye!


Τροποποιήθηκε από τον radioamateur την Σάββατο 26 Ιουλ 2008, 19:00 GMT. Συνολικά τροποποιήθηκε 1 φορά
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 29 Ιουλ 2008, 10:06 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

SWR

Οταν λεμε, δεν θελουμε στασιμα, λεμε να μην εχεις τιποτα.
στην παρακατω φωτο, δειτε το calibration. Δεν ειναι σεταρισμενο
αλλα στο ΤΕΡΜΑ και η βελονα των swr ειναι σχεδον στο μηδεν.

Βεβαια οσο περισσοτερη ειναι η ισχυ, τοσο πιο δυσκολο ειναι να το πετυχεις αυτο.

http://img241.imageshack.us/my.php?image=dsc00340pn9.jpg
http://img523.imageshack.us/my.php?image=dsc00337ql6.jpg

η φωτο ειναι απο το ΣΚ στην Χαλκιδικη
(ισχυς 38 watt)

ΥΓ θυμαμαι παλια με 450 βαττ, η βελονα των swr, μετα απο καλο συντονισμο . . . νομιζαμε οτι ειχε χαλασει και για να δουμε οτι λειτουργει, αλλαζαμε λιγο την συχνοτητα για να την δουμε να ανεβαινει.

υγ2 να και το στουντιο
http://img411.imageshack.us/my.php?image=dsc00342in3.jpg
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Παρασκευή 1 Αυγ 2008, 23:18 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Παιδια, καλησπερα σας και παλι απο εμενα!!!
Ελειπα εκτος Αθηνων και δεν μπορουσα να απαντησω στα μηνυματα σας!!
Λοιπον, 231 δεν ξερω για το στουντιο που δειχνεις παραπανω, αλλα εμενα μου αρεσε πραγματικα, το νεο πλοιο-στουντιο Very Happy Very Happy . Πραγματικα πετυχημενο!! Αντε καλη επιτυχια στην προσπαθεια!!!!!!
Να σας ρωτησω!!! Τα στασιμα τι συνεπαγονται??? Μονο χαμενη ισχυ? Η και καποιες αρμονικες ισως??
Αυτη την κεραια
http://www.sirioantenne.it/prodotti_ant.php?idc=1011280341&idg=1008171189&idp=101
που μπορουμε να τη βρουμε εδω στην Αθηνα και αν ναι,ποσο κανει ? (Αν θελετε, απαντηστε μου και με pm) Αν ρυθμισω το μηκος στη συχνοτητα που θελω θα εχει τιποτα στασιμα? Ποσα πρεπει να ειναι τα στασιμα για να βρισκομαι σε καλη κατασταση σχετικα? Βασικα, θα ηθελα αν γινεται να μην εχω κι εγω καθολου???
Πως γινεται να συντονισω ενα διπολο?? Δηλαδη μπορω να το συντονισω και σε συχνοτητα στην οποια θα ειναι αλλο το μηκος των στοιχειων απο αυτο που πρεπει?
Ενταξει στην Αθηνα, δεν με νοιαζει να ακουστω πανω απο 2-3 χιλιομετρα. Πιστευω πως με 50 watt, ειμαι καλα. Τωρα για επαρχια, θα βαλω μια αψογη κεραια, για να σκοτωνει το σημα!!
Και τωρα, οσοι ξερετε, το πιο βασικο. Μπορειτε για Αθηνα να προτεινετε καμια καλη συχνοτητα εκπομπης. Δυστυχως μονο τα στριμωγματα αναμεσα με αλλους υπαρχουν, και κατι λιγες ψιλοελευθερες... Ξερετε καποιες που να ακουστω αρκετα, αλλα να μην πολυφοβαμαι και απο τους σταθμους που ειναι διπλα?? (μονο με pm, ομως απαντηστε)!!! Αυτο που με νοιαζει πανω απ'όλα, ειναι να μην ενοχληθει οποιοςδηποτε οτι κι αν ειναι (νομιμος σταθμος, ερασιτεχνικος καθε κατηγοριας, και οτιδηποτε γενικα εκπεμπεται σε οποιαδηποτε συχνοτητα (και οχι μονο στα fm)!!
Αυριο θα απαντησω σε καποιους που μου εστειλαν pm!
Ευχαριστω!! Να ειστε καλα....
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
radioamateur
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Dec 21, 2004
Μηνύματα: 45

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Σάββατο 2 Αυγ 2008, 16:48 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

FASMA δεν την κασκευάζεις μόνος σου καλύτερα;
http://www.geocities.com/tzitzikas_ee/yagi1.zip
http://www.geocities.com/tzitzikas_ee/EasyYagi1.0.zip
http://www.geocities.com/tzitzikas_ee/EasyYagi1.1.zip
http://www.geocities.com/tzitzikas_ee/EasyYagi1.2.zip


Τροποποιήθηκε από τον radioamateur την Τρίτη 5 Αυγ 2008, 22:37 GMT. Συνολικά τροποποιήθηκε 1 φορά
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
phaser
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Mar 24, 2005
Μηνύματα: 38

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 4 Αυγ 2008, 00:06 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Καλά τώρα αυτές η Φώτο τι είναι ρε συ “radioamatuer?” μας “ψάρωσες” Shocked τώρα, OK ξέρουμε ότι “ο καλόγερος ο “άρχοντας” των Τουρκοβουνιών” είναι (ήταν) και ο πρώτος στις αντιγραφές κεραιών γνωστών μεγάλων ιταλικών κλπ εταιριών εδώ και χρόνια, αλήθεια έχεις καμία σχέση με αυτόν? Η απλώς δανείσθηκες τις Φώτο από την ιστοσελίδα του? (αν ναι θα έπρεπε να μην βάλεις link γιατί εγώ το βλέπω σαν άμεση διαφήμιση) αυτές οι
Sad 12-αρες collinear κεραίες των KW δεν έχουν καμία σχέση με τις απορίες τα απλά και ρομαντικά ερωτήματα που έχει το παιδί για μάθηση εκτός αν θέλεις να τον εντυπωσιάσεις Shocked , αυτές οι Φώτο κεραιών που με θράσος Evil or Very Mad “ανέβασες” σε ένα καθαρά ερασιτεχνικό forum δεν έχουν καμία σχέση με τις amateur hand made κεραίες που όλοι κάποτε φτιάχναμε με αλουμίνια από το υπόγειο στο μοναστηράκι Wink , αν ήθελες στα αλήθεια να βοηθήσεις το παιδί και οποίον άλλο διαβάζει θα έπρεπε να έβαζες ανάλογες Φώτο κεραιών, αυτές που επιδεικνύεις το μόνο που κάνουν είναι εκπέμπουν τα KW αυτών που κατέστρεψαν την μπάντα γεμίζοντας την με θόρυβο & σκουπίδια Mad .

