3-1 η Εθνική μας στη Γεωργία

Ημερομηνία Σάββατο, 26 Μάρ 2005 @ 22:01
Θέμα/Κατηγορία Θέματα γενικού ενδιαφέροντος

Αποστολέας LavantiS

Γεωργία - Ελλάδα: 1-3! Οι ελπίδες για το Μουντιάλ είναι πολλές και καλέςΤο ξεκίνημα ήταν κακό, η συνέχεια όμως, λαμπρή. Οι διεθνείς του Ότο Ρεχάγκελ, γύρισαν της εις βάρος τους κατάσταση και με τρία γκολ σε δέκα λεπτά, επικράτησαν της Γεωργίας 3-1, για να πάρουν το πρώτο εκτός έδρας τρίποντο της νέας περιπέτειάς τους που έχει προορισμό τα γήπεδα της Γερμανίας.

Ένα λάθος του Αντώνη Νικοπολίδη, δεν ήταν δυνατό να στερήσει το εξαιρετικό αποτέλεσμα. Καψής, Βρύζας και Γιαννακόπουλος οι σκόρερς, με τους δύο... κουρεμένους να δίνουν ρεσιτάλ στο "Λοκομοτίβι". Τις 24 νίκες έφτασε ο Γερμανός τεχνικός στο τιμόνι της Εθνικής, ξεπερνώντας τον Αλκέτα Παναγούλια.
Πιθανή νίκη με Αλβανία, βάζει τη "γαλανόλευκη" ως και σε θέση φαβορί για την κατάκτηση της πρωτιάς του δεύτερου ομίλου.

Το ματς άρχισε με τον Ότο Ρεχάγκελ να ρίχνει όλο το βάρος στη δεξιά πλευρά, καθώς οι Γεωργιανοί, με Καλάντζε – Κομπιασβίλι, θεωρούνται δυνατοί από τα αριστερά. Έτσι, ο Τάκης Φύσσας έμεινε στον πάγκο, με τον Γιάννη Γκούμα να πλαισιώνει Καψή – Κατσουράνη στο κέντρο της άμυνας. Από τα αριστερά, έβγαινε ο Στέλιος Γιαννακόπουλος, ο οποίος συχνά προωθούταν για να βρεθεί δίπλα σε Χαριστέα και Βρύζα.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε πως αμφότερες οι ομάδες δεν είχαν σκοπό να ανοίξουν τον ρυθμό. Αρβελάντζε και Χαριστέας είχαν από μία καλή στιγμή, χωρίς όμως Νικοπολίδης και Λομάια να ανησυχήσουν. Η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία ήρθε στο τέταρτο, από το φάουλ που πήρε ο Βρύζας, με τον Καραγκούνη να εκτελεί από τα 20 μέτρα και να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι της εστίας του πορτιέρο της Κίμκι και στη συνέχεια άουτ.

Η Εθνική μας έφτασε κοντά με την πρώτη, οι γηπεδούχοι του Αλέν Ζιρές όπως... χτύπησαν διάνα στο 21ο λεπτό. Ο Γκογκούα επιτέθηκε από τον άξονα, δε βρήκε σοβαρή αντίσταση και από τα 25 μέτρα, εξαπέλυσε το σουτ. Ο Αντώνης Νικοπολίδης έκανε ό,τι χειρότερο (δε μπλόκαρε, δεν έδιωξε), με αποτέλεσμα ο Μαλκάζ Ασατιάνι να προλάβει το ελληνικό κεντρικό δίδυμο και να ανοίξει το σκορ από κοντά.
Το... σύνδρομο της Αλβανίας εμφανίστηκε και πάλι. Ο αντίπαλος, έφτασε στο γκολ χωρίς να σπαταλήσει ευκαιρία και οι διεθνείς βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ, χωρίς η μέχρι δεδομένης στιγμής εξέλιξη να προδικάζει το προαναφερθέν.

Η αντίδραση, σπασμωδική. Η Γεωργία γύριζε τη μπάλα χωρίς βέβαια να απειλεί, την ώρα που ο Γιούρκας Σεϊταρίδης προσπαθούσε να ανέβει στο γήπεδο, ώστε να έχει πιο ενεργή συμμετοχή στο παιχνίδι. Οι συνδυασμένες προσπάθειες εξακολουθούσαν να είναι εκτός ρεπερτορίου μας.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο, όμως, έλαβε χώρα η πλήρης ανατροπή του σκηνικού. Στο 42', μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα γύριζε μέσα στη περιοχή των Γεωργιανών, χωρίς εκείνοι να μπορούν να διώξουν. Ο Χαριστέας δεν επωφελήθηκε αλλά η προσπάθειά του έστειλε τη μπάλα στα πόδια του Μιχάλη Καψή, ο οποίος από τη δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής έπιασε το βολέ και πέτυχε ένα από τα πιο ωραία γκολ στην ιστορία της Εθνικής και σίγουρα της καριέρας του.

