Με 3-1 σετ ηττήθηκε ο Παγδατής στον τελικό του Australian Open

Ημερομηνία Κυριακή, 29 Ιαν 2006 @ 15:39
Θέμα/Κατηγορία Νέα και Περίεργα

Αποστολέας LavantiS

Ο Μάρκος Παγδατής προσπάθησε με όλες τις δυνάμεις του να κάνει την έκπληξη και να κατακτήσει το τρόπαιο στο απλό των ανδρών του Australian Open, αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Ελβετό Ρότζερ Φέντερερ.
Ο Κύπριος τενίστας αντιμετώπισε στον τελικό τον Ρότζερ Φέντερερ και πήρε το πρώτο σετ με 7-5.

Στη συνέχεια υπέκυψε στην ανωτερότητα του Ελβετού, ο οποίος είναι το Νο 1 στην παγκόσμια κατάταξη, και έχασε τελικά τα επόμενα σετ και τον αγώνα με 5-7, 0-6, 2-6.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Φέντερερ έχει εξελιχθεί στον «κακό δαίμονα» του Παγδατή, καθώς πριν από τον σημερινό τελικό είχαν αναμετρηθεί άλλες τρεις φορές και ο Ελβετός μετρούσε μόνο νίκες.

Ο Παγδατής άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις τον αγώνα στη «Ροντ Λέιβερ Αρίνα», καθώς μπήκε πολύ καλά ψυχολογικά, μετά τις νίκες επί σπουδαίων αντιπάλων και την πρόκρισή του στον τελικό.

Στο πρώτο σετ υπήρχε απόλυτη ισορροπία έως το 5-5 (είναι χαρακτηριστικό ότι κανείς δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά δύο γκέιμ), αλλά στο τέλος ο Κύπριος έκαμψε την αντίσταση του Φέντερερ με 7-5. Ο 20χρονος μπήκε πολύ δυνατά και στο δεύτερο σετ, όταν προηγήθηκε με 2-0 και έφτασε «μια ανάσα» από το 3-0, ωστόσο ο Φέντερερ αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 4-3.

Ο Παγδατής ισοφάρισε 5-5, όμως ο Ελβετός πήρε το δεύτερο σετ με 7-5. Το τρίτο σετ ήταν καθαρά υπόθεση του Φέντερερ, ο οποίος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του και έφτασε τελικά στην κατάκτησή του με 6-0.

Ο Ελβετός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 3-0 (στη διάρκεια του δεύτερου σετ ο Παγδατής έπαθε κράμπα, αλλά συνέχισε τον αγώνα), ο Παγδατής μείωσε σε 4-2, αλλά ο Φέντερερ πήρε το σετ με 6-2 και, παράλληλα, τη νίκη.

Αποθέωση

Αν και έχασε τον μεγάλο τελικό, ο Παγδατής κέρδισε τις καρδιές των Αυστραλών αλλά και της υφηλίου και σκόρπισε υπερηφάνεια και θύελλα ενθουσιασμού στις τάξεις της ελληνικής ομογένειας.

Ο Ελληνοκύπριος άσος γνώρισε την αποθέωση μετά τη λέξη του ματς. Αποθέωση που δεν γνώρισε ούτε και ο θριαμβευτής Φέντερερ, παρά μόνο όταν ξέσπασε σε λυγμούς.

Ο Παγδατής χαρακτήρισε όνειρο την συμμετοχή του στο Australian Open. «Μόλις τώρα ξύπνησα» είπε και προσέθεσε: «Ήταν ένα υπέροχο όνειρο».

Δεν παρέλειψε δε να ευχαριστήσει τους Έλληνες και Κύπριους φιλάθλους που τον στήριξαν, τον προπονητή του, την οικογένεια του, τους συγγενείς του, τον αδελφό του που ήρθε από την Κύπρο και όλους όσοι του συμπαραστάθηκαν.

«Θέλω να πάω σπίτι μου, στην Κύπρο είπε και να ευχαριστήσω τους γονείς μου για τις θυσίες τους και όλους στην πατρίδα που είδαν το ματς. Θα σας δω σε τρεις μέρες. Για την ώρα δεχθείτε τα φιλιά μου».

Από την πλευρά του, ο Ρότζερ Φέντερερ, ο οποίος δεν κατάφερε να συγκρατήσει τα δάκρυά του στη διάρκεια της απονομής, τόνισε:
«Δεν ξέρω τι να πω. Πρέπει να συγχαρώ τον Μάρκο πρώτα. Μπράβο του. Ελπίζω να ξέρετε τι σημαίνει αυτό για μένα. Είναι δύσκολο να πω δύο λόγια αυτή τη στιγμή. Οι φίλαθλοι έκαναν ξεχωριστή αυτή τη στιγμή, χωρίς εσάς δεν είναι το ίδιο».

Πολλοί παραλληρίζουν τον Ελβετό με τον Πιτ Σάμπρας, ο οποίος κέρδισε 14 τουρνουά Grand Slam στην σπουδαία καριέρα του και ο οποίος είναι ο τελευταίος που πανηγύρισε τρεις συνεχόμενες νίκες σε αυτά (Γουίμπλεντον και US Open το 1993, Australian Open το 1994).

Αλλωστε γιορτάζουν τα γενέθλιά τους με τέσσερις ημέρες διαφορά και κατέκτησαν επτά τίτλους Grand Slam στην ίδια ηλικία.

Πηγές: in.gr , ΑΠΕ