Σε άλλο σου post γράφεις “Ως ακροατής πλέον κανένα ερασιτέχνη σε FM δεν λαμβάνω. Αν ακούει κανείς κανένα ας αναφέρει συχνότητα”

Ε μα πώς να τους λάβεις ρε συ “radioamatuer?” αφού ο “άρχων” των Τούρκοβουνιών” βοήθησε και αυτός με το αζημίωτο φυσικά όπως τόσοι άλλοι να ρίξει την ταφόπλακα στο “Ραδιοφωνάκι” του πιτσιρικά (που όλοι έχουμε μέσα μας)που μάταια παλεύει να το ανακαλύψει από την αρχή Confused .

PS: Fasma καλή σου τύχη σε ότι και αν κάνης και μην μασάς, συμβουλή.
“Don’t let the neighbors rule your life”
και άσε την κεραία να φαίνεται Wink .

Keep the radio alive.
Phaser
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 4 Αυγ 2008, 11:15 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

φίλοι, ειρήνη ημήν (όπως θα άκουγα και από τον "καλόγερο" Δημήτρη)

αγαπητέ phaser
δεν νομίζω οτι ο radioamateur έγραψε - πόσταρε τις Φώτο αυτές, με διάθεση διαφήμισης.
άλλωστε, οι γνώστες του χώρου, γνωρίζουμε τον "άρχων των Τουρκοβουνίων " Ηλια 378

Τέλος πάντων, σχετικά με αυτό που έγραψες(οτι και αυτοί συνέβαλαν στα σκουπίδια και στην κωλοκατάσταση που επικρατεί σήμερα) θέλω να σου πω, πως αντιλαμβάνομαι εγώ την κατάσταση.

Επι εποχής "ελεύθερης ραδιοφωνίας" όπου εμείς οι μικροί (ηλικιακά ανήλικοι) το παίζαμε super ουαου με 4CX500αρες, πανηγυρίζαμε, και λέγαμε "ήλθε η ώρα της ελευθερίας μας"
ένας φίλος, αρωγός και σε κάποια πράγματα προμηθευτής μας, είπε το φοβερό.

"Τάκη (1378) & Γιώργο (231) , πεθάνατε. πάει το ραδιόφωνο και η ελεύθερη ραδιοφωνία, παρατήστε τα. !!!!!!"
και πριν απο 20 + χρόνια, ακούω τις εκτιμήσεις του . . . και για να μην σε/σας κουράζω, άκουσα όλες της φάσεις που θα οδηγούσαν και οδήγησαν τελικά, σε αυτό που βιώνουμε ραδιοφωνικά σήμερα"

Ξέρεις ποιος μου τα είπε αυτά ?

Ο "καλόγερος" (Δημήτρης)

Φυσικά μας μίλησε και για τον δικό τους κλάδο και τα μελλοντικά "χάλια τους"

Είμαι 1000% σίγουρος, οτι όλοι εκείνοι (απο τον ΒΑΣΙΛΗ, ΠΟΠ22WATT, ακόμα και τον ποιο σωστό κατά την γνώμη μου 378) θα προτιμούσαν επαγγελματικά να έμενε η κατάσταση όπως τότε που αγόραζαν υλικά 50 χιλιάδων δραχμών και πούλαγαν, το know how, 160 χιλ δρχ.
εύκολα και γρήγορα, σε πολλούς.
Τώρα . . . . είναι δύσκολα για όλους αυτούς.

Μεροκαματιάρηδες είναι, με ένα καλό μεροκάματο, που το ιδρώνουν σε δύσκολες συνθήκες.

Αν και έχω να δω τον Ηλία, πάνω από 10 χρόνια, χαίρομαι και για την σελίδα του, και για το οτι δουλεύει.
Ηταν λίγο πιο ακριβός, αλλά τίμιος σε ότι έφτιαχνε.
Ολα δούλευαν καλά, και από τις κεραίες, ναι, κάποιες ήταν αντιγραφές, ΑΛΛΑ δούλευαν άριστα, ήταν φθηνότερες από τις εισαγόμενες (στις οποίες δεν είχες και υποστήριξη από τους εισαγωγείς) και σίγουρα οι πελάτες του, θα είχαν & έχουν καλή υποστήριξη.

Ας μην ξεχνάμε, αυτοί είναι επαγγελματίες που πρέπει να ζήσουν. Αν το παιγνίδι είναι βρώμικο, δεν φτιάχνουν αυτοί τους κανόνες.
(είναι σαν να κατηγορούμε μια εργάτρια στην ΠΥΡΚΑΛ, για το θάνατο 5 φαντάρων από το βλήμα, που πιθανά αυτή να συναρμολόγησε)

Για την κωλοκατάσταση φταίνε οι μεγάλοι, που μας έσφαξαν στον βωμό της κατευθυνόμενης πληροφόρησης – χειραγώγησης και νάρκωσης μας, για το δικό τους όφελος.
Φταίμε και εμείς φυσικά, που δεν γνωρίζαμε τότε, τι όπλο είχαμε στα χέρια μας, και χωρίς να το χρησιμοποιήσουμε, απλά, τους αφήσαμε να μας τον πάρουν, και να το στρέψουν απέναντι, σε όλους τους πολίτες.