Η ισοφάριση σε ένα τόσο ζωτικής σημασίας σημείο, ήταν δεδομένο πως θα φέρει ευεργετικά αποτελέσματα στο δεύτερο ημίχρονο.
Οι παίκτες του Ότο Ρεχάγκελ όμως... επιτάχυναν τις διαδικασίες και στο τελευταίο λεπτό του πρώτου 45λέπτου, το 1-2 ήταν γεγονός.
Ο Καψής, έβγαλε υποδειγματική βαθιά μπαλιά 60 μέτρων στα αριστερά, ο Στέλιος Γιαννακόπουλος είδε τον Ζήση Βρύζα αμαρκάριστο, του πάσαρε με το κεφάλι και με τον ίδιο τρόπο, ο στράικερ της Θέλτα έδωσε το προβάδισμα στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης από τα τέσσερα μέτρα. Μπορεί το αγωνιστικό πρόσωπο να μην άλλαξε θεαματικά προς το καλύτερο, αλλά αποδεικνύεται πως οι διεθνείς μας έχουν αποκτήσει τον... τρόπο τους.

Πανηγυρισμοί για τα λιοντάρια της Εθνικής Ελλάδος που δεν πτοήθηκαν από το 1-0 του 21'

Το δεύτερο ημίχρονο, άρχισε με τον Ζιρές να αποσύρει τον Γκογκούα, προκειμένου να περάσει στη θέση του τον Τσκιτισβίλι της Φράιμπουργκ.
Ο Γάλλος ομοσπονδιακός αποσκοπούσε στο να πιέσουν άμεσα για την ισοφάριση οι παίκτες του, με τον Στέλιο Γιαννακόπουλο να έχει... άλλα σχέδια.
Στο 53ο λεπτό, ο Θοδωρής Ζαγοράκης βρέθηκε σε θέση δεξιά, ολοκλήρωσε την εξαιρετική προσπάθειά του με σέντρα στο σημείο του πέναλτι, εκεί που ο Χαριστέας δεν βρήκε τη μπάλα με προβολή. Το έκανε ο άσος της Μπόλτον όμως μετά από ασθενή απόκρουση του Γκιόργκι Λομάια και έστειλε για τρίτη φορά τη μπάλα στα δίχτυα των Γεωργιανών.

Από το φάσμα της ήττας, στο προβάδισμα δύο τερμάτων. Από την αβεβαιότητα, στη διατήρηση των κεκτημένων. Το τρίτο γκολ των διεθνών, "αποτελείωσε" ψυχολογικά τους γηπεδούχους, οι οποίοι περισσότερο κυνηγούσαν τη μπάλα στη συνέχεια, παρά προσπαθούσαν να επιτεθούν.
Οι Έλληνες αρκέστηκαν στο να ροκανίζουν τον χρόνο, με τον Ιασβίλι, δέκα λεπτά πριν το τέλος, να μη μπορεί να σκοράρει με προβολή από τα τρία μέτρα, μετά από γύρισμα του Ντεμετράντζε.

Αυτό ήταν και το... κύκνειο άσμα της προσπάθειας των γηπεδούχων, οι οποίοι στα τελευταία λεπτά αρκέστηκαν σε ανούσια υπεροχή.
Οι τρεις σκόρερς και οι Κώστας Κατσουράνης - Θοδωρής Ζαγοράκης, κορυφαίοι μεταξύ ίσων. Ο Ότο Ρεχάγκελ, από την πλευρά του, σηκώθηκε λίγες φορές, έδωσε τις οδηγίες του και δεν έκανε έστω μία αλλαγή!

Οι συνθέσεις
Γεωργία: Λομάια, Καλάντζε, Μζχαβανάτζε, Κιζιανισβίλι, Κβιρκβέλια, Κιζανεϊσβίλι, Ασατιάνι, Γκόγκουα (46’ Τσκιτισβίλι), Ντεμετράντζε, Αρβελάντζε (59’ Ιασβίλι), Κομπιασβίλι.
Ελλάδα: Νικοπολίδης, Γιαννακόπουλος, Σεϊταρίδης, Γκούμας, Καψής, Μπασινάς, Κατσουράνης, Ζαγοράκης, Καραγκούνης, Βρύζας, Χαριστέας.

Διαιτητής: Ρομπέρτο Ροζέτι (Ιταλία)
Κίτρινες κάρτες: Μζχαβανάτζε, Κιζιανισβίλι – Γκούμας.