Καλή σας ακρόαση.
Γιώργος

ΥΓ 1
Εγω δεν έχω δει, σκουπίδι κατασκευασμένο από τον Ηλια, και θυμάμαι πάρα πολύ καλά, επι Μήνες, τον Δημήτρη, να διαβάζει και να κατασκευάζει, πειραματικά κυκλώματα .
Τα παιδία αυτά, δεν έμαθαν μόνο να προσθέτουν παράλληλα πολλές 807 σε μεσαιατζίδικα μηχανήματα, αλλά έκαναν (με τα τότε μέσα !!!!), ΕΡΕΥΝΑ & ΜΕΛΕΤΗ που με 2 λόγια, αυτό σημαίνει εξέλιξη.
ΥΓ 2
Αν η άποψη μου, και ο τρόπος που την εκφράζω, ακούγετε ως «διαφήμιση», υπαρχουν και οι mods.
Όμως ούτε τηλέφωνα γράφω, ούτε διευθύνσεις αναφέρω, γιατί απλά σέβομαι τον χώρο που με φιλοξενεί.

Όμως δεν μπορώ, να μην γράψω, αυτά που γνωρίζω από πρώτο χέρι.
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
phaser
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Mar 24, 2005
Μηνύματα: 38

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 4 Αυγ 2008, 18:33 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Φίλε 231 αλήθεια το “φίλοι, ειρήνη ημήν” που κολλάει δεν έχω τίποτα να χωρίσω με κανέναν, δεκτές οι οποιεσδήποτε απόψεις σχετικά με της αιτίες για το χάλι του ραδιοφώνου , μια από αυτές είναι και η δική μου, περιέργως πως έχεις διαστρεβλώσει εντελώς το όλο νόημα και τα σημεία του post μου OK επιτρέπετε, εγώ πάλι καλώς η κακώς βλέπω τα πράγματα από την ρομαντική τους πλευρά ενίοτε με αρκετό σαρκαστικό χιούμορ αρέσει δεν αρέσει, επίσης δεν απάντησες σε κανένα σημείο του post μου που αφορούν τον κάθε πιτσιρικά που κρύβουμε όλοι μέσα μας, τι κρίμα που δεν κατάλαβες τίποτα.

“ Ας μην ξεχνάμε, αυτοί είναι επαγγελματίες που πρέπει να ζήσουν”
ναι σαν τους γύπες ξεκοκαλίζοντας ότι απέμεινε από το πτώμα.

“Τώρα . . . . είναι δύσκολα για όλους αυτούς”
καιρός είναι να δω και κανένα donate για άπορους πρώην επιχειρηματίες ραδιοφωνατζίδες.

“Αν το παιγνίδι είναι βρώμικο, δεν φτιάχνουν αυτοί τους κανόνες”
σίγουρα όχι, τους στηρίζουν όμως εν ονόματι του επιούσιου.

“Εγώ δεν έχω δει, σκουπίδι κατασκευασμένο από τον Ηλία”
επειδή διαβάζεις αυτά που εσύ θέλεις, είχα λοιπόν γράψει “Φώτο κεραιών, αυτές που επιδεικνύεις το μόνο που κάνουν είναι εκπέμπουν τα KW αυτών που κατέστρεψαν την μπάντα γεμίζοντας την με θόρυβο & σκουπίδια”

“Όμως ούτε τηλέφωνα γράφω, ούτε διευθύνσεις αναφέρω”
αυτό είναι αλήθεια δεν χρειάζεται έχει προ αναφερθεί η ιστοσελίδα του.

“γνωρίζουμε τον "άρχων των Τουρκοβουνίων " Ηλία 378”
συ είπες.

“Ξέρεις ποιος μου τα είπε αυτά ? Ο "καλόγερος" (Δημήτρης)”
είδες ΑΓΙΟΣ Ο "καλόγερος"

Εντέλει φίλε 231 τι? Λες να αποκόμισε ο πιτσιρικάς από όλα αυτά? Κατάλαβε αλήθεια πως φτιάχνετε το διπολάκι η κατάλαβε την όλη αλήθεια της κατάντιας?

“Ήταν λίγο πιο ακριβός, αλλά τίμιος σε ότι έφτιαχνε”.
Επειδή το όλο θέμα έγινε Ξανθόπουλος & Βούρτση «ΚΛΑΚ ΦΙΛΜΣ» ταινίες δια όλην την οικογένειαν, το σταματάω εδώ και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Fasma, μην μασάς, “Don’t let the neighbors rule your life”
και άσε την κεραία να φαίνεται.

Keep the radio alive.
Phaser
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 4 Αυγ 2008, 21:02 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

231, αν μπορεις μπες λιγο στα pm, γιατι θελω να σε ρωτησω κατι σχειτκα με κεραιες.
Ευχαριστω!!!!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Δευτέρα 4 Αυγ 2008, 22:17 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

231, σου ξαναεστειλα κι αλλο ενα!! Αν μπορεις να απαντησεις.... Very Happy
Ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια σου!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 5 Αυγ 2008, 10:32 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Phaser,
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον τρόπο που γραφεις
Διακρίνω βέβαια μια τάση «κάπως»
Λοιπόν, δεν θα πιάσω γραμμή γραμμή αυτά που γραφείς για να σου δείξω τι εννοώ.
Απλά είδα από εσένα μια διάθεση επιθετική σε ένα ποστ (αυτό του radioamateur) που κατά την γνώμη μου δεν έχει να κάνει σε τίποτα από αυτά που γράφεις.
Το παλικάρι έδωσε σχεδία κατασκευής και πήρε κάποιες φωτο από την σελίδα του Ηλία.
(εγώ link, δεν είδα, παρά μόνο, τώρα που δεν εμφανίζονται οι φωτογραφίες.)

Αυτό είναι όλο και τίποτα άλλο (για να σε κάνει να αναρωτιέσαι αν έχουν καμία σχέση)

Αν διαβάσεις μερικά ποστ παραπίσω, μιλάμε για κατασκευαστές με τιμές και σελίδες και καταθέτουμε (όσοι έχουμε) απόψεις, ακόμα και για τον τρόπο αποστολών και πληρωμών, των pll
Λες να έχουμε όλοι σχέση με κάποιους κατασκευαστές ?


Τώρα, να με συγχωρεί η χάρη σου, αλλά θα ήθελα να ήξερα, γιατί ο Ηλίας και κάθε Ηλίας, φταίει για την σημερινή κατάντια περισσότερο από οσο φταίνε CTE – MICROSET– ELENOS – RVR – BE.
Όπως μπορούσες να αγοράσεις μηχάνημα από τον Ηλια ετσι μπορούσες να αγοράσεις και από την CTE.
Φταίει μήπως και η CTE και η MICROSET ?


Αγαπητέ, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΜΕΣΟΝ, ΑΛΛΑ Η ΧΡΗΣΗ.
(ο κατασκευαστής εχει ευθύνη, αν το μηχάνημα λειτουργεί εκτός προδιαγραφών ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ)

ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ

FASMA, καλά όλα αυτά, αλλά έχε το νου σου, αν συμβεί τίποτα κακό, ούτε εγώ ούτε ο faser θα τρέχουμε. Εσύ και η οικογένεια σου θα έχεις το πρόβλημα.
Αν δεν σε νοιάζει, και εγώ «μαζί σου» βαρά τις yagi στα ύψη, και ότι θέλει ας γίνει


ΥΓ, fasma, ότι θέλεις να ρωτήσεις, καλό θα είναι, να το κάνεις δια μέσου φόρουμ και όχι με ΠΜ.
Πρέπει να ακούς πολλές γνώμες, να φιλτράρεις αυτά που θεωρείς δευτερεύοντα και τελικά να επιλέξεις το καλύτερο για σένα.
Καλό θα ήταν, βεβαία, πριν δώσεις τα χρήματα σου, να γράψεις τις αποφάσεις σου, για να σχολιαστούν (πάντα καλοπροαίρετα)
Το φόρουμ και τα ερωτηματικά σου, φαντάσου, ότι μπορεί να τα έχουν και άλλοι φίλοι, που διαβάζοντας στο μέλλον το φόρουμ, να λυθούν οι απορίες τους.
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 5 Αυγ 2008, 14:37 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Να σας ρωτησω κατι βρε παιδια? Τι ειναι οι λογαριθμικες κεραιες? Ποσα db απολαβη εχουν? Εχουν στασιμα? Μπορουμε να βρουμε καμια τετοια??
Θα επανελθω συντομα!!!
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
radioamateur
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Dec 21, 2004
Μηνύματα: 45

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τρίτη 5 Αυγ 2008, 23:10 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

phaser έγραψε:
Καλά τώρα αυτές η Φώτο τι είναι ρε συ “radioamatuer?” μας “ψάρωσες” 8O τώρα, OK ξέρουμε ότι “ο καλόγερος ο “άρχοντας” των Τουρκοβουνιών” είναι (ήταν) και ο πρώτος στις αντιγραφές κεραιών γνωστών μεγάλων ιταλικών κλπ εταιριών εδώ και χρόνια, αλήθεια έχεις καμία σχέση με αυτόν? Η απλώς δανείσθηκες τις Φώτο από την ιστοσελίδα του? (αν ναι θα έπρεπε να μην βάλεις link γιατί εγώ το βλέπω σαν άμεση διαφήμιση) αυτές οι
:( 12-αρες collinear κεραίες των KW δεν έχουν καμία σχέση με τις απορίες τα απλά και ρομαντικά ερωτήματα που έχει το παιδί για μάθηση εκτός αν θέλεις να τον εντυπωσιάσεις 8O , αυτές οι Φώτο κεραιών που με θράσος :evil: “ανέβασες” σε ένα καθαρά ερασιτεχνικό forum δεν έχουν καμία σχέση με τις amateur hand made κεραίες που όλοι κάποτε φτιάχναμε με αλουμίνια από το υπόγειο στο μοναστηράκι :wink: , αν ήθελες στα αλήθεια να βοηθήσεις το παιδί και οποίον άλλο διαβάζει θα έπρεπε να έβαζες ανάλογες Φώτο κεραιών, αυτές που επιδεικνύεις το μόνο που κάνουν είναι εκπέμπουν τα KW αυτών που κατέστρεψαν την μπάντα γεμίζοντας την με θόρυβο & σκουπίδια :x .

Σε άλλο σου post γράφεις “Ως ακροατής πλέον κανένα ερασιτέχνη σε FM δεν λαμβάνω. Αν ακούει κανείς κανένα ας αναφέρει συχνότητα”

Ε μα πώς να τους λάβεις ρε συ “radioamatuer?” αφού ο “άρχων” των Τούρκοβουνιών” βοήθησε και αυτός με το αζημίωτο φυσικά όπως τόσοι άλλοι να ρίξει την ταφόπλακα στο “Ραδιοφωνάκι” του πιτσιρικά (που όλοι έχουμε μέσα μας)που μάταια παλεύει να το ανακαλύψει από την αρχή :? .

PS: Fasma καλή σου τύχη σε ότι και αν κάνης και μην μασάς, συμβουλή.
“Don’t let the neighbors rule your life”
και άσε την κεραία να φαίνεται :wink: .

Keep the radio alive.
Phaser


"Θράσος", "Διαφήμιση","Ψάρωσες"

Απέσυρα τις φωτογραφίες για να μη προκαλούν σύγχυση & ταραχή στον φίλο phaser εδώ που μάλλον φαίνεται να έχασε τα προνόμια στη ραδιοφωνική μπάντα των FM.Μάλλον οι φωτογραφιες μου δημιούργησαν του δημιούργησαν ψυχολογικό σοκ...Αυτό αφησε να εννοηθεί.Μόνο που δεν γνωρίζει ή δεν θέλει να παραδεχθεί αυτό που λέμε ότι το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό.

Προφανώς δεν έκανα ουδεμία διαφημιστική αναφορά.Μου άρεσαν και τις έβαλα από αισθητική καθαρά άποψη όπως και θα βάζω στα forum ό,τι μου αρέσει και δεν θίγει τους κανόνες του forum.

Όσον αφορά τον φίλο ερασιτέχνή που ζήτησε βοήθεια, του έστειλα αμέσως τα links.Ήμουν σαφής από την αρχή.Επομένως phaser διάβασε προσεκτικά το κείμενο και μετά κρίνε.
Απορώ γιατί αρπάχτηκες!Ο 231 κατάλαβε ότι δεν έθιξα κανένα.

FASMA η λογαριθμική δεν έχει σταθερή απολαβή σε όλη την μπάντα...
Δες σχετικό άρθρο κατασκευής από κάποιον ιταλό
http://www.is0grb.it/antenne/log_periodica_fm/index.htm

Σε κάθε περίπτωση διαφωνώ με την αναφορά του phaser περί εγκαταστάσεων κεραιών χωρίς άδεια (υπονοείται) γιατί σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει ο εκάστοτε ερασιτέχνης να προκαλεί.Πιστεύω ότι σήμερα κάποιος μπορεί να κατασκευάσει όλους τους τύπους των εμπορικών κεραιών.Κάποτε υπήρχε σκότος στην πληροφόρηση.Όσον αφορά της 12άρες collinear, πολλές από αυτές από αλουμίνιο κατασκευάζονται και δεν θα πρέπει να εκπλήσσει κανένα η collinear ως κατασκευή.Αλλωστε τέτοιες κεραίες έχουν δημοσιευθεί και στο γνωστό περιοδικό ηλεκτρικών κατά το παρελθόν.

Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Συντονιστής
Συντονιστής


Mέλος από: Nov 22, 2003
Μηνύματα: 1446
Πόλη/Χώρα: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 6 Αυγ 2008, 07:12 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Διαφήμιση θεωρείται η προώθηση ονομασίας ή/και εμπορεύματος για κερδοσκοπικούς λόγους. Εδώ δεν είχαμε κάποιο τέτοιο φαινόμενο.

Το μόνο που πρέπει να γίνεται είναι να αναγράφεται η πηγή των πληροφοριών (των εικόνων στη συγκεκριμένη περίπτωση)
_________________
τέως dmitspan
- διαβάζουμε τους κανόνες για την καλύτερη χρήση των forums
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 6 Αυγ 2008, 14:46 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

fasma,
χωρις να ξερω το γιατι, μ αρεσει αυτο παρακατω

http://www.telematica.gr/Products/elec/RF/tfm30d.html

το εχω δει, να το πουλανε διαφοροι (το αγοραζουν ισως απο αυτους και το πουλανε με καποιο κερδος )

το γνωριζει κανενας μας ?
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
radioamateur
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Dec 21, 2004
Μηνύματα: 45

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 6 Αυγ 2008, 21:36 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

231 στη cx θυμάσαι πόσα volts της έριχνες max στο κεφάλι και πόσα σου έβγαζε;
Θα αναφέρεσαι προφανώς στην 8930.
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Τετάρτη 6 Αυγ 2008, 23:20 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Παιδια, καλησπερα σας και παλι.
Καταρχας, θα ηθελα να σας πω το εξης. Δεν νομιζω οτι ο radioamateur, ειχε καποια προθεση προκειμενου να διαφημισει κατι, η για να μας δειξει κατι. Σιγουρα, μεν δεν προκειται σαν ερασιτεχνης να βαλω καμια τετοια θηριοκεραια (τροπος του λεγειν), ομως πρεπει να σας πω, πως με εχει βοηθησει παρα πολυ, και μου εχει λυσει πολλες αποριες (μεσω των pm), και πανω εχει τη διαθεση να με βοηθησει σε οτι χρειαστω, οπως και ολοι οσοι εχετε παρει συμμετοχη στο θεμα!!!
Ενταξει, πιστευω πως ο phaser απλως παραξενευτηκε, απο τις κεραιες, και του φανηκε καπως περιεργο αυτο...
Τωρα για το pll... Σιγουρα θα αγορασω κατι αψογο.. Οχι τιποτα αλλο, αλλα για να ειμαι σιγουρος 100% πως ολα θα ειναι ενταξει. Αυτο μετραει πανω απ'ολα. Γιατι πρεπει να προσεχουμε...
Να σας ρωτησω κατι!! Οταν λεμε οτι μια κεραια εχει 3 dbd π.χ. απολαβη δηλαδη στις προδιαγραφες γραφει το εξης: gain:3 dbd σημαινει πως εχει 3 db απολαβη η κεραια... οποτε και διπλασιαμο ισχυς???? Διαβασα την εξης σελιδα http://www.hlektronika.gr/phpBB2/theory_db.php ομως δεν καταλαβα τι ακριβως ειναι τα dbd. Δηλαδη υπαρχει στην ουσια διαφορα μεταξυ db και dbd? Και αν υπαρχει τοτε ποια ειναι αυτη?
Παντως σχετικα με την λογαριθμικη, τι κι αν εχει αλλη απολαβη σε αλλα σημεια της μπαντας? Αφου ετσι κι αλλιως για επαρχια την θελουμε και ο μονος λογος που βαζω τετοια ειναι για να μην την καταλαβαινουν οι αλλοι, επειδη εκει δεν θα μπορω να την μαζευω και θα φαινεται. Και αν εχει τουλαχιστον καπου 4-5 db καλα ειμαστε...
Με τα στασιμα τι ακριβως παιζεται. Εχω ακουσει πως μεχρι το 1,3 ειναι αψογα και μεχρι το 1,5 ειναι φυσιολογικα. Χανεται αρκετη ισχυς ετσι? Δηλαδη στα 50 watts, ποσα περιπου χανονται στην καθε περιπτωση??
Αυτα για την ωρα!!
Καλο βραδυ σε ολους σας!!! Τα λεμε!!! Very Happy
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 7 Αυγ 2008, 09:02 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

radioamateur έγραψε:
231 στη cx θυμάσαι πόσα volts της έριχνες max στο κεφάλι και πόσα σου έβγαζε;
Θα αναφέρεσαι προφανώς στην 8930.


ναι η 8930 ειναι η 4cx500, που ουσιαστικα ειναι ιδια με τις 250 & 350, απλα αυτη εχει μεγαλυτερη ανοδο αρα κρυωνει καλυτερα αρα αντεχει σε μεγαλυτερη ταση ανοδου.

δεν θυμαμαι ακριβως (θα δω οτιν παω αθηνα και θα σου πω) πρεπει να εριχνα λιγο λιγοτερα απο 2 kvolt. φυσικα σε δοκιμες ειχε φαει και πολυ παραπανω, και ειχε βγαλει εως και 550 watt ! ! ! !

η λυχνια που δουλεψα πολυ ηταν η 4CX350 Στα 350 watt χαλαρα.

(φωτογραφιες θα βαλω οταν γυρισω απο τις διακοπες, που θα περασω απο αθηνα)

οι λυχνιες που αγαπησα ηταν οι 6146 - 829 - 4CX350
οι λυχνιες μου δεν παω ειναι οι el504 - 4.65 - el84
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε


Τροποποιήθηκε από τον 231 την Πέμπτη 7 Αυγ 2008, 10:20 GMT. Συνολικά τροποποιήθηκε 1 φορά
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
231
Καραβάνα
Καραβάνα


Mέλος από: Jan 17, 2006
Μηνύματα: 72
Πόλη/Χώρα: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ τοτε, θεσ/νικη τωρα

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 7 Αυγ 2008, 10:10 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

FASMA έγραψε:
Παιδια, καλησπερα σας και παλι.
Καταρχας, θα ηθελα να σας πω το εξης. Δεν νομιζω οτι ο radioamateur, ειχε καποια προθεση προκειμενου να διαφημισει κατι, η για να μας δειξει κατι. Σιγουρα, μεν δεν προκειται σαν ερασιτεχνης να βαλω καμια τετοια θηριοκεραια (τροπος του λεγειν), ομως πρεπει να σας πω, πως με εχει βοηθησει παρα πολυ, και μου εχει λυσει πολλες αποριες (μεσω των pm), και πανω εχει τη διαθεση να με βοηθησει σε οτι χρειαστω, οπως και ολοι οσοι εχετε παρει συμμετοχη στο θεμα!!!
Ενταξει, πιστευω πως ο phaser απλως παραξενευτηκε, απο τις κεραιες, και του φανηκε καπως περιεργο αυτο...
Τωρα για το pll... Σιγουρα θα αγορασω κατι αψογο.. Οχι τιποτα αλλο, αλλα για να ειμαι σιγουρος 100% πως ολα θα ειναι ενταξει. Αυτο μετραει πανω απ'ολα. Γιατι πρεπει να προσεχουμε...
Να σας ρωτησω κατι!! Οταν λεμε οτι μια κεραια εχει 3 dbd π.χ. απολαβη δηλαδη στις προδιαγραφες γραφει το εξης: gain:3 dbd σημαινει πως εχει 3 db απολαβη η κεραια... οποτε και διπλασιαμο ισχυς???? Διαβασα την εξης σελιδα http://www.hlektronika.gr/phpBB2/theory_db.php ομως δεν καταλαβα τι ακριβως ειναι τα dbd. Δηλαδη υπαρχει στην ουσια διαφορα μεταξυ db και dbd? Και αν υπαρχει τοτε ποια ειναι αυτη?
Παντως σχετικα με την λογαριθμικη, τι κι αν εχει αλλη απολαβη σε αλλα σημεια της μπαντας? Αφου ετσι κι αλλιως για επαρχια την θελουμε και ο μονος λογος που βαζω τετοια ειναι για να μην την καταλαβαινουν οι αλλοι, επειδη εκει δεν θα μπορω να την μαζευω και θα φαινεται. Και αν εχει τουλαχιστον καπου 4-5 db καλα ειμαστε...
Με τα στασιμα τι ακριβως παιζεται. Εχω ακουσει πως μεχρι το 1,3 ειναι αψογα και μεχρι το 1,5 ειναι φυσιολογικα. Χανεται αρκετη ισχυς ετσι? Δηλαδη στα 50 watts, ποσα περιπου χανονται στην καθε περιπτωση??
Αυτα για την ωρα!!
Καλο βραδυ σε ολους σας!!! Τα λεμε!!! Very Happy


διαβασα το λινκ, και το μονο που γνωριζω απο ολα αυτα, ειναι αυτο που ρωτας, δηλαδη ΝΑΙ καθε 3 db εχεις διπλασιασμο της ακτινοβολουμενης ισχυος.

οπως σου ειπα και σε καποια ποστ παραπισω, εκτος απο την κεραια, υπαρχει και ενισχυση σε db, απο το υψος της κεραιας σου ! ! ! ! !

ομως ολα αυτα ειναι θεωρητικα περισσοτερο.
γιατι αν εχεις μια κεραια με θεωρητικη ενισχυση 4 db, εσυ πρεπει να υπολογισεις διαφορες απωλειες που θα εχεις.

τωρα για τα στασιμα, στασιμα ειναι η ισχυς που δεν φευγει απο την κεραια σου (λογω προσαρμογης καλωδιων κεραιας & συχνοτητας εκπομπης σου)
ποσα πρεπει να εχεις ?
ΚΑΝΕΝΑ.
ναι και με 1,2 καλα εισαι και με 1,5 μπορεις να εκπεμπεις, αλλα δεν μπορω να καταλαβω, πως ενας "πειρατης" θα χωσει ενα σκασμο ευρω, για πομπους κλπ, και δεν θα εχει καλη προσαρμογη κεραιας
ναι ειναι δυσκολο (οχι πολυ), αλλα ετσι πρεπει να ειναι.

ρε σεις ολοι οι Αθηναιοι, αντε ρε, συντονιστε μια κεραια του παιδου.
για εσας θα ειναι 1 απογευμα για αυτον θα ειναι βουνο η πρωτη του φορα.

fasma - προταση
1 πρεπει να αγορασεις μια καλη γεφυρα
2 παρε ενα pll στα 300 βατακια, (ουτε λινεαρ ουτε τιποτα)
3 δες αν το pll εχει και γεφυρα πανω
4 δες καμια κεραιουλα που να αντεχει σε αυτην την ισχυ και ξεκινα
πανε εκει στο σπιτακι σου στην θαλασσα, και αρχισε αγορινα μου τα γουστα

εγω στη θεση σου αυτο θα εκανα, ουτε πανακριβα pll ουτε broadband κεραιες
και προσοχη, εκτος απο το ακριβο (καλο) και το φθηνο (κακο) pll, υπαρχει και η μεση λυση. αυτο σου λεω. Εγω αυτο το πλλ της cdm (300 watt) το θεωρω σαν την Μεση λυση.
φυσικα και υπαρχουν τερατα ποιοτητας αλλα με αυτο (cdm) ουτε τα λεφτα σου πετας και δεν θα εχεις κανενα προβλημα με αρμονικες κλπ.
φθηνα και σιγουρα
ΕΚΤΟΣ
αν εχεις χρημα, οπου τοτε θα σου ελεγα να αγορασεις ενα κορυφαιο pll χαμηλης ισχυος (max 30 watt) και μετα βαλε πανω ενα λινεαρ & ενα φιλτρο κλπ.

αλλα να ξερεις οτι στην δευτερη περιπτωση θα βαλεις το χερι, για τα καλα στην τσεπη σου.
και αμφιβαλω αν η σχεση κοστους - αποτελεσματος θα ειναι αναλογη.

ΥΓ δεν υπαρχει σωστο ή λαθος σε καμια απο τις προτασεις που εχεις ακουσει εδω.
οτι εχουν γραψει οι orban radioamateur . . . σωστα ειναι, απλα εγω, αυτο θα εκανα.
απο εκει και περα, εχει να κανει, με το πως λειτουργει ο καθενας μας σαν ανθρωπος.

ΥΓ Μην ξεχνας οτι πρεπει να χωσεις και χρημα για ηχο . . .

ΥΓ
αν δεν εχεις χρημα, αλλα λες πχ "Οτι λιγο λιγο θα αγοραζω τα καλυτερα" πρεπει να ξερεις οτι για να σε ακουσουν ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΙΣΧΥ και αν αγοραζεις κορυφαια pll με γεννητριες και κομπρεσορες, θα αργησεις να δεις αποτελεσμα εκτος σπιτιου σου.
μαθε με μικρο κοστος, και αν τελικα σ αρεσει, σε μερικα χρονια πουλα αυτα που πηρες, και αρχισε να χωνεις.
_________________
Ηλια Γκλινε
(J&G, RF1, 378)
καλο ταξιδι φιλε
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή e-mail
FASMA
Στα μπετά
Στα μπετά


Mέλος από: Jul 26, 2005
Μηνύματα: 44

ΜήνυμαΣτάλθηκε: Πέμπτη 7 Αυγ 2008, 22:12 GMT    Τίτλος Μηνύματος: Απαντηση με παραβολή κειμένου

Καλησπερα και παλι 231, καθως και σε ολα τα παιδια του forum!!!
Λοιπον, θα πω για το πως εχω σκεφτει ολο το πραγμα, Εχουμε και λεμε Cool Cool Razz !!!

Quote:
διαβασα το λινκ, και το μονο που γνωριζω απο ολα αυτα, ειναι αυτο που ρωτας, δηλαδη ΝΑΙ καθε 3 db εχεις διπλασιασμο της ακτινοβολουμενης ισχυος.

οπως σου ειπα και σε καποια ποστ παραπισω, εκτος απο την κεραια, υπαρχει και ενισχυση σε db, απο το υψος της κεραιας σου


Εννοειται πως εχω λαβει υποψιν μου και την ενισχυση του υψους, και ευχαριστω γιατι δεν το ηξερα. (Αν δηλαδη εχω 100 watt πομπου και 400 με ενισχυση, εχω το καλο πως μπορω να τη βαλω και χαμηλα Rolling Eyes Rolling Eyes : Laughing !!!!) Αστευομαι, δεν εχω σκοπο να φανε παρεμβολες στην τηλεοραση.

Quote:
ομως ολα αυτα ειναι θεωρητικα περισσοτερο.
γιατι αν εχεις μια κεραια με θεωρητικη ενισχυση 4 db, εσυ πρεπει να υπολογισεις διαφορες απωλειες που θα εχεις.


Δηλαδη, τι σημαινει θεωρητικα? Και γιατι θα εχω απωλειες? Θα το εξηγησω παρακατω!!!

Quote:
τωρα για τα στασιμα, στασιμα ειναι η ισχυς που δεν φευγει απο την κεραια σου (λογω προσαρμογης καλωδιων κεραιας & συχνοτητας εκπομπης σου)
ποσα πρεπει να εχεις ?
ΚΑΝΕΝΑ.
ναι και με 1,2 καλα εισαι και με 1,5 μπορεις να εκπεμπεις, αλλα δεν μπορω να καταλαβω, πως ενας "πειρατης" θα χωσει ενα σκασμο ευρω, για πομπους κλπ, και δεν θα εχει καλη προσαρμογη κεραιας
ναι ειναι δυσκολο (οχι πολυ), αλλα ετσι πρεπει να ειναι.


Εννοειται πως θα κοιταξω να μην εχω τιποτα απο στασιμα. Παντως εχω και εναν γνωστο ο οποιος μπορει να με βοηθησει τοτε!!!

Quote:
fasma - προταση
1 πρεπει να αγορασεις μια καλη γεφυρα
2 παρε ενα pll στα 300 βατακια, (ουτε λινεαρ ουτε τιποτα)
3 δες αν το pll εχει και γεφυρα πανω
4 δες καμια κεραιουλα που να αντεχει σε αυτην την ισχυ και ξεκινα
πανε εκει στο σπιτακι σου στην θαλασσα, και αρχισε αγορινα μου τα γουστα


1.Εννοειται, πως θα αγορασω το συντομοτερο δυνατον!!
2.300 watt ειναι λιγο πολλα!! Με 100-150 την βγαζουμε ανετα πιστευω!!
3.Αν εχει γεφυρα, σαφως ειναι ενα πλεονεκτημα
4.Τι κεραιουλα ακριβως? Διπολο, yagi, λογαριθμικη!!

Quote:
εγω στη θεση σου αυτο θα εκανα, ουτε πανακριβα pll ουτε broadband κεραιες
και προσοχη, εκτος απο το ακριβο (καλο) και το φθηνο (κακο) pll, υπαρχει και η μεση λυση. αυτο σου λεω. Εγω αυτο το πλλ της cdm (300 watt) το θεωρω σαν την Μεση λυση.
φυσικα και υπαρχουν τερατα ποιοτητας αλλα με αυτο (cdm) ουτε τα λεφτα σου πετας και δεν θα εχεις κανενα προβλημα με αρμονικες κλπ.
φθηνα και σιγουρα
ΕΚΤΟΣ
αν εχεις χρημα, οπου τοτε θα σου ελεγα να αγορασεις ενα κορυφαιο pll χαμηλης ισχυος (max 30 watt) και μετα βαλε πανω ενα λινεαρ & ενα φιλτρο κλπ.

αλλα να ξερεις οτι στην δευτερη περιπτωση θα βαλεις το χερι, για τα καλα στην τσεπη σου.
και αμφιβαλω αν η σχεση κοστους - αποτελεσματος θα ειναι αναλογη.


Λοιπον κοιτα να δεις πως το εχω σκεφτει!!! Καταρχας θα αγορασω κατι κορυφαιο καθως θελω να παρω κατι που θα μου μεινει (χρηματα μαζευω εδω και πολυ καιρο και εχω μαζεψει αρκετα) και οταν λεω να μου μεινει, εννοω κατι το οποιο να ειναι πολυ καλο, ωστε να μην ξαναγορασω αλλο αλλα και να παιζει ετσι σε ποιοτητα και εμβελεια, ωστε να μην μου φυγει με τον αλλο τροπο, δηλαδη μεσω μαζεματος.... Οποτε εχω σκεφτει το εξης:
Να αγορασω ενα μηχανημα των 50 watt και θα κανω το εξης.... Στην Αθηνα να βαλω μια κεραια ως εξης: http://www.labelitaly.it/ecommerce/product_info.php?cPath=21_26&products_id=1. Βεβαια, ειναι λιγο για πολλα watt αυτη η κεραια αλλα τι μας νοιαζει αυτο?? Οποτε με 2 db, το 50 watt θα γινονται 80. Και θα φροντισω να βαλω κανα καλωδιο rg 213, με το οποιο συμφωνα με τον orban, θα φτανουν και τα 50 watt στη κεραια οποτε θα εχω 80 watt. Ετσι θα εχω και την maximum ισχυ που θελω και που θα ειχα αν εβαζα ενα απλο διπολο. Τωρα βεβαια αναλογα και με τα στασιμα που θα εχω, βεβαια δεν ξερω!! Εχω δει εναν πινακα σε ενα forum καποιου site, που αναφερει ποσα στασιμα θα εχω σε καθε συχνοτητα αν μια κεραια broadband ειναι σωστη.Και σε καποιες συχνοτητες δειχνει πως τα στασιμα ειναι 1.1. Οποτε τι ισχυ να χασω απο εκει. Αν ειναι τα 80 watt να γινουν 75 το πολυ 70, τοτε δεν εχω προβλημα. Αν ειναι η ισχυς να μειωθει παρακατω, τοτε αλλαζω γνωμη. Ετσι με το ιδιο μηχανημα στην επαρχια, και με μια λογαριθμικη με 6 db θα εχω 50 * 4 = 200 watts Π.χ. αυτη εδω: http://www.labelitaly.it/ecommerce/product_info.php?cPath=21_26&products_id=1. Ισχυς που πιστευω οτι ειναι υπεραρκετη για την επαρχια. Και επισης αν θελω μπορω να βαζω το μηχανημα πιο κατω σε watts, ωστε να πετυχω την επιθυμητη ισχυ.
Εννοειται, πως δεν θα ακολουθησω την περιπτωση να βαλω linear γιαι οντως δεν με συμφερει.

Quote:
ΥΓ Μην ξεχνας οτι πρεπει να χωσεις και χρημα για ηχο . . .


Σε διαβεβαιωνω πως επειδη ειμαι μουσικος, πως εχω ριξει τρελο χρημα για ηχο, και πως εχω κι εκει ακρως επαγγελματικα μηχανηματα. Οποτε ειμαι ενταξει σ'αυτο το θεμα..

Quote:
ΥΓ
αν δεν εχεις χρημα, αλλα λες πχ "Οτι λιγο λιγο θα αγοραζω τα καλυτερα" πρεπει να ξερεις οτι για να σε ακουσουν ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΙΣΧΥ και αν αγοραζεις κορυφαια pll με γεννητριες και κομπρεσορες, θα αργησεις να δεις αποτελεσμα εκτος σπιτιου σου.
μαθε με μικρο κοστος, και αν τελικα σ αρεσει, σε μερικα χρονια πουλα αυτα που πηρες, και αρχισε να χωνεις.


Γιατι θα αργησω να δω αποτελεσμα, με επαγγελματικο μηχανημα?? Μπορω να παρω τοτε ενα μηχανημα με 100 watt τοτε, το οποιο ναι μεν στην Αθηνα θα κανει καλη δουλεια (με 80 watt το παρα πολυ), ομως αν στην επαρχια (μαζι με την ενισχυση της λογαριθμικης) ειναι πολλα τα 100, και το ριχνω στα 50, τοτε γιατι να μην παρω το 50αρι?

Περιμενω αποψεις για το πως σκεφτηκα τα πραγματα.
231, σ'ευχαριστω και παλι.
Τα ξαναλεμε.....

Υ.Γ. Αν στην επαρχια, βαλω στη σκεπη ενα διπολο σαν κι αυτο που εδειξα, τοτε θα κανει πολυ μπαμ (ωστε να εχω προβληματα με γειτονες?????????????)
Επιστροφή
Προφίλ του χρήστη Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμφάνιση των μηνυμάτων για διάστημα:   
Έναρξη Νέου Θέματος   Απάντηση σε Μήνυμα    Forums -> Ραδιόφωνο All times are GMT + 3 Hours
Σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 2 από 4

 
Πλοήγηση σε:  
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να απαντήσετε σε μηνύματα αυτού του forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αλλάξετε τα μηνύματα σας σε αυτό το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαγράψετε τα μηνύματα σας από το forum
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ψηφίσετε σε δημοψηφίσματα σε αυτό το forum
Forums ©